Lusid Rüyaları ve Lusid Rüya Görme Çalışmaları

PUNKY

Kayıtlı Üye
"Lusid Rüya"nın temel amacı nedir? Nasıl lüsid rüya görülür?

Lusid rüya; rüya gördüğünün farkında olmak ve rüyaya yön vermektir. Belirli teknikler uygulanarak rüyalardaki deneyimler arttırılabilir. Gerekli çaba gösterildiği takdirde rüyanın içinde rüyada olduğunu fark etme becerisi kazanabiliriz. Aslında rüyalarda yaşadığımız tüm deneyimler rüyaların kendi doğasında olan şeyler. Günümüzde tekrar rüyalara gereken önem verildiği için bunlar ilginç geliyor. Uyanık yaşamın nasıl kendine ait bir enerji, tarzı, uyumu, varsa uykudaki yaşamında kendi ait bir formu var. Her iki yaşam birbiriyle uyum içinde asla ayrı değil.bir paranın iki yüzü gibi�

Uyku süreci bizim eğlence dünyamız, oyun alanımız diyebiliriz. Bu süreç içinde korku ve endişelerden arınmış sadece olmamız gereken kişi olarak, ben olmanın zevkine varabiliriz. Orada her deneyime ve yolculuğa hazırız. çünkü orada bize bakan, yargılayan gözler yoktur. Sadece biz varız. İçimizdeki neşeli çocuk..

Burada önemli olan her şeyi görmekten öte gördüğümüz, dilediğimiz şeyin bize ne faydası olduğu. Bunu rahatlamak, keyif almak için yapıyorsak, yaşamımızla ilgili çözümler bulmak, uyanık yaşamda daha başarılı, daha özgüveni yüksek, daha sorumluluk sahibi olmak için uyguluyorsak iyi. Ancak yaşamdan kaçmak, yaşamın sorumluluklarını, insanın kendi olma sorumluluğunu yerine getirmemek teselliyi uykuda aramaksa, buna karşıyım.

Bazen de kısa bir sürede uygulanan tekniklerle lusid rüya deneyimi yaşanabilir. Buradaki niyet çok önemli. Bunu hangi amaç için yapıyoruz.

Rüyayı kontrol etmek, rüyanın içinde uyanmak ve onu değiştirmek mümkün olabilir mi?

Kesinlikle istenilen rüyalar görülebilir, ya da sorularımıza rüyalar aracılığıyla cevap alabiliriz. Ama bunları yapmadan da rüyalarımızda özgürüz. Rüyalar bizim içimizdeki bilgeliğe açılan kapılar. Rüyalar bizim ruhumuzun kendine yaptığı yolcukta bu yaşama ışık tutan bize özel olan eşsiz bilgiler içeriyor. Her gece gördüğümüz 5-6 rüya bize bizden haber vermekte. Önemli olan iyi bir rüya hatırlayıcı olmak, rüyalarımızı en iyi şekilde yorumlamak ve onlardaki bilgeliğini hayatımıza taşıyıp hem kendi hayrımıza hem de evrenin hayrına sunabilmek.

Rüyanın içinde rüyayı kontrol edebilmek kimi zaman fayda sağlar kimi zaman da zarar. Rüyanızda sizi kovalayan bir köpek görüyorsanız, bu sizi korkutabilir. Bu rüya zaman zaman tekrar ediyorsa bunun bir an önce nedeninin çözülmesi gerekir. Bu durumda en güzel şey rüyanın içinde uyanık olmak ve bunun bir rüya olduğu bilinciyle korktuğu, kaçtığı şeyle yüzleşmek. Böylece kişi kendisiyle ilgili çok önemli bir gerçeği keşfeder ve uyanık yaşamda bu sorunu çözer. Rüyasında bunu farketmesi ve çözmesi sorunu uyanık yaşama taşımamasını sağlayacaktır.

Lusid rüya deneyimi yaşayan bir kişi, ne zaman rüya gördüğünün farkında olsa hemen uyanacağım deyip gecenin bir yarısı kendini uyandırıyormuş. Bunu yapmasındaki amaç rüyanın devamında üzücü bir şey varsa bununla karşılaşmamak. Belki de kendisi için çok önem taşıyan rüyaları görmezden gelmiş. Bu edindiği davranış sonucunda ise, uykusuz geceler yaşamış ve uyku bozukluğu alışkanlığı edinmiş.

Lüsid rüyaları nasıl değerlendirebiliriz?

