Evleneceğimiz kişi kader mi değil mi?

Hopemore

Kayıtlı Üye
Ben duydum ki Allah biliyormuş kiminle evleneceğimizi o yüzden kader diye algılanıyomuş bazılarımızın algısında. Yani biz o kişiyle aramız bozulsa evlenmek istemesek kaderimizi değiştirmiş gibi bir şey oluyoruz? o kişi yazılmışsa muhakkak evlenicez mi yani, döner dolaşır bize gelir mi? Madem öyle bekarlar neden var? 40 yaşına gelip evlenmemiş insanlar var? biz mi seçiyoruz
ya aslında erkek arkadaşımla ayrılınca aklıma böyle sorular geldi ben onu hep rüyamda görüyodum evliliği temsil eden hayvanlarla objelerle birlikte görüyodum onu gördüğüm rüyalarım bembeyaz olurdu. ama ayrıldık onun hayırlı biri olmadığını düşündüm. şimdi evleneceğim insanı elimin tersiyle geri itmiş olma ihtimalimi düşünüp kafayı yiyecek gibi oluyorum bu olaya açıklık getirip beni aydınlatabilecek kim var

brb

Kayıtlı Üye
bence birbini hak etme olayi var
basimda ayni durum var
ve nice medyum kahve fali bosanma yok diyor ama su an icin kanli bicakli gibi olduk
imkansiz yine birlesmek
bence biz birbirimizi hak etmiyoruz o yuzden bu olanlar oldu

2Hece1Kelime

Kayıtlı Üye
Ben duydum ki Allah biliyormuş kiminle evleneceğimizi o yüzden kader diye algılanıyomuş bazılarımızın algısında. Yani biz o kişiyle aramız bozulsa evlenmek istemesek kaderimizi değiştirmiş gibi bir şey oluyoruz? o kişi yazılmışsa muhakkak evlenicez mi yani, döner dolaşır bize gelir mi? Madem öyle bekarlar neden var? 40 yaşına gelip evlenmemiş insanlar var? biz mi seçiyoruz
ya aslında erkek arkadaşımla ayrılınca aklıma böyle sorular geldi ben onu hep rüyamda görüyodum evliliği temsil eden hayvanlarla objelerle birlikte görüyodum onu gördüğüm rüyalarım bembeyaz olurdu. ama ayrıldık onun hayırlı biri olmadığını düşündüm. şimdi evleneceğim insanı elimin tersiyle geri itmiş olma ihtimalimi düşünüp kafayı yiyecek gibi oluyorum bu olaya açıklık getirip beni aydınlatabilecek kim var
Biraz kader biraz şans biraz gayret bence...
Mesela bazı durumları görürüz olumsuz düşünürüz sonra başka bir durum olur olumlu düşünürüz.
Bazen çıkan sorunları kendimizden kaynaklı düşünsek de aslında olması gerekendir ama göz ardı ettiğimiz için göremiyoruzdur o an ya da gerçeği görmek için mantıklı düşünemiyoruzdur.
Her şeyin bir vakti vardır fakat kaderde yokmuş demek de yanlış geliyor biraz da gayrete bağlı bu durumlar.
Fakat çok olumsuzluk yaşanan bir ilişkide evliliğin sorunsuz olacağını zannetmiyorum.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Kişinin karşına çıkması kader,evlilik kararı iradedir.Allah biliyor kısmına gelince;Allah evlenilecek kişiyi biliyor tabi çünkü Allah kişinin vereceği kararıda biliyor.

Hopemore

Kayıtlı Üye
Kişinin karşına çıkması kader,evlilik kararı iradedir.Allah biliyor kısmına gelince;Allah evlenilecek kişiyi biliyor tabi çünkü Allah kişinin vereceği kararıda biliyor.

işte ayrıldığım erkek arkadaşım eğer evlilik imkanını reddettiğim kişiyse diye düşünüp mutsuz oluyorum
o gördüğüm mesajcı rüyalar boşa mıydı...

Ü

Üye silindi 58480

Ben duydum ki Allah biliyormuş kiminle evleneceğimizi o yüzden kader diye algılanıyomuş bazılarımızın algısında. Yani biz o kişiyle aramız bozulsa evlenmek istemesek kaderimizi değiştirmiş gibi bir şey oluyoruz?

