Akupunktur Hakkında..

Su-Jok eğitimi - kerim ali

PESS

Kayıtlı Üye
Katılım
14 Eyl 2010
Mesajlar
446
Tepkime puanı
136
Konum
Mersin
İş
Dans EÄŸitmeni , Grafiker
Akupunktur nedir ?
Akupunktur vücut dengesinin yeniden olusturulmasi için vücutta bazi özel noktalarin uyarilmasi yoluyla yapilan bilimsel bir tedavi yöntemidir.Bati dünyasinda latince Akus (igne) ve Punctura (noktalama) sözcüklerinin birle simiyle anilmaktadir. Çin''de ise chin-chen (igne-isi) ismiyle bilinmektedir.

Uzakdogu ülkelerinde 5.000 yildan beri bilinen Akupunktur''un Bati ülkeleri tarafindan taninmasi II. Dünya Savasi yillarina rastlar. 1972 yilina gelindiginde ise ABD Baskani Nixon''un Çin ziyareti sirasinda Akupunktur Bati basininda genis ölçüde yer almis ve böylece Amerikali ve Avrupali doktorlarin ilgisini çekmeye baslamistir.

Canli organizmalarin fonksiyonel bozukluklarini onarmaya ve hastaliklarini kendi kendine yenmeye yönelik bir savunma mekanizmalari vardir. Örnegin bir kemik kirildigi zaman kemik uc uca getirilerek sabitlenir yani atel''e alinir ve iyilesmesi beklenir. Iste bu organizmanin kendini onarma gücüdür.

Vücutta varligi binlerce yildan beri bilinen bazi noktalari uyararak sözedilen bu “bioregüler güç” harekete geçirilir ve kisi kendi vücudunun bu özel yetenegi sayesinde iyilesir.

Uyari Noktalari
Tedavide noktalarin dogru yerinin ve derinliginin bulunmasi esastir. Önemli olan dogru teshis ve dogru noktanin bulunmasidir.

Akupunktur Noktasi denilen noktalar ile gelisigüzel seçilmis noktalar arasinda yapilan deri kesitleri sonucu anlamli farkliliklar bulunmustur. Sadece akupunktur noktalari uyarildigi zaman klinik ve laboratuvar sonuçlar elde edilebilmistir.

Nasil Igne
Bugün çogunlukla özel üretilmis çelik igneler kullanilmaktadir. Igneler dogru noktalara uygulandiginda zaten çok ince olduklarindan agri hissedilmez. Ignelerin sterilizasyonu çok önemlidir.

Etki Mekanizmasi
Akupunktur noktasi uyarilinca buradan baslayan lokal hücresel uyarilar sinirsel iletisim yoluyla beyine ulasir, beyinden de ilgili organlara gönderilir. Böylece vücudumuzda zaten varolan kimyasal maddeler, hormonlar, enzimler salgilanir ve bazi hücresel degisiklikler olur. Disaridan ilaç vermeye gerek kalmaz. Burada özellikle önemli bir konu vardir. Bu süreç olmasi gerektigi düzeyde kalir yani ne daha fazla ne de daha az. Yani hiperfonksiyon veya hipofonksiyon olusmaz. Çünkü organizmamiz normale programlanmistir.

Akupunkturda Kulagin Önemi
Insan kulaginda bedenin her uzvu ve organi ile ilgili bir nokta vardir. Kulaktaki bu noktalar hem teshis hem de tedavi için kullanilir. Muayene sirasinda kulakta saptanan sorunlu noktalar daha sonra tedavi sirasinda igne veya lazer ile uyarilir. Kulaktaki bu noktalar ile birlikte vücuttaki noktalar da kullanilir.

Laser Akupunktur
Laser, akupunktur''da ignelere alternatif olarak veya ignelerle birlikte kullanilabilir. Laser terapisinin en sik kullanildigi durumlar:
Yumusak doku zedelenmeleri
Eklem rahatsizliklari
Yaralarin iyilestirilmesi
Agri ve inflamasyonun giderilmesi

Akupunktur Hangi Hastaliklarda Kullanilir?
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) akupunkturu bilimsel bir tedavi yöntemi olarak kabul etmis ve hangi hastaliklar için kullanilabilecegini bir liste halinde yayinlamistir.

