NLP nedir? Ne işe yarar? NLPnin kişisel gelişime faydaları/yararları nelerdir?

PUNKY

Kayıtlı Üye
NLP Nedir ?

Nöro linguistik Programlama - Neuro Linguistic Programming
Nöro : Yaşamdaki deneyimlerimizin beş duyumuz aracılığı ile algılanması ve işlenmesi.
Linguistik : Sözlü - sözsüz iletişim ve davranışlarımız aracılığı ile düşüncelerimizi yansıtma tarzımız.
Programlama : zihnimizin iç programlarını kullanarak düşüncelerimizi ve iletişimimizi belirlediğimiz ve arzuladığımız hedeflere ulaşacak şekilde düzenlemek.

Mükemmel performans ile ortalama performans arasındaki farkı yaratan fark nedir?

NLP, 1970’li yılların başında matematikçi Richard Bandler ve dilbilimci John Grinder’ın belirli becerilere sahip olan insanlar ile bu becerilerde mükemmeleşmiş insanlar arasındaki farklılıkları ortaya koyma çalışmalarıyla Kaliforniya’da doğmuştur.

Bandler ve Grinder, mükemmel performansa sahip insanları modellemiş ve bu performansa diğer insanların da ulaşabilmeleri için gerekli teknikleri oluşturmuşlardır.

İş dünyasında ağırlıklı olarak Robert Dilts ve John La Valle önderliğinde ilerleyen NLP, şirket çalışanlarının performanslarını artırmalarına önemli ölçüde destek vermesiyle şirketler tarafından tercih edilmektedir.

NLP, mükemmellik ve kaliteyi inceler. Göze çarpan kişi ve organizasyonların bu göz alıcı sonuçları nasıl elde ettiklerini araştırır. Bu metotlar diğer insanların da aynı ya da benzer sonuçlara ulaşmaları için onlara öğretilebilir. Bu sürece modelleme adı verilmektedir.

NLP, modelleme yapmak için öznel deneyimlerimizi nasıl yapılandırdığımızı, değerlerimiz ve inançlarımızın neler olduğunu ve duygularımızı nasıl yarattığımızı araştırır. Deneyimlerimizin sonucunda iç dünyamızı nasıl yapılandırdığımızı ve ona nasıl anlam yüklediğimizi inceler. Hiçbir olay kendi içerisinde bir anlam taşımaz, ona anlamı biz veririz ve farklı insanlar aynı olaya farklı anlamlar yükleyebilirler. NLP, içimizdeki deneyimi araştırır.

NLP en iyi iletişimcileri incelemiş ve insan iletişimindeki sistemsel yapıyı kurmuştur. Mükemmel insanları modelleme yolu ile pratik araç ve metotlar geliştirmiştir. Bu araçlar iş dünyasında, işe alma, eğitim, satış, müzakere ve yönetimde; iş dünyası dışında ise eğitim, hukuk ve spor alanlarında kullanılmaktadır. Bununla birlikte NLP sadece teknik ve araçlardan ibaret değildir. NLP, merak, keşif ve eğlence çerçevesi üzerine kurulu bir düşünme biçimidir.

Değişmek, yaşamımızın akışını değiştirmek cesaret isteyen bir iştir, şu ana kadar yaptıklarımızdan vazgeçerek yeni ufuklara yelken açmak ancak gözü pek insanların işidir.

Eğer gerçekten değişmek istiyorsak ben olmaktan vazgeçip başka birisi olmaya hazır olmalıyız,eğer buna hazır değilsek hemen NLP ile ilgilenmeyi bırakmalıyız.

Bu güne kadar yaptığımız şeyleri yaparsak aynı sonuçları alırız, farklı sonuçlar almak istiyorsak farklı şeyler yapmalıyız, bu da şu an olduğumuzdan farklı birisi olmamızı gerektiriyor.
--------------------
NLP Ne İşe Yarar

NLP ile siz neyi başaracaksınız?
Eğitimci iseniz, bilinç altına yönelerek daha hızlı ve etkin eğitebileceksiniz.

Danışman iseniz, uzmanlığınızı pekiştireceksiniz ve daha çok tercih edileceksiniz.

NLP’ yi meslek edinmek istiyorsanız, uluslararası geçerli sertifikalı bir profesyonel olacaksınız.

Satış-müzakere yapıyorsanız, alıcının alış stratejilerine göre satış yapabileceksiniz; ikna ve pazarlık gücünüz gelişecek.

Yönetici iseniz, ekibinizin herhangi bir direnç ile karşılaşmayan lideri olacaksınız.

