Doğa üstü hiç bir şeye inanamiyorum.beni inandirin lütfen.

Ü

Üye silindi 62166

Doğa üstü olaylar evliyalarımızın zamanında çoktu. Belki biz bilmiyoruz bizimde doğa üstü güçlerimiz vardır. Ancak herşeyi Allah bilir. diyorum..

Caraco

Kayıtlı Üye
Bazı cevaplar yazdım ama, bazılarının moderatör onayından geçmesi gerekiyor ve burda beliriyor. Bazıları ise anında belirmiyor, ilginç.

Farwein

Kayıtlı Üye
Valla abicim şu verdiğin cevaplardan anladım ben seni senle tartışmanın bir faydası yok sen belli bir zümre tarafından yetiştirilmişsin açıkca belli geliyosun 100 yıldan bahsediyosun 1000 yıl önce böyle değildi demişsin de peygamber zamanında da bu adamlar kabile kabile ayrı değilmiydi biribirleriyle savaşmıyorlarmıydı peygamber geldi bunları birleştirmedi mi bak sen 1000 yıl diyorsun ama 1500e gittimi yine aynı sonuca ulaşıyoruz araplar bir ulus olmayı başaramadılar bir ulus olsalardı bu halde olmazlardı milliyetçi olup filistini parsel parsel satmasalardı filistin halen daha müslümanların elinde olurdu kalkıyosun hikaye anlatıyosun ya. Fatih zamanından örnek vermişsin ama fransız devriminin neden olduğunu bilmiyorsun sonuçlarını bilmiyorsun adamlar monarşiden tek kişinin egemenliğinde ezilmekten bıktılar devrim yaptılar buda tüm dünyaya yayıldı bi araştır istersen. Çok ön yargılısın dizilerde ki kölelik dediğin araştırmalar sonucu ortaya çıkmış bir şey roma yazıtlarından piramitlerin yanında ki toplu köle mezarlarından daha sayamayacağım bir sürü örnekten gelen bir şey köle insan değildir parayla satılan bir eşyadır sadece.Araştırısan sırf kendi kitabında geçiyor diye savunmazsın bu sistemi.

O sistemi de yaratti. Cennet olarak.
O zaman tum ogretmenler ogrenmi mezun etmek ister. Peki niye zor ve yaniltmaya yonelik soru sorarlar ? Madem mezun etmeyi murad ediyorlar niye edip kurtulmuyorlar. Demek var bi incelik.demişsin ama ;

şimdi ben bu sınavdaki inceliği anlamıyorum kutsal dediğin dinlerin çıkış yerleri aynı mezopotomya ve 3 büyük dinde kendinin en iyisi olduğunu diğerlerinin ölmesi gerektiğini savunuyor kitaplarında da bunu açıkca söylemişler en barizi islamiyette. Allah yada tanrı kendi yarattıklarını birbirine düşürerek ne elde etmeyi amaçlıyor amaç en iyi orduyu en iyi askeri yetiştirmek mi ?? Yoksa amaç insan gibi yaşamak sevgiyi iyiliği huzuru tecrübe etmek mi ??? Cevap ikinciyse neden bu kadar din var ??? (şimdi diyeceksin ki diğer dinler deforme oldu saptırıldı falan filan o zaman tanrı gönderdiği dini neden korumadı korumaktan acizmiydi) Neden dinler arasında bu kadar farklılık var birinde alkol serbestken diğerinde neden yasak veya domuz eti olayı ve neden tüm semavi dinlerde kadına hayvan gözüyle bakılıyor ( burda da işte daha önce diri diri gömülüyordu islamla kadının değeri arttı diyeceksin şimdiden yazıyım araplar diri diri kızlarını yakarken türkler devlet yönetimini veriyordu bkz. tomris hatun)

