Gizlimabet Fal Uygulamamıza Ulaşmak İçin İndir! Hemen Fal Baktır!
Sayfa 3/5 İlkİlk 12345 SonSon
45 sonuçtan 21 ile 30 arası

Konu: Doğa üstü hiç bir şeye inanamiyorum.beni inandirin lütfen.

Rep Puanı : 5
    Ettiği Teşekkür
    0
    1 mesaja 2 teşekkür aldı
    Tecrübe Puanı
    2

Kanimca arapcayi yillarca calisip ogrensek bile.elmalli kadar yada digerleri kadar iyi yorumlayamayiz.mecburen tum mealleri birlestirip inceliyecegiz.asagi yukari hepsi birbirinin aynisi.kisacasi meallerin fazla degeri olmadigini,cogunun yanlis cevrilmis oldugunu soyluyorsunuz.sizin dusuncenize gore hic arastirmadan meal okumadan inanmamiz lazim.sorgulamadan arastirmadan ,cunki altyapimiz yetersiz,arap olsaydik daha iyi anlardik sanirim.isterseniz ayet olarak gidelim azhap 50 nin dogrusunu anlatabilirmisiniz bana.yada 9 tane esi anlatabilirmisiniz neresini yanlis yorumluyoruz.yada evlatliginin esiyle evlenmeyi zeyd in yani.neresini yanlis anliyoruz.yada bir zamanlar putlarin evi olan kabeye neden ibadet edildigi.niye namazin nasil kilinacagi kuranda yazmiyor.kuran hz.muhammedden kac yil sonra nasil yazildi..neden yazilan kuranlarin bir cogu yakildi.daha cok var bence ilk 2 sinden baslayalim.dogrusunu yazarsaniz sevinirim.

Rep Puanı : 5
    Ettiği Teşekkür
    0
    1 mesaja 2 teşekkür aldı
    Tecrübe Puanı
    2

Aslinda konuyu acis amacim dinlerle alakali degildi konu buraya geldi.sadece hayatinizda hic cin melek gordunuzmu.yada gercekten baska boyutta varlik yada ruhun olduguna dair elle tutulacak bir sey goern duyan varmi bunu ogrenmekti.ben sahsen gormedim.yada gercekten reenkarnasyona sahid olan varmi.vb.

Rep Puanı : 333
    Ettiği Teşekkür
    86
    113 mesaja 166 teşekkür aldı
    Tecrübe Puanı
    6

Alıntı Serkooo Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    isterseniz ayet olarak gidelim azhap 50 nin dogrusunu anlatabilirmisiniz bana.
    O ayette amca kizlari, dayi kizlari, hala kizlari, kendi kendini peygambere teslim edenler, savas esirleri PEygambere helal kiliniyor.
    Allah hepsini al demiyor. Hepsini al dese Peygamberin ustundeki yuke yuk binerdi.
    Bakkala gidince elinideki parayla, gofret,cips,cekirdek,cikolata,kurabiye,baklava,kur uyemis alabilirsin demek israf degildir. Ac gozluluk te degildir. Ben de Amerikaliyla, avrupaliyla, 18 yasindakilerle, 50 yasindakilerle, 3. dereceden akrabalarimla, enistemin teyzesiyle, yengemin kiz kardesiyle, kimsesiz olan evimde yetismis yetimle evlenebilirim. Ac gozlu mu oluyorum ?

Kuran, evliligi toplumsal kabullerin disinda bir sekilde genisletilmis yetki ile kabul eder. 2. dereceden akraba evliliginde sakinca gorulmemistir. Allahin helal kildigini biz haram kilamayiz.

