İmla Kuralları

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Sayın kullanıcılar,
Yazılara cevap yazarken,yeni konu eklerken,başlık yazarken,imzanızı düzenlerken,kısacası bu siteye ekleyeceğiniz her kelime için,
LÜTFEN dilimizi doğru kullanalım ve imla kurallarına DİKKAT edelim.
Defalarca uyarmamıza rağmen hala mesajlarınızı düzenlemek zorunda kalıyoruz.Yabancı dilde yazılacak olan yazılar olabilir lakin TÜRKÇE yazılarınızı TÜRKÇE gibi yazmaya gayret gösterin.
Lütfen Daha Dikkatli ve Özenli Olalım.
Bu yazıya benzer uyarılar daha önce de yapıldı,tekrarlanması halinde Moderatörlüğünü yaptığım bölümlerde(Ki artık editör olarak sitenin genel moderatörüyüm) şahsen düzenleme yapmadan sileceğim mesajları.Sanırım o zaman hala inatla kurallara uymayan arkadaşlar tekrar uygun biçimde yazacaklardır mesajlarını.Biz sizin bozuk yazılarınızı sürekli takip edip düzenlemek durumunda değiliz.Diğer üyelerin de rahatsızlığını göz önünde bulundurunuz.Tekrar tekrar;LÜTFEN ve LÜTFEN DAHA ÖZENLİ VE DİKKATLİ OLALIM.

PUNKY

Kayıtlı Üye
Yazdığın her kelimeye katılıyorum Chillout, fakat ne yazıkki aramızdaki bir çok arkadaşımız bu konuda bizim kadar hassas değil.Haydi ilkokula henüz yeni başlamış talebelerimizin imla hataları yapması kabul görebilir fakat koskoca insanların bu derece kötü bir Türkçe kullanması kabul görebilecek bir şey değil...Herşeyi geçtim, acaba bu arkadaşlarımız okul dönemlerinde Türkçe dersinden nasıl geçer not aldı , eğer geçer not aldılarsa bu kimin ayıbı onları bu berbat yazım ile geçiren öğretmenlerinde mi yoksa öğrencilerinin bu berbat yazım dillerini görmeye yetecek kadar Türkçe bilgisine sahip olmayan öğretmenlerde mi? Arkadaşlar bir ülke yozlaşmaya ve benliğini kaybetmeye ilk önce kendi dilinden başlar dilimize sahip çıkalım...

ERBEHILM

Kayıtlı Üye
Bende sana katılıyorum chillout.Ya anlayamadığım bir şey var.Türkçede ''bi'' diye bir kelime var mı?Eğer bunu yazan kişi veya kişiler ''Bi'' kelimesiyle ''Bir'' i kastediyorlarsa sadece ''r'' harfine mi basmak zor geliyor klavye ile?Ha zor geliyorsa yazmasınlar madem kardeşim hiç bir şey.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Evet zor geliyor sanırım.''bir'' yerine ''bi'',''yahu'' yerine ''yav/yaw'',''yapıyorlar'' yerine ''yapıolar'',''iyiymiş'' yerine ''iimiş'',''o'' yerine ''Q'',''G'' yerine de ''Q'' vs. vs.. Arkadaşlar bu dilde ''w,q'' gibi harfler yok.Şimdi taxi yazılır onu anlarım belki ama ''bi bakın yaw koptuq'' bu nedir?Sitede anlaşılan o ki Arapça dersleri yerine Türkçe derslerine başlamak lazım.Arkadaşlar diğer üyeler de rahatsız oluyor,biz de.Dilinize sahip çıkmak bu kadar mı zor?

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
SAYIN ÜYELERİN DİKKATİNE!
Tek tek herkese özel mesaj mı atmalıyız?Evlerinize İMLA KILAVUZLARI MI göndermeliyiz?Biz işi gücü bırakıp sizin ahbaplarınıza SMS yani Kısa Mesaj olarak yolladığınız üslup ve batık Türkçelerinizi mi düzelteceğiz?Ya gerçekten dikkat ederek yazın ya da yazamayın.Ne olursa olsun artık bariz hatalarda düzenleme yapmayacağım!Direk sileceğim çok bariz hataları.
Yeter ama artık.Uyarıyoruz,düzeltiyoruz,belki biraz daha dikkat edersiniz diye alta Sebep:İmla yazıyoruz.Hala yazı yazmayı bilmiyorsanız,kendinizi ifade etmeyi de bilmiyorsunuzdur.Kendini ifade etmeyi bilmeyenlerin bu denli ciddi konularla uğraşması kendisi için hayırlı değildir.Zira burada söz konusu olan büyüler,paranormal yetenekler vesaire ciddi meseleler paylaşılır.Kendini ifade etmeyi bilmeyen de lütfen soru sormasın,yazı yazmasın.Gerçekten ilk okul seviyesindeki çocuklar bile daha düzgün yazar.Ve bu kadar tepki göstermemin amacı bunun bilerek ve isteyerek tarafınızdan yapılması.BU DİLİ YA KULLANIN YA DA KULLANMAYIN!İNGİLİZCE DE OLSA ARAPÇA DA OLSA TÜRKÇE DE OLSA DÜZGÜN YAZIN LÜTFEN.
Lütfen dikkat edin.Buradaki kaliteyi bozmayın.Bozarsanız Uyaracağız.Uyarımız dikkate alınmazsa cezai işlemle tedbir alacağız.Bilginize sunulur.Saygılar,İyi ve Kaliteli Forumlar Dileğiyle.

