Aile Baskısı

Itzme

Kayıtlı Üye
Ailemle ilgili çok sıkıntı yaşıyorum ve artık nasıl çözeceğimi bilemedim. Abim de dahil bu sıkıntıları çok yaşadı babamla çok büyük kavgaları vs oldu. Babam her şeyime çok karışıyor ve bunu tipik bir ergen sorunu gibi görüp aşağıya onlarla konuş vb. dışındaki çözümlerinizi yazmanızı istiyorum. Çünkü konuşmak gerekirse karşı çıkmak bunlar artık çözüm olmuyor. Manipüle etmek, manifest yapmak vs gerçekten bunlarla çözemedim. Derslerim konusuna da aşırı takıntılılar. Annem ve babam ikisi de emekli olduğu için artık evde bile rahat değilim. Ben de artık bu konuyla ilgili büyü ile bir çözümü olur mu diye sormak istedim. Beni rahat bıraksınlar başka bir şey istemiyorum abimi de çok darladılar ve o da artık onlara bir şey olsa bile ben bakmam moduna geldi. Bu konuyla ilgili büyüyle yapabileceğimiz ya da ne bileyim en azından 26’sında beni göndermek istedikleri kursa gitmememi fikirlerini değiştirmelerini sağlayacak kısa süreli bir çözüm bile çok iyi olur. Bildiğiniz iyi havasçılar filan varsa çok sevinirim. Şimdiden teşekkür ederim.

Xian

Banlı Kullanıcı
Belki bir çoğumuzun sahip olduğu aile modeli bu. Laftan anlamayan, alttan aldıkça üzerine gelen, yerli yersiz her fırsatta iğneleyip duran, sırf anne-baba diye kırıp üzmekten asla çekinmeyen, aile mi yoksa düşman mı belirsiz olan, atsan atılmaz, satmaya kalksan 5 para etmez.

Büyü için belli bir tecrübe lazım öncelikle. Hazır yemek tarifi gibi uygulanıp hemen sonuç alınmıyor. Havas da yetkinlik sahibi olmayı gerektirir. İbadetlerin tam yapılması ve riyazat gibi şartları vardır. Aksi halde fayda yerine zarar getirir.

Asıl çare aileden ekonomik anlamda bağımsız olup evi terketmeniz. Bunu kendiniz de akıl etmişsinizdir. Ama seçenekler belli... Uzlaşmak veya para bulup evden gitmek. Her iki durum için de kolaylık dilerim. Allah yardımcınız olsun.

Itzme

Kayıtlı Üye
Belki bir çoğumuzun sahip olduğu aile modeli bu. Laftan anlamayan, alttan aldıkça üzerine gelen, yerli yersiz her fırsatta iğneleyip duran, sırf anne-baba diye kırıp üzmekten asla çekinmeyen, aile mi yoksa düşman mı belirsiz olan, atsan atılmaz, satmaya kalksan 5 para etmez.

Büyü için belli bir tecrübe lazım öncelikle. Hazır yemek tarifi gibi uygulanıp hemen sonuç alınmıyor. Havas da yetkinlik sahibi olmayı gerektirir. İbadetlerin tam yapılması ve riyazat gibi şartları vardır. Aksi halde fayda yerine zarar getirir.

Asıl çare aileden ekonomik anlamda bağımsız olup evi terketmeniz. Bunu kendiniz de akıl etmişsinizdir. Ama seçenekler belli... Uzlaşmak veya para bulup evden gitmek. Her iki durum için de kolaylık dilerim. Allah yardımcınız olsun.
Öncelikle teşekkür ederim. Sanırım tek çare kendi bağımsızlığımı kazanmak olacak. Bunun için çabalayacağım…

Absoluta Virtute

Kayıtlı Üye
Aile içi hele de annesine ve babasına büyü yapmaya tavsiye etmiyorum. Bu işlemleriyle soyağacınizin karmasını bozarsaniz. Aile büyüklerine yaptığınız negatif sizi de mutlaka etkiler. Hele olacak çocuklarınızın üstünde daha da etkili olur. Psikolojik yöntemleriyle hallerdebilirsiniz. Önemli olan sizin hissettikleriniz. Yani onların baskıları sakin ve tereddütsüz geri çevirmeye başardınız zaman, size karşı olan davranışları değişecek.
Ben bunu yapabildim, siz de yapabilirsiniz. Ve maddi özgürlük te şart.

