Doğa üstü hiç bir şeye inanamiyorum.beni inandirin lütfen.

Serkooo

Kayıtlı Üye
Kanimca arapcayi yillarca calisip ogrensek bile.elmalli kadar yada digerleri kadar iyi yorumlayamayiz.mecburen tum mealleri birlestirip inceliyecegiz.asagi yukari hepsi birbirinin aynisi.kisacasi meallerin fazla degeri olmadigini,cogunun yanlis cevrilmis oldugunu soyluyorsunuz.sizin dusuncenize gore hic arastirmadan meal okumadan inanmamiz lazim.sorgulamadan arastirmadan ,cunki altyapimiz yetersiz,arap olsaydik daha iyi anlardik sanirim.isterseniz ayet olarak gidelim azhap 50 nin dogrusunu anlatabilirmisiniz bana.yada 9 tane esi anlatabilirmisiniz neresini yanlis yorumluyoruz.yada evlatliginin esiyle evlenmeyi zeyd in yani.neresini yanlis anliyoruz.yada bir zamanlar putlarin evi olan kabeye neden ibadet edildigi.niye namazin nasil kilinacagi kuranda yazmiyor.kuran hz.muhammedden kac yil sonra nasil yazildi..neden yazilan kuranlarin bir cogu yakildi.daha cok var bence ilk 2 sinden baslayalim.dogrusunu yazarsaniz sevinirim.

Serkooo

Kayıtlı Üye
Aslinda konuyu acis amacim dinlerle alakali degildi konu buraya geldi.sadece hayatinizda hic cin melek gordunuzmu.yada gercekten baska boyutta varlik yada ruhun olduguna dair elle tutulacak bir sey goern duyan varmi bunu ogrenmekti.ben sahsen gormedim.yada gercekten reenkarnasyona sahid olan varmi.vb.

Ü

Üye silindi 58480

isterseniz ayet olarak gidelim azhap 50 nin dogrusunu anlatabilirmisiniz bana.

O ayette amca kizlari, dayi kizlari, hala kizlari, kendi kendini peygambere teslim edenler, savas esirleri PEygambere helal kiliniyor.
Allah hepsini al demiyor. Hepsini al dese Peygamberin ustundeki yuke yuk binerdi.
Bakkala gidince elinideki parayla, gofret,cips,cekirdek,cikolata,kurabiye,baklava,kuruyemis alabilirsin demek israf degildir. Ac gozluluk te degildir. Ben de Amerikaliyla, avrupaliyla, 18 yasindakilerle, 50 yasindakilerle, 3. dereceden akrabalarimla, enistemin teyzesiyle, yengemin kiz kardesiyle, kimsesiz olan evimde yetismis yetimle evlenebilirim. Ac gozlu mu oluyorum ?

Kuran, evliligi toplumsal kabullerin disinda bir sekilde genisletilmis yetki ile kabul eder. 2. dereceden akraba evliliginde sakinca gorulmemistir. Allahin helal kildigini biz haram kilamayiz.

yada 9 tane esi anlatabilirmisiniz

Onemli olan 9 kadina da yetip te artabilecek bir erkeklik ortaya koyabilmektir. Ama kasmadan .Adaleti ile , iktidari ile en dogal haliniz 1 degil belki 5 kadinin kaprisini, tutkusunu kaldiracak kadar yogun olabilir. Olamaz mi ? Olamaz ise tek esli olursunuz olur biter. Ama Kuran bunun onunu kapamamistir.
Peygamber zorla mi tutu onlari yaninda ? Islamda zorlama ve baski yokken hele ?
Savas esirlerinin evlenme ozgurluklerinin kisitlanmasi, savas ve kriz donemlerinin sikiyonetim politiksi geregidir.
Aslanlar baska aslanlarin bolgesini ele gecirirken erkek aslanlarla olumune carpisirlar ama disi aslanlar fetedici erkeklerin hukmune girer. Tabiat boyledir.

yada bir zamanlar putlarin evi olan kabeye neden ibadet edildigi.

niye namazin nasil kilinacagi kuranda yazmiyor.
Kuranin butun ayetleri uzerine degindirilip sirlara acik kapi birakilacagi sekilde inmistir.
Allah hicbir konuda detaya girmemistir, yoksa cilt cilt inerdi. Tek kitap tek dokunus olarak birakilmistir.
Namaz ilk insandan beri vardi ve senin secdeyi kime edeceginin tayinini cikarmistir. Puperestler de putlara namaz kilardi belli olumlamalari ve rituelleri vardi.

kuran hz.muhammedden kac yil sonra nasil yazildi..neden yazilan kuranlarin bir cogu yakildi.
23 yilda inen bir kitap elbette ki tamamlanmadan kitap haline getirilemezdi. Ama Inen ayetlerde Kuranin zaten bir kitap olarak iniyor oldugu daha inerken belli bir neticeydi. Yakilsa nolcak yakilmasa nolcak,? Degistirilebildi mi ? Hayir. Kim korudu? E Allah ayetle sabit kiyamete kadar koruyacam diyor.
4 taraftan dusman tehdidi var ama bi turlu kapitalis duzen butce ayirip ta ortaya sahte Kuranlar yayamadi.

daha cok var bence ilk 2 sinden baslayalim.dogrusunu yazarsaniz sevinirim.

tabi ki yazin. Ama toplumun artik kapali devre olmus kabulleri uzerinden yazarsaniz bence biraz daha cesur ve kendinizi acmaya calismalisiniz. Konfor alanina sikismis kisi Kuranin yuksek standardindan dehsetle korkuya kapilir cunku

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Kanimca arapcayi yillarca calisip ogrensek bile.elmalli kadar yada digerleri kadar iyi yorumlayamayiz.mecburen tum mealleri birlestirip inceliyecegiz.asagi yukari hepsi birbirinin aynisi.kisacasi meallerin fazla degeri olmadigini,cogunun yanlis cevrilmis oldugunu soyluyorsunuz.sizin dusuncenize gore hic arastirmadan meal okumadan inanmamiz lazim.sorgulamadan arastirmadan ,cunki altyapimiz yetersiz,arap olsaydik daha iyi anlardik sanirim.isterseniz ayet olarak gidelim azhap 50 nin dogrusunu anlatabilirmisiniz bana.yada 9 tane esi anlatabilirmisiniz neresini yanlis yorumluyoruz.yada evlatliginin esiyle evlenmeyi zeyd in yani.neresini yanlis anliyoruz.yada bir zamanlar putlarin evi olan kabeye neden ibadet edildigi.niye namazin nasil kilinacagi kuranda yazmiyor.kuran hz.muhammedden kac yil sonra nasil yazildi..neden yazilan kuranlarin bir cogu yakildi.daha cok var bence ilk 2 sinden baslayalim.dogrusunu yazarsaniz sevinirim.

