16 Kişilik Testi - MBTI

Seraphine

Kayıtlı Üye
Ekran Alıntısı.PNG
Merhaba arkadaşlar, sizinle çok tutarlı bulduğum ve güvendiğim bir testi paylaşmak istiyorum. Şahsen benim doğru sonuçlar aldığım bir testtir. Bu testin sistemi insanları 16 kategoriye ayırıyor. Bunu yaparken esas aldığı özellikler şunlar:
- İçe dönük/Dışa Dönük
- Sezgisel/Gerçekçi
- Mantık/Prensip Merkezli
- Planlayıcı/Araştırmacı
- Yargılayıcı/Temkinli

Sorularda işaretlemiş olduğunuz seçenekler size belli yüzdeler kazandırıyor ve hepsinin toplamında en uygun olduğunuz kişilik tipi size gösteriliyor. Ve gerçekten orta seviye diyebileceğimiz bir anlatım detayı mevcut. Bir çok konuda size açıklama yapılıyor. Dil desteği olarak hem ingilizce, hem türkçeye ulaşmak mümkün ancak benim tavsiyem eğer orta seviye bir ingilizceye sahipseniz türkçe yapmamanız. Çeviri esnasında bazı kelime değişimleri olmuş çünkü. Ben iki dil için link paylaşacağım, lütfen sonuçlarınızı bizimle de paylaşmayı unutmayın :)

İngilizce: https://www.16personalities.com
Türkçe: https://www.16personalities.com/tr

Seraphine

Kayıtlı Üye
@DAİMON
Haha kocaman bir kampanyacı yazısı görünce ister istemez gülümsedim :D Ana siteden göz atacağım hemen. Ve teşekkürler .. :)

Ve Ori ve Aisling ile aynı kişiliği paylaşmamıza şaşırdım açıkçası. Daha farklı bir profil bekliyordum onlardan :)

D

DAİMON

Hala acemiligim üstümde. :cry: @Ori ye msj attım düzeltmesi için.:D

Diger arkadaşları da çok merak ediyorm. Hadi herkes hemen çözsün :giggle::geek:

Seraphine

Kayıtlı Üye
Ben Yule'nin sonucunu merak ediyorum aslında ama göreceğimi sanmam :D Onun dışında oldukça eğlenceli bir şey bence. İnançlarımızı, yaşam koşullarımızı vs. tüm o fazlalıkları çıkardığımızda temelde kalan şeyi görüyoruz aslında :)

Seraphine

Kayıtlı Üye
Mimar
INTJ-A
Sanki bi çıtır ben gibi bi şaşırmadım değil ?
Test için teşekkürler @Seraphine
Gandalf ile aynı kişiliğe sahipsiniz siteye göre :D

Aynı çıkmasına şaşırıyorum gerçekten. Ancak aynı çıkan kişiler ile ortak noktalarımız olduğu da bir gerçek. Bu sonuçların bizim tabanımızı yansıttığını unutmamak gerekiyor.

S

SoldierO

Gandalf ile aynı kişiliğe sahipsiniz siteye göre :D

Aynı çıkmasına şaşırıyorum gerçekten. Ancak aynı çıkan kişiler ile ortak noktalarımız olduğu da bir gerçek. Bu sonuçların bizim tabanımızı yansıttığını unutmamak gerekiyor.
Ben Saruman taraftarıyım ama taraf değiştireceğim artık :)

Aynı çıkan kişilerin hayatlarını bir okuyayım bari belki kendimi geliştiremeye yarar biseyler bulurum.

uykulukçuoku

Kayıtlı Üye
Kişilik tipiniz:
Becerikli
ISTP-T
istp-virtuoso.svg

Us
39%

61%
DIŞA DÖNÜK
İÇE DÖNÜK
Enerji
38%

62%
SEZGİSEL
GERÇEKÇİ
Doğal
69%

31%
MANTIK MERKEZLİ
PRENSİP MERKEZLİ
Taktikler
28%

72%
PLANLAYICI
ARAŞTIRMACI
Kimlik
35%

65%
İDDİALI
TEMKİNLİ
“Becerikli” kişiliği
Hayatı yaşamak istedim, başka bir hayatı. Her gün aynı yere gitmek, aynı insanları görmek ve aynı işi yapmak istemedim. İlgi çeken zorluklar istedim.
HARRİSON FORD​
Becerikliler elleriyle ve gözleriyle keşfetmeyi, etraflarındaki dünyaya havalı bir mantıkçılık ve şevkli bir merakla dokunmayı ve incelemeyi severler. Bu kişilik tipine sahip insanlar doğal Yapımcılardır, bir projeden ötekine geçerler, faydalı ve sadece eğlence için fuzuli şeyler inşa ederler ve ilerledikçe kendi çevrelerinden daha fazla şey öğrenirler. Genelde teknisyen ya da mühendis olan Becerikli kişilikler için, ellerini kirletmekten, bir şeyleri parçalarına ayırmaktan ve daha sonra onları önceki hallerinden biraz daha iyi bir şekilde bir araya getirmekten daha büyük zevk yoktur.
explorers_Virtuoso_ISTP_introduction.svg