yada 9 tane esi anlatabilirmisiniz
    Onemli olan 9 kadina da yetip te artabilecek bir erkeklik ortaya koyabilmektir. Ama kasmadan .Adaleti ile , iktidari ile en dogal haliniz 1 degil belki 5 kadinin kaprisini, tutkusunu kaldiracak kadar yogun olabilir. Olamaz mi ? Olamaz ise tek esli olursunuz olur biter. Ama Kuran bunun onunu kapamamistir.
    Peygamber zorla mi tutu onlari yaninda ? Islamda zorlama ve baski yokken hele ?
    Savas esirlerinin evlenme ozgurluklerinin kisitlanmasi, savas ve kriz donemlerinin sikiyonetim politiksi geregidir.
    Aslanlar baska aslanlarin bolgesini ele gecirirken erkek aslanlarla olumune carpisirlar ama disi aslanlar fetedici erkeklerin hukmune girer. Tabiat boyledir.

yada bir zamanlar putlarin evi olan kabeye neden ibadet edildigi.
    niye namazin nasil kilinacagi kuranda yazmiyor.
    Kuranin butun ayetleri uzerine degindirilip sirlara acik kapi birakilacagi sekilde inmistir.
    Allah hicbir konuda detaya girmemistir, yoksa cilt cilt inerdi. Tek kitap tek dokunus olarak birakilmistir.
    Namaz ilk insandan beri vardi ve senin secdeyi kime edeceginin tayinini cikarmistir. Puperestler de putlara namaz kilardi belli olumlamalari ve rituelleri vardi.

kuran hz.muhammedden kac yil sonra nasil yazildi..neden yazilan kuranlarin bir cogu yakildi.
    23 yilda inen bir kitap elbette ki tamamlanmadan kitap haline getirilemezdi. Ama Inen ayetlerde Kuranin zaten bir kitap olarak iniyor oldugu daha inerken belli bir neticeydi. Yakilsa nolcak yakilmasa nolcak,? Degistirilebildi mi ? Hayir. Kim korudu? E Allah ayetle sabit kiyamete kadar koruyacam diyor.
    4 taraftan dusman tehdidi var ama bi turlu kapitalis duzen butce ayirip ta ortaya sahte Kuranlar yayamadi.

daha cok var bence ilk 2 sinden baslayalim.dogrusunu yazarsaniz sevinirim.
    tabi ki yazin. Ama toplumun artik kapali devre olmus kabulleri uzerinden yazarsaniz bence biraz daha cesur ve kendinizi acmaya calismalisiniz. Konfor alanina sikismis kisi Kuranin yuksek standardindan dehsetle korkuya kapilir cunku

Ilim tek bir nokta idi, cahiller onu cogaltti. Hz. Ali RA

Rep Puanı : 6196
    Ettiği Teşekkür
    1.074
    1.280 mesaja 2.952 teşekkür aldı
    Tecrübe Puanı
    63

Kanimca arapcayi yillarca calisip ogrensek bile.elmalli kadar yada digerleri kadar iyi yorumlayamayiz.mecburen tum mealleri birlestirip inceliyecegiz.asagi yukari hepsi birbirinin aynisi.kisacasi meallerin fazla degeri olmadigini,cogunun yanlis cevrilmis oldugunu soyluyorsunuz.sizin dusuncenize gore hic arastirmadan meal okumadan inanmamiz lazim.sorgulamadan arastirmadan ,cunki altyapimiz yetersiz,arap olsaydik daha iyi anlardik sanirim.isterseniz ayet olarak gidelim azhap 50 nin dogrusunu anlatabilirmisiniz bana.yada 9 tane esi anlatabilirmisiniz neresini yanlis yorumluyoruz.yada evlatliginin esiyle evlenmeyi zeyd in yani.neresini yanlis anliyoruz.yada bir zamanlar putlarin evi olan kabeye neden ibadet edildigi.niye namazin nasil kilinacagi kuranda yazmiyor.kuran hz.muhammedden kac yil sonra nasil yazildi..neden yazilan kuranlarin bir cogu yakildi.daha cok var bence ilk 2 sinden baslayalim.dogrusunu yazarsaniz sevinirim.
    Gayet açık yazdığım mesajı bukadar yanlış anlamayı nasıl başardığınızı merak ettim doğrusu.

1-Mealler yanlış demedim meal bir ayeti anlamaya yeterli değildir dedim.

