akupunktur ile skolyoz tedavisi

yare-i yarim

Moderator
Katılım
10 Ocak 2013
Mesajlar
2,235
Tepkime puanı
813
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Skolyoz, omurganın normalde düz olan dikey çizgisindeki lateral (yana doğru meydana gelen) kıvrılmadır. Yandan bakıldığında omurga, sırtın üst tarafında hafif bir yuvarlaklık, sırtın alt kısmındaysa içe doğru hafif bir kıvrım şeklinde görülmelidir. Önden veya arkadan bakıldığındaysa omurga, normalde düz bir görünüm arz etmelidir. Skolyozlu bir kişiye önden ya da arkadan bakıldığında, omurgası eğrilmiş görünür.

Skolyoz ile ilgili modern yaklaşımlar pek çok sağlıksız ve riskli prosedür içerebilir. İlk olarak önleyici uygulamalar pek bilinmemektedir. Protokol, hastanın (genellikle ergenlik öncesi veya ergenlik çağındaki kadınlar) skolyozun ilerleyip ilerlemediğini anlamak için her birkaç ayda bir izlenmesini gerektirir. İlerleme varsa, elektrostimülasyon tedavisi, egzersiz, sırt desteklerinin kullanımı ve cerrahi yöntemler uygulanabilir (spinal füzyon, omurga boyunca rod yerleştirilmesi gibi).

Kiropraktörler skolyozu, omurga hizasının bozulmasının, vertebra arasından geçen sinirler üzerinde baskı yapmasının sonucu olarak görür. Bu durum sonunda omurga tarafında kaslar değişim geçirir; bir tarafta daha fazla büzülürler, vertebra o tarafa çekilir ve skolyoz oluşur.

Kiropraktik Biyofizik (Chiropractic Bio Physics - CBP) olarak tanımlanan bir yöntem mevcuttur. Bu yöntemle omurga duruş bozuklukları analiz edilir, spinal manipülasyonlar ile düzeltilir ve tetkik edilen belirli yapı bozuklukları tedavi egzersizleri bulunmaktadır. Pettibon tekniği olarak tanımlanan benzer bir biyo-mekanik yöntem (icat eden Burl Pettibon’un adı verilmiştir) skolyozun farklı türleri dahil spesifik bozuklukların tedavisinde kullanılır. Bütün kiropraktik yöntemlerin genel amacı, vertebral yapı bozukluklarını, sinir baskılarını tedavi etmek ve normal kas işlevlerini restore ederek daha uygun spinal yapı kazandırmaktır. Pek çok skolyoz tedavisinde, anormal spinal kıvrımları düzeltme amaçlanır ancak genellikle sonuç eğriliğin ilerlemesinin kontrol altına alınmasıdır.

Skolyoz akupunktur ile tedavi edilebilir. Geleneksel Çin tıbbı omurga eğriliğini, qi (kasları canlandıran ve kan akışını sağlayan vücudun yaşamsal enerjisi) gerilemesi veya kesilmesi sonucu olarak görmektedir. Bu durum omurganın karşıt taraflarında dengesizlik yaratır, kasların sertleşmesiyle vertebranın çekilmesine yol açar. Akupunktur iğnelerinin kullanımı (genellikle omurganın her iki tarafındaki noktalarda) qi’yi dengeye getirir ve spinal kasların daha düzgün çalışmasını ve omurga yapısının daha düzleşmesini sağlar. Bazen iğne boyunca elektrik akımı gönderilir bu şekilde stimülasyon ve tedavinin verimi artar.

Biyomanyetik egzersizler, kiropraktik ve akupunktur tedavileri ile bir arada uygulanabilir. Mıknatısların pozitif kutuplarını eğriliğin bir ucuna yerleştirerek ve negatif kutupları diğer uca yerleştirerek kas gerilimi dengelenmektedir. Bu şekilde skolyoz ortadan kaldırılır veya kontrol altına alınır. (Bu uygulama sadece vasıflı bir uzman kontrolünde yapılır.)

Hangi tedavi uygulanırsa uygulansın erken teşhis önemlidir. Küçük yaştaki hastalarda bu yöntemlerle iyi sonuçlar elde edilmektedir. Küçük kıvrımların daha kötü olması beklenmemeli ve hemen harekete geçilmelidir.

Kraniosakral terapi ve proloterapi de skolyoz tedavisinde başarılı sonuçlar vermektedir.

ALINTI
 
Üst