Becerikliler fikirleri yaratma, sorun çözme, deneme ve yanılma ile ilk elden deneyim yollarıyla keşfederler. Bu kişilikler başkalarının kendi projelerine ilgi göstermesinden hoşlanırlar ve bazen onları kendi alanlarına almaktan rahatsızlık bile duymazlar. Elbette bu, söz konusu insanlar Beceriklilerin prensipleri ve özgürlüklerine müdahale etmediği sürece gerçekleşir ve katılımcılar, Beceriklilerin ilgiye kibarca karşılık vermesine de açık olmalıdır.
Becerikli kişilik tipine sahip insanlar, özellikle değer verdikleri insanlara yardım etmekten ve deneyimlerini paylaşmaktan keyif alırlar ve çok az bulunmaları talihsizliktir, çünkü nüfusun yaklaşık sadece yüzde beşini oluştururlar. Becerikli kişilik tipindeki kadınlar özellikle nadirdir ve toplumun beklediği tipik cinsiyet rollerini onlardan beklemek uygunsuz bir seçim olur; çoğu zaman genç yaşlarından itibaren erkek Fatma olarak görülürler.
Hele Bir Ters Düşmeye Cüret Et
Çekingen doğaları ve pratik konulara olan eğilimleri bu kişilikleri ilk bakışta basit gösterse de, Becerikliler aslında oldukça çözülmesi güç tiplerdir. Arkadaş canlısı ama oldukça kendinden bahsetmekten kaçınan, sakin ama birdenbire spontane olan, aşırı meraklı ama resmi çalışmalar üzerinde odaklı kalamayan Becerikli kişilikler, arkadaşları ve sevdikleri için bile öngörülmesi zor tipler olabilir. Becerikliler bir süreliğine çok sadık ve istikrarlı görünebilir, ancak uyarı vermeden patlayabilen dürtüsel bir enerji depolamaya ve ilgilerini cesur şekilde yeni yönlere kaydırmaya meyillidirler.
Ancak Becerikliler, bu sismik kaymaları yaparken bir çeşit görsel maceradan çok, sadece yeni bir ilgi odağının yaşanabilirliğini keşfediyordur.
Beceriklilerin kararları, pratik bir gerçekçilik hissinden ortaya çıkar ve kalplerinde güçlü bir doğrudan adalet hissi vardır; bu “sana yapılmasını istemediğin şeyi başkasına yapma” tavrı, Beceriklilerin birçok kafa karıştırıcı özelliğini açıklama konusunda gerçekten yardımcı olur. Gereğinden fazla temkinli olmaktansa, başkalarının ayağına basmaktan kaçarak, kendi ayaklarına basılmasını önleyen Becerikli kişilik tipine sahip insanlar, genelde sınırları zorlar, dengi kadar iyi ya da kötü misillemeyi adil oyun olarak kabul ederler.
Becerikli kişiliklerin yüz yüze kalabilecekleri en büyük mesele, çok fevri hareket edip, kendi hoşgörülü doğalarını kanıksamaları ve herkesin de aynı olduğunu düşünmeleridir. Düşüncesiz bir şaka yapmak konusunda sırayı kimseye kaptırmazlar, bir başkasının projesinde ziyadesiyle fazla biçimde yer alırlar, patırtı ederek etrafta dolanırlar veya daha ilgi çekici bir şey karşılarına çıktığından dolayı planlarını aniden değiştirirler.
Herkesin Sizinle Aynı Fikirde Olması Kadar Sıkıcı Bir Şey Yoktur
Becerikliler zamanla diğer birçok kişilik tipinin, kurallar ve kabul edilebilir davranışlar üzerine kendilerinden daha katı bir şekilde çizilmiş çizgileri olduğunu öğrenirler; daha hassas kişilikler çoğunlukla düşüncesiz bir şaka duymak istemez ve kesinlikle benzer bir şaka ile misilleme yapmaz ve karşı taraf istekli olsa dahi eşek şakasına dahil olmayı tercih etmez. Eğer bir durum çoktan duygusal olarak güdümlenmiş ise, bu sınırları ihlal etmek devasa bir biçimde geri tepebilir.
Becerikliler özellikle duyguları tahmin etme konusunda güçlük çekerler, ancak Beceriklilerin duygularını ve motivasyonlarını ölçmenin ne kadar zor olduğu düşünülürse bu, onların adaletinin sadece doğal bir uzantısıdır. Ancak, empatiden çok hareketleri aracılığıyla ilişkilerini keşfetme eğilimleri, oldukça hayal kırıklığı yaratan bazı durumlara neden olabilir. Becerikli kişilik tipine sahip insanlar sınırlar ve talimatlarla zorluk yaşarlar, eğer yapmaları gerekirse sınırların etrafından dolaşmak ve renklendirmek için özgürlüğü tercih ederler.
Tarzlarını, yaratıcılıklarıyla birleşmiş tahmin edilemezliklerini, espri anlayışlarını, pratik çözümler ve unsurlar yaratmak için göreve hazır yaklaşımlarını anlayan iyi arkadaşlarının olacağı bir çalışma ortamı bulmak, Becerikli kişiliklere faydalı kutular inşa edebilecekleri ve onlara dışarından hayran kalabilecekleri birçok mutlu yıl sağlayacaktır.