Bu tartışma çok çok uzar gider en iyisi daha fazla kirlilik yaratmamak :D gerçi bu yazımla sana cevap hakkı doğdu ama ben cevap vermiycem şimdiden söyleyim :D

blacklist92

Kayıtlı Üye
işin sırrını söyleyip kimsenin başını yakmak istemem :) Başarılı olsak bile gelen varlıkların dinini türünüde bilemeyiz. Hani gelen varlık hristiyanda olabilir ateşede tapabilir kişiyi illaki etkiler kime neyi ispat edeceğiz. Ben bu sitede kimsenin cani olduğunu düşünmüyorum çünki öyle herkese sırf inansın diye varlık musallat etmek caniliktir. Zaten bu işlerin sonu pişmanlıktır. Bence siz inanmamaya devam edin. İnançlı ama musallatlımı olmak daha iyidir Kafa rahat bir ateist olmakmı daha iyidir tercih tabikide size ait. Esenlikler.

Ü

Üye silindi 58480

Valla abicim şu verdiğin cevaplardan anladım ben seni senle tartışmanın bir faydası yok sen belli bir zümre tarafından yetiştirilmişsin

Benle tartismanin faydasi senin icin olmayabilir. Bu tartisma bizden once de oldu bizden sonra da olacak : ))

peygamber zamanında da bu adamlar kabile kabile ayrı değilmiydi

Osmanli da Beylikti. Zamanla buyudu.
Islamiyet te kabilede basladi sonra o da buyudu.

araplar bir ulus olmayı başaramadılar

Kuran Araplara inmedi. Araplarin nazarinda Tum dunyaya son din olarak indi. Araplar kabile kapasitesince faydalandilar Kurandan. Ama Kuran Kiyamete kadar surekli bilimsel referanslarini ortaya koyarak olaganustu oldugunu zaten ortaya koymustur.

bir ulus olsalardı bu halde olmazlardı milliyetçi olup filistini parsel parsel satmasalardı filistin halen daha müslümanların elinde olurdu

Bu konuda sana katiliyorum. Ama anlattim. Islami suur kayboldu diye boyle oldu. Islami suur indi diye degil.
Kaybolan suur yeniden geri gelebilir. Ahir zamana atfedilen butun hadisler gunumuzu anlatiyor. Senin bu gordugun olaylarin tamami zaten 1400 yil onceden haber verilmis. Istanbulun fethi nasil haber verildiyse gunumuz de haber verilmis.

kalkıyosun hikaye anlatıyosun ya.

Aslinda hikayeyi sen anlatiyorsun. Filmlerdeki koleligi kalkip burada anlatiyorsun.

Fatih zamanından örnek vermişsin ama fransız devriminin neden olduğunu bilmiyorsun sonuçlarını bilmiyorsun

Bilmedigmi nerden anladin. ?
Fransiz devrimi herzaman verdigim bir ornektir.
Sistemler bir sure sonra yikilmaya mahkumdur. Demokrasiyi deniyor dunya. Demokrasi de ykilacak. Yasin belli ki genc goreceksin. 4. sunya savasi tahtalarla yapilacak dedigi dogrudur.
Demokrasi ve insan haklarini savunabn butun ulkeler teker teker sinifta kaldi. Sistem catirdiyor. Global gerilim tirmanacak. Dunyadaki sistemler dunya savaslarindan sonra domino etkisi ile yikilir. Fransiz devrimi bunun gostergesidir. Sana hikaye gibi geliyor ama biraz kendini gelistirmelisin

adamlar monarşiden tek kişinin egemenliğinde ezilmekten bıktılar devrim yaptılar buda tüm dünyaya yayıldı bi araştır istersen.

Bu ornegi vermen iyi oldu. Demokrasi denen sisteme de biraz disardan bakmana yardimci olur umarim. Bu sistem de ayni sekilde yikilacak !
Demokrasiden de ayni sekilde bikacakalr ! Demokrasinin insanlari kendi sisteminin geregi olarak caresizlige suruklemesinden de bikacak insanlar. !
Ama sende sanirin bu uzak goru yok. Hadi canim dersin.

