Yıllar sonra mağaraya girebildim. Mağara gezimden ufak bir yazı ve resimler...

Ori

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar geçen açtığım buz mağarası konusunu okuyanınız varsa size o mağaraya doğru yola çıkacağımı söylemiştim ve detaylar vermiştim. Zar zor o mağaraya gitmek için iş yerimden bir günlük izin aldım ve bu işe koyuldum. Yolda gerçekten büyük talihsizlikler yaşasamda şükürler olsun gitmeyi başardım. Bu yazacağım ufak yazı dizisinde sizlere yolculuğumu kısaca özetleyeceğim.

İşyerinden çıkar çıkmaz havalimanına gittik ve uçaktan iner inmez arkadaşımla araba kiraladık. Bu saatler böyle akarken şehirde iki üç tur atıp sokakları tanıyalım dedik. Haritaları açıp tarif ede ede köye doğru yola koyulduk. Dakikalar geçtikçe içimdeki heyecanı anlatmam pek mümkün değil. Seneler öncesinden beri aklımda olan bu mağaraya gitmek gerçekten çok heyecan vericiydi. Uzatmadan köye geldiğimizde köyde kalan üç beş hanenin sakini tepeden bizleri görüp geldi. Selamlaşma, sohbet derken mağarada ayı olduğunu söylediler. Bende biliyorum o yüzden kulak asmadım. Biraz vakit geçtikten sonra köyde olan işlerimi ve görüşmelerimi halledip mağaraya doğru yola koyulduk. Hatırladığımdan daha uzak ve dik bir yamaç üzerindeydi. Kaç saat yürüdüğümüzü bilmiyorum.

Mağaraya tırmanmak içinde gerçekten deneyim lazım. Köyde büyüyenler varsa bilirler. Mağaranın önüne gelmeye yakın ayı dışkısı gördüm ve tam anlamıyla dahi kurumamıştı. Mağaranın dibine geldiğimde ise ayıya dair gerçekten kesin ve net detayları gördüm. Arkadaşımı buraya sürükleyen ben olduğumdan ondan mağaranın dışında beklemesini söyledim. Bu kesinlikle kahramanlık değil, bu sadece delilik. Yıllardır bu mağaraya gelmek için çırpınıyorum ve buradan ayı yüzünden geri dönmek biten bir hayat duygusu veriyor gibiydi. Arkadaşım ne kadar girmek istesede benim dediğim oldu ve bu da ego değil hatırlatayım. Uzatmadan ufak tefek eşyalarımı çıkardım. Mağaraya büyük bir sessizlik ve dikkatle girmeye başladım. Arkadaşlar bu mağaracılık öyle birşeymiş ki ne kadar plan yaparsanız yapın herşey o kapıda değişiyor. Girerken aklımda olan tek şey bu mağarada ne var ve ayı dahil karşıma ne çıkar? İlerledim... Girişten iner inmez yukarıya geri döndüm. Korktum. Beş dakika kapıda oturup düşündüm. Kendimle öyle bir halde kaldım ki tarif edemem. Bir daha girdim. Bu sefer ilerledim. Bayağı gittikten sonra dört duvar bir yere geldim. Meğersem oradan az aşağıdan mağara devam ediyormuş. Bunu 3. girişimde anladım. Evet, çıktığım vakit tekrar girdim. Şunu belirteyim bu gir çıkların hepsinin sebebi ayı. Çünkü kendimi savunacağım tabancam bile yok. Buna ne derseniz diyin. Çevremde kimse cesaret diyemedi. Çünkü savunmasız olduğum için aptallıktan ibaret olduğunu düşündüler. Fakat bir yere savunmasız giriyorsan ne düşündüğünün önemli olduğunu idrak edemediler. Savunmayı her zaman tabanca veya sopa olarak tanımlamamak lazım. Devam edeyim...