2-Hiç araştırmadan inanmanız lazım demedim bilgi birikiminizin olması lazım dedim.Onca insan enayi 30 40 yılını bu kuranı anlamak için eğitime veriyor kendisini bi sizmisiniz akıllı yani bi meal açarak anlayabileceğinizi sanıyorsunuz.Bu davranış bizim şu anki genç neslin tümünde ve bir çok konuda var ve sadece din konusunda değil bir çok konuda bu davranışı gösteriyorsunuz.Bu sitede bile.Majisyenler yıllarını bir üstattan eğitim almaya adıyor ama bizim herşeyi bilen gençlerimiz internetten bir havas kitabı almakla maji işini yapabileceğini sanıyor sizde bu işi dini konularda gösteriyorsunuz.
    Bugün kuranı anlamak isteyen batılı aktvistler bile gidip bi islam üniversitesinden eğitim alıyorlar.Şunu da ekleyelim amaçları müslüman olmak falan değil sadece işin prensibine göre araştırma inceleme yapabilmek için bunu yapıyorlar onlar enayimi 5-10 yılını ilahiyatta geçiriyorlar onlar bilmiyorlar mı meal alıp okumayı ?

-Ahzap suresinde peygambere helal kılınan şeyleri anlatıyor burada seni ne rahatsız etti ? Alan razı veren razı yani.
    Sanırım peygamberin çok eşliliğine takılmışsınız.Peygamber dendimi gözünüzde bir cami hocası canlandırıyorsunuz.O bir toplumu 0 dan inşa ediyordu o dönemde ve o dönemin prestij oluşturan şartlarına göre hareket etmek zorundaydı.Mesela avrupada krallıkların evlilikler yoluyla korunması gibi buda o dönemin dünyasına ve oranın kültür algısına göre yapılmış birşeydi.İslam öncesi arap toplumunda nekadar çok eş nekadar çok çocuk varsa okadar itibar vardı.Bu sebeple itibar sahibi olmak isteyenlerin 20 30 a varana kadar eşleri vardı islam gelince bunu 4 ile sınırladı.Peygamberin evlilikleri de siyaseten di tamamen müslüman olmayanlara hitaben bir hareketti bu.Bizdeki devlet bekası olgusu gibi birşeydi bu o zaman ki toplumda.Bunu size an kısa haliyle yazdım bu konuları tam anlayabilmeniz için islam öncesi arap toplumunun gelenek göreneklerini edebiyatlarını bilmeniz gerekir.Bahsettiğiniz ayetin sonunda "bunlar sana herhangi bir zorluk olmaması içindir" buyrulur oradaki zorluktan maksat size anlattığım bu meseledir.Yani tamamen siyaseten.Yeni kurulan bir topluma daha kolay uğlaşma ve hitap etme biçimi.Çünkü o toplumun belli bazı yargıları var şunlar bunlar olursa itibar sahibidir bunlar şunlar olmazsa itibar sahibi değildir meselesi.

- Gelelim evlatlığının eşiyle evlenmesi meselesine.O evlilik bizlerin anladığı manada "gördük beğendik hadi evlenelim" manasında bir evlilik değildi.Bir geleneği yıkmak için girişilmiş bir evlilikti."Hür soydan gelen bir kadın kölelik geçmişi olan bir erkek ile evlenirse o kadın evli bile olsa artık namussuz ve iffetsiz bir konumdadır" bahsettiğim gelenek budur ve peygamber de bu geleneği yıkmak için zeynebi kölelik geçmişi olan zeyd ile evlendirdi.Ancak ne zeyd nede zeynep bu evliliğe zaten sıcak bakmıyorlar dı nitekim evlilikleride iyi geçmedi ve kısa bir süre sonra boşandılar.Bizzat peygamberin teşvikiyle olmasına rağmen bakıldı ki insanlar bir cahiliye adeti olan bu geleneğe hala bağlılar yani kölelikten gelen zeyd ile evlenen zeynebe iffetsiz bir kadın gözüyle bakılıyordu peygamber de bu durumu ortadan kaldırmak için zeynep ile evlenmeyi murad etti.Peygamberin eşi yaptığı bir kadına kimse iffetsiz diyemiyecekti ve zaten bu evlilik olmasaydı zeynep birdaha kimseyle evlenemeyecekti.