Strengths & Weaknesses

Benimki bu ççıktı kendimi o kadar fazlaca becerikli(yatkın) olarak görmesem de

Rhea

Kayıtlı Üye
İş
Witch
Mantıkçıymışım çoğunlukla kendimi salak gibi hissetsem de :)

Kişilik tipiniz:
Mantıkçı
INTP-T
intp-logician.svg

Us
44%

56%
DIŞA DÖNÜK
İÇE DÖNÜK
Enerji
67%

33%
SEZGİSEL
GERÇEKÇİ
Doğal
61%

39%
MANTIK MERKEZLİ
PRENSİP MERKEZLİ
Taktikler
35%

65%
PLANLAYICI
ARAŞTIRMACI
Kimlik
39%

61%
İDDİALI
TEMKİNLİ
“Mantıkçı” kişiliği
Dünden öğrenin, bugün için yaşayın ve yarın için umut edin. Önemli olan, sorgulamaktan vazgeçmemenizdir.
ALBERT EİNSTEİN​
Mantıkçı kişilik tipi oldukça az bulunur cinstendir ve nüfusun sadece yüzde üçünü oluştururlar; kaldı ki bu onlar için iyi bir şeydir, çünkü onları “sıradan” oldukları düşüncesinden daha mutsuz edebilecek bir şey yoktur. Mantıkçılar mucitlikleri, yaratıcılıkları, özgün bakış açıları ve güçlü bilgi birikimleriyle gurur duyarlar. Genellikle filozof, düşünür veya hayalperest bir profesör olarak bilinen Mantıkçılar, tarih boyunca birçok bilimsel keşfin arkasındaki isimler olmuşlardır.
Sorgulanmamış Bir Hayat, Yaşamaya Değmez
Mantıkçılar parlak teorileri ve acımasız mantıkları ile tanınırlar; aslında bütün kişilikler arasında mantığı en kesin olanlar olarak dikkate alınırlar.
Mantıkçı kişiliğe sahip insanlar kalıplara bayılırlar ve ifadeler arasında çelişkiler bulmak onlar için neredeyse bir hobi olarak tanımlanabilir, bu yüzden bir Mantıkçıya yalan söylemek kötü bir fikirdir. Ne tuhaftır ki, Mantıkçıların sözlerine her zaman ihtiyat ile yaklaşılmalıdır; bu, onların dürüst olmadığı anlamına gelmez, ancak Mantıkçı kişilikler gelişimi tamamen bitmemiş düşüncelerini paylaşmaya meyillidirler ve başkalarını kendilerine karşı olan ve tartışmaya açık fikirler ile teoriler için bir sohbet tarafı olarak görmekten çok, deneme tahtası olarak kullanırlar.
Bu, söz konusu kişilik tipinin güvenilir olmadığı izlenimini verebilir, ama gerçekte hiç kimse sorunları tespit edip, bitmek bilmez faktörler ile meseleyi çevreleyen detaylar üzerinden bu sorunların derinine inerek, özgün ve uygulanabilir bir çözüm bulmak konusunda Mantıkçılar kadar hevesli ve yetenekli olamaz; sadece onlardan dakik ilerleme raporları beklemeyin. Mantıkçı kişilik tipini paylaşan kişiler pratik, günlük aktiviteler ve bakımları ile pek ilgilenmezler, ancak yaratıcı dehaları ve potansiyellerini ifade edecek bir ortam bulduklarında, Mantıkçıların anlayışlı ve tarafsız sonuçlar geliştirmek için harcayacakları zaman ve enerji konusunda sınır yoktur.
analysts_Logician_INTP_introduction.svg