Çok ön yargılısın dizilerde ki kölelik dediğin araştırmalar sonucu ortaya çıkmış bir şey roma yazıtlarından piramitlerin yanında ki toplu köle mezarlarından daha sayamayacağım bir sürü örnekten gelen bir şey köle insan değildir parayla satılan bir eşyadır sadece.

Hala film kafasi. Evet oyledir. Ama kacirdigin nokta isleyen bir sistemdir o. Bu gunun sartlanmisliklarindan baktiginda anlayamadigin ve filmlerden de kaptigin kadariyla boyle konusuyorsun. Filmlerde hic efendisine sadik iyi kole gordun mu mesela ? E gormedin de ondan bu kadar korku bazli yazdigin belli oluyor.

Araştırısan sırf kendi kitabında geçiyor diye savunmazsın bu sistemi.

3 kere soledim

Kuran kloleligi tesvik etmez. Ama tamamen ortadan da kaldirmaz. Kolelerin zamanla imani mertebe kazanarak azat edilecegi bir yok acar.
Kuran sistem olarak zaten kolelik kabul etmez. Hz, Yusuf tya koleydi, Peygamberin de koleleri vardi. Ama ilmi mertebelerine gore cogunu azat etti.

Kuran dunya hayatini imtihan olarak tanimlar. Kolelik te var, iftira da var, suikast te var. var da var. Zaman degisir kolelik kalkar Kuran koleligi getirin demedigi halde siz Kuran koleligi emrediyor cag disi dersiniz :D

Senle kucuk meselemiz burada basliyor. Ben koleligi teknik olarak zaten savunmuyorum. Ama sen ocu gibi gosterdigin icin ben de savunbmayi tercij ettim.

şimdi ben bu sınavdaki inceliği anlamıyorum kutsal dediğin dinlerin çıkış yerleri aynı mezopotomya

Hayir. Nerde kargasa varsa orda cikti dinler. Bunu mezapotamya diye sen sartlandiriyorsun. Amerikada yasayan kabileler dine gereksinim duymadan da erdemliligi onceleyen bir yasam tarzinda yasiyorlardi zaten.

Gene beni dinlememissin. demistim ki hersey yolunda gidiyorsa peygamber gelmez. LD

ve 3 büyük dinde kendinin en iyisi olduğunu diğerlerinin ölmesi gerektiğini savunuyor

Dinden korkuyorsun abladim ben seni. Icin korkuyor. Korkmana gerek yok. Dinden degil, dini kullanan odaklardan korkmalisin. Ama onun icin daha cok arastirma yapman gerek.

kitaplarında da bunu açıkca söylemişler en barizi islamiyette.

Hepsi ayni kitap. tabi ki aynisini soyleyecek.

Allah yada tanrı kendi yarattıklarını birbirine düşürerek ne elde etmeyi amaçlıyor

Seytani yaratti ve seytana karsi dikkatli olunmasi gerektigini de pesin pesin de soyledi. Buna ragmen sen kavramlari tanimiyorsan kusura bakma boyle sasirirsin. Ortada bir oyun varsa kuralina gore oynarsin. Kural konmus bir kere. Imtihan tahtasinda yaratilmisiz. Bir eli yagda bir eli balda yasamak isteyenleri sistem gerceklerle yuzlesmeye zorlar. Isin asli bu

amaç en iyi orduyu en iyi askeri yetiştirmek mi ?? Yoksa amaç insan gibi yaşamak sevgiyi iyiliği huzuru tecrübe etmek mi ???

Tabi ki sevgiyi iyiligi guzeli tecrube etmek. Ama bu kirlenmeden olmuyor. Saf sevgi dunyasi olsaydi emin ol cildirirdin.Insan zorluklarla yuzlesmedi mi rahatlikla yasayacagini sanar ama cok ucuz ve miskin olur. Sistem sevgiyi bedel odeyene verilecek sekilde isler.