Birçok insan; Rüya gördüğümün farkındaydım rüya boyunca bunun bir rüya olduğunu hissettim deniliyor. Ben de bu deneyimleri yaşıyorum. .Bu insanların çoğu lusid rüyanın ne olduğunu bilmiyorlar ve özel bir çaba sarf etmedikleri halde bu rüyaları görüyorlar. Bu rüyalar özellikle kişinin ruhsal gelişimi için önem taşıyor. Dolayısıyla rüyayı unutmaması ve rüyanın enerjisini uyanık yaşama taşıması için rüyanın içinde rüyada olduğunu hissediyorlar. Bu rehber rüyaların özelliklerinden biri. İki yıl önce rüyamda evimizin arka caddesinde yürüyordum. Sol tarafta duran bir araba dikkatimi çekti. Bu aynı apartmanda oturduğumuz komşumuzun arabasıydı. Kendi kendime bu arabanın benim rüyamda ne işi var dedim. Bu cümle benim rüyada olduğumu fark etmemi sağladı. Rüyada dikkat çeken arabanın plakasıydı. Sabah işe giderken araç sahiplerinin hiç yapmadıkları bir şeyi yaptıklarını gördüm;.araba tam evin girişine konulmuştu. Rüyamı hatırladım. Plakadaki sayılarla oynadım. Elde ettiğim sonucu takvime işaret koydum. Ve ne oldu biliyor musunuz? o tarihte evlendim!

Evet burada önemli olan, rüyanın içinde uyanmak mı? Yoksa o mesajın anlamını bulup uyanık yaşamda keyfini çıkarmak mı?

Rüyalar çoğu zaman uyanık yaşamın yol işaretleridir. Bu mesajlar herkesin yaşam deneyimi için önem taşır. Rüyanın unutulmaması sadece kişinin hayrına değil evrenin de hayrına da önem taşımaktadır.

Aslında kişinin gerçek hayrı bütün evrenin hayrından ayrı tutulamaz ya!.

Bildiğim kadarıyla Lusid rüyayla kişisel gelişim sağlanabiliyor. Temel amaç bu diyebilir miyiz?

Gördüğümüz tüm rüyalar kişisel gelişim ve ruhsal arınma sağlıyor. Tabi yetenek geliştirmek, uyanık yaşamda nedenini bulamadığın sorunlara çözüm bulmak, korktuğun şeylerle yüzleşmek, karasız olduğun konularla ilgili cevaplar almak, hayat amacını keşfetmek, sağlık sorunlarına çözüm bulmak mümkün. Uyku ve uyanık yaşam diyorum, çünkü bu ikisi bir bütün. Asla ayrı değiller. Hayatın içinde farkındalık düzeyimiz ne kadar yüksekse rüyalarımızı hatırlamamız yada rüya içinde olduğumuzu fark etmemiz o kadar yüksek oluyor. Yaşamın içinde sevgili dolu, huzurlu, neşeli, yaratıcı, üretkensek, özgüvenimiz yüksek, sorumluklarından kaçmayan bireylersek rüyalarımız o kadar net ve berrak oluyor.

Bir danışanım çıkacağı konferansı rüyasında birkaç kez gördüğünü, bu deneyimi gerçeğe taşıdığında çok başarılı olduğunu anlatmıştı.

Lüsid rüyanın olumsuz etkileri olabilir mi? İstenilen birçok şeyi görebilmek mümkünse, bu bir süre sonra "gerçek hayattan" uzaklaşmaya yol açmaz mı? Ya da en azından "lusid rüya" da kişi yarı bilinç halinde olduğu için yorgunluk, aşırı uyuma isteği vb. gibi olumsuzluklara neden olabilir mi?

Lüsid rüyalar dinlendirici, keyifli, farkındalık arttırıcı ve gelişime katkı sağlayan rüyalardır. Uyandığınızda kendinizi yorgun hissetmezsiniz. Gün içinde yaşamdan kopuk, sürekli uyku sürecini düşünüyor ve zorlama bir şeyler yapıyorsanız bu sizi çok daha yorgun kılar.

Uyku sürecinde yaşadıklarımız, yaşam kalitemizin rüyalara yansımasıdır. Evrensel ilkeler çerçevesinde yaşayan bireylersek gördüğümüz hiçbir rüya rüyada ne yapıyor olursak olalım uyandığımızda bizi rahatsız etmeyecektir. Huzurlu ve rahat uyanırız. Bu tarz rüya çalışmalarını tüm kişisel gelişim çalışmalarında olduğu gibi dengede tutmak, yaşama karşı sorumluluklarımızın önüne geçmesine izin vermemek, abartmamak, akıldan ve mantıktan uzaklaşmamak, bu bilgilerin bizim kişisel gelişimiz için araç olduğunu unutmamak gerekiyor. Yıllardan beri rüya deneyimi yaşayan, bu konuda araştırmalar yapan biri olarak ben en güzel rüyaların kendiliğinden görülenler olduğunu biliyorum.

Yaşamda çok fazla kontrol duygusunu yaşayan insanlar genelde gergin olurlar. Esnek olup, sürprizlere açık olmanın, resmin parçalarını keyifle yerleştirmenin, bulmaca üzerinde düşünmenin çok daha öğretici olduğunu düşünüyorum.

Lüsid rüyalar doğru bir şekilde değerlendirilirse, hem rüyalardaki farkında lığımız hem de yaşamda fakında lığımız artacaktır. Niyetimizin saflığı ışığında daha çok bilinçli hale gelecek, kendimizi tanıma konusunda önemli adımlar atabiliriz.

Kayıtlı psikolojik tedavi görenlerin sayısı lusid rüya görenlerin sayısının %26 sı, lusid yüzünden ölenlerin sayısı 600 müş? Bunun doğruluğu olabilir mi? başka bir forumda ise böyle bir şeyin mümkün olamayacağı, en azından ölümün gerçekleşmeyeceği söyleniyordu?

Lüsid rüya yüzünden ölen olduğuna inanmıyorum. Ancak pek çok kişi yanlış rüya inancı nedeniyle, gördükleri rüyalar doğru bir şeklide yorumlanmadığı ve anlaşılmadığı için hasta damgası yiyorlar. bir süre sonra kendilerde hasta olduklarına inanıyorlar. Bu durumda bana gelen birkaç danışanım olmuştu. İlaç kullanıyorlardı. Hem çevreleri hem de başvurdukları kişiler tarafından yanlış anlaşılmış, ilaç tedavisine başlamışlar. Rüyalarını yorumladık, hepsi gerçekten önemli mesajlar taşıyorlardı. Şimdi ilaç tedavisini bıraktılar. Rüyalarından korkmayı değil onları yaşamayı, rüyalarını uyanmaya seçtiler.

Lüsid rüya konusunda uzman yardımı almak bu konudaki esas önemli nokta olabilir mi?

Evet, bu gerçekten çok önemli. Kişi kendi rüyalarını yorumlamayı öğrenene kadar ve bu teknikleri uygulamak niyetinde ise bunların adım adım bir uzman tarafından takip edilerek yapılması gerekmektedir. Yani bir nevi Rüya Koçluğu şeklinde. Bir süre sonra bu konuda yeterli düzeye ulaştıktan sonra artık kişi kendi rüyalarını rahatça yorumlayacak düzeye gelebilir.

1. Lusid ruya gorme rehberine hos geldiniz. Milyonlarca insanin nicin lusid olmaya calistigini, bunu nasil yaptiklarini ve orada neler yasanabildigini burada ogrenebileceksiniz.

2. "Lusid" olmanin anlami, ruya gordugunuzde, zihninizin ruyada oldugunuzu tam olarak bilmesidir. Oyle ki, bedeniniz derin uykuyu yasarken, azicik hileyle beyninizi tam anlamiyla uyanik oldugunuza inandirirsaniz, goreceklerinizin gercekligi karsisinda hayrete dusebilirsiniz.

3. Lusid hale gectikten sonra yapilan faaliyetlerin basinda ucmayi, ruya alemlerinde gezmeyi, ruyadaki kisilerle iletisim kurmayi, hatta kendi ic dunyanizi sorgulayip, kisiliginizi gelistirmeyi sayabiliriz. Aslinda yapabileceklerinizin sinirini yine kendi akil ve mantik cerceveniz belirliyor.Yani aklinizin alabildigi herseyi yapmakta ozgursunuz.

4. Lusid hale gelebilmek icin iki degisik yol takip edilebilir. Baslangicta ilkinin kullanilmasi uygundur, cunku lusidligi ogrenmenin temeli buna dayanir. Yataginizin basucunda bir ruya gunlugu bulundurun ve her sabah uyandiginizda hatirlayabildiginiz ruyalarin tumunu buraya yazin. Bunu yapinca, zihniniz ruyalara daha fazla odaklanir, ve zamanla ilginc ruya konulari veya ruya belirtilerini saptayabilirsiniz. Bu da zihninize ruya gordugunu anlamasi konusunda yardimci olacak ipuclari saglar.

