Anlamak Hissetmektir

aris

Kayıtlı Üye
Katılım
3 Tem 2008
Mesajlar
660
Tepkime puanı
142
Anlamak Hissetmektir

Kabala’da, Adem’e ilk insan denilmesi, onun yeryüzündeki ilk insan olması anlamında değildir. Adam ha Rişon (İlk İnsan), içinde, yaşamın amacını keşfetme arzusu gelişen ilk kişi demektir. Adem, yaşamın amacının, Yaradan’a benzerlik kazanmak olduğunu keşfetmiş ve bu hedefe ulaşmıştır. Başka bir deyişle Adem, insanlık tarihinde, Yaradan’ı bilinçli bir şekilde algılayan ya da Kabalistler’in deyimiyle, O’na ulaşan, ilk insandır.

Bugün, giderek daha çok sayıda insan, yaşamının amacını merak ediyor. Bu sorunun cevabını bulamamak, birçoklarını; ümitsizlik, hayal kırıklığı, boşanma ve hatta intihara itiyor.

Adem bugün yaşıyor olsaydı, arayışında yalnız olmazdı. Günümüzde, Adem’in yaklaşık 6000 yıl önce kendisine sorduğu soruyu soranların sayısı süratle artmaktadır. Ayrıca; depresyon vakaları, intiharlar ve her çeşit şiddet olaylarındaki artışa, ‘‘Yaşamımın anlamı nedir?’’ sorusuna cevap veremeyişimiz sebep olmaktadır.

Kabalist Rav Yehuda Aşlag, en önemli eserlerinden biri olan On Sefirot Üzerine Çalışmalar isimli kitabını, ‘‘Yaşamımın anlamı nedir?’’ sorusunu soran herkes için yazdığını ifade etmiştir. Baal HaSulam ise, Kabala ilminin ortaya çıkışının tek sebebinin, bu sorunun cevabını bulmaya yardım etmek olduğunu vurgulamıştır.

Islah Eden Işık

On Sefirot Üzerine Çalışmalar kitabında Rav Aşlag, Kabalistler’in, her insanın Kabala çalışması gerektiğini bildiren beyanlarının sebebini şöyle açıklıyor: Kabala kitapları okuyan herkes, hiçbir şey anlamasa bile; yukarıdan, kişinin ruhunu aydınlatan bir Işık çeker. Bahsi geçen Işık; tüm ruhları yaratmış olan, bizi düzeltecek ve zevkle dolduracak olan güce işaret eden birçok isimden biridir.

Işık, ruha ‘‘dokunduğunda’’, içimizde ‘‘kötü arzuları’’ düzeltme isteği uyandırır. Ona bu yüzden ‘‘ıslah eden Işık’’ deniyor. Fakat, başlangıçta arzularımızın ne açıdan kötü olduğunu bilmiyoruz. Çalışmaya devam ettikçe, Işık bize arzularımızın yanlış bir tarafının olmadığını ‘‘gösterir’’. Yanlış olan tek şey, bizim, özgecil bir güç olan Yaradan gibi olmayışımızdır. Yaşamın amacı Yaradan’a benzerlik kazanmak olduğundan, O’ndan farklı olduğumuz sürece, doyumsuz hissederiz.

Bu noktada, Işık’ın bir sonraki etkisi ortaya çıkar. O’ndan farklı olduğumuzu anlayıp düzelmeyi istemeye başladığımız anda, Işık, dileğimizi kabul eder ve bizi düzeltmeye başlar. Başka bir deyişle, Işık bize, kim olduğumuzu öğretmekle kalmayıp, Yaradan’ı ve O’na nasıl benzeyebileceğimizi de öğretiyor.

Anlamak Hissetmektir

Kabala çalışırken, bildiğimiz herşeyi bir kenara bırakmalı, yepyeni kavramlara açık olmalıyız. Kabalistler’in bizim için hazırlamış olduğu yolda yürüyebilmek, ancak bu şekilde mümkün olur. Örneğin, Kabalistler’in sıklıkla kullandıkları bir cümle vardır: ‘‘Bunu iyi anlayın’’, derler. Bir şeyi anlamamız gerektiğinden bahsettiklerinde, akıl ile anlamaktan bahsetmiyorlar. Tarif ettikleri gerçeği; tecrübe etmemiz, hissetmemiz, yaşamamız gerektiğini kastediyorlar.

Kabala Çalışmanın Yararı

Kabalistler’e göre, çalışma, yalnızca yaşamın anlamını sorgulayanlar ve düzelmek isteyenlerle kısıtlı kalmamalı. Aksine, onlar bu gerçeği herkese açtılar. Işık’ın; arzusu ne olursa olsun, Kabala metinlerini çalışan herkesin üzerinde parlayacağını bildirdiler. İçinizde maneviyat arzusu uyanmamış bile olsa, okudukça, Işık’ı çeker ve farkında olmadan Yaradan’a yakınlaşırsınız.

Hayattaki hedefimiz, Yaradan gibi olmaksa, Kabala bizi bu amaca hızla ulaştırmak suretiyle birçok eziyetten korumuş olacaktır. Kabala çalışmakla, ikilemler ve problemler, biz daha onların farkına bile varmamışken kaybolacaktır. Neticede, her ikilem, yaşamın amacı ile ilgilidir. Dolayısıyla, direkt bu amaç için çalıştığınızda, diğer tüm problemler gözden kaybolur.

Kitaplar

Bizim neslimizde, okuyanların üzerine en fazla miktarda ‘‘Islah edici Işık’’ çeken kitaplar, Rav Yehuda Aşlag tarafından yazılmış olanlardır. Dev Kabalistler’in yazılarını yorumlayan bu kitaplar, en güçlü Işık’ı çekecek şekilde Kabala çalışmamıza yardımcı olur. Bizi hedefe odaklayan ve farkındalığımızı artıran Aşlag’ın kitapları, bizim nesile, acıyı bertaraf edip sükunet ve huzura kavuşmada yardımcı olur.

Modern teknoloji sayesinde, Kabala çalışmaları, her an her yerde yapılabilmektedir. Kitap okuyamıyorsanız, bir video indirip evinizin rahatlığında seyredebilirsiniz.
alıntı
 

[XTR] Similar Threads

Cevaplar
4
Görüntüleme
496
Ü
Cevaplar
0
Görüntüleme
891
Üye silindi 76175
Ü
Cevaplar
114
Görüntüleme
5K
Cevaplar
6
Görüntüleme
616
Üye silindi 76175
Ü
Üst