Gayet açık yazdığım mesajı bukadar yanlış anlamayı nasıl başardığınızı merak ettim doğrusu.

1-Mealler yanlış demedim meal bir ayeti anlamaya yeterli değildir dedim.

2-Hiç araştırmadan inanmanız lazım demedim bilgi birikiminizin olması lazım dedim.Onca insan enayi 30 40 yılını bu kuranı anlamak için eğitime veriyor kendisini bi sizmisiniz akıllı yani bi meal açarak anlayabileceğinizi sanıyorsunuz.Bu davranış bizim şu anki genç neslin tümünde ve bir çok konuda var ve sadece din konusunda değil bir çok konuda bu davranışı gösteriyorsunuz.Bu sitede bile.Majisyenler yıllarını bir üstattan eğitim almaya adıyor ama bizim herşeyi bilen gençlerimiz internetten bir havas kitabı almakla maji işini yapabileceğini sanıyor sizde bu işi dini konularda gösteriyorsunuz.
Bugün kuranı anlamak isteyen batılı aktvistler bile gidip bi islam üniversitesinden eğitim alıyorlar.Şunu da ekleyelim amaçları müslüman olmak falan değil sadece işin prensibine göre araştırma inceleme yapabilmek için bunu yapıyorlar onlar enayimi 5-10 yılını ilahiyatta geçiriyorlar onlar bilmiyorlar mı meal alıp okumayı ?

-Ahzap suresinde peygambere helal kılınan şeyleri anlatıyor burada seni ne rahatsız etti ? Alan razı veren razı yani.
Sanırım peygamberin çok eşliliğine takılmışsınız.Peygamber dendimi gözünüzde bir cami hocası canlandırıyorsunuz.O bir toplumu 0 dan inşa ediyordu o dönemde ve o dönemin prestij oluşturan şartlarına göre hareket etmek zorundaydı.Mesela avrupada krallıkların evlilikler yoluyla korunması gibi buda o dönemin dünyasına ve oranın kültür algısına göre yapılmış birşeydi.İslam öncesi arap toplumunda nekadar çok eş nekadar çok çocuk varsa okadar itibar vardı.Bu sebeple itibar sahibi olmak isteyenlerin 20 30 a varana kadar eşleri vardı islam gelince bunu 4 ile sınırladı.Peygamberin evlilikleri de siyaseten di tamamen müslüman olmayanlara hitaben bir hareketti bu.Bizdeki devlet bekası olgusu gibi birşeydi bu o zaman ki toplumda.Bunu size an kısa haliyle yazdım bu konuları tam anlayabilmeniz için islam öncesi arap toplumunun gelenek göreneklerini edebiyatlarını bilmeniz gerekir.Bahsettiğiniz ayetin sonunda "bunlar sana herhangi bir zorluk olmaması içindir" buyrulur oradaki zorluktan maksat size anlattığım bu meseledir.Yani tamamen siyaseten.Yeni kurulan bir topluma daha kolay uğlaşma ve hitap etme biçimi.Çünkü o toplumun belli bazı yargıları var şunlar bunlar olursa itibar sahibidir bunlar şunlar olmazsa itibar sahibi değildir meselesi.

- Gelelim evlatlığının eşiyle evlenmesi meselesine.O evlilik bizlerin anladığı manada "gördük beğendik hadi evlenelim" manasında bir evlilik değildi.Bir geleneği yıkmak için girişilmiş bir evlilikti."Hür soydan gelen bir kadın kölelik geçmişi olan bir erkek ile evlenirse o kadın evli bile olsa artık namussuz ve iffetsiz bir konumdadır" bahsettiğim gelenek budur ve peygamber de bu geleneği yıkmak için zeynebi kölelik geçmişi olan zeyd ile evlendirdi.Ancak ne zeyd nede zeynep bu evliliğe zaten sıcak bakmıyorlar dı nitekim evlilikleride iyi geçmedi ve kısa bir süre sonra boşandılar.Bizzat peygamberin teşvikiyle olmasına rağmen bakıldı ki insanlar bir cahiliye adeti olan bu geleneğe hala bağlılar yani kölelikten gelen zeyd ile evlenen zeynebe iffetsiz bir kadın gözüyle bakılıyordu peygamber de bu durumu ortadan kaldırmak için zeynep ile evlenmeyi murad etti.Peygamberin eşi yaptığı bir kadına kimse iffetsiz diyemiyecekti ve zaten bu evlilik olmasaydı zeynep birdaha kimseyle evlenemeyecekti.

Dediğim gibi sizde fazlasıyla alt yapı eksikliği var internette bile bilmem kaç milyonkere anlatılmış bu olayı soruyorsunuz.Öteki sorularınız içinde birazcık ilmin hakkını verip birazcık araştırın kaynaklara bakın.
Burada amacınız gerçeği ortaya çıkartmak değil de ön yargılarınıza malzeme aramak ise zaten ozaman hiç araştırma zahmetine girmeyin beyninize yazık olur yormayın boşuna.

Dankyy

Kayıtlı Üye
İş
Meskalatör,enpeksiyon
Hz. Adem’den (as) günümüze kadar insanlığa dört ilahi kitap gönderilmiştir.
Hz. Davud’a (as) Zebur, Hz. Musa’ya (as ) Tevrat, Hz. İsa’ya (as) İncil, Hz. Muhammed’e (asm) Kur’ân-ı Kerim Allah tarafından insanlığa yol gösterecek birer ışık olarak gönderilmiştir.
Bu kitaplar haricinde kendisine suhuf indirilen peygamberler de vardır:
Hz. Adem’e (as) 10, Hz. Şit’e (as) 50, Hz. İdris’e (as) 30, Hz. İbrahim’e (as) 10 sahife indirilmiştir.peygamber efendimizin hadislerini oku sana faydası olcaktır veya bir veli veya hacı bektaşi veli gibi veya pir sultan abdal gibi ilim sahibi insanları araştır bunlar doğruyu görmene yardımcı olur inşallah

Astre

Kayıtlı Üye
Mrb arkadaşlar tum dinleri inceledim fakat hic birinin tanrinin yazmis veya yazdirmis olamayacagi kanitina vardim.cok yanlislar yada eksikler ,alıntılar gordum.gercekten bu konuyu arastirmis dusunmus olan insanlarin.beni inandiracak bir seyler kanitlamasini , ispatlamasini istiyorum. Dogruyu hakikati gercegi bulmak istiyorum

Yaşamanız gerekiyorsa bu tarz olayları yaşar ve deneyimlersiniz. Şimdiye dek yaşamamış olabilirsiniz, ilerleyen süreçlerde yaşayabilirsinizde yaşamayabilirsinizde. Bu tarz konularda inanç içten gelir, size önerim bu konuyu fazla kafanıza takıp enerjinizi boşa harcamayın, gerekirse olacak olan olur zaten, akışına bırakın.