Osiris

Kayıtlı Üye
Bende sana katılıyorum chillout.Ya anlayamadığım bir şey var.Türkçede ''bi'' diye bir kelime var mı?Eğer bunu yazan kişi veya kişiler ''Bi'' kelimesiyle ''Bir'' i kastediyorlarsa sadece ''r'' harfine mi basmak zor geliyor klavye ile?Ha zor geliyorsa yazmasınlar madem kardeşim hiç bir şey.

Hayır onların deyimiyle daha ''Cool'' oluyor sanıyorum :) bende özellikle forumda imla üslübuna dikkat ediyorum.Ancak msn ve telefonda yok.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Hayır onların deyimiyle daha ''Cool'' oluyor sanıyorum :) bende özellikle forumda imla üslübuna dikkat ediyorum.Ancak msn ve telefonda yok.
Cool veya Kul her Allah'ın kulu buraya yazarken dikkat edecek.Yukarıdaki yazıyı gerekirse 3.000 kişiye tek tek özel mesajla yollarım.Bu derece ciddi bir konudur bu.

PUNKY

Kayıtlı Üye
Bu arada genel pm olarak uyarı yaptığımı ve bu mesaj için geri dönüş yapılmamasını rica ettiğim halde ısrarla bana link açılmıyor yada özel mesajmı gönderdim ay pardon tarzı geri dönene üyeler var (yaren81 isimli üyenizi uyarının haricinde tututyorum) ısrarla genel pm dememe rağmen bana geri dönüş yapmanızın gereği nedir bana biri açıklama yapabilir mi? Siz bizimle dalgamı geçiyorsunuz bu foruma üye olmayı beceren insan o linki kopyalayıp browser'a yapıştırmayı başarabilir bu kadar tembellik olmaz.Birdaha bu forumda alakasız harfler kullanan, bir yerine bi yazan, yaw maw h bilmemne yazan tüm üyelere forumdan uzaklaştırma cezası vereceğim ve kararım kesindir.İmla kuralları diye mesaj atıyorum bana geri pm atıyor attığı pmde başlık şu "link açılmıyo" r gharfin nerede kedimi yuttu? bir diğerinin başlığı şu ".." başlık yazma gereği bile duymamış inanılır gibi değil, kimlerle uğraşıyoruz!!!Son karar budur işmizi gücümüzü bırakıp sizin mesajlarınızı editlemekle uğraşamayacağız giden gider kalanlar bizimdir bu kadar!

dilem

Kayıtlı Üye
bende katiliyorum arkadaslar dikkatli olmaliyiz! ama belirtmek istedigim bir konu daha var ben yurt disinda yasadigim ve üstelik burda dogdugum icin ve hic türkce derslerine katilmadigim icin belki farkinda olmadan hatalar yapiyorumdur ama gercekten elimden geldigince dikkat etmeye calisiyorum....bundan sonrada dikkatli olmaya calisirim umarim hatalarim olursa hos görülü olabilirsiniz gercekten cok dikkatli olmaya calisiyorum...sevgiler
:(

stonegoldroc

Kayıtlı Üye
Keşke bu uygulama tüm forumlarda olsada güzel Türkçe'mizi gerçekten her yerde koruyabilsek.Konuyu açan yöneticilere ve destekleyen üyelere teşekkürler.

