Akıl hastalarının ruhu var mı

• Konbuyu başlatan Üye silindi 67799
  • Başlangıç tarihi
Ü

Üye silindi 67799

Merhabalar ruh gerçekten varsa akıl hastası olanlar neden düşünemiyor onlar ölünce ne olacak lar yada ruh ölünce mi ortaya çıkar canlıyken ruhumuz yok mu

Ü

Üye silindi 57044

akıl hastalarının düşünemediğini iddaa etmek çok aptalca.. emin ol o insanlar senin düşünebildiğinden çok daha fazla düşünüyorlar..

ruh diye birşey yoktur.. bu dünyada iki koşul vardır.. bir veren, nimetlendiren, veren ve pozitif koşul vardır.. kısacası ışık vardır..

birde tam tersi ışığı alan koşul vardır.. yani ışık ile dolan bir taraf vardır.. bunlara yapacak birşey yoktur.. ne dolduran nede dolan engellenebilir..

kişinin ben deme hakkı yoktur.. onun yaratanı ile hiç bir bağı yoktur.. yaratanı sonsuz verme arzusunda.. o ise sonsuz alma arzusunda.. yaradanı ile onun arasında sonsuz bir uzlaşmazlık ve düşmanlık var kısacası.. yaradan sonsuz doğudur.. yaradılan ise sonsuz batıdır... yani yaradan ve yaradılan arasında sonsuz bir boşluk doğdu anlamına gelir bu.. sonsuz, derin ve asla kapatılamaz bir boşluk....

ela.nass

Kayıtlı Üye
İş
İntelligence
Aslında uzun uzun açıklamak isterdim, ama bildiklerimi hülasa etmek mecburiyetindeyim . Şunu da söyleyeyim ben kendi inancıma göre yazıyorum. Herkesin inancına da saygı duyuyorum. Kimseyi yermek gibi bir amaç içerisinde değilim.

ruh gerçekten varsa akıl hastası olanlar neden düşünemiyo
Ruh insanın düşünce kapasitesini belirlemez. Hayvanların da ruhu vardır. Fakat bizim gibi çok çok rasyonel bir şekilde hareket edemezler.

Elbette, akıl hastalarının da ruhu vardır. Fakat benim dinî inancıma göre akıl hastalığı hali devam ettiği sürece, doğru düşünemedikleri için yaptıklarından dolayı sorgu ve suale çekilmezler, yani cezadan muaftırlar. Ancak başkalarına verdikleri maddi zararlar, kendi mallarından tazmin edilir.
Onların bu halde olmalarının da Allah katında hikmetleri vardır.

Ruha gelince o, diridir. Yaşarken de, öldükten sonra da.

Ü

Üye silindi 58480

Ruh olmaz olur mu tabi ki var.
Kozmik bilince erişilebilirse tecrübe edilen o şey ruh oluyor.

Ruh demek İnternet demektir. Bir tablet offline olarak ta çalışabilir. Doğuştan gelen uygulamalarını çalıştırır. Ama markete bagli değilse veya global haberleri alabilecek altyapıda değilse o tablet : " İnternet diye bişey yok" der. Ohhhh neler kaçırır neler !!!

Tablet haklıdır. Offline olduğu için kendi çapındaki perspektifinden haklı çıkarım yapar. Ona göre İnternet diye bir kordon yoktur olamaz. Tahayyül edebileceği bir referansı bile yoktur. Ara sıra İnternet frekansı alır ama onu içinde hemen itibarsızlaştırır. Ego fethettiği sınırları korumakla hayatta kalır çünkü. Sınır ötesi kavrayış için gerekli olan cihazını ne yazık ki devreye sokmaz. Korkar. Cesur bir şekilde korkar hem de.