Farwein

Kayıtlı Üye
Ne kadar komik yorumlar yapılmış. Şimdi size sorum şu kuran yapraklarını mızraklara takıp savaşa giden adamların kuranı değiştirmediğine inanmak saflık değilmidir. Muhammed köleliği cariyeliği kaldırmış kölesi olan zeydi evlatlık almış onuda kendi kanından biriyle evlendirmiştir. Ama ne hikmetse kölelik cariyelik tak geri gelmiş bir süre sonra hatta kurana girmiş tekrar cariyelerinizi birbirinize satmayın diye ayet var ya kuranda nur suresiydi sanırım. Bir sürü konu var kuranda sorgulanacak çoğunada o zamanda öyleymiş ondan öyle olmuş deniyor siz öyle derseniz kuranın tüm çağları kapsadığı tezini çürütmüş olursunuz ki kuran tüm çağlara tüm ırklara göre depildir kuranın yüzde 80i arap örf ve ananesidir. Ben deistim bana göre peygamberlerle beraber kendi dinleride ölmüş ne yazık ki. Ayrıca doğal olan bu deniyor tabiat buymuş bize neden bir bilinç verildi o zman hayvani dürtülerle savunmasız insanları suistimal edeceksek katledeceksek bir hayvan sürüsünden ne fsrkımız kalır salt iç güdüyle hareket edeceksek dinin amacı nedir?? Sana tavsiye vereceksem meditasyon yap farkındalığını geliştir odaklanmanı konsantrasyonunu geliştir kendine bir konu seç (astral seyahat duru görü telepati gibi) ve o konuda uzmanlaşmaya çalış o konuya yoğunlaş istekle ve azimle çalışırsan kendi paranormal olayını yaşarsın inanmak için olması gereken bu yoksa başkalarının anlattıkları fasa fiso imkansız gelecektir.

Ü

Üye silindi 58480

Ne kadar komik yorumlar yapılmış.

Komik yorumlar da var :

Şimdi size sorum şu kuran yapraklarını mızraklara takıp savaşa giden adamların kuranı değiştirmediğine inanmak saflık değilmidir.

Allah Kuran`i koruyacam diye bosuna demez.
Demek ki birileri surekli degistirmek icin tesebbuste olmasi icab eder.

Muhammed köleliği cariyeliği kaldırmış kölesi olan zeydi evlatlık almış onuda kendi kanından biriyle evlendirmiştir.

Kolelik kalkmadi. Bir futbolcu koledir. Baska takimda oynama hakki yoktur. Ev hizmetcisi koledir.
Hele hele gunumuzde bircok sarkici tam anlami ile koledir. Sen onlari bir eli yagda bir eli balda sanarsin. Ama onlar oyle imzalar atmislardir ki cikis yapabilmek icin tasmalarini yapimcilarina kendi elleri ile teslim etmislerdir.

Ama ne hikmetse kölelik cariyelik tak geri gelmiş bir süre sonra hatta kurana girmiş tekrar cariyelerinizi birbirinize satmayın diye ayet var

Kole demek alt seviye sosyal sinif demektir.
Kimse kusura bakmasin. Okumayan, cahil kalan, okumus adamin fabrikasinda calismaya mahkumdur. Baskasinin hakkini yiyen mahkemeyi kaybedip hukum giyerse devletin kolesidir.
Hz, Yusuf ta koleydi. Ama ilim sahibi olunca itibar edindi ve yukseldi. Kolelik cahillikten daha kotu birsey degil.

Bir sürü konu var kuranda sorgulanacak

Kolelik konusu onemli. Sosyal yasam piramidindeki Emir komuta zincirinin son halkasidir kolelik. Kole dogabilirsin ama kole yasamaman icin Kuran seni sadece Kendinden sorumlu tutar.

çağları kapsadığı tezini çürütmüş olursunuz ki kuran tüm çağlara tüm ırklara göre depildir kuranın yüzde 80i arap örf ve ananesidir.

Yahu medeniyetin besigi ingilterenin somurgelestirdigi devletlere bak !
Kolelige en aykiri medeniyet, maymundan geldiler deyip insan kolelestirmenin dibine vurdu.

Ayrıca doğal olan bu deniyor tabiat buymuş bize neden bir bilinç verildi o zman

Bilinc bilginin kolesidir. Kanahat getirdiginiz hicbir husus yoktur ki o hususun zihnen kolesi olmus olmayin.
Ozgurum dersiniz ama ozgurluk alaninizi ust akil kole edinmistir kendine. Farkinda olamazsiniz. Bilinci sorgulamak herzaman yetersiz kalir.

hayvani dürtülerle savunmasız insanları suistimal edeceksek katledeceksek bir hayvan sürüsünden ne fsrkımız kalır

Suriyeli multecileri hangi medeni Avrupa ulkesi sahiplendi ?
Diceksin ki cahili kimse istemez.
Neden egitip onlari da Avrupali yapmiyorlar ?

Ingiltere ozgur insanlari da kolelestirdi zamaninda. Simdi kimse kusura bakmayacak. Kolelik isin asli edilgenlik demektir. Ya etken ya edilgensinizdir. Edilgen yapidaysaniz mevcut rejime gore kole olabilirsiniz. Bu kolelik duzeninin tesvikine degil size baglidir. Kuran da bu nuansi ortaya koyarak koleligin ana fikrine inmistir

inanmak için olması gereken bu yoksa başkalarının anlattıkları fasa fiso imkansız gelecektir.

Ne kadar komik yorumlar yapilmis demistiniz. Simdi bu yorum bana daha komik geldi : ))

Ü

Üye silindi 58480

Kolelik konusunda tamamen izlediginiz filmlerideki kurgular uzerinden yorum yapmissiniz.

Kuran koleligi kaldirmamistir. Kole demek edilgen demektir. Ya etken ya edilgensinizdir.
Kimse kusura bakmasin ama egitimsiz, cahil kalirsaniz, okumus adamin fabrikasinda isci de olursunuz. Statu kaybindan dolayi kole de olursunuz. Buna istemeye istemeye razi oldugunuzu gorursunuz.

Kuran koleligi degil, kolelik fikrinin temellerindeki caresizligi, iman ve ilim ile direk kendisine kisayoldan baglamistir. Hz. Yusuf ta koleydi. Ama ilim ve iman ile kisa surede yukseldi.