sessizmermi

Kayıtlı Üye
Evet (virgül eksik)aslında haklısınız. (noktadan sonra bağlaç ile başlanmaz)ama sanki biraz abartmışsınız gibi gözüküyor(sizin açınızdan bakıldığı için gözükmez "görünür"). burası herkeze(herkez değil herkes) açık bir forum sitesi(virgül eksik) her seviyeden insana ziyaret açık. (K)kasıtlı kullanılmış hatalara bende(ben iyelik eki ile dahi anlamındaki de bağlacı ayrı yazılır) karşıyım ama(bir cüme ama ile bitiyorsa tek nokta değil 3 nokta kullanılır). (B)bir kelimede bir harfin eksikliği yada(da ayrı) kelimenin ufak harf ile başlamış olması bu kadar tepki gösterilecek bi(r harfi yok) durum değil sizler (siz zamiri zaten çoğul bir zamir olduğu için sizler kelimesi yanlış bir türetmedir) moderatör olarak görev almışsanız bi(r harfi yok) takım şeylere katlanacaksınız demektir. (B)beni yanlış anlamayın siteminizde haklısınız ama tepkiniz büyük. (Y)yöneticlik bu değil. (S)saygılar.

Admin notu: Gördüğünüz üzere bu cevabı yazarken yaptığınız hatalar aslında pek ufak tefek sayılacak kapsamda değildir buna rağmen bizim istediğimiz sadece kelimeleri eksik yazmamanız ve noktadan sonra büyük harf kulanmanızdır...Bunun dışında, sizden daima pür dikkat kesilip tüm dil kurallarına uymanızı beklemiyoruz, zaten bunu yapmaya hiçbirimizin dikkati ve zamanı yetmez...
Saygılar

PUNKY

Kayıtlı Üye
Evet aslında haklısınız. ama sanki biraz abartmışsınız gibi gözüküyor. burası herkeze açık bir forum sitesi her seviyeden insana ziyaret açık. kasıtlı kullanılmış hatalara bende karşıyım ama. bir kelimede bir harfin eksikliği yada kelimenin ufak harf ile başlamış olması bu kadar tepki gösterilecek bi durum değil sizler moderatör olarak görev almışsanız bi takım şeylere katlanacaksınız demektir. beni yanlış anlamayın siteminizde haklısınız ama tepkiniz büyük. yöneticlik bu değil. saygılar.

Sevgili sessizmermi, bir cümleyi nokta ile bitirdikten sonra büyük harf ile başlamak zor geliyorsa o zaman yaptığınız şey bize değil aslında anadilimize saygısızlıktır, biz bu forumda bu tarz şeylere katlanmak zorunda değiliz, belki bu şekilde bir zorunlulukla sizin gibi düşünen arkadaşlara da bazı alışkanlıkları kazandırabiliriz.Elbette hızlı yazmaktan kaynaklı bazı harf eksikleri olabiliyor bunları zaten mazur görüyoruz ama sizin yaptığınız gibi üşengeçlikten kaynaklı küçük harf yazma durumunu kabullenmemiz mümkün değil.Bu forum bu şekilde yönetiliyor eğer zahmet edip uyamayacaksanız lütfen arkadaşlarımızın vaktini almayın, sizin hatalarınızı düzeltmek zorunda değiliz...Moderatör arkadaşlarım bu konuda haklıdır ve bu yönetim kararıdır...Daha önce uyardığımız halde bu şekilde davranmayı sürdürdüğünüz ve diğer üyelere kötü örnek olduğunuz için ceza veriyorum.Bizim burada amacımız çok sayıda üyeye sahip olmak değil, bizim gibi hayatı, ülkesini ve dilini ciddiye alan üyelerle ortak paylaşımda bulunmaktır...

sitelus

Kayıtlı Üye
Bu mükemmel bir uygulama. Tebrik ediyorum bu uygulamayı başlatana ve ona özen gösterenlere. Teşekkür ederim. Her şey güzel Türkçe'miz için.

Yesil Cingene

Kayıtlı Üye
Sevgili arkadaşlar;
Son günlerde yine İmla Kuralları konusunda çok fazla hatalar yapılmakta. Tek tek uyarı yapmak artık bizim için mümkün değil. Yazarken, lütfen yollamadan önce mesajlarınızı kontrol edin, daha dikkatli olun. İmla Kuralları'na ivedilikle uymayanlara, uyarıldığı halde tekrar aynı hatayı yapanlara ceza işlemi uygulanmaktadır. Bizler elimizden geldiğince ılımlı olmaya çalışıyoruz ama bazı üyeler bizlere bu konuda hiç yardımcı olmuyor. İmla Kuralları'nın ne olduğunu soran üyeler oldu, onlar için de İmla Kılavuzu ekledik. Ceza aldıktan sonra yine aynı hatayı tekrarlayan ve tekrarlamakta ısrarcı gördüğümüz üyeler, uzaklaştırılıyorlar bunu da bilmeniz gerekir.
"Kuralları bilmiyordum" gibi bir cevabı da asla kabul etmiyoruz. Her üyeye mail yoluyla, ilk üye oldukları sırada Site Kullanımı ile alakalı metinler gönderilmekte. Dikkatle okuyun ve uygulayın diye tekrar tekrar uyarmaktan, mesaj düzenlemekten kaybettiğimiz zamanı, sizlere yardımcı olmak adına paylaştığımız konulara versek daha iyi olmaz mı?
Kaliteli ve iyi Forum'lar dileriz.