Dediğim gibi sizde fazlasıyla alt yapı eksikliği var internette bile bilmem kaç milyonkere anlatılmış bu olayı soruyorsunuz.Öteki sorularınız içinde birazcık ilmin hakkını verip birazcık araştırın kaynaklara bakın.
    Burada amacınız gerçeği ortaya çıkartmak değil de ön yargılarınıza malzeme aramak ise zaten ozaman hiç araştırma zahmetine girmeyin beyninize yazık olur yormayın boşuna.

Bilgelik yaşayabileceği
    bir yer bulamadı ve ona
    göklerde bir yer verildi.
    İnsanoğulları arasında
    yaşamaya geldi ama bir yer
    bulamadı. Eski yerine dönüp
    melekler arasındaki
    koltuğuna oturdu.

5. yare-i yarim Üyemize teşekkür edenler:
    dennise (31.05.2018)

Yer
    Batumi
    Rep Puanı : 133
    Ettiği Teşekkür
    282
    50 mesaja 62 teşekkür aldı
    Tecrübe Puanı
    15

Hz. Adem’den (as) günümüze kadar insanlığa dört ilahi kitap gönderilmiştir.
    Hz. Davud’a (as) Zebur, Hz. Musa’ya (as ) Tevrat, Hz. İsa’ya (as) İncil, Hz. Muhammed’e (asm) Kur’ân-ı Kerim Allah tarafından insanlığa yol gösterecek birer ışık olarak gönderilmiştir.
    Bu kitaplar haricinde kendisine suhuf indirilen peygamberler de vardır:
    Hz. Adem’e (as) 10, Hz. Şit’e (as) 50, Hz. İdris’e (as) 30, Hz. İbrahim’e (as) 10 sahife indirilmiştir.peygamber efendimizin hadislerini oku sana faydası olcaktır veya bir veli veya hacı bektaşi veli gibi veya pir sultan abdal gibi ilim sahibi insanları araştır bunlar doğruyu görmene yardımcı olur inşallah

SATRANÇTA PİYON OLMAYI SEVERİM OYUN BİTİNCE BARONDA AYNI KUTUYA GİRER PİYONDA

Rep Puanı : 77
    Ettiği Teşekkür
    350
    28 mesaja 38 teşekkür aldı
    Tecrübe Puanı
    22

Mrb arkadaşlar tum dinleri inceledim fakat hic birinin tanrinin yazmis veya yazdirmis olamayacagi kanitina vardim.cok yanlislar yada eksikler ,alıntılar gordum.gercekten bu konuyu arastirmis dusunmus olan insanlarin.beni inandiracak bir seyler kanitlamasini , ispatlamasini istiyorum. Dogruyu hakikati gercegi bulmak istiyorum
    Yaşamanız gerekiyorsa bu tarz olayları yaşar ve deneyimlersiniz. Şimdiye dek yaşamamış olabilirsiniz, ilerleyen süreçlerde yaşayabilirsinizde yaşamayabilirsinizde. Bu tarz konularda inanç içten gelir, size önerim bu konuyu fazla kafanıza takıp enerjinizi boşa harcamayın, gerekirse olacak olan olur zaten, akışına bırakın.

Rep Puanı : 11
    Ettiği Teşekkür
    15
    4 mesaja 5 teşekkür aldı
    Tecrübe Puanı
    21