Itzme

Kayıtlı Üye
Aile içi hele de annesine ve babasına büyü yapmaya tavsiye etmiyorum. Bu işlemleriyle soyağacınizin karmasını bozarsaniz. Aile büyüklerine yaptığınız negatif sizi de mutlaka etkiler. Hele olacak çocuklarınızın üstünde daha da etkili olur. Psikolojik yöntemleriyle hallerdebilirsiniz. Önemli olan sizin hissettikleriniz. Yani onların baskıları sakin ve tereddütsüz geri çevirmeye başardınız zaman, size karşı olan davranışları değişecek.
Ben bunu yapabildim, siz de yapabilirsiniz. Ve maddi özgürlük te şart.
Bu konuda tecrübeli olduğunuzu da göz önüne alıp kesinlikle tavsiyelerinize uyacağım. Yardımızın için teşekkür ederim.

ESİLLA

Kayıtlı Üye
Aynı durumu bende yaşıyorum malesefki çok iyi anlıyor um.. Ayrı bir yere bağımsız bir şekilde gitme düşüncesi çok güzel olsa da günümüz koşulları nedeniyle pek kolay olamayabiliyor. İlk önce bı temelin olması lazım ki sağlam basabilesin. Dayanmaya çalış ve yarın için çabala yapabileceğine inanaraktan kendini hazır hisettikten sonra bunları düşünmene bile gerek kalmayacaktır. Umarım zamanla herşey yoluna girer senin için.

Itzme

Kayıtlı Üye
Aynı durumu bende yaşıyorum malesefki çok iyi anlıyor um.. Ayrı bir yere bağımsız bir şekilde gitme düşüncesi çok güzel olsa da günümüz koşulları nedeniyle pek kolay olamayabiliyor. İlk önce bı temelin olması lazım ki sağlam basabilesin. Dayanmaya çalış ve yarın için çabala yapabileceğine inanaraktan kendini hazır hisettikten sonra bunları düşünmene bile gerek kalmayacaktır. Umarım zamanla herşey yoluna girer senin için.
Umarım… Aynı durumu senin de yaşıyor olmandan ötürü çok üzgünüm. Biliyorum sen de ben de bu durumu atlatacağız. Tavsiyen için çok teşekkür ederim. <333

ESİLLA

Kayıtlı Üye
Umarım… Aynı durumu senin de yaşıyor olmandan ötürü çok üzgünüm. Biliyorum sen de ben de bu durumu atlatacağız. Tavsiyen için çok teşekkür ederim. <333
Herşey gelip geçici bugün yaşananlar belli bir zaman sonra hayatımızda olmayacak yarını belirlemek bizim elimizde. Ve evet birgün atlatmis olacağız herşey geçecek. :)

dünyalı

Kayıtlı Üye
Bağzı yorumları yapanların ağzının ortasına kürekle vurasım geldi :) Şaka bir yana çözüm bulmaktan öte amaç sizi üzerlerine sıçratmaktan öteye gidemez...

Unutmayın ki ana babanızda muhtemelen böyle gördü atalarından...Belki erken yaşlarda hayata atılıp harala gürele didinip durdular ve yaşanan bu hengamede emin olun bir çok süreçte kendilerini eksiltip bir çok konuda fedakarlık gösterdiler... Bir zaman sonra bir çok aile yetişrdiği çocuğunun üzerinde ister istemez hak iddia edebilir bu karışmak değil o hayatını kurarken neleri doğru şekilde yapabildiği görnek isterler...En basitinden şöyle düşün Bir bahçıvan yetişrdiği bitkiler için önce emek ve zaman verir ve sabırla bekler ve bir beklenti içine girer....Hal böyleyken karşılıklı olarak eksik birseylerin olabileceğini unutmayın...
Ana babalar böyle yada çocuklar böyle demek kolay önemli olan
asıl kaynağa inebilmek....

Onlar bunu yapamıyorsa ki muhtemelen atalarından bu şekilde gördükleri içindir....Çünkü şu Z kuşagına kadar hiç bir birey tamamen özgürleşemedi
ruhsuzlaşamadı....