Kişisel performansınızı, istediğiniz anda istediğiniz düzeye çıkarabileceksiniz.

Show yapıyorsanız, sahne becerilerinizi en rafine düzeyde kullanabileceksiniz; sunumunuzu profesyonelce dizayn edebileceksiniz; dinleyicilerinizi bilinç altı düzeyde etkileyebileceksiniz.

Ebeveyn iseniz, uyumlu, kalıcı ilişkiler kurabileceksiniz.

İletişim sektöründenseniz, vücut dilinizi, sesinizin tonunu, en yüksek kapasitede kullanabileceksiniz ve çok kısa sürede istediği sonucu alabilen bir iletişim uzmanı olacaksınız.

NLP İş Yaşamınızda Size Neler Sağlar?

Hedef belirlemek: Tüm duygu, düşünce ve davranışlarınızı harekete geçirecek hedeflerinizi nasıl belirleyebilirsiniz?

Duyguları yönetmek: İş yaşamınızdaki olumlu duygularınızı artırmak ve olumsuz duygularınızdan kurtulmak performansınızı ne kadar artırır?

Kişisel motivasyonu sağlamak: Kendinizi en iyi şekilde motive etmeyi öğrenmek başarınızı ne kadar artırır?

Davranış ve alışkanlıkları yönetmek: Hedeflerinize götürmeyen davranış ve alışkanlıklarınızı değiştirmek ve yerine hedefe götürecek olanları oluşturmak size ne avantaj sağlar?

Ekip içi iletişim ve ilişkileri geliştirmek: Yönetici, iş arkadaşı ve astlarınızla iletişim ve ilişkilerinizi geliştirmek ekip başarınızı nasıl etkiler?

Satış hedeflerine ulaşmak: Müşterileriniz ile iletişim ve ilişkilerinizi geliştirmek satış hedeflerinize ulaşmanızı nasıl etkiler?

NLP, geliştirdiği araç ve tekniklerle iş dünyasında değişime hızlı uyum sağlayan ve çalışanlarının performanslarını sürekli artırıp pazarda rekabet avantajı yaratan öncü şirketlere hizmet etmeye devam etmektedir.

Kullanım Alanları
NLP Hangi Alanlarda Kullanılır?

Eğitim:
Sınavlara stressiz hazırlanma,
Sınav anında bilgileri hatırlama (Üniversite sınavları vb..),
Ders çalışma alışkanlıklarının değiştirilmesi,
NLP ile kalıcı ve hızlı öğrenme,
Dinleyicileri bilinçdışı düzeyde etkilemenin sırları,
Bilinçaltı öğrenmeyi ve öğretmeyi kolaylaştırmak,
Anlamayı hızlandırmanın etkili yöntemleri,
Öğrenmenin önündeki engelleri kaldırmak,
Öğrencilerin geçmişten gelen öğrenim engellerini kaldırmak,
Öğrenen kişileri modelleme,
4 öğrenme stili ve eğitim planlaması (4MAT sistemi),
Hızlandırılmış öğrenme,
Üretken öğrenme,
Yetişkin öğrenme teorisi ve hafıza dinamikleri.

Kişisel gelişim:
Motivasyon, karar verme ve iletişim becerilerinin geliştirilmesi,
Fikirlerin açıkça ve gerektiğinde ortaya konması,
Her tür davranış değişimi,
İstekleri davranışa dönüştürme becerileri kazanma,
İstemediğimiz davranışlardan kurtulma,
Mevcut olmayan davranışların kazanılması,
Bağımlılıkların giderilmesi ( Sigara, alkol, kumar,vb..),
Genellemesiz ve stressiz bir yaşam,
Self-motivasyon,
Yeme alışkanlıklarının değiştirilmesi,
Kilo almadan sigara alışkanlığından kurtulma,
Moral gerektiren tüm durumlar,
İç çatışmaların yok edilmesi ve iç barışın sağlanması,
Hayır diyebilmeyi öğrenme.

Terapi:
Depresyon,
Panik atak,
Sosyal fobiler,
Kişilik bozuklukları,
Cinsel sorunlar,
Tüm psikolojik rahatsızlıklar.

Business (İş dünyası):
NLP ile Liderlik,
NLP ile Satış ve Pazarlama stratejileri,
NLP ile iletişim teknikleri,
Takım iletişimi ve takım ruhunun yükselmesi,
Çalışanlarla iletişim,
Stratejiler,çözümü ve çoğaltılması,
Bir bütün olarak öğrenen organizasyonların geliştirilmesi,
Duruma göre stratejileri kullanmak,
Motivasyon stratejileri,
Karar stratejileri,
Yaratıcılık stratejileri,
Doğru kararların modellenmesi,
Başarılı yöneticilerin modellenmesi,
Yönetim, satış, pazarlama konusunda ikna kalıpları,
Bilinçaltı satış, ikna ve prezantasyon teknikleri,
Coaching.