Romatizmal Hastaliklar
Artrozlar (kireçlenme)
Bel-Boyun-Diz-Kalça
Disk Herniasyonu
Bel fitigi - Boyun fitigi
Siyatalji (Siyatik agrisi)
Tennis Elbow (tenisçi dirsegi)
Karpal Tünel Sendromu
Solunum Sistemi Hastaliklari
Astim
Akut ve Kronik Bronsit
Alerjik Rinit
Sinüzit
Gripal infeksiyon
Gastrointestinal Hastaliklar
Aft
Dis agrisi
Gingivit (diseti iltihabi)
Gastrit
Kabizlik
Ishal
Cilt Hastaliklari
Akne
Ürtiker-Alerjik dermatit
Zona ve sekeli
Pseuriazis (sedef hastaligi)
Egzama
Nörolojik Hastaliklar
Basagrilari ve Migren
Fascial Paralizi (yüz felci) ilk 6 ay içinde
Trigeminal nevralji
Periferik nöropati
Endokrinolojik Hastaliklar
Guatr
Diabet (Seker Hast.)
Asiri terleme
Psikiyatrik Hastaliklar
Stres
Depresyon
Uyku Bozukluklari
Aliskanliklar
-Sigara
-Alkol
-Obesite (sismanlik)
Psikosomatik Hastaliklar
Ürogenital Hastaliklar
Enürezis Nokturna
(gece altini islatma)
Nörojenik Mesane
Agrili adet görme
Sterilite (kisirlik)
Kulak Burun-Bogaz Hastaliklari
Tinnitus (kulak çinlamasi)
Meniere Hastaligi

AKUPUNKTUR TEDAVİSİNDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN DURUMLAR

  • Akupunktur tedavisi çok aç, çok tok veya alkol almış hastalara yapılmamalıdır.

  • Tedavi öncesi fazlaca değil, hafif bir yemek yemek daha uygundur.

  • Hamileliğin ilk ayında ve adetin ilk gününde hormon noktalarının kullanılması tavsiye edilmez.

  • Varisleri barizce belirgin olanlarda damarlara dikkat edilerek yapılmalıdır.

  • Çok rutubetli veya şimşekli havalarda akupunktur uygulaması tavsiye edilmez.
Kulak noktasında çevirebildiğimi çevirdim :)


Kaynak : İnternet (kendi derlemem)
 

Fehu

Kayıtlı Üye
Katılım
25 Şub 2017
Mesajlar
133
Tepkime puanı
116
Ya ben bu akapunkturu çok merak ediyorum. Resmen vücudumda minik minik iğneler batirilsin diye sabırsızlanıyorum ama yaşadığım şehirde profesyonel şekilde yapan biri yok- ki param da yok-
Özellikle aşırı terleme (hyperhidrosis) icin yaptırmak istiyorum, hiç bunun için yaptırıp etkisini gören arkadaşlar oldu mu? Bir de sadece iğneyle değil belli noktaları elle uyararak yapıldığını da biliyordum ben. O akupunkturdan farklı bir işlem mi?
 

Fehu

Kayıtlı Üye
Katılım
25 Şub 2017
Mesajlar
133
Tepkime puanı
116
Ya ben bu akapunkturu çok merak ediyorum. Resmen vücudumda minik minik iğneler batirilsin diye sabırsızlanıyorum ama yaşadığım şehirde profesyonel şekilde yapan biri yok- ki param da yok-
Özellikle aşırı terleme (hyperhidrosis) icin yaptırmak istiyorum, hiç bunun için yaptırıp etkisini gören arkadaşlar oldu mu? Bir de sadece iğneyle değil belli noktaları elle uyararak yapıldığını da biliyordum ben. O akupunkturdan farklı bir işlem mi?
buldum bir tane umarım işe yarar
 
Rune Okulu - kerim ali
Üst