Onlar artık attığınız adımlarda kendine güvenen ve ayaklarının yere sağlam basan bir birey görmek istiyor olabilirler....Muhtemelen bu sebeple gideceğiniz kursa karışıyorlardır....Yoksa deli mi olmuşlar gidip çakışma hayatının stresinden bıkıp çekip gitmek varken neden hala yanınızdalar....Arkalarına yaslanıp keyif yapmak varken? Onları anlamak zor değil....Sadece biraz empati....Ve ne olursa Onlar bizim kıymetlilerimiz

Itzme

Kayıtlı Üye
Bağzı yorumları yapanların ağzının ortasına kürekle vurasım geldi :) Şaka bir yana çözüm bulmaktan öte amaç sizi üzerlerine sıçratmaktan öteye gidemez...

Unutmayın ki ana babanızda muhtemelen böyle gördü atalarından...Belki erken yaşlarda hayata atılıp harala gürele didinip durdular ve yaşanan bu hengamede emin olun bir çok süreçte kendilerini eksiltip bir çok konuda fedakarlık gösterdiler... Bir zaman sonra bir çok aile yetişrdiği çocuğunun üzerinde ister istemez hak iddia edebilir bu karışmak değil o hayatını kurarken neleri doğru şekilde yapabildiği görnek isterler...En basitinden şöyle düşün Bir bahçıvan yetişrdiği bitkiler için önce emek ve zaman verir ve sabırla bekler ve bir beklenti içine girer....Hal böyleyken karşılıklı olarak eksik birseylerin olabileceğini unutmayın...
Ana babalar böyle yada çocuklar böyle demek kolay önemli olan
asıl kaynağa inebilmek....

Onlar bunu yapamıyorsa ki muhtemelen atalarından bu şekilde gördükleri içindir....Çünkü şu Z kuşagına kadar hiç bir birey tamamen özgürleşemedi
ruhsuzlaşamadı....

Onlar artık attığınız adımlarda kendine güvenen ve ayaklarının yere sağlam basan bir birey görmek istiyor olabilirler....Muhtemelen bu sebeple gideceğiniz kursa karışıyorlardır....Yoksa deli mi olmuşlar gidip çakışma hayatının stresinden bıkıp çekip gitmek varken neden hala yanınızdalar....Arkalarına yaslanıp keyif yapmak varken? Onları anlamak zor değil....Sadece biraz empati....Ve ne olursa Onlar bizim kıymetlilerimiz
Elimden geldiğince onların tarafından da bakmaya çalışıyorum. Çocukluklarında yaşadıklarını sorunlarını dinleyip belki bu yüzdendir diye kendime öğüt veriyorum. Umarım tüm bu zorlamalarına ileride dönüp baktığımda iyiki yapmışlar diyebilirim. Yorumunuz için teşekkür ederim.

Rhea

Kayıtlı Üye
İş
Witch
Kimsenin bir insanı dünyaya getirdi diye hayatıyla istediği gibi oynama hakkı olmamalı, hep onların istediği gibi olsun isterlerse bitki yetiştirsinler, yada eve biblo alsınlar, abartmaya gerek yok anne-baba yım diye.. ve tabi biraz da öz eleştiri yapsınlar çok zor gelmezse. Bu tarz durumlarda en pratik çözüm ekonomik özgürlüğünü eline alıp onlardan uzaklaşmak.. tabi bunun için de zaman ve çaba lazım..

Itzme

Kayıtlı Üye
Kimsenin bir insanı dünyaya getirdi diye hayatıyla istediği gibi oynama hakkı olmamalı, hep onların istediği gibi olsun isterlerse bitki yetiştirsinler, yada eve biblo alsınlar, abartmaya gerek yok anne-baba yım diye.. ve tabi biraz da öz eleştiri yapsınlar çok zor gelmezse. Bu tarz durumlarda en pratik çözüm ekonomik özgürlüğünü eline alıp onlardan uzaklaşmak.. tabi bunun için de zaman ve çaba lazım..
Haklısınız… Çözüm olarak ortak kararda buluştuk sanırsam. Ekonomil özgürlüğümü elime almam ve uzaklaşmam. Bunun için çabalayacağım. Teşekkürler