Bu boyledir. Tembel uyusuk insan koledir. Imkanlarini kaybeden, cahil kimse, kimseye bir hayri dokunmadiysa kusura bakmayacak kole olmaya mecbur kalir.
Kolelik hep vardi. Ama ibret olarak var artik. Kole olmak istemeyen bunun beyinde bittigini anlarsa kurtulur. Kuran da zaten bunu ortaya koyar. Allah ile kul arasina kimse giremez.

Göktürk-X

Kayıtlı Üye
Kolelik konusunda tamamen izlediginiz filmlerideki kurgular uzerinden yorum yapmissiniz.

Kuran koleligi kaldirmamistir. Kole demek edilgen demektir. Ya etken ya edilgensinizdir.
Kimse kusura bakmasin ama egitimsiz, cahil kalirsaniz, okumus adamin fabrikasinda isci de olursunuz. Statu kaybindan dolayi kole de olursunuz. Buna istemeye istemeye razi oldugunuzu gorursunuz.

Kuran koleligi degil, kolelik fikrinin temellerindeki caresizligi, iman ve ilim ile direk kendisine kisayoldan baglamistir. Hz. Yusuf ta koleydi. Ama ilim ve iman ile kisa surede yukseldi.

Bu boyledir. Tembel uyusuk insan koledir. Imkanlarini kaybeden, cahil kimse, kimseye bir hayri dokunmadiysa kusura bakmayacak kole olmaya mecbur kalir.
Kolelik hep vardi. Ama ibret olarak var artik. Kole olmak istemeyen bunun beyinde bittigini anlarsa kurtulur. Kuran da zaten bunu ortaya koyar. Allah ile kul arasina kimse giremez.

katılıyorum abi cahillik =kölelik

Ü

Üye silindi 58480

Ingiltere gibi demokrasinin besigi bir ulke utanmasa tum dunyayi kolelestirecekti. Somurgeci tum ulkeler gibi. Afrikadaki ozgur insanlari kolelestirmislerdir. Itaat etmeyenlere soykirim yapmislardir.
Kusura bakmayin ama kolelik dunya siyasetinde hep var. Kuran koleligi degil, kolelige sebebiyet veren pasif ve faydasiz ruh hallerini kaldiriyor. Buna ragmen israrla uyusukluk yapan olursa kusura bakmayacak bugun bile koledir. Ayak islerini yapar. Kendini savunamaz. Ezilir. RAzi olur. Bunu degistiremezsiniz.

Farwein

Kayıtlı Üye
Şimdi eski kölelik sistemiyle şimdikini bir tutamazsınız ki önceden yarı aç yarı tok tamamen kendi iradeniz dışında ölüm korkusuyla mecburen yaşamak için kölelik yapardınız sürekli zulme maruz kalırdınız isyan ederseniz öldürülürdünüz hiç bir hakkınız yoktu ne derlerse yapmak zorunda kalırdınız. Şimdi ise size bir iş sunulur yaparsınız beğenmezseniz çıkar gidersiniz hiç bir şekilde sizi zorlayamazlar canınıza kast etmezler. Çalışırken dahi haklarınız vardır bunları kullanırsınız aile kurabilir mal mülk edinebilirsiniz. Baktınız beden işi bana göre değil derseniz gidip aklınızla yapabileceğiniz bir iş bulabilirsiniz kendinizi geliştirebilirsiniz seçim sizindir. İşçiliği kölelik olarak görüyorsanız gelişebilirsiniz okumuş adam size patronluk yapar ama okumuş adam da cahil adamın alın terine muhtaçtır. Eski bir işçi ve sendikacı olarak örgütlü işçilerin istediği maaşı almak konusunda bir sıkıntıya düştüğünü görmedim yeter ki kararlı olun patronlar mecburen sizinle bir mutabakata varmak zorundadır. Şimdi bu haklar varken zorla cariyeliğe zorlanan bir kadınla veya ölmüne tarlada çalıştırılan bir orta çağ kölesiyle işçi sınıfını bir tutmak ne kadar doğru olur bunu sorgulamak gerek.

Cahillik köleliktir demişsiniz ama herkese odtü bitirtemeyiz herkes üniversiteye gitmemeli çünkü diğer beden işlerinide yapacak adama ihtiyaç var herkes üniye giderse çöpleri kime toplatacaz not ortalamasına mı bakacaz. Bir mühendis bir doktor da çalışmaya mecbur değil mi bir tüccar çalışmaya mecbur değil mi.Kaldı ki toplum yaşamında bir çöpçü bir doktor kadar gereklidir çöpçülerin altı ay çöp toplamadığını düşünün mahalleniz sokağınız ne hale gelir bir düşünün ortaya çıkan mikroplar doktorların yetemeyeceği bir salgın hastalık çıkarabilir kaldı ki bunun örneği yanılmıyorsam amerikada bir eyalette oldu (san francisco sanırım yanlış hatırlıyor da olabilirim) mahallelerde çöp yığınları oluştu herkes kendi çöpünü şehir çöplüğüne atmak zorunda kaldı kötü koku ve hastalıklar cabası sonunda işçilerin isteği kabul edildi ve istedikleri maaşı aldılar.Bu olayın neden olduğu ekonomik zarar milyon dolarları buldu söylemeye gerek yok sanırım. O yüzden işçiyi köylüyü modern köle olarak görmemek gerek bu adamlar toplumu ayakta tutan insanlar köylünün buğday ekmediğini düşünün !!!

İngiltereden örnek vermişsiniz ama bu adamların hiç biri ben peygamberim topluma yön verecem daha iyi bir dünya yaratacağım diye piyasaya çıkmadı yaşasın kraliçe dediler güçlerinin yettiğini sömürdüler halende öyleler bu hayvanları insansıları kalkıp ilahi bir düzen getireceğini iddia eden bir insanla bir tutabilirmiyiz kutsal addettiğimiz bir kitapla bu insanların yaptıkları gibi şeyleri meşrulaştırabilirmiyiz. İngiliz de yaptı amerikan da yaptı rusta yaptı diyerek kendi yaptığımız hataları kendi işlediğimiz suçları nasıl meşru gösterebiliriz aynı şeyleri yaparak nasıl farklı bir sonuç bekleyebiliriz. Kutsallığına atıf yaptığımız bir kitapta bunlar meşrulaştırılıyorsa yani insanın insanı katletmesi hakkını gasp etmesi hoş görülüyorsa daha hümanist düşünen daha hoş görülü olan daha evrensel düşünen insanların bu kitapları sorgulaması bu kitapları inkar etmesi bence gayet doğal. Bu insanların düşündükleri şu; tanrı allah god elohim yahve artık adı herneyse neden direk hümanist insancıl bir sistemi insanlara empoze etmedi birbirinizi öldürmeyin çalmayın birbirinize hoşgörü gösterin paylaşımcı olun cinsiyet eşitliğini sağlayın demedi.Bu yüzden insanların bu kitapları dinleri sorgulaması normal.