Düşmüş Kartal

Kayıtlı Üye
Yüksek benlikle bağ koparsa alzheimer veya akıl hastası dediğimiz durum ortaya çıkar @dennise nin dediği gibi internet bağı koptuğu için bellekte ne kalmışsa adeta bozuk plak gibi o tekrar eder durur bizler ruhsuz şuurlu biyonik robotlarız güncellenebildikçe yüksekbenliğin tekamülüne hizmet ederiz

solosal

Kayıtlı Üye
Akil hastalari bence senin hayatin boyunca düşünebildiğin şeylerin kat kat fazlasini düşünmüşler. Ve artik akil düşünme ve hatirlama mekanizmasini kapatmiş ve bu yaraticinin sadece bi lutfu olabilir. O yillarca zihninde yer etmiş şeyleri hatirlamamak. İstesende bu sadece bir hediye olabilir herkese hakedemez.

dhardhar

Kayıtlı Üye
Ruhun akli ben, benim aklim ruhta. Hasta olan benim ruhun disinda hersey

NaBe

Kayıtlı Üye
Ruh nedir iyice araştırmak lazım ki böyle bir konu acılmaması adına :)

ALLAH bir ayette biz kurumuş çatlamış toprağa Ruh verdik Canlandırmak yeşillik vb

Keza aynı şekilde başka bir ayette insan vurgusu yapılır..

EkSen

Kayıtlı Üye
Onların yaşadıklarına her ne kadar akıl hastalıkları denilse de aslında yaşadıkları şey ruhsal rahatsızlıklardır.

Benighted

Kayıtlı Üye
Akıl hastasından kastın zihinsel engelli mi ? Yoksa şizofreni ,bipolar bozukluk veya cottard, Peter pan sendromu gibi sendrom niteliği taşıyan insanlar mı ?Biraz açmalısın.

Impulse

Kayıtlı Üye
"Ruhun kendisini bilemiyoruz. Ama bazı özelliklerinden söz edebiliriz. Beden, anne karnında belli bir olgunluğa erişince ruh verilir.

Bedenin sultanı olan ruh; nurani, şuurlu, diri ve harici vücut sahibi bir varlıktır. Sonradan yaratılmıştır ama ebedidir. Birdir, bölünmez, parçalara ayrılmaz. Tesirleriyle bedenin her yerinde bulunur fakat mekânı yoktur. Bedenin içinde olmadığı gibi dışında da değildir. Ona ne uzaktır ne de yakın. Bütün işleri aynı anda idare eder, bir iş diğerine mani olmaz. O, tabiattaki kanunlara benzer. Eğer kanun şuurlu olsaydı ve harici vücut giyseydi ruh özelliği kazanırdı. Ruh, kendisinin ve diğer varlıkların farkındadır.

Ruh, sahip olduğu maddi ve manevi cihazlarıyla işler yapar. Şuuruyla fark eder, aklıyla anlar, vicdanıyla tartar, karar verir, hayaliyle planlar yapar, hafızasıyla bilgi depolar, kalbiyle sever. Onun sayılamayacak kadar çok kabiliyeti vardır. Bunların bir kısmı da maddi uzuvlarla ortaya çıkar. Ruh; eliyle tutar, gözüyle görür, kulağıyla işitir, ayağıyla yürür. Bedende bulunduğu sürece bedene muhtaçtır. Faaliyetleri bedenle sınırlıdır. Beden ile ruh, ampul ile elektrik gibidir. Ampul kırılınca elektrik yok olmuyor ve var olmaya devam ediyor. Biz onu görmesek de inanıyoruz ki elektrik hâlâ mevcuttur. Aynen bunun gibi, insan ölmekle ruh vücuttan çıkıyor. Fakat var olmaya devam ediyor. Allah ruha münasip daha güzel bir elbise giydirerek kabir aleminde yaşamını devam ettiriyor."