Biraz daha gittim sınırları biraz olsun zorladım. En son gözüme çarpan bir ışık yüzünden durdum. Orada bir yere ışık vurdu fakat feneri kapattığımda ışık olmadığını farkettim. Kafamı direk oraya buraya çevirirken fenerin nereden yansıdığına bakmaya başladım. Deli gibi feneri oraya buraya çeviriryorum ama görmeniz lazım. Derken... Gerçekten beni korkutan o ses geldi. Hafif uzaktanmış gibi gelsede o ses mesafeyi bilmem mümkün değil. Size sesi tarif etmeyeceğim. Sebebinin ne olduğunu söylemeyeceğim. Tahmin yürütmenizi istemeyeceğim. Sadece kendimi oradan soğukkanlılıkla biraz uzun sürsede istediğim şekide çıkardım. Benim kendimden şüphe etmediğimi görmek gerçekten harika bir duygu. Bu bambaşka birşey. Oturduğumuz yerden öyleyim böyleyim demek kolaydır. Önemli olan şey harekettir, cesarettir. Her ne kadar istediğimi alamazsamda henüz kendime olan güvenim gerçekten tazeymiş bunu öğrendim. Bu yolculuk böyle bitmeyecek o günü bekleyeceğim. O mağaranın sonunu bulup oradaki duvara elimi koyup gülümseyeceğim. Bu yolculukta tırmandığım yerde ölebilirdim, mağarada ölebilirdim, yolda ölebilirdim ve bir hayvan tarafından öldürülebilirdim... Fakat önemli olan tek şey var ''Ben hala buradayım!''.

NoRules

Kayıtlı Üye
gizemi daha arttırdın Ori :( Gerçekten dışarıdan görünümü bile " ne sırlar saklıyorum bir bilsen " der gibi sırıtıyor :D Ziyaret etmeyi çok isterim ve bu arada, o yaramaz ayıcıkları oradan çıkarmanın bir yolu yok mu yahu :D keşfi mahvediyorlar keratalar :D

Dankyy

Kayıtlı Üye
İş
Meskalatör,enpeksiyon
Yaşanmışlık var orda ori 3 fotorafta yukarda 2 tane heykel var bir haç var sol kafa değil bi yanında 2 gözün arasında haç var resimden öyle gözüküyor bir daha gittinmi orayı yakından çek etrafıda fotorafla

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Ah ori ah, diğer konuyu okumadım ama sırf buna bakarak cesaretini gerçekten takdir ediyorum.Yani bu kadar çılgın olma bence bir dahaki sefere, biraz şanslıymışsın.Yanında ilk yardım malzemesi var mıydı ? O parkur köye ne kadar uzak, ambulans kurtarma ekibi vs ne kadar yaklaşabilir, tırmanış ekipmanın güvenlik ekipmanın vs.Bunları düşündüğünü ummak istiyorum Ve burada bir ayı da söz konusu ki çoğu hiç arkadaş canlısı değildir biliyorsun..
Madness :D

mastercorpse

Kayıtlı Üye
Keşke biraz daha sesten bahsetseydin:) insan zaten merak ediyor mağarayı, ses olayında da gizem yaratarak iyice merakta bırakıyorsun :)

Ori

Kayıtlı Üye
Yorumlarınız için teşekkürler. Dnk bir sonraki sefere artık.

Hazar birçok şey düşündüm. Bunların çoğu orada mümkün olmuyor. İster şans de ister başka birşey farketmez ama dikkat ön plandaydı. Bir anlık hata çok aşırı ciddi sonuçlar doğurabiirdi mesela ama şükür hata olmadı. Zamanla daha iyi olacağım. Ve elimde olursa buradan sonra daha tecrübeli insanlardan ders almayı düşünüyorum. Yerin üstünü gördük birazda altından bakmak isterim. Herşeyin hayırlısı olsun. :)

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Yorumlarınız için teşekkürler. Dnk bir sonraki sefere artık.

Hazar birçok şey düşündüm. Bunların çoğu orada mümkün olmuyor. İster şans de ister başka birşey farketmez ama dikkat ön plandaydı. Bir anlık hata çok aşırı ciddi sonuçlar doğurabiirdi mesela ama şükür hata olmadı. Zamanla daha iyi olacağım. Ve elimde olursa buradan sonra daha tecrübeli insanlardan ders almayı düşünüyorum. Yerin üstünü gördük birazda altından bakmak isterim. Herşeyin hayırlısı olsun. :)

Evet.Dağcılık federasyonunun yaz ve kış eğitimleri oluyor ama sanırım onlar nisan gibi, seviye seviye geliştiriyorsun kendini.İlk olarak kampçılık nedir, kamp ekipmanları, sonra tırmanış, emniyet alma, arama kurtarma eğitimleri vs de var.Bunlardan sonra facebook ta farklı dağcılık grupları var, genelde her haftasonu bir yere giderler.Onlara katılıp arazi görebilirsin.Tecrüben artar hem.

