Yaşam Tarzı Oluşturmak

Denteus

Kayıtlı Üye
Öncelikle merhaba değerli mabet üyeleri! Ben yaklaşık 5 yıldır buralardayım. Kimi zaman pasif olsam da ara ara girip okuyorum ve şunu söylemeliyim ki bu site hayatımı ciddi anlamda değiştirdi. Neyse konuma gelelim son dönemde hayatımda ciddi anlamda bir amaçsızlık yaşıyorum. İşin kötü tarafı önemde yollar var ama hiç birini seçemeden öyle mal gibi kalıyorum. Hayatımı bir türlü düzene sokamıyorum.

Kendimden bahsedecek olursam 21 yaşında, taşra üniversitelerinden birinde ortalama üzeri bir bölüm okuyorum. Bu bölümde çalışmayı istiyorum ama şu an derslerden, arkadaşlardan hatta aldığım nefeslerden dahi çok sıkıldım. Sürekli uyuma ihtiyacı hissediyorum. Normalde hobilerim var ve bunlara zaman ayırırsım kendimi iyi hissederim bunu biliyorum ama yinede yapamıyorum sürekli kendimi geri çekiyorum. Zamanımı sürekli boş işlere harcıyorum. On dakika önce verdiğim kararı uygulayamıyorum.

Sizden istediğim bildiğiniz yaşam tarzlarını söylemeniz. Kendimi rüzgarda savrulan bir poşet gibi hissediyorum. Eğer bir yaşam tarzına uyarsam hayatımdaki diğer şeyleri de düzene sokabilirim gibi geliyor. İslamı denedim ancak cemaatler bir anda yutmaya çalıştı beni. Onun dışında da net bir düzen sunmadığı için işime yaramadı. Bunun dışında bana önerebileceğiniz araştırıp öğrendiğimde hayatımı düzene sokmamı sağlayacak bir yaşam disiplini var mı?

Şimdiden çok teşekkür ederim, ışıkla kalın.

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Sadece islam değil, diğer bütün dinlerin de amacı kişiyi ölümden sonraki yaşama, başkaları için çalışma, hoşgörü, disiplin, özveri, fedakarlık gibi erdemleri kazandırarak hazırlamaktır.O yüzden size uygun olan bir tanesi mutlaka işe yarar.İslamı, cemaatler olarak algılamayın, islamın cemaatle olan tek ilgisi namazdır, geri kalan her şey için terk edebilirsiniz islami toplulukları.Sadece namaz için bir araya gelmek kafidir, günde beş kere ki bu da müthiş bir düzen demek.
Daha da doğuya gitmek isterseniz çeşitli yoga disiplinleri ve felsefeleri vardır, onlarda yine bedeni zihni ve duyguları eğitmek açısından kapsamlı ve işe yararlıdırlar ama kullanışlılık ve sömürülmeye müsaitlik açısından-batı sağolsun- pek sıcak bakılmaz.Yani benim fikrim öyle, yoga güzel bir spor, meditasyon epey faydalı ama kendinizi pek rahat hissetmezsiniz.

Velhasıl ne yaparsanız yapın işin fiziki-duygusal ve entellektüel boyutu aynı açıda sizi ileriye taşısın.Gerçek düzen ve bilgelik budur.Bir tanesi eksik kalırsa yol yarım kalır.Beden için düzenli spor, duygusal için düzenli iyilik yapmak, hayır işi veya birilerine bir şey öğretmek- entellektüellik için de okumaya hiç ara vermemek.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Öncelikle merhaba değerli mabet üyeleri! Ben yaklaşık 5 yıldır buralardayım. Kimi zaman pasif olsam da ara ara girip okuyorum ve şunu söylemeliyim ki bu site hayatımı ciddi anlamda değiştirdi. Neyse konuma gelelim son dönemde hayatımda ciddi anlamda bir amaçsızlık yaşıyorum. İşin kötü tarafı önemde yollar var ama hiç birini seçemeden öyle mal gibi kalıyorum. Hayatımı bir türlü düzene sokamıyorum.

Kendimden bahsedecek olursam 21 yaşında, taşra üniversitelerinden birinde ortalama üzeri bir bölüm okuyorum. Bu bölümde çalışmayı istiyorum ama şu an derslerden, arkadaşlardan hatta aldığım nefeslerden dahi çok sıkıldım. Sürekli uyuma ihtiyacı hissediyorum. Normalde hobilerim var ve bunlara zaman ayırırsım kendimi iyi hissederim bunu biliyorum ama yinede yapamıyorum sürekli kendimi geri çekiyorum. Zamanımı sürekli boş işlere harcıyorum. On dakika önce verdiğim kararı uygulayamıyorum.

