Size benden karışık bir soru ama asil konu merak

Makes

Kayıtlı Üye
Bu forumda yeniyim konuyu nered acayim diye dusundum burayi gordum.

Hayatin amacini sorgulamak size ne kazandirdi? Hayatin hepimize bahşettiği farkli senaryolarmi var? Atiorum ben icimde yanan merak duygusunun kurbani olacagimi goruyorum ama bu merak duygumun onune gecemiyorm. Bu bana bahşedilen rol mü? Her sekilde öleceğiz zaten buna merak sebep olsa ne olacak? Atiyoum ben bir evin altında tunel buldum meraktan onlem alip iceri girdim. Fakat onlemlerim yetersizmis ve öldüm. Ölüm sebebim size gore nedir? Nasil bir dusunceyle yaklasirsiniz?

Ü

Üye silindi 58480

Merak etmek farkindalik arttirmak icindir. Sizin ruhsal olarak farkindaliginizi yukseltmek icin size verilmistir. Yani hepimize belli oranlarda.
Merakli olmakta sorun olmaz.

Basiniza kotu seyler gelmeye birden baslamaz. Keci ucuruma giderken meraktan gider ama koruyucu melegi olan coban onune tas atar ve onu caydirir. Keci uyariya inat ederse daha anlayacagi dilden bir tas gelir ve cani yanar. Onu da anlamadi bi tas gelir bacagini kirar .. Allah korurken kendini iste boyle gizler.

Merakli olmak kotu degil ama isaretleri ve okuyamamak kotu. Akli orten hersey Kuranda sarhosluk olarak ele alinir. Zafer sarhosu, sarap sarhosu, zevk sarhosu, iktidar sarhosu, tembellik sarhosu vs. Merak sarhosu olmadiginiz surece sorun yasamazsiniz.

Caraco

Kayıtlı Üye

Hayatin amacini sorgulamak size ne kazandirdi? Hayatin hepimize bahşettiği farkli senaryolarmi var? Atiorum ben icimde yanan merak duygusunun kurbani olacagimi goruyorum ama bu merak duygumun onune gecemiyorm. Bu bana bahşedilen rol mü? Her sekilde öleceğiz zaten buna merak sebep olsa ne olacak? Atiyoum ben bir evin altında tunel buldum meraktan onlem alip iceri girdim. Fakat onlemlerim yetersizmis ve öldüm. Ölüm sebebim size gore nedir? Nasil bir dusunceyle yaklasirsiniz?
Bana farkındalık kazandırdı. Fakat bütün amaçların anlamsız olduğunu gördüm. Vaadedilen şeylerin de. Hayatın amacını sorgulamak bana aslında amacı olmadığını farkettirdi.
Amacı biz yükleyebiliriz ama bunu gerçekleştirmenin yolunu bize açmayabilir hayat.
Tanrısal bir amaç olduğunu düşünebiliriz. Düzgün bir yaşam sürüp öbür dünyada rahat edeceğimizi sanabiliriz. Fakat bir şey gerçek olmak için çok iyiyse, büyük ihtimalle gerçek değildir. Umut ettiklerimizin doğru olduğunu kanıtlamanın hiçbir yolu yok. Ve öyle görünüyor ki bu umutlar bizim hüsn-ü kuruntularımızdan ibaret. Hayat bize senaryo falan da biçmiyor. Sadece varız. Bize biçilen bir şey yok, sadece var olan durum var ortada. Sebepsizce. Kimse dünyanın merkezinde değil. Kimse özel de değil. Şahsi düşüncelerim tabi. Fakat determinizmi desteklediğim için her şeyin olacağına vardığını da düşünüyorum. Yani kader vardır. Bundan da hayatın bize özgü senaryolar bütünü olduğu çıkarılabilir sanırım. Fakat özel olarak bize "biçilen" bir rol oynadığımızı düşünmüyorum
Merakı gidermek büyük bir tutkudur bence. İnsan bunun için ölebilir bile. Şahsen boşuna öldüğünüzü falan düşünmem.

karabüyücü

Kayıtlı Üye
hayatın amacı tüm ömrün boyunca bilgini ,emeğini , gücünü nerde harcadın öldükten sonra rahmetli iyidir dedirtmişsen sen amacına kavuşsun demektir

Aisling

Kayıtlı Üye
Hayat kimseye senaryo belirlemez kendi başına iyi ya da kötü değil nötr durumdadır. Herkes kendi hikayesinde yönetmen, senarist ve oyuncudur. İradesi ile amacını, yolunu belirler. Anlamlar arayan insan denen varlıktır. Anlamları kazandıranda. Evrene küçücük bir göz penceresinden bakıp varlığını yorumlamaya çalışır, bu cevap belki zaman içinde değişime uğrayabilir, seçenekler çoğalıp azalabilir, beşikten son nefese kadar sürecektir belki de bu süreç. Şimdiye kadar hiç bu amacını belirlemiş bir insan görmedim daha. "Ben kimim?" "Neyim?" "Neden varım?" "Bana ne olacak?" gibi sorular hepimizin aklında dönüp duruyor. Ben hala arayış içerisindeyim. Basmakalıp bir cevap adına değil, bana aileden öğretilen şeyler değil, kendim de ben ne buluyorum diye. Tam bir keşmekeş.

Naden

Kayıtlı Üye

Bu sekilde ölürsen ve bunun böyle olduğunu bildiğim takdir de gözü açık gitmedi en azından derim.
İnsan kendi kendini bir şeylere inandirmaya bayılıyor açıkçası seviyoruz bu hayatı.

Orçun

Banlı Kullanıcı
İş
Astrolog
Her ne sebeple öl. Bu sana biçilen takdirinin sonucudur.