Kimler Yararlanabilir?
NLP' den kimler yararlanabilir?
Eğitimciler
Yöneticiler
Liderler
Sporcular
Öğretmenler
Üst kademe yöneticileri
İnsan kaynakları yöneticileri
Doktorlar
Psikologlar
Psikiyatrlar
Hemşireler
Antrenörler
Politikacılar
İletişim uzmanları
Öğretim görevlileri
Koçlar
Mentörler
Öğrenciler
Satış elemanları
Ve kendini iletişim alanında geliştirmek isteyen herkes

ByShissa

Kayıtlı Üye
Kursuna gitmiştim ama uygulamalarının Uzunluğu ve zaman alıcılığı nedeniyle devamını getirmedim dolayısla sonuç alamadım :(

uzmanpsikolog

Kayıtlı Üye
Ben NLP practitioner eğitimine katıldım Uzman psikologum. Hem mesleki hem de özel hayatım açısından çok faydalandığımı söyleyebilirim. Benim hayatma her yönden geliştirmeye ve farkındalığını arttırmaya dair pratik bilgi ve becerilerle kazanmamı sağladı
NLP Eğitimlere herhalde sadece sorunlu kişiler katılır diye düşünüyordum ve çok tereddütlü başlamıştım. Tam aksine katılanların %95 kendisini çok iyi geliştirmiş ve hayatında belli bir başarıyı yakalamış olan insanlar vardı. Yöneticiler, öğretmenler, hekimler...
Bence NLP insanlara yeni bir algılama çerçevesi sunuyor. Daha ilk derslerde ne kadar bilinçsiz ve tepkisel yaşadığıma çok şaşırdım. Öğrendiklerimle insanları yargılamayı bırakıp artık onları anlamaya çalışıyorum. İnsanlarla ilişkilerinde başarılı olmanın bir tesadüf olamadığını artık çok iyi biliyorum. NLP eşimle ve çocuklarımla iletişimimi çok daha verimli hale getirdi. Kurstan önce bu konuda kitaplar okumuştum ancak çok faydasını görememiştim. Uygulama yapmadan ve sorumluluk almadan bence NLP bir işe yaramaz. Bunun için biz eğitimden sonrada, eğitim grubumuzla ayda bir görüşmeye ve uygulamalar yapmaya devam ediyoruz... NLP ile tanışmak hayatımdaki en doğru kararlardan biriydi diyebilirim. Kesinlikle her insanın öğrenmesi gerektiğine inanıyorum.
Ben eğitimimi Saygın Coaching & Consulting'den aldım, bu vesile ile Hocam Cemal KONDU beye öncelikle siz ve ekibinize sonsuz teşekkür ederim. Hiçbir karşılık beklemeden bu kadar anlamlı bir hizmet vermeniz çok insanca bir davranış. Ben ve çevremdeki bir kaç arkadaşım Eğitimlerinizden çok memnunuz. İyi çalışmalar diliyorum
NLP Eğitimi

4

43887

eğitimini almayı bende düşünüyorum hatta bir uzmanla bu konuda konuştum ,meslek yaşamımda bana faydası olacağını düşünüyorum( kişisel gelişim merkezi açmayı düşünüyorum) birde şu zamanı bir ayarlayabilsem........

nexaca

Kayıtlı Üye
NLP uygulamalarını kitaplardan öğrenmek gibi bir şansımız var mı? Yoksa sadece kurslarına mı devam ederek bunu öğrenebiliriz ?

Ü

Üye silindi 58480

Merhaba,

NPL hususunu derinlemsine arastirmistim,

Ozumsenebilirse mutlak bir ozu kapsayan ilim oldugunu ve cok keskin degisimleri beraberinde getirecegini dusunuyorum.

Insanlar guzel konusmak icin tekerlemelerle konusurlar ya da diksiyon derleri alirlar,

Guzel olmak icin guzellik salonuna giderler

Basarili sporcu olmak icin antrenman yaparlar .

NPL ise amaciniza ulasmak icin ne turden enstrumanlara sahip olmaniz gerektigi ile pek fazla ilgilenmez,
NPL sizi kullanamadiginiz potansiyelinizn adeta icine gomer ve ozumseyebilirseniz her hareketiniz ve her reaksiyonunuz her davranisiniz basariyi ve amacinizi cezbetmeye baslayacaktir. Yuruyusunuz bile !