Da Vinci Tarot

azrael

Kayıtlı Üye
maxi_268.jpg

Yeni bir Tarot destesinin yaratımı her zaman bir meydan okumadır; bu işe soyunan ve 78 resmin; tarz, işaret ve renk açısından tutarlılığını korumak zorunda kalan sanatçıların hepsi bunu iyi bilirler. Ancak resimleri yaratmadan önce aynı anda hem geleneksel hem de yenilikçi olacak bir tasarıma gereksinim vardır; çünkü, Arkanalar her zaman tanınabilir olmalıdır. Referans noktası olarak Leonardo da Vinci çapında bir sanatçı ele alındığında karışıklık daha da artar; buradaki tehlike taklide ya da bayağılığa kaçma olasılığıdır. Ancak Leonardo da Vinci Tarotu bu meydan okuyuştan galibiyetle çıkmıştır.

1992 yılında Iassen Ghiuselev tarafından ikonografik bilgilerim doğrultusunda gerçekleştirilen Büyük Arkana, "Leonardo" şaheserleri arasına girebilir. Doğrusu tanınmış sanat tarihçisi Marco Bussagli'nin de yazdığı gibi, "Bulgar ressam kusursuz bir teknik kullanarak Leonardo tarzı ışık-gölge oyunlarının çekiciliğini tam olarak yansıtmayı başarmıştır".

Bugün, on yıl sonra, 56 adet Küçük Arkana kartını hazırlayan bir diğer Bulgar ressam.

Leonardo da Vinci Tarot, bu büyük İtalyan sanat dehasının çalışmalarından etkilenilerek hazırlanmıştır.

Özel tasarlanmış kutusunda muhafaza edebileceğiniz her kart, onun çalışmalarından veya çizimlerinden elementler alınarak Tarot bağlamında dizilmesiyle oluşturulmuştur. Örneğin, Azize onun ünlü Mona Lisa adlı tablosudur ve kart üzerinde bir piskoposluk tacıyla kullanılmıştır. Asaların Yedilisi, Anghiari Savaşı'ndan bir sahnedir; bu da savaş ruhunu yansıtan ölümsüz bir görüntüdür. Büyük Arkana kartlarında, kartın İtalyanca ismi Leonardo'nun ünlü ayna yazı tarzıyla verilmiştir. Destedeki resimler ise, majörler Iassen Ghiuselev, minörler Atanas Atanassov olmak üzere, iki ressam tarafından hazırlanmıştır. Kılavuz kitapçık, kartların kısaca anlamlarını vermektedir ama orijinal sanat eserleriyle ilgili herhangi bir bilgi sunmamaktadır. Bu bilgiyi araştırmak da, Leonardo'nun sanatındaki dehayı ve desteyi derinden incelemek açısından merak uyandırıcı ve eğlenceli bir çalışma olabilir.

alıntıdır.

nehir

Kayıtlı Üye
kartlar bunlar sanırım internette buldum...

The-Da-Vinci-Tarot.jpg

AkeLdan

Kayıtlı Üye
Evet kartlar bunlar..harika bir deste ancak arkasında mona lisanın simetrik resmi olsaydı harika olurdu.tek yönde varolduğu için kartın tersi düzü belli oluyor o nedenle da vincilerimle bakamamıştım

Doganay

Kayıtlı Üye
Müthiş bir deste..Bunlarla açılım yapmak çok zevkli olurdu:hurray:

azrael

Kayıtlı Üye
Alamıyorsak kendi destemizi kendimiz yapalım =)

Doganay

Kayıtlı Üye
Korsan tarot destesi..iyi fikir bak :cheers2: Sonra seri üretime geçip tezgah açarız. Aman zabıtalar görmesin :D

azrael

Kayıtlı Üye
Niye kendi destenizi kendiniz yapın diye bir konu vardı ama :nopity:

frigya16

Kayıtlı Üye
ben bu seriyi kullanıyorum. Ve çok memnunum. Hiç hata olmadı şimdiye kadar ve mükemmmel enerji bağı kuruyor insanla. Kartları elime alamadığımda bile kafam karışıksa ve içinden çıkamadığım bi durum varsa gözümü kapayınca kartlardan birisi yada bi kaçtanesi bana doğru geliyor. sanki sonucu söylemeye çalışıyor gibi.