Topluma ayak uydurmak mı, yoksa kendinle devam etmek mi?

Ori

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar bu klasik bir sorudur ve klasik cevabıda kendinle devam etmek olur. Fakat şöyle bir sorgulayınca bunun zorluğu hakkında elle tutulur bir bilgi sahibi oluyoruz. Topluma ayak uydurmayan her birey yalnızlıkla ve haliyle sağlam bir psikolojiyle ayakta durması lazım tabi her konuda. Aileniz göçüp gittiğinde buna karşı nasıl bir duruş sergilemeyi planlıyorsunuz? Kariyer yapmak bile bir nevi topluma ayak uydurtmak zorunda bırakıyor insanı. Bunun cevabını gerçekten düşünerek ve inandığınız duruşunuzla yorumlayabilir misiniz?

bemeremeleber

Banlı Kullanıcı
Maslow un ihtiyaçlar hiyeraşisi var.

En alt basamakta fiziksel ihtiyaçlar var. Nesef alma , yemek yeme ,cinsellik , su , boşaltım. Bu ihtiyaçları zorunlu olarak karşılaman gerekiyor. Günümüzde hayatını devam ettirmen için para kazanmak gerekiyor. Para kazanki yemek ye su satın al.

2. basamakta güvenlik. ev güvenliği , iş inin olması, sağlık

3. basamakta sevgi ait olma var ;

4. basamak saygı. İnsanların sana saygı duymasını istiyorsun.

5. basamak Kendini gerçekleştirme .

Yani temel gereksinimleri bu basamakları tamamlamadan kendini gerçekleştiremiyorsun. Aşamalarda yine toplumla ilgili. İnsanların sana saygı duymasını istiyorsun.

Topluma ayak uydurmak istemiyorsan bir işte çalışmaman lazım. O zaman alıcaksın başını bir yere yerleşiceksin insanlardan uzak kendi ineklerinle hayvanlarınla yaşayıp gidiceksin. Bir gün dişin çürüdüğünde yine o toplumdaki insanlara mecbur kalacaksın. Senin ailen göçüp gittimi bilmiyorum aile çok önemli bir unsur aile giderse neredeyse 3 basamak birden zarar görür. Bu da toplum içindeki seni çok zor durumlara sokar. Ama sadece aile değil aile giderse akrabalar var komşular var. Eğer bunlar iyiyse yine toplum seni tek başına bırakmaz. Bence bizim ülkede yalnızlık ben internette takılırım kimseyle muhabbet etmem evden çıkmam topluma ayak uydurmam evet ben yalnızım tek başımayım diye düşünüyor insanlar ama öyle bir şey yok. Burasıda büyük bir insan topluluğu.... :D Topluma karışalım sevelim sevilelim hepbirlikte diyorum :D

Ü

Üye silindi 45859

Merhaba, özgün ve biricik kişiliğimiz aynılaştıkça, robotlaştıkça bizleri içler acısı bir duyguduruma sürükler. Bir kişinin birey olmasının ilk şartlarından biridir kendine ait değerler ve ahlak sisteminin olması. Toplumla ne kadar uyuşması gerektiği sizin nasıl bir hayat istediğinize bağlı. Şu bir gerçektir ki özgün kişiliğinizi ortaya koyduğunuzda belki bir iki tepki de alsanız bence saygıya değer bir insansınız. Birçok kişi için de bunun böyle olduğu düşüncesindeyim. Toplumun sizi sindirmesi uzun vadede büyük sorunlara yol açabilir, özellikle kişiliğinizde ve yaşam doyumunuzda. Herkes kendi hayatının kahramanıdır Sayın Ori, hem kurtarıcısı hem de hikayesinin baş rolü. Toplum veya ailemiz değil yazık ki. Kendi kurallarımız var diye toplumdan soyutlanmak, yalıtılmak zorunda da değiliz. Bana kalırsa asıl beceri kendi kurallarınla oynarken toplumu kendine ve kendini topluma adapte edebilmektir. Kendimden örnek vermem gerekirse benim değerlerim birçok yerde toplumdan farklılaşır. Farklılaştığında da bunu belirtmekten çekinmem, kendi başıma verilecek bir karar söz konusuysa da kendi ölçütlerime göre davranırım. Üniversiteye kadar pek çok sıkıntı yaşadıysam da yetişkin bir birey olduktan sonra insanlar oldukça ılımlı davranmaya başladı hatta.

Çok güzel değinmiş Taykel Maslow'un kuramına. Maslow'un yanı sıra Erikson'ı da dinlemekte fayda var. Erikson der ki insanlar 60-65inden sonra bütünlüğe karşı umutsuzluk evresindedir. Orada "ben kimim?" sorusunun cevabı "geride bıraktıklarım ve geçmişte yaptıklarım"dır. O yüzden kişinin yaşam boyu gelişiminde tüm evreleri eksiksiz tamamlaması ve en sonunda kendisinden memnun olması esastır. Bu soruya hangi cevabı verirseniz son geldiğinde memnun olursunuz?

Umarım yardımcı olabilmişimdir, bu güzel tartışma konusu için adıma teşekkür ederim.

Ü

Üye silindi 62166

Sevgili arkadaşlar topluma karışmak güzeldir. Ama insan hayatında toplumda kırıcı şeyler gördüğünde şu felsefeyle yaşıyor. insanları tanıdıkça hayvanları daha çok seviyorum. bende psikolojik haplar alıyorum. İlacımı zamanında alamadığım zaman olmuyor.. Ama topluma karışmak gerçekten güzel bir şey.
Bir zamanlar bu sitede şahmeran duasını okumuştum şahmeranın aşkına diye başladım tam 7 gün okudum. 7.günde bir ses duydum yerin altından gelen bir sesti.
O zamanlar eski evimizdeydik topluma karışırdım. şahmeran duasından sonra bende değişiklikler oldu... Daha sonra hiç okumadım bu duayı..
duayı okumadan önce şahmeranın aşkına diye başlıyordum sonra dileğimi söylüyordum... Çok karışık bir şey şahmeran duasıyla bu sitede tanıştım...
Meraklı arkadaşlara tavsiyem kesinlikle okumamalıdır... Neyse topluma karışmaktan söz edelim insanlara ayak uydurmak gerçekten zor...
Herkes kendi hayatını yaşar. yani kendin olacaksın doğal olacaksın bu böyledir...
başımdan o kadar çok metafizik olaylar geçtiki yarıdan çoğunu toplumda yaşadım.. bu yüzden ilaç kullanıyorum artık geçmişi unuttum geleceğime bakıyorum..
bu soruyu cümleyi açan arkadaşımada teşekkür ederim... hayırlı geceler...