Tabi ki kaderdir. Allah mukaddimeleri bildigi icin bizim kararlarimiz mukadder neticelerdir Allah katinda.

o kişi yazılmışsa muhakkak evlenicez mi yani,

Evet, baska birisi ile nisan kesmis olsaniz bile, hatta baska biri ile evlenmis olsaniz bile kaderinizdeki kisi illa hayatiniza girer ve yazildiysa olaylar oyle bir dugumlenbir ve ardindan oyle bir cozumlenir ki, buyunun bile onune gecmekte aciz kaldigi kader son sozunu soyler. Musluman ust akil sahibi oldugu icin de ilmen isaretleri okur ve sadece Kadere tevekkul eder.

döner dolaşır bize gelir mi?

Gelir. Sirf size gelebilsin diye doner dolasir hatta. Allah kaderi ayni zamanda senaryo olarak ta yazmistir.

Madem öyle bekarlar neden var?

Allah kaderi evlilikten sorumlu bir kanun kilmamistir ama. Bekarlarin kendilerini sorgulamasi gerek. Dogru sorgulamada kisinin evlenme korkusu ortaya cikar ve kisi imtihandan da payini almak sureti ile bu korku ile yuzlesirse Allah onun da kismetini kaderde zaten acik yaratmistir. Ademe Havva hemen verilmedi.

40 yaşına gelip evlenmemiş insanlar var? biz mi seçiyoruz

Biz seciyoruz gibi geliyor ama bizim herseyden habersiz secim yapabilmemiz icin gereken dis ortamin gidisatina Allah mudail oluyor. Kismet kapanmaya dogru gidiyorsa bir olay oluyyor ve aciliyor. Ya da kismeti kapali taktir edildiyse, ise onu acilacak isler olusursa o kismeti ya bir lafla ya bir imali bakisla ya bir ahlaki antipati ile kapatiyor.

Yilani etkisiz hale getirmek icin kafasindan yakalar avcilar. Allah ta kaderi mekaddimelerinden yakalamistir ve kontrol bizim elimizde iken bile Onun elindedir.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
işte ayrıldığım erkek arkadaşım eğer evlilik imkanını reddettiğim kişiyse diye düşünüp mutsuz oluyorum
o gördüğüm mesajcı rüyalar boşa mıydı...
Şöyle ki;rüyalar yanıltabilir rüyalara çok takılmayın.Bir rüyanın “yüzde yüz habercidir “diye bir kuralı yoktur.
Eğer evleneceğiniz kişiyse kısmına gelirsek;düşündüklerinizin hepsi hayatta yaşayabileceğimiz ihtimallere girer.Bunları çoğaltabiliriz:
-Bu kişiyle ayrıldım ama ya o evlenip çok mutlu olacağım insansa...(Belki de çok mutsuz berbat bi hayatınız olacaktı).
-Bu iş teklifini reddettim ama acaba bu iş hayatımın fırsatı mı olacaktı?(Belki de çöküş olacak).
-İki arkadaşımda aynı gün kutlamaya çağırdı,x kişininkine gitsem daha çok eğlenecektim.(Belki de kötü bir geceyi bilmeden engellediniz).

Velhasıl ihtimallere girersek işin içinden çıkamayız.Bu hayatın her alanı içinde geçerli yalnızca evlilikte değil.Siz bu kadar düşünmeyin, size uygun olanı ruhunuzun evet dediğini yapın gerisini Allah’a bırakın,akışa bırakın.Potansiyeller üzerindeki tercihler bizim irademizdir ama sunulan potansiyeller ilahi karardır.O çizginin dışına çıkamayız orda bireysel hükmümüz yok.O yüzden rahat olun herşey olacağına varır.

La-edri

Kayıtlı Üye
Evlenecegimiz kisiler bizim secimimize baglidir.Allah ayet ile zaten haram ve helal olanlari saymis. Kader olsa saymazdi

Insanin secimleri cüzzi irade dir ama cüzzi irade de külli iradeye tabi dir. Bu su demek sen kendi iradenle bir insani sever onunla evlenmek istersin, bu sein secimindir ama Allah senin rabbin oldugu gibi karsi tarafin da rabbidir onun da bir secimi var ! Her iki kisi secmis olsun bu defa kisilerin birbirlerine olan muamele de dikatli olunmasi lazim sükürsüzlük nimeti azaltir yada ortadan kaldirir. Kadir kiymet bilinmediginde nimet alinir. Yani netice itibariyle senin elindedir aldim oh benim demeekle olmuyor sadakat ister sevgi saygi ister ikram ister huzur ister bunlar kisinin kisiye sükründen dir.Yapamiyorsan sevgi de azalir beraberlik te.