Ne kadar komik yorumlar yapılmış. Şimdi size sorum şu kuran yapraklarını mızraklara takıp savaşa giden adamların kuranı değiştirmediğine inanmak saflık değilmidir. Muhammed köleliği cariyeliği kaldırmış kölesi olan zeydi evlatlık almış onuda kendi kanından biriyle evlendirmiştir. Ama ne hikmetse kölelik cariyelik tak geri gelmiş bir süre sonra hatta kurana girmiş tekrar cariyelerinizi birbirinize satmayın diye ayet var ya kuranda nur suresiydi sanırım. Bir sürü konu var kuranda sorgulanacak çoğunada o zamanda öyleymiş ondan öyle olmuş deniyor siz öyle derseniz kuranın tüm çağları kapsadığı tezini çürütmüş olursunuz ki kuran tüm çağlara tüm ırklara göre depildir kuranın yüzde 80i arap örf ve ananesidir. Ben deistim bana göre peygamberlerle beraber kendi dinleride ölmüş ne yazık ki. Ayrıca doğal olan bu deniyor tabiat buymuş bize neden bir bilinç verildi o zman hayvani dürtülerle savunmasız insanları suistimal edeceksek katledeceksek bir hayvan sürüsünden ne fsrkımız kalır salt iç güdüyle hareket edeceksek dinin amacı nedir?? Sana tavsiye vereceksem meditasyon yap farkındalığını geliştir odaklanmanı konsantrasyonunu geliştir kendine bir konu seç (astral seyahat duru görü telepati gibi) ve o konuda uzmanlaşmaya çalış o konuya yoğunlaş istekle ve azimle çalışırsan kendi paranormal olayını yaşarsın inanmak için olması gereken bu yoksa başkalarının anlattıkları fasa fiso imkansız gelecektir.

9. Farwein Üyemize teşekkür edenler:
    alexisis (13.06.2018)

Ettiği Teşekkür
    86
    Tecrübe Puanı
    6

Alıntı Farwein Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ne kadar komik yorumlar yapılmış.
    Komik yorumlar da var :

Şimdi size sorum şu kuran yapraklarını mızraklara takıp savaşa giden adamların kuranı değiştirmediğine inanmak saflık değilmidir.
    Allah Kuran`i koruyacam diye bosuna demez.
    Demek ki birileri surekli degistirmek icin tesebbuste olmasi icab eder.

Muhammed köleliği cariyeliği kaldırmış kölesi olan zeydi evlatlık almış onuda kendi kanından biriyle evlendirmiştir.
    Kolelik kalkmadi. Bir futbolcu koledir. Baska takimda oynama hakki yoktur. Ev hizmetcisi koledir.
    Hele hele gunumuzde bircok sarkici tam anlami ile koledir. Sen onlari bir eli yagda bir eli balda sanarsin. Ama onlar oyle imzalar atmislardir ki cikis yapabilmek icin tasmalarini yapimcilarina kendi elleri ile teslim etmislerdir.

Ama ne hikmetse kölelik cariyelik tak geri gelmiş bir süre sonra hatta kurana girmiş tekrar cariyelerinizi birbirinize satmayın diye ayet var
    Kole demek alt seviye sosyal sinif demektir.
    Kimse kusura bakmasin. Okumayan, cahil kalan, okumus adamin fabrikasinda calismaya mahkumdur. Baskasinin hakkini yiyen mahkemeyi kaybedip hukum giyerse devletin kolesidir.
    Hz, Yusuf ta koleydi. Ama ilim sahibi olunca itibar edindi ve yukseldi. Kolelik cahillikten daha kotu birsey degil.

Bir sürü konu var kuranda sorgulanacak
    Kolelik konusu onemli. Sosyal yasam piramidindeki Emir komuta zincirinin son halkasidir kolelik. Kole dogabilirsin ama kole yasamaman icin Kuran seni sadece Kendinden sorumlu tutar.

çağları kapsadığı tezini çürütmüş olursunuz ki kuran tüm çağlara tüm ırklara göre depildir kuranın yüzde 80i arap örf ve ananesidir.
    Yahu medeniyetin besigi ingilterenin somurgelestirdigi devletlere bak !
    Kolelige en aykiri medeniyet, maymundan geldiler deyip insan kolelestirmenin dibine vurdu.