Gerceklik testi uygulayin. Bunlar, ruyadayken, ruyada oldugunuzu farketmenizi tetikleyecek basit testlerdir. Mantigi su sekilde isler: eger normal hayatta duzenli araliklarla ruya gorup gormediginizi kontrol etmeyi aliskanlik haline getirirseniz, buyuk ihtimalle beyniniz bu kontrolleri ruya gordugunuzde de surdurecek ve siz de kendinizi ruya gorurken yakalayacak ve lusid hale gececeksiniz. Gerceklik testlerinde en sik kullanilani havaya yukselmeye calismak, parmaginizi elinizin icinden gecirmeye calismak ya da aydinlatma dugmelerinin dogru calisip calismadigina bakmaktir ( Cunku bunlar ruyada genellikle abuk sabuk calisir )

Takip edilecek ikinci yoldaki yontemler cok daha kestirmedir. Ama bunlari denemeden once mutlaka belli bir sure ruya gunlugunuzu tutmus ve gerceklik testi alistirmalarini uygulamis olun. Sabah uyandiginizda hic kipirdamayin ve tekrar uymaya calisin, ama bu kez kendi kendinize:"Ruyaya geri dondugumde ruyada oldugumu farkedecegim" diye dusunun. Daha once gormus oldugunuz ruyayi hatirlamaya calisin ve kendinizi ruyaya tekrar girmis olarak, ama bu kez ruya gordugunuzun farkinda olarak hayal edin. Isterseniz alarm saatinizi normalden bir saat oncesine kurun ve cok kisa bir sure icin uyanip, sonra bu teknigi deneyin.

Bir baska teknik ise, uyanik halden lusid ruyaya gecmektir. Bunu denemek icin en iyi zaman sabah veya oglen uzeri, birseyler atistirdiktan sonradir. Yataga uzanabilir veya koltuga oturabilirsiniz. Gozlerinizi kapatip gevseyin. Zihin gozuyle izleyeceginiz renkli sekillere ve goruntulere konsantre olun. Uyku esigine gelinceye kadar kendinize musaade edin. Zihniniz sukunet icinde kalsin ama olusan sekillerin farkinda olsun.
Bu biraz zor bir yontem olmakla birlikte, eger dengeyi iyi kurabilirseniz, sekiller gun isigi gibi ortaya cikacak, ve siz gormekte oldugunuz dunyaya rahatlikla lusid olarak adim atabileceksiniz.

5. Lusid olmayi basardiktan sonra , lusidligi maalesef her an tekrar kaybedebilirsiniz. Elde ettiginiz deneyimin suresini uzatmak icin, ellerinizi birbirine surterek ovusturmaya calisin ve kendinizi ruh dunyanizin yarattigi gerceklige birakarak bu gercekligi iyice algilamaya calisin. Ayrica yuksek sesle: "Daha fazla lusid olmak istiyorum" diye bagirip, kollarinizi iki yana acarak oldugunuz yerde kendi etrafinizda donmek de ise yarayabilir.

6. Insanlarin lusid olabilecegi bilmsel olarak aciklanmistir, ancak bunun disinda farkli deneyimlerden de soz edilir. Bunlardan biri de "astral seyahat" dir. Astral seyahat deneyiminde kisi, astral bedeniyle evreni ve daha otesini gezebilir, ortak ruya gorebilir, ruhsal rehberlere raslayabilir, ya da cok daha olaganustu deneyimler yasayabilir. Kisisel deneyiminiz ne yonde olursa olsun, hicbirsey size zarar veremez. Umid ederiz siz de milyonlarca digerleri gibi, kendi ruh dunyaniza yapacaginiz yolculugun tadini cikarirsiniz.

uNstAbLe

Kayıtlı Üye
ßen hep rüyadayken rüya gördüğümün farkında oluyorum

Psi

Kayıtlı Üye
İş
İnşaat Müh. Adayı
Hmm demek bunun adı lusid rüyaymış.Bende çok oluyor.Üstüme biri saldırınca uçuyor kaçıyorum,elimde silah hayal ediyorum silah geliyor :)''Madem benim rüyam, o zaman benim istediklerim olur'' bilincinde yapıyorum bunları.

A1D

Kayıtlı Üye
bende bir keresinde rüyada rüyada olduğumu anlamıştım uyanıyım diye yüksek bir yerden atladım ama uyanamadım :)