Ama şuda varki insan yaşamında gereksiz olan işe yaramayan şeyleri uzun süre tutmaz bir şekilde unutulur gider. Bu dinlerin de işe yaradığı şeyler var gerek psikolojik gerekse diğer etkenlerde belli bir tutarlılığı varki binlerce yıl tarih sahnesinden silinmediler bu zamana geldiler.Fakat bu zamanki değerlerimizle geldikleri dönemlerde ki değerler maalesef örtüşmüyor yada geldikleri bölgelerdeki kültürle şuanki evrensel bilinç örtüşmüyor. Haliyle insanlarda bunu sorguluyor. Benim şahsi kanaatimce dinler evrensel yasaları uymamız gereken kuralları üstü kapalıda olsa bize anlatıyor geldikleri dönemde çığır da açtılar ama şuan ki toplum yaşamıyla farkındalığımızla maalesef tam bir örtüşme sağlamıyor üstüne bir de dini şahsi çıkarları için kullanan çarpıtan insanları ekleyince insanların aklında ki şüphe ister istemez büyüyor.

Ana konumuza gelecek olursak :D ben söylediğimin arkasındayım ruhsal ve paranormal konularda birileri ne kadar bişiler anlatırsa anlatsın aklınızda bi acaba kalır arkadaşın söylediği gibi inanmak istiyorsanız bazı deneyimler yaşamalısınız.Bunun için de çalışma gerek oturduğun yerde tecrübe yaşayamazsın verdiğim tavsiyeleri tekrarlıyorum. Mesela astral seyahatı istediğiniz kadar anlatın insanların maceralarını dinleyin sizde bir merak uyandıracaktır ama bir gün yatağınıza yatıp çıkamasanız dahi hissettiğiniz o titreşim size bunun mümkün olduğunu öğretecektir arkadaşın ihtiyacı da bu zaten.

Anael Zan

Kayıtlı Üye
Bugune dek okuduklarin duyduklarin gorduklerin ne ise otur dusun o zaman dogruyu bulursun mutlaka derinden bir yerlerden sana dogru bilgiler gelecektir.

seyyid

Kayıtlı Üye
Yanlış anlamış olabilirim ama genel olarak baktığımda bazı cevap olarak yazılan yazının alıntılanmış yazı ile alakasının olmadığını, belli kavramları sadece maddeyle sınırlandırılmış olduğumuzu görüyorum. Düşünce kalıplarını veren bir sistem var ve özgür olduğunuzu düşünmenizi istiyor vs (Modern kölelik)..
Doğa üstü hiç bir şeye inanmıyorum demek bence çok genel bir reddediş.

Doğa üstü anlam olarak doğa yasalarının üstünde veya dışında anlamında kullanılır. Doğa yasaları ise doğadaki her şeyin birbiri ile olan uyumu ve etkileşimini ifade ediyor.
Şimdi doğada aslında temel bir gerçeklik olan frekans ve dalga boylarının etkileşimlerini zihin dalgalarıyla etkileyebilen birisi doğa üstü mü olur?
Yoksa zaten doğal olarak bu etkileşim normaldir insan oğlu olarak yeni mi keşif yapıyoruz? veya telepati doğa üstü bir olay mıdır, öyleyse aborjinler doğa üstü varlıklardır... Kısacası demek istediğim kavramlar bizim verdiklerimiz, ona tanımladıklarımızdır. Başlangıç noktası bunlardan sıyrılıp salt gerçeği görmekle yani olduğu gibi anlayıp kabullenmekle kendini gösterir. Bu olduğu zaman etrafındaki her şey seni yormaya içinden çıkılmaz sorular olarak karşına çıkmaya başlar. Ne zaman cevapları içinde aramaya başlarsan adını koyamadığın şeylerin aslında bir isme ihtiyacı olmadığını da anlarsın. Ona inanmana da gerek yoktur zaten. Bu anlayış yada farkındalık mı demeliyim bilmiyorum kişiyi tamamlayacak en önemli unsurdur diye düşünüyorum..
Uzun lafın kısası bu oluğunda şuan adına din dediğimiz iyi yada kötü sistemin ne amacı olduğu, ibadet şekilleri, zikirleri veya ritüelleri idrak edilir.
Bunun adı kimine göre Tanrı (Tengri),kimine göre Allah kimine göre el-İlah kimine göre aşktır.

Çok uzun oldu ama ifade edebildiysem her hangi bir yanlışa sebep olmadan ne ala...

mrx

Kayıtlı Üye
Yazı bulunmadan önce Hz.Adem'e kitap gönderilmesi nasıl oluyor?

Ü

Üye silindi 58480

Şimdi eski kölelik sistemiyle şimdikini bir tutamazsınız

Kiyafetler degisir, teknoloji degisir, bolge sinirlari degisir, yonetim sekilleri bile degisir, yontemler degisir
Ama ana fikirler degismez. Nefs degismez. Tarih tekerrurden ibarettir.

Şimdi ise size bir iş sunulur yaparsınız beğenmezseniz çıkar gidersiniz hiç bir şekilde sizi zorlayamazlar canınıza kast etmezler.

Emin misiniz ?

Çalışırken dahi haklarınız vardır bunları kullanırsınız aile kurabilir mal mülk edinebilirsiniz.

O kadari Roma imparatorlugunda gecerliydi. Islamiyet, zaten yeryuzunde kabul gormus olan bir kolelik sistemine yepyeni acilimlar getirmistir.
Hatta oyle acilimlar getirmistir ki kole olarak dogup efendi olabilecek sekilde yasamanizin kapisini aralamistir.
Ama bu kolelik sistemi kaldirilmadigi gibi tesvik te edilmemistir. Iste Kuranin her caga bakan yonlerinden biri de budur zaten. Krallik ve demokrasi ayni sekilde tesvik edilmedigi gibi yasaklanmamistir da. Dunyada insanlar imtihan olurken, insanlik ayri koldan imtihan olur cunku.
Kolelik Globaldi. Hala da globaldir. Temelleri atilirsa 2 jenerasyon uyur 3. jenerasyon kole oluverir anlayamazsiniz. Insan zihni etrafli alistirildigi taktirde herseyi benimseyebilir.

Cok uzun yazmaya gerek duymuyorum. Ama birsey ekleyeyim.
Cahillik köleliktir demişsiniz ama herkese odtü bitirtemeyiz

ODTU insani akilli yapmaz birikimli yapar. Akilli olmak dogustan gelir.
İngiltereden örnek vermişsiniz ama bu adamların hiç biri ben peygamberim topluma yön verecem daha iyi bir dünya yaratacağım diye piyasaya çıkmadı

Ne fark eder ? Peygamberler topluma yon vermek icin cikmazlar ayrica. Toplumlar dejenere olduklari zaman cikarlar. Hersey yolunda giderken Peygamber mi cikmistir ?

Ü

Üye silindi 58480

Şimdi bu haklar varken zorla cariyeliğe zorlanan bir kadınla veya ölmüne tarlada çalıştırılan bir orta çağ kölesiyle işçi sınıfını bir tutmak ne kadar doğru olur bunu sorgulamak gerek.

Cahillik köleliktir demişsiniz ama herkese odtü bitirtemeyiz herkes üniversiteye gitmemeli çünkü diğer beden işlerinide yapacak adama ihtiyaç var herkes üniye giderse çöpleri kime toplatacaz not ortalamasına mı bakacaz. Bir mühendis bir doktor da çalışmaya mecbur değil mi bir tüccar çalışmaya mecbur değil mi.Kaldı ki toplum yaşamında bir çöpçü bir doktor kadar gereklidir çöpçülerin altı ay çöp toplamadığını düşünün mahalleniz sokağınız ne hale gelir bir düşünün ortaya çıkan mikroplar doktorların yetemeyeceği bir salgın hastalık çıkarabilir kaldı ki bunun örneği yanılmıyorsam amerikada bir eyalette oldu (san francisco sanırım yanlış hatırlıyor da olabilirim) mahallelerde çöp yığınları oluştu herkes kendi çöpünü şehir çöplüğüne atmak zorunda kaldı kötü koku ve hastalıklar cabası sonunda işçilerin isteği kabul edildi ve istedikleri maaşı aldılar.Bu olayın neden olduğu ekonomik zarar milyon dolarları buldu söylemeye gerek yok sanırım. O yüzden işçiyi köylüyü modern köle olarak görmemek gerek bu adamlar toplumu ayakta tutan insanlar köylünün buğday ekmediğini düşünün !!!

İngiltereden örnek vermişsiniz ama bu adamların hiç biri ben peygamberim topluma yön verecem daha iyi bir dünya yaratacağım diye piyasaya çıkmadı yaşasın kraliçe dediler güçlerinin yettiğini sömürdüler halende öyleler bu hayvanları insansıları kalkıp ilahi bir düzen getireceğini iddia eden bir insanla bir tutabilirmiyiz kutsal addettiğimiz bir kitapla bu insanların yaptıkları gibi şeyleri meşrulaştırabilirmiyiz. İngiliz de yaptı amerikan da yaptı rusta yaptı diyerek kendi yaptığımız hataları kendi işlediğimiz suçları nasıl meşru gösterebiliriz aynı şeyleri yaparak nasıl farklı bir sonuç bekleyebiliriz. Kutsallığına atıf yaptığımız bir kitapta bunlar meşrulaştırılıyorsa yani insanın insanı katletmesi hakkını gasp etmesi hoş görülüyorsa daha hümanist düşünen daha hoş görülü olan daha evrensel düşünen insanların bu kitapları sorgulaması bu kitapları inkar etmesi bence gayet doğal. Bu insanların düşündükleri şu; tanrı allah god elohim yahve artık adı herneyse neden direk hümanist insancıl bir sistemi insanlara empoze etmedi birbirinizi öldürmeyin çalmayın birbirinize hoşgörü gösterin paylaşımcı olun cinsiyet eşitliğini sağlayın demedi.Bu yüzden insanların bu kitapları dinleri sorgulaması normal.

Ama şuda varki insan yaşamında gereksiz olan işe yaramayan şeyleri uzun süre tutmaz bir şekilde unutulur gider. Bu dinlerin de işe yaradığı şeyler var gerek psikolojik gerekse diğer etkenlerde belli bir tutarlılığı varki binlerce yıl tarih sahnesinden silinmediler bu zamana geldiler.Fakat bu zamanki değerlerimizle geldikleri dönemlerde ki değerler maalesef örtüşmüyor yada geldikleri bölgelerdeki kültürle şuanki evrensel bilinç örtüşmüyor. Haliyle insanlarda bunu sorguluyor. Benim şahsi kanaatimce dinler evrensel yasaları uymamız gereken kuralları üstü kapalıda olsa bize anlatıyor geldikleri dönemde çığır da açtılar ama şuan ki toplum yaşamıyla farkındalığımızla maalesef tam bir örtüşme sağlamıyor üstüne bir de dini şahsi çıkarları için kullanan çarpıtan insanları ekleyince insanların aklında ki şüphe ister istemez büyüyor.

Ana konumuza gelecek olursak :D ben söylediğimin arkasındayım ruhsal ve paranormal konularda birileri ne kadar bişiler anlatırsa anlatsın aklınızda bi acaba kalır arkadaşın söylediği gibi inanmak istiyorsanız bazı deneyimler yaşamalısınız.Bunun için de çalışma gerek oturduğun yerde tecrübe yaşayamazsın verdiğim tavsiyeleri tekrarlıyorum. Mesela astral seyahatı istediğiniz kadar anlatın insanların maceralarını dinleyin sizde bir merak uyandıracaktır ama bir gün yatağınıza yatıp çıkamasanız dahi hissettiğiniz o titreşim size bunun mümkün olduğunu öğretecektir arkadaşın ihtiyacı da bu zaten.

Zahmet edip guzel yazmissiniz da hala filmelerdeki birkac sahnenin etkisi goruluyor.
Demokrasi denen catlak bir sisteme inandirildik son donemde. Amerika, azinlik haklarini korumak bahanesi ile butun dunyadaki azinliklari kiskirtti simdiye kadar. PKK yi alenen destekleyen bir Amerika var demokrasi oncusu olarak. Demokrasiden tablet kullanan insanlar memnundur elbet. Ama onlar kafalarini kaldirip dunyada neler oluyor diye bakmiyor diye isler onlarin sandigi gibi yurumuyor. Demokrasi denen bir temel dunyayi sarmasaydi bugun Ortadogu asla bu hale gelmeyecekti. Ne olduysa demokrasi Amerikanin demokrasi getirmesiyle oldu. Once demokrasi getirdi sonra demokrasi geregi azinlik kiskirtti ve biz bunu yemis olduk. Biraz film psikolojisinden cikip sistemsel ve genel dusununuz.

Suriyeli`leri neden kimse istemiyor ? Cahiller diye mi ? Avrupa demokrasisi ile neden insan haklarini savunmuyor ? Neden egitmiyorlar onlari ulkelerine alip ?
Kimse kusura bakmasin, bu saatten sonra bu sistemler artik catlak veriyor.