Bilgelik Merakta Başlar
Bitmeyen gündüz hülyalarında geziniyormuş gibi gözükseler de, Mantıkçıların düşünce süreci asla sönmez ve uyandıkları andan itibaren düşünceler kafalarının içinde dolanmaya başlar. Bu sürekli düşünme hali onların dalgın ve mesafeli görünmesi üzerinde etkili olabilir, çünkü onlar genelde kafalarının içinde tam teşekküllü tartışmalar yaparlar; ama gerçekte Mantıkçılar, bildikleri ve benzer çıkarları paylaştıkları insanlar arasındayken oldukça rahat ve arkadaş canlısıdırlar. Ancak bu, Mantıkçı kişilikler bilmedikleri yüzlerin olduğu ortamlardaysa müthiş bir utangaçlık ile yer değiştirir ve eğer mantıklı çözümlemeleri veya teorilerinin eleştirildiğine inanırlarsa, arkadaş canlısı sohbet kısa sürede kavgacı bir hal alabilir.
Mantıkçılar özellikle daha da heyecanlandığı zaman, sohbet uzlaşmazlık sınırına dayanabilir, zira en son düşüncelerinin oluşmasını sağlayan mantıklarının arkasındaki düşünceler dizisini açıklamaya çalışırlar. Mantıkçılar birçok durumda, önceki konu hakkında ne demeye çalıştıklarını sade terimlerle ortaya koymaktan çok, bu konu hakkında ne dedikleri tamamen anlaşılmadan bir konudan diğerine geçerler.
İnsanlar Mantıkçı kişiliklere düşünce süreçlerini tarafsızlık ve duygu bakımından açıklamaya çalışırken, yukarıdaki durumun tersi de en az kendisi kadar doğru olabilir. Mümkün olan her gerçek ile düşünceyi alan ve bunları yüksek dozda yaratıcı mantığa büründürerek işleyen ve kulağa mümkün olabildiğince mantıklı gelen gayet karmaşık bir saat düşünün; işte Mantıkçıların kafası bu şekilde çalışır ve bu tiplerin makinelerini bozabilecek, sokulan duygusal çomaklara tahammülleri yoktur.
Dünyayı Hareket Ettirmek İsteyenlerin İlk Kendilerini Hareket Ettirmelerine İzin Verin
Dahası, Mantıkçılar duygusal şikayetleri muhtemelen hiç anlamazlar ve arkadaşları onlarda duygusal destek kökeni bulamazlar. Mantıkçı kişilik özelliğine sahip insanlar daha çok bir dizi mantıksal öneriyle ortadaki meseleyi çözmeyi tercih ederler; bu, onların daha hassas arkadaşları tarafından her zaman kabul görmez. Bu durum muhtemelen akşam yemeği planlamak ya da evlenmek gibi toplum geleneklerinin ve hedeflerin pek çoğuna da sirayet eder, çünkü Mantıkçılar daha çok orijinallik ile verimli sonuçlarla ilgilidirler.
Mantıkçıları gerçekten frenleyen tek şey, iflah olmaz ve her tarafa yayılmış başarısızlık korkularıdır. Mantıkçı kişilikler kendi düşüncelerini ve teorilerini yeniden değerlendirmeye oldukça yatkındırlar, çünkü bulmacanın önemli bir parçasını unutmuş olabileceklerinden, duraklamaya girebileceklerinden ve düşüncelerinin hiçbir zaman uygulanamayacağı soyut dünyada kaybolabileceklerinden endişe ederler. Bu kendinden şüphe duyma durumunu aşmak, Mantıkçıların muhtemelen yüzleşeceği en büyük zorluktur, ancak bunu başardıkları zaman dünyaya bağışlanan entelektüel hediyeler (büyük ve küçük) bu mücadelenin karşılığını verir.

delidoluyum85

Kayıtlı Üye
Us
60%
40%
DIŞA DÖNÜK
İÇE DÖNÜK
Enerji
63%
37%
SEZGİSEL
GERÇEKÇİ
Doğal
60%
40%
MANTIK MERKEZLİ
PRENSİP MERKEZLİ
Taktikler
33%
67%
PLANLAYICI
ARAŞTIRMACI
Kimlik
58%
42%
İDDİALIScreenshot_20190410-020703_Chrome.jpgScreenshot_20190410-020703_Chrome.jpgScreenshot_20190410-020703_Chrome.jpg