Absoluta Virtute

Kayıtlı Üye
Elimden geldiğince onların tarafından da bakmaya çalışıyorum. Çocukluklarında yaşadıklarını sorunlarını dinleyip belki bu yüzdendir diye kendime öğüt veriyorum. Umarım tüm bu zorlamalarına ileride dönüp baktığımda iyiki yapmışlar diyebilirim. Yorumunuz için teşekkür ederim.
Tabiki iyi ki yapmışlar. Karmayi duymussunuz. Herkesin bu inkarnasiyondaki alacağı dersleri var. Sizin derslerden biri : baskılayıcı insanlara karşı dimdik durmaya öğrenmektir. Bu sorunu kaçarak ta cozemezsiniz, agresifleserek te cozemezsiniz. Sadece karşıdan gelen baskıyı nötr bir ruh haliyle karşılayıp, kendi fikrinizin üzerinde durabilmek öğrenmeye sorunu çözebilir.

Hayat size dersinizi öğrenene kadar, karşınıza baskılayıcı kişilikleri çıkartır. Sonra başka ders başlar :)
Bu dersler bitmek bilmiyor zaten.
Bu inkarrnasyon sürecinde kendinizi nekadar grlistirirseniz kardır.

abc123

Kayıtlı Üye
hiç kimsenin haklılıgı % 100 olmadıgı gıbı haksızlıgıda %100 degıldır. konuyu acan arkadas ve ondan sonra yorum yapan arkadasların yasını bılmıyorum ancak henuz cok genc olduklarını anlıyorum

33 yasımdayım. zor bir iş yapıyorum. bu ise ve daha da otesınde bu hayata basta anne babam olmak uzere aılem ıcın katlanıyorum. Allah benım omrumden alıp anne babama versın de derım arada klasık ve bos bır dua ama arada ıcımden gecer

hıc kusura bakmayın gencler: ana babanız sızı pazarlamıyorsa. organlarınızı satmıyorsa. dılendırmıyorsa. pıs ıslerıne alet etmıyorlarsa o yukarda soyledıgınız hıc bır seyı soylemeye hakkınız yok

hele bıde bunları soyledıkten sonra namazdan rıyazetten soz etmeye hıc hakkınız yok.

yukarda saydıklarım dısında ana babanızın her kahrını cekeceksınız. bu kahrı cekemıyorsanız namazı rıyazetı bır kenara bırakın terkedın bu hayatı. selametle

Absoluta Virtute

Kayıtlı Üye
47 yaşındayım

zor bir iş yapıyorum.
Sevdim işi yapıyorum. Sevdiğin iş asla zor olamaz. Çiftçilik benimki.

bu hayata basta anne babam olmak uzere aılem ıcın katlanıyorum.
Bu hayatı ruhumu geliştirmek için yaşıyorum.

hıc bır seyı soylemeye hakkınız yok
Anne babaya yaptıkları hataları söylemeyeceğiz yani? Her saçmalıklarına he diyeceyiz?

yukarda saydıklarım dısında ana babanızın her kahrını cekeceksınız. bu kahrı cekemıyorsanız namazı rıyazetı bır kenara bırakın terkedın bu hayatı. selametle
Yani intahar edelim?
Sizin velileriniz belki de dört dörtlük insanlar. Ama çocukların hayatlardaki başarıyı engelleyen çok veli var. Çocuğunuz yoktur inşallah. Çünkü bu zihniyet ile kendinize köle yetiştirmeye çalışacaksınız.

Darkon

Kayıtlı Üye
Tabiki iyi ki yapmışlar. Karmayi duymussunuz. Herkesin bu inkarnasiyondaki alacağı dersleri var. Sizin derslerden biri : baskılayıcı insanlara karşı dimdik durmaya öğrenmektir. Bu sorunu kaçarak ta cozemezsiniz, agresifleserek te cozemezsiniz. Sadece karşıdan gelen baskıyı nötr bir ruh haliyle karşılayıp, kendi fikrinizin üzerinde durabilmek öğrenmeye sorunu çözebilir.

Hayat size dersinizi öğrenene kadar, karşınıza baskılayıcı kişilikleri çıkartır. Sonra başka ders başlar :)
Bu dersler bitmek bilmiyor zaten.
Bu inkarrnasyon sürecinde kendinizi nekadar grlistirirseniz kardır.
Aile baskısı pek çok kişi için sorun olabiliyor. Karmanın çok da bir rolü yoktur bence. Karmaya inanasım geliyor bazen sonra düşününce mantıksız geliyor. Şurada belirtmiştim bu soruların cevabı yok:
Yazınız güzel ancak ilahi adaletle ilgili anlattıklarınız biraz bardağa nereden bakıldığıyla ilgili bence.