Ori

Kayıtlı Üye
Evet.Dağcılık federasyonunun yaz ve kış eğitimleri oluyor ama sanırım onlar nisan gibi, seviye seviye geliştiriyorsun kendini.İlk olarak kampçılık nedir, kamp ekipmanları, sonra tırmanış, emniyet alma, arama kurtarma eğitimleri vs de var.Bunlardan sonra facebook ta farklı dağcılık grupları var, genelde her haftasonu bir yere giderler.Onlara katılıp arazi görebilirsin.Tecrüben artar hem.
Aynen Hazar birkaç yerde gördüm. Kore'den döndüğümde katılmayı düşünüyorum ama hayırlısı bakalım. Mesaji yeni gördüm. ☺️

X6K3

Kayıtlı Üye
@Ori öncelikle paylaşım için çok teşekkürler, Dünya'nın bir çok bölgesinde bu tarz mağara içi erişilebilen lokasyonlar olduğunu yazan bloglar/şahıslar var. Duyduğun sesi paylaşmıyor oluşun ayı vb. hayvan sesi olmadığını gösteriyor gibi. Ek olarak konuda ki görselleri göremiyorum maalesef, direkt link verme şansın var mı acaba?

Ori

Kayıtlı Üye
@Ori öncelikle paylaşım için çok teşekkürler, Dünya'nın bir çok bölgesinde bu tarz mağara içi erişilebilen lokasyonlar olduğunu yazan bloglar/şahıslar var. Duyduğun sesi paylaşmıyor oluşun ayı vb. hayvan sesi olmadığını gösteriyor gibi. Ek olarak konuda ki görselleri göremiyorum maalesef, direkt link verme şansın var mı acaba?
Sevgili X6K3, görselleri aslında silmiştim. Resimleri bulunduğum şartlar içerisinde tekrar yükleme şansım yok şuan için.

X6K3

Kayıtlı Üye
Sevgili X6K3, görselleri aslında silmiştim. Resimleri bulunduğum şartlar içerisinde tekrar yükleme şansım yok şuan için.
Anlıyorum, sağlık olsun :) Gelişme olursa bizlerle paylaşırsan sevinirim.

Hasvili

Kayıtlı Üye
Detayli cevre ve magara ici resimleri paylasirsaniz yardimci olabilirim.

Jroad

Banlı Kullanıcı
Kayıtlı Üye
Resimler nerede?

Ori

Kayıtlı Üye
index.jpg

Arkadaşlar resim isteyenler aklıma geldi yalnız resimlerimin hepsi gitmiş. Elimde sadece bu var. Sağ taraf mağaranın giriş önü ama uzaklardan kocaman bir yuvarlak şeklinde görünüyor. Girişi ise biraz daha küçük. Sağdaki yeşillikleri aşıp benim resim çektiğim yere gelebiliyorsunuz. Bir hayli dik bir yerdi. Bundan 10 veya 12 sene önce (tam anımsayamadım şimdi) gittiğimde daha yatay bir şekilde aklımda kalmıştı. Gün gelecek yine gideceğim ama bakalım ne zaman olacağını zaman gösterecek. Bu sefer istediğimi alıp çıkacağım. Resimdeki arkadaşımdan ifşa için özür dilerim (zaten belli olmuyor) ama ebatları anlamak açısından kırpmadım.

Ü

Üye silindi 70925

Cesaretini tebrik ederim. ☺ Mağarada ne ile karşılaştığın merak uyandırdı bende. Açıklamak istememişsin ama oldukça ürpertici.

Ü

Üye silindi 70925

Anadolumuzun hangi güzide şehrinde ki acaba burası.

Alex06

Kayıtlı Üye
Evet arkadaşlar o gün geldi. Kore'den geldim ve yarın bu mağaraya doğru yola çıkıyorum. Bana dua edin. Bu sefer ya ben ya da o mağara istediğini alacak. Her şey bu kadar basit.
Muhtemelen mağara bir metafor sizin için, içsel yolculuğunuzda rehberleriniz yolunuzu aydınlatsın.