vivalavida

Kayıtlı Üye
Tüm sayfaları okudum çünkü bu konuda hassasiyetim var. Site yönetiminin de bu kadar dikkatli olması çok sevindirici. Saygı ve sevgi çerçevesinde, kurallar dahilinde huzurlu bir ortam diliyorum.

Teşekkürler.

Apabbacık

Kayıtlı Üye
İmla kuralı demek salt büyük harf küçük harf değil...
'Kendini Dönüştürmedikçe Hiç Bir Şeyi Dönüştüremezsin.' nüktesindeki hiç bir birleşik olmalı değil mi?Düzeltilse keşke.

Yesil Cingene

Kayıtlı Üye
Keşke, herkes bunun bilincinde olsa. İnsanlar kendi dillerini kullanamazken, bir de majikal dilleri kullanmaya çalışıyorlar; en çok buna gülüyorum...
Sorunuza cevaben: Oradaki "hiç bir" tamamen vurgulamak için o şekilde yazılmıştır. "Hiç bir" yahut "hiçbir", ikisi de Türkçe'de kullanılır.

Elfangel

Kayıtlı Üye
Kısa bir alıntı dilin kullanımı ile ilgili. Paylaşmak istedim. Hem de güncelleme olsun :)

Konfüçyus'a sorarlar: Bir ülkeyi yönetmeye çalışsaydınız yapacağınız ilk iş ne olurdu? Düşünür, şöyle cevap verir: Hiç şüphesiz dili gözden geçirmekle işe başlardım. Dil kusurlu olursa, sözcükler düşünceleri iyi anlatamaz; düşünceler iyi anlatılmazsa, yapılması gereken şeyler doğru yapılamaz. Ödevler gereği gibi yapılmazsa; kültür bozulur. Kültür bozulursa, adalet yanlış yöne sapar. Adalet yoldan çıkarsa, şaşkınlık içine düşen halk, ne yapacağını, işin nereye varacağını bilemez. İşte bunun içindir ki, ''HİÇBİR ŞEY DİL KADAR ÖNEMLİ DEĞİLDİR''

sabahh

Kayıtlı Üye
Kısa bir alıntı dilin kullanımı ile ilgili. Paylaşmak istedim. Hem de güncelleme olsun :)

Konfüçyus'a sorarlar: Bir ülkeyi yönetmeye çalışsaydınız yapacağınız ilk iş ne olurdu? Düşünür, şöyle cevap verir: Hiç şüphesiz dili gözden geçirmekle işe başlardım. Dil kusurlu olursa, sözcükler düşünceleri iyi anlatamaz; düşünceler iyi anlatılmazsa, yapılması gereken şeyler doğru yapılamaz. Ödevler gereği gibi yapılmazsa; kültür bozulur. Kültür bozulursa, adalet yanlış yöne sapar. Adalet yoldan çıkarsa, şaşkınlık içine düşen halk, ne yapacağını, işin nereye varacağını bilemez. İşte bunun içindir ki, ''HİÇBİR ŞEY DİL KADAR ÖNEMLİ DEĞİLDİR''

Şuan ki burada ve etrafta denk geldiğim konuşmaları düşününce dehşete düştüm.Umarım "v" yerine "w,f " kullanan "k" yerine "q" sesli harfleri yutan hatta Türkçeyi yetersiz görüp ingilizcesini yazan Türkçeyi katleden arkadaşlarımız için faydalı bir açıklama olmuştur. Ellerinize sağlık güzel bir paylaşım teşekkürler.

damisela

Kayıtlı Üye
Buradan edindiğimiz bilgilere teşekkür etmenin en güzel yollarından biri yazdıklarımıza dikkat etmektir bence. Yazılan bozuk türkçe ile forumun düzenini bozmaya kimsenin hakkı olmadığını düşünüyorum şahsen.

Ufak tefek hatalar elbette olacaktır. fakat, bazı yazılarda öyle bir imla kullanılıyor ki, insan başını okuyunca yazının sonunu getirmek istemiyor. :/