Sizden istediğim bildiğiniz yaşam tarzlarını söylemeniz. Kendimi rüzgarda savrulan bir poşet gibi hissediyorum. Eğer bir yaşam tarzına uyarsam hayatımdaki diğer şeyleri de düzene sokabilirim gibi geliyor. İslamı denedim ancak cemaatler bir anda yutmaya çalıştı beni. Onun dışında da net bir düzen sunmadığı için işime yaramadı. Bunun dışında bana önerebileceğiniz araştırıp öğrendiğimde hayatımı düzene sokmamı sağlayacak bir yaşam disiplini var mı?

Şimdiden çok teşekkür ederim, ışıkla kalın.
Merhaba.Herkesin yaşamı kendine özeldir.Bir söz vardır,herkes kendi hayatının başrolünü oynar.Burda kalıp halinde şu yaşamı benimseyin,uygulayın diyemem.Bana göre uygulanabilecek bir yaşam yok.Herkesin iradesiyle oluşturduğu kendi hayatı var.Bazıları birbirine çok benzer olsada detaylarda hiç kimseninki aynı değil.
Önünüzdeki yollara gelince..Eğer o yollardan birini yürekten isteseydiniz şu ana kadar seçiminizi yapmış olurdunuz.Çünkü insan birşeyi yürekten istediğinde değil sıkılmak adım atamamak o şeyi geeçekleştirmek için uyku uyuyamıyor.O istek öyle bir dürtü yaratır.Kararsız iseniz karar vermek zorunda değilsiniz.Bir kararı vermek zorunda hissettiğiniz için veriyorsanız o karar ileride pişmanlık yaratır.Bu kadar aceleci davranmayın.Sakin olun.Deriiin nefesler alın(gerçi nefes almaktan sıkılmışsınız:))ama dinginleşin.Biraz kişisel atalet var gibi aynı zamanda sanki sizde..Zaman tanıyın kendinize.

asterix

Kayıtlı Üye
Kendini tanımuya çalış,gözlemle nelerden hoşnaıyorsun neye ilgi duyuyorsun neye meylin var,duygularını tanı kendini keşfetmeye çalış derinlere indikçe yol fermuara gibi açılır.

unbroken

Kayıtlı Üye
Yaşam tarzları diye kalıplaşmış bir kaideler bütünü yok ki. Sen ne şekilde ve ne şartlar altında yaşıyorsan zamanla bu monoton senin yaşam tarzını oluşturur zaten, bu da senin yaşam tarzın olur. Yani biri çıkıp sana anlarını yaşaman için bir liste veremez. Bu tamamen senin yaşam standartlarınla alakalı olarak zamanla kendiliğinden oturacak bi denge. Şuan boşlukta olabilirsin ama tutunacak birşey muhakkak bulursun. Ayrıca islamı tarz yaşamak için illa bir tarikata vs tabi olman gerekmiyor. Kitap belli ibadetler belli herşey net bir şekilde belli. Bunu hop yaşam tarzı haline de getirmene gerek yok. Aşama aşama okuyup öğrenerek aklını ve vicdanını kullanarak ibadet ederek başlayabilirsin. Ben dinde Allah ile kul arasına başka bir kul sokulmasına kendimce karşıyım hiçbir tarikatla da işim olmaz. Sana da dini bu şekilde yaşamanı tavsiye ederim. Sevgiler.

albus

Kayıtlı Üye
Merhaba Danteus.
Kendimi rüzgarda savrulan bir poşet gibi hissediyorum.
Bu cümleden sonra Noir Desir’in Le vent nous portera (Rüzgar bizi taşıyacak) şarkısını mırıldanmaya başladım. Şu anki ruh haline uyacağını düşünüyorum.
[video=youtube_share;NrgcRvBJYBE]https://youtu.be/NrgcRvBJYBE[/video]

YouTube’da TED konuşmalarını dinleyebilirsin, Türkçe konuşmalar pek kaliteli değil İngilizceleri dinlemeni tavsiye ederim. Sana yardımcı olabilecek bir sürü bilgi var tecrübeli kimselerden.
Ama durumun depresyon belirtileride gösteriyor. Psikologla konuşsan faydalı olabilir.