Ü

Üye silindi 67799

akıl hastalarının düşünemediğini iddaa etmek çok aptalca.. emin ol o insanlar senin düşünebildiğinden çok daha fazla düşünüyorlar..

ruh diye birşey yoktur.. bu dünyada iki koşul vardır.. bir veren, nimetlendiren, veren ve pozitif koşul vardır.. kısacası ışık vardır..

birde tam tersi ışığı alan koşul vardır.. yani ışık ile dolan bir taraf vardır.. bunlara yapacak birşey yoktur.. ne dolduran nede dolan engellenebilir..

kişinin ben deme hakkı yoktur.. onun yaratanı ile hiç bir bağı yoktur.. yaratanı sonsuz verme arzusunda.. o ise sonsuz alma arzusunda.. yaradanı ile onun arasında sonsuz bir uzlaşmazlık ve düşmanlık var kısacası.. yaradan sonsuz doğudur.. yaradılan ise sonsuz batıdır... yani yaradan ve yaradılan arasında sonsuz bir boşluk doğdu anlamına gelir bu.. sonsuz, derin ve asla kapatılamaz bir boşluk....
Hiçbir anlamadım

Enneagram

Banlı Kullanıcı
Merhabalar ruh gerçekten varsa akıl hastası olanlar neden düşünemiyor onlar ölünce ne olacak lar yada ruh ölünce mi ortaya çıkar canlıyken ruhumuz yok mu
Beyin ruhu domine eder, işlevsel hale getirir. Beyin kimyasalları bozuk biri ise doğuştan ya da sonradan olsun farketmez, görevini yerine getirmekten acizse ruh ne yapsın?

Ruhun, bedenin saglıklı organlarına hayat vermekten gayri görevi yoktur. Fiziksel manada yani. Sakat olsak mesela bacak işlevini yitirir ruha yine bir şey olmaz.

Keşke öte alemi anlayabilseydik. Ruhun asıl yurdu dünya degil ahirettir.
Ruh saftır. Bize yansıyan yönü itibariyle bedeni arızalar sonucu bozuluyormuş gibi lanse edilse de her daim safiyaneligini korumaya devam eder.
Yalnız beden üzerindeki iki şey hüküm sürer. Ruh ve nefs.
Nefsi baskın gelenin dünyaya meyli artar, günaha kolay düçar olurken ruhu; bedeni üzerinde söz sahibi olan biri iyilik yapar, vicdan sahibidir, sükunet ehlidir.

Ruh ve sinir hastalıkları derken de fiziksel bir rahatsızlık olmadıgını dile getirmek amaçlıdır yani. Yanlış tabi. Kafanızın karışması çok normal.

Lilitschild

Kayıtlı Üye
Sizin konunuzla ilgili olarak sormadan geçemeyeceğim bende hep tüp bebeklerin ruhu var mıdır yok mudur merak etmiştim

Ü

Üye silindi 56746

bence canı olan her şeyin bir ruhu vardır ve yaratılan her varlığa can verilmiştir, Allah'ın taş örneğini verdiği ayetten bunu anlıyorum;

Bakara Suresi, 74. ayet: Bundan sonra kalpleriniz yine katılaştı; taş gibi, hatta daha katı. Çünkü taşlardan öyleleri vardır ki, onlardan ırmaklar fışkırır, öyleleri vardır ki yarılır, ondan sular çıkar, öyleleri vardır ki Allah korkusuyla yuvarlanır. Allah yaptıklarınızdan gafil (habersiz) değildir.

hani taş deyip geçeriz değil mi? :)
"eşyanın ruhu" tabiri vardır örneğin. nostaljik eşyalar için çok kullandığım bir ifade.
lafı uzatacaktım da sonunu bağlayamam diye burada bırakıyorum

Ü

Üye silindi 58480

Sizin konunuzla ilgili olarak sormadan geçemeyeceğim bende hep tüp bebeklerin ruhu var mıdır yok mudur merak etmiştim

tabi ki vardir.
neticede sperm de yumurtalik ta organiktir ve suni bir sekilde dollendirilse de, dogum normal dogum oluyor.

Suna benzer :

Domates avrupaya amerikadan geldi kita kesvedilince. avrupada ekilen domatesi domatesten saymamak olmaz cunku kanun uremeye elveriyor.

Tup bebek Allahin ilminin ve rahmetinin genisletilmis halidir. Hz. ISa babasiz. Hz Adem ise Allahualem bir tupte tasarlandi toprak elementleriyle.