Hopemore

Kayıtlı Üye
Tabi ki kaderdir. Allah mukaddimeleri bildigi icin bizim kararlarimiz mukadder neticelerdir Allah katinda.

Evet, baska birisi ile nisan kesmis olsaniz bile, hatta baska biri ile evlenmis olsaniz bile kaderinizdeki kisi illa hayatiniza girer ve yazildiysa olaylar oyle bir dugumlenbir ve ardindan oyle bir cozumlenir ki, buyunun bile onune gecmekte aciz kaldigi kader son sozunu soyler. Musluman ust akil sahibi oldugu icin de ilmen isaretleri okur ve sadece Kadere tevekkul eder.

Gelir. Sirf size gelebilsin diye doner dolasir hatta. Allah kaderi ayni zamanda senaryo olarak ta yazmistir.

Allah kaderi evlilikten sorumlu bir kanun kilmamistir ama. Bekarlarin kendilerini sorgulamasi gerek. Dogru sorgulamada kisinin evlenme korkusu ortaya cikar ve kisi imtihandan da payini almak sureti ile bu korku ile yuzlesirse Allah onun da kismetini kaderde zaten acik yaratmistir. Ademe Havva hemen verilmedi.

Biz seciyoruz gibi geliyor ama bizim herseyden habersiz secim yapabilmemiz icin gereken dis ortamin gidisatina Allah mudail oluyor. Kismet kapanmaya dogru gidiyorsa bir olay oluyyor ve aciliyor. Ya da kismeti kapali taktir edildiyse, ise onu acilacak isler olusursa o kismeti ya bir lafla ya bir imali bakisla ya bir ahlaki antipati ile kapatiyor.

Yilani etkisiz hale getirmek icin kafasindan yakalar avcilar. Allah ta kaderi mekaddimelerinden yakalamistir ve kontrol bizim elimizde iken bile Onun elindedir.

Gerçekten çokk teşekkürler Allah razı olsun sizden

Hopemore

Kayıtlı Üye
Şöyle ki;rüyalar yanıltabilir rüyalara çok takılmayın.Bir rüyanın “yüzde yüz habercidir “diye bir kuralı yoktur.
Eğer evleneceğiniz kişiyse kısmına gelirsek;düşündüklerinizin hepsi hayatta yaşayabileceğimiz ihtimallere girer.Bunları çoğaltabiliriz:
-Bu kişiyle ayrıldım ama ya o evlenip çok mutlu olacağım insansa...(Belki de çok mutsuz berbat bi hayatınız olacaktı).
-Bu iş teklifini reddettim ama acaba bu iş hayatımın fırsatı mı olacaktı?(Belki de çöküş olacak).
-İki arkadaşımda aynı gün kutlamaya çağırdı,x kişininkine gitsem daha çok eğlenecektim.(Belki de kötü bir geceyi bilmeden engellediniz).

Velhasıl ihtimallere girersek işin içinden çıkamayız.Bu hayatın her alanı içinde geçerli yalnızca evlilikte değil.Siz bu kadar düşünmeyin, size uygun olanı ruhunuzun evet dediğini yapın gerisini Allah’a bırakın,akışa bırakın.Potansiyeller üzerindeki tercihler bizim irademizdir ama sunulan potansiyeller ilahi karardır.O çizginin dışına çıkamayız orda bireysel hükmümüz yok.O yüzden rahat olun herşey olacağına varır.