Cevap ikinciyse neden bu kadar din var ???
(şimdi diyeceksin ki diğer dinler deforme oldu saptırıldı falan filan o zaman tanrı gönderdiği dini neden korumadı korumaktan acizmiydi)

Allah dinini korudugu icin zaten surekli refresh etmistir. Dinsiz gecen periotlari da olmustur. Allahin dinini korumaktan aciz olmadiginin ispati da zaten Kurandir. Degistirmek isteyenler ya yanginda yandi ya carpildilar. Degisitrmek istersen sen de deneyebilirsin. Ben bunu sana tavsiye bile ederim.

Neden dinler arasında bu kadar farklılık var birinde alkol serbestken diğerinde neden yasak veya domuz eti olayı ve neden tüm semavi dinlerde kadına hayvan gözüyle bakılıyor

Domuz eti malum. Istersen arastir, Ama ac kalinca da yiyebilirsin sikinti yok. KAdinlar ile ilgili ayetler ise dinden icten ice korkan insanlarin getirdigi yorumlarla ele alinirsa e kotkutucu tabi. Ben daha once acikladim. Ama o kadar cok korkuyorsunuz ki gecseyemiyorsunuz bu konuda.

( burda da işte daha önce diri diri gömülüyordu islamla kadının değeri arttı diyeceksin şimdiden yazıyım araplar diri diri kızlarını yakarken türkler devlet yönetimini veriyordu bkz. tomris hatun)

Yok sen galiba beni ezbere konusan bir zannettin :D

Bu tartışma çok çok uzar gider en iyisi daha fazla kirlilik yaratmamak :D gerçi bu yazımla sana cevap hakkı doğdu ama ben cevap vermiycem şimdiden söyleyim :D

Tartisma uzar gider. Ama cevap vermeden durabilecegini sanmiyorum. Bunu ne yazik ki iman gozu suuru ile soyluyorum. ; )

Makyavel

Kayıtlı Üye
Özellikle islam konusunda şunu söylemek isterim sadece meale açıp bakarak din araştırılmaz çünkü meal zaten ayeti tam manasıyla yansıtmıyor birde Türkçe dili zaten arapçayı açıklamakta yetersiz kalan bir dildir.Birde ayetin indiriliş sebepleri var bunun gibi daha nice meseleler var.Kişi bunları bilmeden araştırmaya girişiyor sadece meal okuyarak sonra okuduğu meali tamamen yanlış anlayarak çıkıp gidiyor.

Kesinlikle aynı fikirdeyim sizinle. Kur'anı anlamak için bilgi birikiminiz çok iyi yapıda olması "şart" Uzun yıllar önce dinden çıkmıştım inançsızdım fakat aradığım bilgi doğru bilgiye ulaşmaktan geçiyordu. Her zaman araştırdım. Hiç pes etmedim. Şimdi okuduğum da eskisine oranla anlayabiliyorum ve iman ettim. Hadislerin neden yazıldığını bilmeniz gerekiyor. Ne amaçla, saptırılan Hadisler de var maalesef. Fakat Kur'anı tesvir edebilmeniz için Arapça dil bilginizi de olması şarttır. Arapça da bir kelimenin bir den fazla anlamı olabiliyor. Kur'an öldürmeyi kesinlikle yasaklayan bir Dindir. Sizin iradenize bırakır. Siz öldürmeye teşebbüs ediyorsanız bu sizin sorununuz Yaratıcı'nın değildir. Siz bu yolda ilerlemek istiyorsanız, öldüğünüz de bu şekilde sorguya çekilirsiniz. Size Dünya genelin den bir örnek vereyim.

Afrika da açlık hat safhada değil mi ? Onları da Allah yarattı. Bu orada ki insanların seçimi değildi. O şekilde doğmaları Bu Yaratıcı'nın suçu mu? insanların suçu mudur ? İnsanların suçudur. İnsanlar zenginlik için de zevkü sefa zamanlarını geçirirken geri de hiç bir şeyi düşünmüyoruz. Neden yardım edilmiyor. Gibi gibi bir çok örnek verilebilir.

Burada güzel bir video var Caner Taslaman'ın bir izleyin derim. Ben inanmanızı sağlayamam. Bu sizin eliniz de olan bir şey.