Akrep Burcu'nun elementi

  • Konbuyu başlatan Üye silindi 57044
  • Başlangıç tarihi
Su-Jok eğitimi - kerim ali
Ü

Üye silindi 57044

Zodyağın en gizemli burçlarından biri olan, en gizemli evlerden biri olan 8.evi yöneten akrep'in gerçek elementini tartışmaya açmak istiyorum. Bazıları için akrep, modern ve düz kafalı astrologların dediği gibi su elementine ait bir burçtur ve bu konuyu tartışmaya açmak bile gereksizdir onlara göre. Biraz daha açık fikirli astrologlar ise akrep; su ve toprak karışımıdır derler. Tamamıyla karada yaşadığı için onu tamamıyla suya atfedemezler. Akrep burcunun, Mars'dan dolayı ateş burcu olduğunu söyleyen yeni akım astrologlar bile vardır hatta..

Mars gezegeni ile ilişkilendirilip nasıl olurda suya atfedilebilir. Su elementini Ay ve Neptün yönetir. Bunlar dişil kuvvetlerdir. Fakat mars gibi eril, yıkıcı, ateşsel ve kızıl bir kuvvet nasıl olurda su burçlarından birisine atılır. Sırf bu yüzden astrolojiye inancını kaybedenler bile olmuştur. Bende şahsen akrep burcunun yengeç ve balık gibi saf bir su burcu olduğunu düşünmüyorum. Sıcakta ortaya çıkması, Mars gezegeni tarafından kontrol edilmesi.. bunlar ateşsel kuvvetler. Fakat mesela akreplerin rutubetli ortamları sevdiğini biliyorum. Karadeniz'de öyle.. Sahra çöllerindeki kızıl akrepler nasıldır bilmiyorum tabi.. Belkide onuda baplara bölmek gerekir. 23 Ekim ile 3 Kasım arası doğan akrepler Mars yönetimindedir.. 3 Kasımdan sonra Ay, Neptün ve Jüpiter'e geçer.. onlarda biraz daha rutubet sever demeliyim belkide..

Çevrenizde akrep burcu olupta balık ve yengeç kadar duygusal olanları göremezsiniz zaten kolay kolay. Fakat haritalardaki baskın element yoğunluğunu incelemeye gelince, Mesela astrolojide yengeç, akrep ve balık varsa; bunlar güneş, ay veyahut yükselendeyse su elementine 3 puan verin derler.. Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn'de ise 1 puan verin derler. 10.evi yöneten burcada 1 puan ekleyin derler. Böylece doğanızda hangi elementin baskın olduğunu bulursunuz derler. Ama insan, söz konusu akrep olunca; mesela güneşte veyahut yükselende akrep varsa; suya gerçekten 3 puan verebileceğinden emin olamaz.. Çünkü su demek balık demektir. Yengeç demektir. Ay ve Venüs demektir. Neptün demektir.. Akrep, Mars ile ilişkili olduğu için; suya 3 veyahut 1 puan vermekte çoğu zaman içgüdüsel bir çelişki yaşarız. Gerçek gibi gelmez.. Sanki orada bir hata yapıyoruz gibi olur. İçgüdüsel olarak rahat hissetmeyiz..

Mesela, vedik astrolojisi ile batı astrolojisi arasındaki çelişkiyi nasıl kapatırız? Batıdaki haritamızı inceleriz.. Birde Vedik'teki haritamızı inceleriz. Ben ikisinide inceledim. Bana Batı daha doğru geldi. Vedik'de, sanki bana ait olmayan bir kıyafet giyinmişim gibi geldi.. İşte akrebe batı gözüyle element puanı verirkende bu böyledir. Sanki onu tamamıyla suya atfetmek sezgilerinize ve bilinç altınıza uymaz.. biraz toprak biraz ateş geçer gönlünüzden.. Şöylede söyleyebilirsiniz; Akrep'in yöneticisi Plüton'dur. Mars yardımcı yöneticidir. konu kapanmıştır diyebilirsiniz. Fakat plüton artık gezegezen değildir. Astronomlar gezegen statüsünden çıkarttı onu. Nihayetinde astrolojide hala gezegen olarak kabul edilse bile, bu seferde o keşfedilmeden önce, yine akrep burcunun yöneticisi kızıl ve ateşli Mars'tı.. Keşfedildikten sonrada Mars'ın bir üst oktavı olarak kabul edilmeye başladı. Yani ondan daha kızıl, daha yıkıcı, daha ateşsi ve erkeksi.. Peki şimdi bu özelliklerin hangisi su elementi ile alaka ve bağlantılı?

Yanlış anlamayın, bilgiçlik taslar gibi olmasın.. Varsa astroloji ile ilgilenenleriniz beni aydınlatın.. Aydınlanmak istiyorum bu konuda...
 

Agena

Kayıtlı Üye
Katılım
1 Eyl 2016
Mesajlar
25
Tepkime puanı
12
Konum
Gaia
Yeraltı suları olarak düşünebiliriz bence akrebi. Su yüksek sezgiler, hisler demektir. Bir akrep de en az balık ve yengeç kadar duygusaldır. Gizlenmeyi tercih ettiği için (tıpkı yeraltı suları gibi) onu daha katı algılayan oluyor halbuki değil :)

Su ve toprak elementleri dişildir. Akrebin özelliklerine bakınca da dişil bir burç olması çok akla yatkın. Mars yöneticiliğinde nasıl dişil oluyor diye düşünürseniz teraziyi de ele almak gerekir, venüs yöneticiliğinde eril bir burçtur mesela.

Dişil özellikler :
-Dinleme
-İzleme
-İlham
-Sanat
-Tat ve his
-Motivasyon
-Alıcılık
-Etkiye tepki

Simgesel olarak akrep hayvanının yaşam ortamına da çok takılmamak gerek bence; çünkü diğer burç semboliklerini de düşünürsek birçok tutarsızlık görebiliriz. Takım yıldız isimleri nihayetinde bunlar, şekilleri bu hayvan/objelere benziyor diye koyulmamış mı taa kadim zamanlardan :)
 
Rune Okulu - kerim ali
Üst