Çokk saolun gerçekten haklısınız

Hopemore

Kayıtlı Üye
Evlenecegimiz kisiler bizim secimimize baglidir.Allah ayet ile zaten haram ve helal olanlari saymis. Kader olsa saymazdi

Insanin secimleri cüzzi irade dir ama cüzzi irade de külli iradeye tabi dir. Bu su demek sen kendi iradenle bir insani sever onunla evlenmek istersin, bu sein secimindir ama Allah senin rabbin oldugu gibi karsi tarafin da rabbidir onun da bir secimi var ! Her iki kisi secmis olsun bu defa kisilerin birbirlerine olan muamele de dikatli olunmasi lazim sükürsüzlük nimeti azaltir yada ortadan kaldirir. Kadir kiymet bilinmediginde nimet alinir. Yani netice itibariyle senin elindedir aldim oh benim demeekle olmuyor sadakat ister sevgi saygi ister ikram ister huzur ister bunlar kisinin kisiye sükründen dir.Yapamiyorsan sevgi de azalir beraberlik te.

teşekkür ederim doğru söylüyosunuz

NoRules

Kayıtlı Üye
Ben Kaza ve Kader'in ayrı şeyler olduğuna, kaderin değişebileceğine ancak kazanın değiştirilemeyeceğine, ölüm veya trafik kazası gibi hadiselerin kazaya dahil olduğuna ve hayat, kariyer gibi kavramların da kadere dahil olduğuna inanıyorum. " Dua kaderi değiştirir " denir hep ve kazanın değiştirilemeyeceği söylense de " sadaka belayı def eder " diye bir söylem de vardır bilirsiniz.

İnşAllah bana da sevdiğim nasip olur...

asterix

Kayıtlı Üye
Dünyaya gelmeden önce kararlaştırılıyor ama sen yada eşin sözünden dönebilir yada sonradan problem çıkartmkta serbestin.

Ü

Üye silindi 58480

Aynen katiliyorum. Dunyaya kendi esimizle, kendi ismimizle, kendi meslegimizle kendi burcumuzla geliyoruz. Allah mukaddimeleri, kaderden once tayyin ettigi icin kader bizim icin islerin son halkasindaki cozulme ve tezahur asamasi olmus oluyor.

Yani kaderi degistirmek icin baslangiclari degistirmek gerek. Allah Lehvi Mahvuzda kucuk kucuk big-bang cikler yaratmistir. Her biri bir kirilma veya sapmanin zaman-fizik-algoritma donemeclerini olusturur. Misalen 90 yil sonraki bir olayi kendi iradenizle degistirebilmek icin 90 yil oncesindeki baslangiclarina mudahale edebilmelisiniz. Bu da muazzam bir data tabani gerektirir ki zaten beyniniz genel hatlari ile bile bu sistematigi idrak ederse iflas eder.

anık

Kayıtlı Üye
Tanrıya inanmadığım için kaderede inanmıyorum. Düşünsenize terörist birisinin kaderinde camide namaz kılan 40 kişiyi katledeceği var ve allah bunu bilerek o kişiyi dünyaya gönderiyor ve kendisine tapınan 40 kişinin katline seyirci kalıyor. Sizce hangi yaratıcı buna izin verir ? Kısacası kader yok, irademizle seçtiğimiz kararlar ve sonuçlarıyla yaşıyoruz.

Ü

Üye silindi 58480

Evleneceğimiz kişi tabi ki kader.

Yanlış ilişkiler yaşarken de, ilk aşkımızı deneyimlerken de, olmayacak sevdaya körü körüne bağlanırken de aslında Evleneceğimiz o kişi kaderimizde fixlidir artık.

Hatta hatalı evlilikler de, evlenmede acele etmen ve sonra pişman olman ve ayrılman da kaderindendir.

Kaderinin dışına çıkamazsın. Kaderine sürpriz yapamazsın yani. Sen kaderi şaşırtmaya çalışırsan kaderin seni şaşırtır. Her ne karar alırsan al öncesinden bellidir vereceğin karar. Hatta senin kararın içtendir. Dıştan da nelerin çark edeceğinin bilgisinin saklı olduğu kadar cemberleri vardır. Tüm bunların en baştan hesaplanmış olmasına kadere iman diyoruz zaten.

Kadere iman, evrendeki belli gizleri sana aralatan ve ruhunu ilmi olarak serbest bırakan bir sırdır. Ego kaderi kavramak istemez ama. Kadere olmadık orneklendirme yaparak direnenler genelde ego bilincinin kavrayış yetersizliği dolayısı ile bunu one sürüyorlar. Mesela madem biliyor neden yarattı gibi...

Moderatör tarafında düzenlendi: