Büyü bozdurursak yine büyü mü yapmış olruz.

Safis1

Kayıtlı Üye
Benim ne büyü duymuştum nede bir bilgim vardı.cok severek evlendim . Bir hafta geçmeden hiç sebepsiz birbirimiz le hiç alakamız kalmadı . Aylarca hiç soru bile sormadım. Kimselerde söylemedim bile. Teyzemin kızı neden çocuk olmuyor diye sordu da onunla az bişey dertleştim de büyü yü duydum. Onun sayesinde düzeldik. 25 senedir . birkaç kere tekrar etti. Hep teyzemin kızı bozdurdu. Bir kaç aydır buraya üye oldum . Sizleri okuyorum . Fakat bozdurmak ta büyü dür diye algıladım . Bozdurmak ta büyü müdür.

Ü

Üye silindi 58480

Nasil bozdugunuzla alakali. Cok fazla yolu vardir :
Buyu bozmanin en kahramanca ve mucahitce yolu sehid olmaya gider gibi Ayetel kursi bombardimani onculugunde dualarla ve Kuranla ic dunyanizdaki savasa girmektir.
Allaha inanip inanmadigin da zaten tesir altindayken Ayetel kursiye basvurup basvuramaginda ortaya cikar. Inanmiyorsaniz dua etmek nasip bile olmaz.
Tabi genele atifta bulunuyorum. Sizinle alakasi yok. Siz makul bir sekilde bozmussunuz gibi geldi bana okuyunca : )

boristanblue

Kayıtlı Üye
Eğer yapılan büyü tutuyorsa sizde bir açık var demektir, inananan bir insansanız Allah'a sığının, İnandığınız Allah'a güvenin ve islama uygun bir şekilde yaşamak için gayret ediniz namaz kılın oruç tutun dua edin ve Allah'ın izni olmadan size hiç bir şey yapamayacaklarını bilip Allah'a güvenip dayanın etkisinin giderek azalcağını görürsünüz yeter ki inançlı ve samimi olun! büyü bozdurmak için büyü yaptırmak hiçte mantıklı değil inanın

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Üyeleri yanlış bilgi bombardımanına tutmaktan vazgeçin artık, forum o kadar gereksiz ve yanlış bilgilerle doldu ki neresinden tutsak elimizde kalıyor.
Yapılan bütün bozdurma işlemleri birer büyüdür, çivi çiviyi söker.

Safis1

Kayıtlı Üye
Cevap yazan herkese çok teşekkür ederim. Nasıl bozdurdu günü bende bilmiyorum. Teyzemin kızı m önce bakım yaptır dış sonra suda davet yapan bir bey orda bakım da bozdu . Bankada muska verdi . Fakat gerçekten düzenledik. Uzun aralıklarla tekrar etti.yine bozdu bir kaç defa . Burada birkaç aydır sizleri takip ederek bayağı bilinclendim. Çok tşk ederim. İnşallah yanlış bişey yapmamış ımdır.

Berliner

Kayıtlı Üye
büyü bozma bir büyüdür diyenler kaç defa büyü bozmuş ki bukadar emin konuşuyor.

Rukye ile bozulan büyüler var. tüm Rukye uygulamaları da büyü sayılıyor değilmi zaten :)

Çeşitleri vardır. Havas konusunda Yetkili insanlar doğrudan zikirler ile ayeti kerimeler ile büyünüzü bozabilir.
havas ile büyü aynı şey değildir..
Sorunuzun cevabı hayır illaki büyüyü bozdurmak büyü yolu ile olmaz.

Safis1

Kayıtlı Üye
Rabbim büyü yapıp ta büyü bozdurmak zorunda bırakanlar ında hak ettiklerini verir inşallah. Nasıl bozdu bilmiyorum. Allah o beyden razı olsun. Sormadım bilgisizlik bu konularda . Ben biraz bilgi sahibi olabilmişsem buradan oldum. Sizlerde çok sağolun. Sizleri her zaman takip edicem inşallah.

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.

Rukye ile bozulan büyüler var. tüm Rukye uygulamaları da büyü sayılıyor değilmi zaten :)

Çeşitleri vardır. Havas konusunda Yetkili insanlar doğrudan zikirler ile ayeti kerimeler ile büyünüzü bozabilir.

İnsanlara yanlış bilgi vermeyin, yüz kere bu işin erbabı olan insanlar anlattı bun, havas islami kaynaklı bir büyü sistemidir.BÜYÜ, yapılan her havas çalışması kişinin ehil olup olmamasından ayrı olarak birer büyüdür.O büyüye bozmak için yapılan zikirler belli günlerde belli saatlerde belli adetlerde ve belli usullerde yapılmıyor mu acaba ? İslamın özünün neresinde var bu tam olarak ? Çok geniş zihinli müminlerin kabul etmekte zorlandığı şeylerden bir tanesi de bu.İlk önce kendilerini sonra boş akıl müritlerini kandırıyorlar.

Berliner

Kayıtlı Üye
İnsanlara yanlış bilgi vermeyin, yüz kere bu işin erbabı olan insanlar anlattı bun, havas islami kaynaklı bir büyü sistemidir.BÜYÜ, yapılan her havas çalışması kişinin ehil olup olmamasından ayrı olarak birer büyüdür.O büyüye bozmak için yapılan zikirler belli günlerde belli saatlerde belli adetlerde ve belli usullerde yapılmıyor mu acaba ? İslamın özünün neresinde var bu tam olarak ? Çok geniş zihinli müminlerin kabul etmekte zorlandığı şeylerden bir tanesi de bu.İlk önce kendilerini sonra boş akıl müritlerini kandırıyorlar.

Kimmiş bu işin erbabı olan insanlar merak ediyorum o mantığa göre İmam Gazali Hazretleri gibi, İbni Arabi Hazretleri gibi, El Buni Hazretleri gibi evliyalar da o halde büyü yapıyor sizin mantığınıza göre. Bu isimlerden birinin kitabını açıp okusaydınız kitaplarında nelerin olduğunu bilseydiniz bu mantığa göre onlarada büyücü deyip çıkardınız.

Sen Kuran da Allahtan yardım istiyorsun. Rukye ile Allahın ayetlerini okuyarak Allahın ayetlerinin hastaya şifa vermesini sağlıyorsun. İster milyon kere ister belirli zamanda oku. Herşeyin bir zamanı bir düzeni nizamı vardır. Misal şuan Ramazan ayındayız. Ve Farz olan oruç bu dönemde tutulur. neden başka dönemde tuttuğun Farz oruc olarak kabul olmuyor ? Neden cuma namazı sadece cuma öğle namazı vaktinde kılınıyor. ? Neden hac belirli bir dönemde yapılıyor ? Bunların da usulleri yokmudur ? Allah Haşa diğer günlerde yapılacakları kabul etmekten aciz mi ? Elbette değil. Yaratıcı bile yapılması istenen farz ibadetleri dahi belirli bir standarda düzene ve nizama koymuş "belirli usüllere uygun olarak ve belirli adetlerle " yapılmasını emretmişken havas uygulamalarının dahi belirli usüllerinin olmaması düşünülebilirmi ?
Hadislere bakarsanız örnek olarak Fatiha suresinin efsunlu bir sure olduğunu görebilirsiniz. Şimdi Hepimizin bildiği okuduğu Felak suresini bir büyüye sihre karşı şifa için okuyan eden adam büyüyü bozmak için büyü mü uyguluyor dersiniz ?

113/FELAK-4: Ve min şerrin neffâsâti fîl ukad(ukadi).
Ve düğümlere üfleyenlerin şerrinden.

Bu ayeti okuyup büyü bozmaya çalışan kişi de bu ayeti okuduğundan dolayı büyü yapıyor diyorsanız bence dönün bir size buna büyü diyenlere bakın derim.
selametle

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret

Yanlış bilgi vermeyin.Havas islami büyü metodudur.
Zikirlerin ayetlerin kullanılması bunun büyü olmadığı anlamına gelmez.
Ayetlerle yapılan nice büyü uygulamaları var aşık etmek kendine bağlamak vs.
Hatta ayetlerle yapılan negatif büyü işlemleri bile var.
Burada maksat harflerin titreşim özelliklerinden yararlanmaktır.
Size tavsiyem batı maji uygulamanın alt yapısını inceleyin birde havas uygulamanın alt yapısını inceleyin benzerliklerini görüceksiniz.

İsimlerini saydığınız imam gazali ibni arabi vs. bizim anladığımız manada evliya değillerdir.
İmam gazali ihya ulumuddin isimli eserinde der ki : Bayazıd bestamiyi bir defa görmek Allahı 70 defa görmekten daha hayırlıdır.
İmam gazali der ki : Peygamberler bilgilerini meleklerden alır biz ise direk Allahtan alırız

İbni arabi fusul hikem isimli eserinde der ki : firavun da Allaha iman etmiş sayılıyordu görünüşte kafir gibi olsada.
İbni arabi fusul hikem isimli eserinde der ki : Velilik peygamberlikten daha üstündür.hatta risaletten daha kamil bir makamdır.

Size evliya diye anlatılan kişiler anladığınız manada evliya değildir.Bilmem kim hazretleri birşey yaparsa sırf o yaptı diye büyü diye sayılmayacak mantığını bırakın artık.
hz ömer hz alide yapmış olsaydı büyü genede büyüdür.Büyü dediğimiz olgu yapan kişinin hatırına göre konumu değişmez.Mehmet vatandaşımız yapınca büyüdür ama bilmem kim hazretleri yapınca büyü değildir Allah katından mutlak bir ilimdir mevzularını geçin artık.
Mesela öldürme eylemini ele alalım.Bunu yapan kim olursa olsun öldürmek cinayettir yapanın hatırına göre bu eylemin adı değişmez.

Berliner

Kayıtlı Üye
Yanlış bilgi vermeyin.Havas islami büyü metodudur.
Zikirlerin ayetlerin kullanılması bunun büyü olmadığı anlamına gelmez.
Ayetlerle yapılan nice büyü uygulamaları var aşık etmek kendine bağlamak vs.
Hatta ayetlerle yapılan negatif büyü işlemleri bile var.
Burada maksat harflerin titreşim özelliklerinden yararlanmaktır.
Size tavsiyem batı maji uygulamanın alt yapısını inceleyin birde havas uygulamanın alt yapısını inceleyin benzerliklerini görüceksiniz.

İsimlerini saydığınız imam gazali ibni arabi vs. bizim anladığımız manada evliya değillerdir.
İmam gazali ihya ulumuddin isimli eserinde der ki : Bayazıd bestamiyi bir defa görmek Allahı 70 defa görmekten daha hayırlıdır.
İmam gazali der ki : Peygamberler bilgilerini meleklerden alır biz ise direk Allahtan alırız

İbni arabi fusul hikem isimli eserinde der ki : firavun da Allaha iman etmiş sayılıyordu görünüşte kafir gibi olsada.
İbni arabi fusul hikem isimli eserinde der ki : Velilik peygamberlikten daha üstündür.hatta risaletten daha kamil bir makamdır.

Size evliya diye anlatılan kişiler anladığınız manada evliya değildir.Bilmem kim hazretleri birşey yaparsa sırf o yaptı diye büyü diye sayılmayacak mantığını bırakın artık.
hz ömer hz alide yapmış olsaydı büyü genede büyüdür.Büyü dediğimiz olgu yapan kişinin hatırına göre konumu değişmez.Mehmet vatandaşımız yapınca büyüdür ama bilmem kim hazretleri yapınca büyü değildir Allah katından mutlak bir ilimdir mevzularını geçin artık.
Mesela öldürme eylemini ele alalım.Bunu yapan kim olursa olsun öldürmek cinayettir yapanın hatırına göre bu eylemin adı değişmez.

İslamda Şatahat nedir araştırmanızı tavsiye ederim. Konu çok uzayacak oyuzden buraya yazmıyorum internetten kolayca bilgi edinebilirsiniz.
Ayrıyeten bir hadiseyi paylaşma gereği duyuyorum. Madem Rukye de ayet okumak ta bir büyüdür. Haşa o halde Peygamberimiz de büyüye teşvik veriyor.
Kurandan Ayetler ile büyü yapılır. Celbinden muhabbetinden irsaline kadar. Fakat İşte o anda Havas olmaktan çıkar büyü yoluna girer.
Bir bıçak vardır ekmek kesmek için imal edilmiştir o işe yarar. ama sen o bıçakla adam öldürdün diye suçu bıçakta mı ararsın yoksa o bıçağı kullananda mı ?
Bu konu daha çok uzayacak. şu hadiseyide aktarıp konuyu burada kesiyorum.
Selametle.

Ebû Saîd -radıyallâhu anh- şöyle anlatır:

“Biz, Peygamber Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’in gönderdiği askeri bir seferde idik. Bir yerde konakladık. Yanımıza bir hizmetçi gelip:

«–Kavmimizin efendisini zehirli bir yılan soktu. Onunla meşgûl olacak erkekler de şu anda yanımızda değil. Sizde rukye yapan (tedâvi maksadıyla Kur’ân ve dua okuyan) biri var mı?» dedi.

Bunun üzerine bizden, rukye husûsunda mahâretini bilmediğimiz bir adam kalkıp onunla birlikte gitti ve hastaya okuyuverdi. Adam iyileşti. Okuyan arkadaşımıza otuz koyun verdiler. O da bize onların sütünden içirdi. Kendisine:

«–Sen rukye yapmasını bilir miydin?» diye sorduk.

«–Hayır, ben sâdece Fâtiha Sûresi’ni okuyarak rukye yaptım.» dedi. Biz ona:

«–Rasûlullâh’a sormadan bu koyunlara dokunma!» dedik.

Medîne’ye gelince durumu Peygamber Efendimiz’e anlattık. Allah Rasûlü -sallâllâhu aleyhi ve sellem-:

«–Fâtiha’nın rukye olduğunu sana kim söyledi? Verdikleri koyunları paylaşın, bana da bir hisse ayırın!» buyurdu.” (Müslim, Selâm, 66, 65; Buhârî, Fedâilü’l-Kur’ân, 9; İcâre, 16; Tıp, 33, 39)

Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem-; “Bana da bir hisse ayırın!” sözünü, ashâbının gönlünü hoş etmek ve tedâvi karşılığında alınan malın helâl olduğunu açıkça beyan etmek, yani amellerini te’yid maksadıyla söylemiştir. (Aynî, Umdetü’l-Kârî, XXI, 271-272)

Safis1

Kayıtlı Üye
Hepiniz çok sağolun benim anladığım kalbindeki niyet kötü amaç kıskançlık fesat taşıyor da büyü demek ki. Kimseye kötülük amacı yok kendi derdine derman aramak için Allah'a oluyorsan büyü felan değil demek ki . Ben öle anladım .

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Konuyu kendinize göre çarptırmışsınız, rukye veya duayı havas çalışmalarından ayıran belli başlı şeyler vardır, yukarıda kendi verdiğiniz örnekteki adamın büyü yapmadığı konusunda biz de hemfikiriz.Sizin yanlış anlamanız konu hakkında cahil olmanızdan ötürü.Aradaki farkı oturup da tekrar anlatıcak değiliz, forumu araştırın.

Safis1

Kayıtlı Üye
Sağolun Hazar . Ben zaten bu konuları hiç bilmedigimi. Buradan birşey ler algıladığı mı söyledim .dolasiyla cahil olduğumu biliyorum. Buradan takip ederek sahada çok öğreneceğim inşallah.çok teşekkür ederim.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
İslamda Şatahat nedir araştırmanızı tavsiye ederim. Konu çok uzayacak oyuzden buraya yazmıyorum internetten kolayca bilgi edinebilirsiniz.
Ayrıyeten bir hadiseyi paylaşma gereği duyuyorum. Madem Rukye de ayet okumak ta bir büyüdür. Haşa o halde Peygamberimiz de büyüye teşvik veriyor.
Kurandan Ayetler ile büyü yapılır. Celbinden muhabbetinden irsaline kadar. Fakat İşte o anda Havas olmaktan çıkar büyü yoluna girer.
Bir bıçak vardır ekmek kesmek için imal edilmiştir o işe yarar. ama sen o bıçakla adam öldürdün diye suçu bıçakta mı ararsın yoksa o bıçağı kullananda mı ?
Bu konu daha çok uzayacak. şu hadiseyide aktarıp konuyu burada kesiyorum.
Selametle.

Ebû Saîd -radıyallâhu anh- şöyle anlatır:

“Biz, Peygamber Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem-’in gönderdiği askeri bir seferde idik. Bir yerde konakladık. Yanımıza bir hizmetçi gelip:

«–Kavmimizin efendisini zehirli bir yılan soktu. Onunla meşgûl olacak erkekler de şu anda yanımızda değil. Sizde rukye yapan (tedâvi maksadıyla Kur’ân ve dua okuyan) biri var mı?» dedi.

Bunun üzerine bizden, rukye husûsunda mahâretini bilmediğimiz bir adam kalkıp onunla birlikte gitti ve hastaya okuyuverdi. Adam iyileşti. Okuyan arkadaşımıza otuz koyun verdiler. O da bize onların sütünden içirdi. Kendisine:

«–Sen rukye yapmasını bilir miydin?» diye sorduk.

«–Hayır, ben sâdece Fâtiha Sûresi’ni okuyarak rukye yaptım.» dedi. Biz ona:

«–Rasûlullâh’a sormadan bu koyunlara dokunma!» dedik.

Medîne’ye gelince durumu Peygamber Efendimiz’e anlattık. Allah Rasûlü -sallâllâhu aleyhi ve sellem-:

«–Fâtiha’nın rukye olduğunu sana kim söyledi? Verdikleri koyunları paylaşın, bana da bir hisse ayırın!» buyurdu.” (Müslim, Selâm, 66, 65; Buhârî, Fedâilü’l-Kur’ân, 9; İcâre, 16; Tıp, 33, 39)

Rasûlullah -sallâllâhu aleyhi ve sellem-; “Bana da bir hisse ayırın!” sözünü, ashâbının gönlünü hoş etmek ve tedâvi karşılığında alınan malın helâl olduğunu açıkça beyan etmek, yani amellerini te’yid maksadıyla söylemiştir. (Aynî, Umdetü’l-Kârî, XXI, 271-272)

tam olarak dediğiniz gibi peygamber büyüye teşvik veriyor.İnternetten kopyala yapıştır yaparak hadis paylaşmakla birşeyi ıspatlamış olmuyorsunuz.had,s,n şerhi denen birşey var. yani açıklaması.

Araştırırsan kendin görürsün ben size özet geçeyim direk olarak.Peygamberimiz rukye de dahil olmak üzere bir çok majikal uygulamayı yasaklamıştı sonrasında insanlar "Biz rukyeyi yılan ve akrep sokmalarına çeşitli hastalıklara karşı okuyoruz buna rağmen yapmayalımmı" diye sorunca peygamberimiz de sadece Allahın adını anarak yapmak kaydıyla buna cevaz verdi.
Peygamber büyüye nasıl cevaz verir derseniz bir kaç örnek vereyim.
İslam da varlıklarla görüşerek onlara iş yaptırmak haramdır bunu bilmeyen yok ancak kuran-ı kerim ile sabittir ki süleyman a.s şeytanları cinleri kullanmıştır bu ona özel verilmiş bir izindi.Rukye de pekala Allahın müsadesiyle onun adını anmak şartıyla helal kılınmış olabilir.Tekrar etmek te fayda görüyorum.Cımbızlama yöntemiyle bir hadisi sunarak birşeyi ıspatlamış olmuyorsunuz.Sorsak hadislerdeki kavramları hadis çeşitlerini maiyetlerini bilmezsiniz ama paylaşmada sınır yok nazar değmesin.En azından bir hadisin şerhini okuma zahmetine girin.

Berliner

Kayıtlı Üye
tam olarak dediğiniz gibi peygamber büyüye teşvik veriyor.İnternetten kopyala yapıştır yaparak hadis paylaşmakla birşeyi ıspatlamış olmuyorsunuz.had,s,n şerhi denen birşey var. yani açıklaması.

Araştırırsan kendin görürsün ben size özet geçeyim direk olarak.Peygamberimiz rukye de dahil olmak üzere bir çok majikal uygulamayı yasaklamıştı sonrasında insanlar "Biz rukyeyi yılan ve akrep sokmalarına çeşitli hastalıklara karşı okuyoruz buna rağmen yapmayalımmı" diye sorunca peygamberimiz de sadece Allahın adını anarak yapmak kaydıyla buna cevaz verdi.
Peygamber büyüye nasıl cevaz verir derseniz bir kaç örnek vereyim.
İslam da varlıklarla görüşerek onlara iş yaptırmak haramdır bunu bilmeyen yok ancak kuran-ı kerim ile sabittir ki süleyman a.s şeytanları cinleri kullanmıştır bu ona özel verilmiş bir izindi.Rukye de pekala Allahın müsadesiyle onun adını anmak şartıyla helal kılınmış olabilir.Tekrar etmek te fayda görüyorum.Cımbızlama yöntemiyle bir hadisi sunarak birşeyi ıspatlamış olmuyorsunuz.Sorsak hadislerdeki kavramları hadis çeşitlerini maiyetlerini bilmezsiniz ama paylaşmada sınır yok nazar değmesin.En azından bir hadisin şerhini okuma zahmetine girin.

"İslam da varlıklarla görüşerek onlara iş yaptırmak haramdır bunu bilmeyen yok "

bu sözünüzü ispatlarmısınız ?
haram diyorsunuz mekruh da değil. birşeyin haram olması için kesinkes ayet ile sabit yasaklanmış olması gerekiyor.
Haram dediğinize göre Allah c.c kitabında kesinkes yasaklamış olması ve haliyle bunun için de bir ayet olması gerekiyor. Biz cahil insanlarız, bizlerle bilgilerinizi paylaşın da hangi ayete göre bu dediğiniz haram mış bizlerde öğrenelim o halde bu bilgiyi de bizden esirgeyecek değilsinizdir umarım :)

alejan

Kayıtlı Üye
Büyü bozdurmak zorunda olduğunuz birşeydir eğer büyü size veya ailenize yapıldıysa bozdurabilirsiniz sakıncası yoktur

Ü

Üye silindi 58480

"İslam da varlıklarla görüşerek onlara iş yaptırmak haramdır bunu bilmeyen yok "

bu sözünüzü ispatlarmısınız ?
haram diyorsunuz mekruh da değil. birşeyin haram olması için kesinkes ayet ile sabit yasaklanmış olması gerekiyor.

Doğrusu insanlardan bazı kimseler, cinlerden bazılarına sığınırlardı da, cinler onların taşkınlıklarını artırırlardı.” ﴾Cin Suresi,6)
Sanirim bu ayet. Cinlerle cok fazla icli disli olmanin illa ki insani azgirmakla veya haramlara karsi duyarsiz hale gelmekle sonuclandigini bildiriyor.
Haramdir dersek, hangi kasitlarla cinlere basvurdugumuzla gore haram diyebiliriz. Yoksa alemlerde Allahin adinin gectigi hakikati uzerinden cinni aleme bi sekilde gecmis olmak tabi ki haram degil bilakis imtihan olur.

Biz cahil insanlarız, bizlerle bilgilerinizi paylaşın da hangi ayete göre bu dediğiniz haram mış bizlerde öğrenelim o halde bu bilgiyi de bizden esirgeyecek değilsinizdir umarım :)

Cok tuzakci bir uslup olmus : ))
Cevap gelince kendi vereceginiz cevaba iyi hazirlanmissiniz gibi duruyor. Dogal sohbete ima katmissiniz. Halbuki ne guzel konusuyorduk.

Berliner

Kayıtlı Üye
Doğrusu insanlardan bazı kimseler, cinlerden bazılarına sığınırlardı da, cinler onların taşkınlıklarını artırırlardı.” ﴾Cin Suresi,6)
Sanirim bu ayet. Cinlerle cok fazla icli disli olmanin illa ki insani azgirmakla veya haramlara karsi duyarsiz hale gelmekle sonuclandigini bildiriyor.
Haramdir dersek, hangi kasitlarla cinlere basvurdugumuzla gore haram diyebiliriz. Yoksa alemlerde Allahin adinin gectigi hakikati uzerinden cinni aleme bi sekilde gecmis olmak tabi ki haram degil bilakis imtihan olur.

[/COLOR]
Cok tuzakci bir uslup olmus : ))
Cevap gelince kendi vereceginiz cevaba iyi hazirlanmissiniz gibi duruyor. Dogal sohbete ima katmissiniz. Halbuki ne guzel konusuyorduk.

Diğer arkadaşımızdan cevap bekliyorum. o arkadaş da yazsın, Allahın izniyle cevap vereceğim. Sığınmak ile görüşüp iş yaptırmak arasında fark vardır. Havas ilminde ruhanilerden medet umulacak olsa ayet okunmazdı. Ayet okuyan adama da sen cinlerden yardım istedin demek doğru olmaz.
Bahsettiğiniz gibi cinler ile cok fazla icli disli olmak insana bir imtihan , bazı durumlara karşı duyarsızlık veya kibirlenme verebilir. fakat her iletişimde olan insan da haram işleyecek diye bir kural yok. kaldı ki İmam-ı Şibli hazretlerinin cinlerin esrarı adlı kitabında bir dolu sahabenin cinler ile iletişimine bir dolu güvenilir kaynakta kişilerden aktarma durumlar söz konusu. bir şeye haram diyebilmek için kesinkes açık ve net bir şekilde bir ayette yasaklanmış olması gerekmektedir. bir ayete dayanarak bir şeyin yanlış olduğunu (haram olduğunu demiyorum bakın haram kesindir.) düşünüyorsan "mekruh"tur diyebilirsin. Haram demek kesinkes ayetlerden bir delil gerektirir. Şunu da belirteyim bildiğimiz bilmediğimiz şeyler olabilir. Bilmediğim, yorumunu anlayamadığım bir ayet vardır arkadaş ona dayanıyordur, saygı duyar doğru diyorsun der yeri gelirse elini öperim, İlim bu , öğrenerek , tartışarak öğreneceğiz.
Benim de bir dayandığım ayet var hocamızın bize bu ilim için dayanak olarak sunduğu. Onu açıklayacağım arkadaştan cevap geldikten sonra. Ama arkadaş doğru söylüyordur dayanak noktası sağlamdır o zaman saygı duyarım konu orada kapanır.

asterix

Kayıtlı Üye
Büyünün bozulması büyü olmaz mantıken,biri silahla yaralansa kurşun vucutta kalsa cerrah çıkarsa bu cerraha suç isnad etmez hatta ödüllendirilir.