Ben medyadan gördüğüm kadarıyla insan öldürüp zengin olduğu için mahkemeyle salınıp yurt dışına kaçana, Hiroshima'ya atom bombası attırtan Harry Truman'a, Kongo'da milyonlara işkence yapan II. Leopold'a, halkla dalga geçen politikacılara hiçbir şey olduğunu görmedim. İçten içe pişmanlık çektiklerini ya da kötü bir hayat yaşadıklarını hiç de sanmıyorum.

Biraz doğada hayatta kalmaya çalışan hayvanlar gibi yani. Güçlü olan, parası olan, aklı olup başkasını kandıran hayatta kalıyor ve başına bir şey gelmiyor artı yanına kar kalıyor ne yazık ki....
Örneğin bir insan dört dörtlük hayat yaşasın (tabi böyle bir şey olması zor ancak örnek olsun diye söylüyorum), karıncayı bile fark etmeden incitmemiş olsun diğer hayatında ne yaşayacak neyin sınavını verecek, dersini alacak bunun açıklaması yok. Onun için pek inanasım gelmiyor. Bir de şu an aşırı zengin olan biri olsun, güzel veya yakışıklı olsun, aşırı şanslı, her yaptığı işte başarılı biri olsun diyelim. Bu kişi önceki hayatında melek gibi biri miydi yani?. Buna nereden emin olacağız?. O zaman bu mantıkla önceki hayatında çok iyi karması olan çok az insan yani 3-5 kişi var dünyada. Hiç mantıklı değil ve bu inanç bu sorulara cevap vermiyor gibi geliyor bana. İş bu kısma gelince hemen deniyor ki o zaman dersini tamamlar başka evreye geçer falan diye geçiştiriliyor. Bu gibi sebeplerle arada kalıyorum.

abc123

Kayıtlı Üye
Absolute ben 2 yorumu okudum sadece konuyu acan arkadasın yazısını bır de 2 cı yorumun ılk cumlesını. ıkıncı yorumun ılk cumlesınden sonrasını da okumadım.neden okumadıgımı da soylememe gerek yok. genc olarak kastettıgım konuyu acan arkadas ıle ılk cumlesını okudugum yorumu yapan arkadas. sonrasını zaten okumadım gencler dıye hıtap ettıgımde bu ıkı arkadas. olakı sana da demıs olayım ne var bunda hakaret degıl kufur degıl. neyse soyledıklerıne gelecek olursak. maksadım tartısmak degıl sadece yanlıs anlasılmak ıstemem

son cumlende ornekledıgın gıbı herkes senın gıbı sevdıgı ısı yapamıyor. gercı ben sevmıyorum dıyemem ancak bana gore olmayan bır ısı kendımı bıraz daha fazla zorlayarak yaptıgımdan zor bır ıs ypıyorum dedım. bu benım ozelımde. bır ıse daha uygun olan bır ınsan ıcın o ona tabıkı zor gelmeyebılır

görmedıgım bılmedıgım hayatımda orneklendıremedıgım hiç bir şey için yasamam. benım ıcın sadece bu hayat var. nerden geldıgımı bılmıyorum nereye gıdecegımıde bılmıyorsam öncesı sonrası bellı olmayan bır hayatta benım ıcın sadece bu hayatın kendısı vardır. ayrıca eger ruh dıye bır sey varsa onu gelıstırmek ıcın once fedakarlık gerekır. bu fedakarlık senın ıcın ılk fedakarlık yapanlarla baslar. oncekı yorumum da da dedıgım gıbı senı pazarlamayan organlarını satmayan dılendırmeyen bır anne babaya katlanamıyorsan hayatında fedakarlık yok demektır. fedakarlık yoksa ruh da beden de gelısmez

pekala ıs nefret boyutuna gelmeden ıstemedıgın seylerı yapmama konusunda herkesı ıkna edebılırsın. her soyledıklerıne he demeyıp cok da guzel nefret etmeden kıymet bılerek bu hayatı surdurebılırsın. zaten gelısmıs bır ruh dan da bu beklenır

kastettıgım ıntıhar degıl bunu sende bılıyorsun abı gene de soruyorsun ıntıhar mı edelım dıye :) hayatın bır anlamı yok demek ıstıyorum yaptıgın basardıgın seylerde sıkıntı vardır demek ıstıyorum. bır seyler eksıktır demek ıstıyorum

dedıgım gıbı tartısma maksatlı yazmadım yanlıs anlasılmak ıstemedım

Absoluta Virtute

Kayıtlı Üye
@Darkon , sizi reinkatneye inandiramam. Benim sadece yaptım gözlem şöyle.
Hayat sizin karşınıza bir sorun çıkarttığında doru şekilde favranmaniz gerekiyor. Yanlış davranırsanız yine benzer bir olay yaşarsınız. Ve aynı tür olaylar siz doğru şekilde davranan kadar devam eder.

O yazdığınız postu önceden okuduğumu ve hatta beğeni verdiğim diye hatirliyorum. Çünkü size yapılan kötülüğün ocunu mutlaka alınması gerektiğine inancındayım. Bu davranışın doğru bir davranış olduğunu inanırım. Allah'a havale etmek yanlış bana göre. İnsan kendi işini kendi yapmalı. Ancak o şekilde gerekli ilerleme sağlar.
O postta bahsettiğiniz kişiler hayattayken cezalandırılmadilar, çünkü onlarda cezalandırılacak bir ruh kalmadı. Tamamen demonik güçlerin kuklaları olmuşlar. Ve reinkarne olmayacaklar, ruhlarını kaybettikleri için.

Bu konuya duygusal yaklaştığınız için belki de mantıklı bulamıyorsunuz. Fakat duygular bizleri yönetme enstrümanı.

@Darkon, bir bayan tecavüze uğruyor ise, önceki enkarne de kendisi tecavüz etmiş diye inanılır.

Amerika'da bir deney gerçekleşmiş. İsim ve tarihi beremeyeceyim hatırlamıyorum çünkü. Seri tecavüzcülere birkaç bayan göstermişler ve hangilerini tecavüz etmelerini istedikleri sormuşlar. Farklı manyaklar aynı bayanları seçmişler. İlginç değil mı?

Darkon

Kayıtlı Üye
@Darkon , sizi reinkatneye inandiramam. Benim sadece yaptım gözlem şöyle.
Hayat sizin karşınıza bir sorun çıkarttığında doru şekilde favranmaniz gerekiyor. Yanlış davranırsanız yine benzer bir olay yaşarsınız. Ve aynı tür olaylar siz doğru şekilde davranan kadar devam eder.

O yazdığınız postu önceden okuduğumu ve hatta beğeni verdiğim diye hatirliyorum. Çünkü size yapılan kötülüğün ocunu mutlaka alınması gerektiğine inancındayım. Bu davranışın doğru bir davranış olduğunu inanırım. Allah'a havale etmek yanlış bana göre. İnsan kendi işini kendi yapmalı. Ancak o şekilde gerekli ilerleme sağlar.
O postta bahsettiğiniz kişiler hayattayken cezalandırılmadilar, çünkü onlarda cezalandırılacak bir ruh kalmadı. Tamamen demonik güçlerin kuklaları olmuşlar. Ve reinkarne olmayacaklar, ruhlarını kaybettikleri için.

Bu konuya duygusal yaklaştığınız için belki de mantıklı bulamıyorsunuz. Fakat duygular bizleri yönetme enstrümanı.
@Darkon, bir bayan tecavüze uğruyor ise, önceki enkarne de kendisi tecavüz etmiş diye inanılır.

Amerika'da bir deney gerçekleşmiş. İsim ve tarihi beremeyeceyim hatırlamıyorum çünkü. Seri tecavüzcülere birkaç bayan göstermişler ve hangilerini tecavüz etmelerini istedikleri sormuşlar. Farklı manyaklar aynı bayanları seçmişler. İlginç değil mı?

Ruh kalmaması, demonlara kukla olması, reinkarne olmamaları bilemeyeceğimiz durumlar biraz öznel bir yaklaşım olmuş. Karşılığında bir şey diyemeyeceğim.

Aynı şekilde tecavüz konusu da öyle manyak oldukları için çok da ilginç değil gibi :) Kesin olarak bilemediğimiz için sinir bozucu konular. Önceki yaşamında kesin böyle yapmıştır diye yargılama yaparsak o işin sonu gelmez, sarpa sarar...