Ayrıca doğal olan bu deniyor tabiat buymuş bize neden bir bilinç verildi o zman
    Bilinc bilginin kolesidir. Kanahat getirdiginiz hicbir husus yoktur ki o hususun zihnen kolesi olmus olmayin.
    Ozgurum dersiniz ama ozgurluk alaninizi ust akil kole edinmistir kendine. Farkinda olamazsiniz. Bilinci sorgulamak herzaman yetersiz kalir.

hayvani dürtülerle savunmasız insanları suistimal edeceksek katledeceksek bir hayvan sürüsünden ne fsrkımız kalır
    Suriyeli multecileri hangi medeni Avrupa ulkesi sahiplendi ?
    Diceksin ki cahili kimse istemez.
    Neden egitip onlari da Avrupali yapmiyorlar ?

Ingiltere ozgur insanlari da kolelestirdi zamaninda. Simdi kimse kusura bakmayacak. Kolelik isin asli edilgenlik demektir. Ya etken ya edilgensinizdir. Edilgen yapidaysaniz mevcut rejime gore kole olabilirsiniz. Bu kolelik duzeninin tesvikine degil size baglidir. Kuran da bu nuansi ortaya koyarak koleligin ana fikrine inmistir

inanmak için olması gereken bu yoksa başkalarının anlattıkları fasa fiso imkansız gelecektir.
    Ne kadar komik yorumlar yapilmis demistiniz. Simdi bu yorum bana daha komik geldi : ))

Ettiği Teşekkür
    86
    Tecrübe Puanı
    6

Kolelik konusunda tamamen izlediginiz filmlerideki kurgular uzerinden yorum yapmissiniz.

Kuran koleligi kaldirmamistir. Kole demek edilgen demektir. Ya etken ya edilgensinizdir.
    Kimse kusura bakmasin ama egitimsiz, cahil kalirsaniz, okumus adamin fabrikasinda isci de olursunuz. Statu kaybindan dolayi kole de olursunuz. Buna istemeye istemeye razi oldugunuzu gorursunuz.

Kuran koleligi degil, kolelik fikrinin temellerindeki caresizligi, iman ve ilim ile direk kendisine kisayoldan baglamistir. Hz. Yusuf ta koleydi. Ama ilim ve iman ile kisa surede yukseldi.

Bu boyledir. Tembel uyusuk insan koledir. Imkanlarini kaybeden, cahil kimse, kimseye bir hayri dokunmadiysa kusura bakmayacak kole olmaya mecbur kalir.
    Kolelik hep vardi. Ama ibret olarak var artik. Kole olmak istemeyen bunun beyinde bittigini anlarsa kurtulur. Kuran da zaten bunu ortaya koyar. Allah ile kul arasina kimse giremez.

Rep Puanı : 3
    Ettiği Teşekkür
    5
    1 mesaja 1 teşekkür aldı
    Tecrübe Puanı
    1

Alıntı dennise Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kolelik konusunda tamamen izlediginiz filmlerideki kurgular uzerinden yorum yapmissiniz.

Kuran koleligi kaldirmamistir. Kole demek edilgen demektir. Ya etken ya edilgensinizdir.
    Kimse kusura bakmasin ama egitimsiz, cahil kalirsaniz, okumus adamin fabrikasinda isci de olursunuz. Statu kaybindan dolayi kole de olursunuz. Buna istemeye istemeye razi oldugunuzu gorursunuz.

Kuran koleligi degil, kolelik fikrinin temellerindeki caresizligi, iman ve ilim ile direk kendisine kisayoldan baglamistir. Hz. Yusuf ta koleydi. Ama ilim ve iman ile kisa surede yukseldi.

Bu boyledir. Tembel uyusuk insan koledir. Imkanlarini kaybeden, cahil kimse, kimseye bir hayri dokunmadiysa kusura bakmayacak kole olmaya mecbur kalir.
    Kolelik hep vardi. Ama ibret olarak var artik. Kole olmak istemeyen bunun beyinde bittigini anlarsa kurtulur. Kuran da zaten bunu ortaya koyar. Allah ile kul arasina kimse giremez.
    katılıyorum abi cahillik =kölelik

Sayfa 3/5 İlkİlk 12345 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)