Bu arada Islamiyet donemi koleleri 3-4 dil bilen birikimli, yetenekli, saygili ve aileden biri gibiydiler. Kimse ise yaramaz kisileri kole olarak bile almazdi. Ne sandiniz? Ofke sahipler, isi gucu birakip ofkelerini cikarmak icin kole mi aliyorlardi ? Hayir. Isleyen makul bir sistem vardi. Siz bu sisteme film kadrajindan bakiyorsunuz o kadar.

Ü

Üye silindi 58480

Son bir dipnot :

Dunya tarihindeki kole isyanlarini da inceleyin.
Hicbiri kolelik duzenini ortadan kaldirmak icin cikmamistir.
Hepsi de sahiplerinin baskici ve zalim olmasi dolayisi ile cikmistir. Iyi inceleyin. Sahiplerini olduren koleler de vardir. Gozunu acip koleyken efendi olanlar da vardir.
Ama kolelik sistemi hicbir zaman ortadan kaldirilasi bir tehdit olarak gorulmemistir. Sistem degil sistemi kotuye kullanma mevzu bahistir. Bu da filmlerden biraz zor ogrenilir.

Koleligi yermek demokrasinin bir kiskirtmasidir. Ama bunu anlamak icin Demokrasideki catlaklari iyi etud etmek gerekir. Her kafadan bir ses cikmasina demokrasi diyoruz malesef. Sistem olarak iyi ama ne yazik ki artik caresiz kaldikca yerini yeni sistemlere birakacaktir. Dunya tarihi sistemleri gomlek gibi degistirir cunku.

Farwein

Kayıtlı Üye
Anlaşamıyoruz benim değindiğim noktalar farklı siz farklı şeylerden bahsediyorsunuz.İngiltere amerika şu bu beni ilgilendirmez Allah la amerikayı ingiltereyi kıyaslıyorsunuz şuan farkında değilsiniz.

Benim sorum şu ; her şeye gücü yeten kadiri mutlak yüce yaratıcı tüm kullarını iyiliğe yöneltmek isteyen varlık neden direk tüm insanların barış huzur içinde yaşayabileceği birbirlerinin haklarına saygılı olmak zorunda olduğu insanları birleştiren bir sistem göndermemiş ben bunu merak ediyorum.

Diğer söylediklerinize gelirsek islamda işçi ayrıdır köle ayrıdır bunu en iyi sizin bilmeniz gerek işçinin teri kurumadan parası hakkı verilirken köleye ise iyi davranın denir yani iyi besleyin hor görmeyin gibi şeyler. Köle hakkından bahsetmişsiniz romada bile var demişsiniz ama romada bu haklar spartaküsün isyanından sonra verilmiştir mecbur kalınarak yeni bir isyanın önünü kesmek için o zamandan önce romada köle insan bile sayılmazdı ki.

Tüm isyanlar sizin bildiğinizin aksine özgürlük için çıkmıştır hiç bi isyan daha iyi yemek daha iyi çalışma şartları için çıkmamıştır. İsyan eden kimse daha iyi yemek verin kılıcı bırakalım dememiş ki özgürlüğümüzü verin demişler.

Modern köleliğe gelecek olursak hakkını aramayı bilmiyorsan eğitimlide olsan kölesindir sana bu haklar yasalarla verilmiştir sen hakkını istemezsen kimse sana maaşını bile vermez karın tokluğuna çalıştırır dediğiniz gibi değişmeyen nefs doymuyor maalesef.
Ayrıca söylediğimin arkasındayım kendimden örnek verecek olursak ben 5.5 sene demir çelik fabrikasında çalıştım artık ağır işten gına gelince gittim dilekçemi verdim istifa ettim gittim daha hafif bir iste çalışmaya başladım bu hakkım vardı çünkü kimse bana sen bizim malımızsın başkasında çalışamazsın demedi seni öldürürüz demedi.Köle olsaydım ölene kadar çalıştırılır ölünce mikrop yaymasın diye ya yakılırdım ya gömülürdüm.

Bir peygamber neden gönderilir topluma yön vermeyecekse iyiliğe yöneltmeyecekse neden gönderilir görevi nedir.Dediğiniz gibi yoldan çıkanı yoluna geri yöneltmek için gönderilmiştir bu yönlendirme müdahale değilmidir.

Suriyeli konusuna gelecek olursak cahil mülteciyi fakir mülteciyi kimse istemiyor onu bir tek biz yaparız. Diyosunuz ki eğitsin neden kendi vatandaşı olmayan birini eğitme zahmetine girsin ki bu adamı eğitse bile toplumun dinamiklerini neden durduk yere bozsun eğittiğin adam gelecek senin vatandaşının işini elinden alacak kültürü farklı senin kültürünü bozacak bu riske kimse girmez.

Ortadoğunun bu halde olmasının nedeni milliyetçi olmayışları bir birlik sağlayamamış olmaları dogmalarla yaşayan cahiller olmaları.Amerikanın karşısında eğitimli birbirine tutkun bir millet olarak çıkarsanız amerika değil tüm dünya gelse size birşey yapamaz. Amerika almanyayıda tehdit olarak görür halen, rusyayıda neden gidip işgal edemez adamlar bilimde teknikte ileriler milliyetçiler toprağına vatanına sahip çıkar amerika girse ordusunun yüzde 80nini kaybedeceğini bilir ama orta doğuda böyle değil etnik mezhepsel olarak ayrılmış bilim teknik sıfır batı ne verirse üretim yok e öyle bir yerde de elin oğlu gelir at kosturur.

Demokrasiye laf söylemişsiniz ama demokrasi dediğiniz şeyi kötüye kullanan amerikadır aynı demokrasi amerikada ki eyaletleri bir arada tutarken ortadoğuyu birbirine katar.Demekki sorun demokrasi de değil başka bir şeyde.

Son olarak sorumu yineliyorum :her şeye gücü yeten kadiri mutlak yüce yaratıcı tüm kullarını iyiliğe yöneltmek isteyen varlık neden direk tüm insanların barış huzur içinde yaşayabileceği birbirlerinin haklarına saygılı olmak zorunda olduğu insanları birleştiren bir sistem göndermemiş.

Ü

Üye silindi 58480

Anlaşamıyoruz benim değindiğim noktalar farklı siz farklı şeylerden bahsediyorsunuz.İngiltere amerika şu bu beni ilgilendirmez Allah la amerikayı ingiltereyi kıyaslıyorsunuz şuan farkında değilsiniz.

FArkinda degil miyim ? Halbuki siz farkinda degilsiniz. Bati blogu olmasaydi siz bu sorgulamayi yapamayacaktiniz. Batinin felsefesi, filmleri, sistemi olmasaydi siz kiyas ederek sorgulayacak arguman cesitliligine sahip olamayacaktiniz. Bati karsiti degilim ama sizden sanirim filmlerde gordugunuzden daha fazla alaka kurma beklemisim :))

Fatih Sultan Mehmet dogdugunda demokrasi getirmek aklina gelmezdi. Dunyada o sekilde tanimli bir sistem yoktu cunku. Misal.

Benim sorum şu ; her şeye gücü yeten kadiri mutlak yüce yaratıcı tüm kullarını iyiliğe yöneltmek isteyen varlık neden direk tüm insanların barış huzur içinde yaşayabileceği birbirlerinin haklarına saygılı olmak zorunda olduğu insanları birleştiren bir sistem göndermemiş ben bunu merak ediyorum.

O sistemi de yaratti. Cennet olarak.
O zaman tum ogretmenler ogrenmi mezun etmek ister. Peki niye zor ve yaniltmaya yonelik soru sorarlar ? Madem mezun etmeyi murad ediyorlar niye edip kurtulmuyorlar. Demek var bi incelik.

Diğer söylediklerinize gelirsek islamda işçi ayrıdır köle ayrıdır

Kolelik isciligi de kapsayan daha genel bir sistemdir. Gunumuzde gecerli degildir. Ama Kuran bunu tesvik etmedigi gibi. Sistemi de kotulemez. Bu kadar basit. Ben size seytanin avukatligini yapacagim ama .

bunu en iyi sizin bilmeniz gerek işçinin teri kurumadan parası hakkı verilirken köleye ise iyi davranın denir

Isciye hakkini verin diye hangi kitap emrediyor ? elcevap : Anayasa kitabi. Sikiyosa verme. ilgili maddeyi koyuverirler mayasa
Koleye iyi davranin diye kim emir eriyor ? elcevap Kuran. Iyi davranilmazsa ilgili ayetin psikolojik ustunlugu koleye gecer ! Kole de muslumansa ve sadece Allaha kendini adadiysa hikmet sahibiyse Hz. Yusuf gibi kole de olsa HaYIR deyebilir.

Tüm isyanlar sizin bildiğinizin aksine özgürlük için çıkmıştır hiç bi isyan daha iyi yemek daha iyi çalışma şartları için çıkmamıştır.

Ozgurluk verdigin insanin maddi durumunu alabildigine kisitla da gor bakalim kendini daha iyi evlerde oturmak icin zor anlasma sartlarina mahkum ediyor mu etmiyor mu ?
Simdi kolelik kalkti mi ?

İsyan eden kimse daha iyi yemek verin kılıcı bırakalım dememiş ki özgürlüğümüzü verin demişler.

Ve bircigunun ozgurlugu verilmistir. Bircogunun verilmemistir. Egitim verilmeden ozgurluk verilmez. Verilirse toplum zararli cikar. Kuranda kole azad etmek vardir. Belli bir seviyeye geldi mi kolen vallahi emir veremez olursun. O da emir alamaz olur. Bunu ruhem de bedenen de hissedersin. Bu boyutunu hayat tecrubenle anlarsin.

Modern köleliğe gelecek olursak hakkını aramayı bilmiyorsan eğitimlide olsan kölesindir sana bu haklar yasalarla verilmiştir

Katiliyorum

sen hakkını istemezsen kimse sana maaşını bile vermez karın tokluğuna çalıştırır dediğiniz gibi değişmeyen nefs doymuyor maalesef.

Katiliyorum.

Ayrıca söylediğimin arkasındayım kendimden örnek verecek olursak ben 5.5 sene demir çelik fabrikasında çalıştım artık ağır işten gına gelince gittim dilekçemi verdim istifa ettim gittim daha hafif bir iste çalışmaya başladım bu hakkım vardı çünkü kimse bana sen bizim malımızsın başkasında çalışamazsın demedi seni öldürürüz demedi

Tamam da siz hala dizilerdeki koleligi baz alarak bu yorumu yapiyorsunuz.

.Köle olsaydım ölene kadar çalıştırılır ölünce mikrop yaymasın diye ya yakılırdım ya gömülürdüm.

Spartakus dizisi,

Bir peygamber neden gönderilir topluma yön vermeyecekse iyiliğe yöneltmeyecekse neden gönderilir görevi nedir.Dediğiniz gibi yoldan çıkanı yoluna geri yöneltmek için gönderilmiştir bu yönlendirme müdahale değilmidir.

Elbette. Topluma yon vermek icin gonderilir. Ama toplum yonunu bir daha bulamayacagi sekilde saptiysa. Mesela Lut kavmi escinselligi oyle benimsediler ki iflah olmayacaklardi. Ve PEygamber geldi. Nuh keza. digerleri de. Hersey yolundayken Peygamber gezmez. Gelirse keyfi olur.

Suriyeli konusuna gelecek olursak cahil mülteciyi fakir mülteciyi kimse istemiyor onu bir tek biz yaparız.

CAhilse egitilsin Avrupa onu da iyi yapabilir. Fakirse topluma kazandirilsin. Bunlari yapmiyosaniz sikinti yok. Ama dunyaya demokrasi ve insan haklari konusunda ahkam kesiyorsaniz ben derim ki Demokrasi boyle catlak bir sistem ve yikilsin kolelik gelsin. Misal !

Diyosunuz ki eğitsin neden kendi vatandaşı olmayan birini eğitme zahmetine girsin ki

Zahmete girmeyecekse sadece kenbdi ulkesindeki insan haklarini savunmakla yetinedek. Irkcilik yaptigini kabul edecek. Vatandaslik vermeyi de reddediyorsa irkcilik ortaya cikar cunku.

bu adamı eğitse bile toplumun dinamiklerini neden durduk yere bozsun

Imparatorluk bilinci olmadigi icin : )) Kucuk kucuk devletler tarihte hic olmamistir. Tarih perspektifinden bakamadiginiz icin cok sacma yorum yapiyorsunuz. 100 yillik bir bakis aciniz var. 1000 yillik daha yasanmislik ekleyn de bakin : ))

eğittiğin adam gelecek senin vatandaşının işini elinden alacak kültürü farklı senin kültürünü bozacak bu riske kimse girmez.

Irkci misiniz ? Irkina gore mi devlete faydasina gore mi bakarsiniz ? Lazlar, cerkezler de bizde azinlik. Sonradan gelip egitim aldiktan sonraki hallerini idrak edemediniz sanirim.

Ortadoğunun bu halde olmasının nedeni milliyetçi olmayışları bir birlik sağlayamamış olmaları dogmalarla yaşayan cahiller olmaları.

Ne zamandir ? TArihte 200 yillik bir tecrubeden bahsediyorsunuz. GEri kalan 1000 yili napicaz ? Acilara din degil dinsizlik sebep oldu.
Misal herkez zekatini verse ekonomik kriz aninda biterdi. Misalleri her ayetle cogaltabilirim !