hızır as çağırma duaları hakkında bilgi

lilith.93

Kayıtlı Üye
Arkadaşlar internette çok fazla duayla karşılaştım bu duayla ilgili merak ettim sizlerden tecrübe edinen var mı?

ruhname

Kayıtlı Üye
Bir dua ile Hızır' in geleceğini , zuhur edeceğine gerçekten inanabiliyor musun? Yani tamam var öyle biri yaşadığı islami kaynaklarda rivayet edilir.Genelde anadoluda fakir , pejmürde halde insanlardan yardım isteyerek bir nevi onların niyetini ölçdüğüne dair onlarca darbı mesela anlatılr bugün gelinen zamanda artık böyle hadiselere tesadüf edebilmek güç dolayısıyla oturup bir dua ile Hızır a.s çağırmak ne derece uygun varın siz düşünün

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Dua ile hızır a.s gelmez gelsede sen hızır olduğunu bilmezsin sana gelip ben hızırım demez.Sultan süleymanın hızır ile karşılaşmasını araştırın.
Böyle şeylere itibar etmeyin derim.
Hızır gibi kişilerin gelebilmesi için makamca epey yüksekte olmanız lazım.Ledün ilmi diye tabir edilen mistik deryalarda dolaşıcak bir makamda olmalısınız.

asterix

Kayıtlı Üye
112 aci,155 polsi.11 itafiye gibi evrende metafizik olarak bir acil yardım hızır sistemi olmalı ihtiyaç çok.

sageeh

Kayıtlı Üye
112 aci,155 polsi.11 itafiye gibi evrende metafizik olarak bir acil yardım hızır sistemi olmalı ihtiyaç çok.

Belkide vardır :)

Bu yazdığınızı görür görmez aklıma tasavvuftan Muridin Murşidinden acil durumda yardım isteme şekilleri geldi.

Misal ; Nakşibendi de "25 estağfirullah" ın sırrı.

Paradise.

Kayıtlı Üye
Hızır aleyhisselam dua ile gelmez şeklinde net konuşmak doğru değil. Yer gök dua üzerine yaratılmışır. Israrlı bir biçimde kalpten dua etmek gerekir. Fakat şu var ki onun hızır oldugunu gittikten sonra anlarsınız yada hiç anlayamazsınız. Gelmesi için değil de onun hızır oldugunu anlayabilmeniz için ledun ilmine vakıf ve yüksek mertebelerde olmanız gerekir. Selametle.

Paradise.

Kayıtlı Üye
Onun yanınıza geldiği an hızır oldugunu anlabilmeniz için dye düzeltiyorum saygılar

lilith.93

Kayıtlı Üye
Dua ederken araya aracı koymak gibi hızır as çağırmak bu şirk olur mu ? Tabi haklısınız yüksel mertebe de olmak gerekir ama kalple edilen çok samimi dualara da Allah icabet eder diye düşünüyorum sadece hızır as çağrmak için değil her dua için yani

lilith.93

Kayıtlı Üye

Belkide vardır :)

Bu yazdığınızı görür görmez aklıma tasavvuftan Muridin Murşidinden acil durumda yardım isteme şekilleri geldi.

Misal ; Nakşibendi de "25 estağfirullah" ın sırrı.

şirk olmuyor değil mi bu durum? Allah ile araya aracı koymak gibi konuda net bilgim yok muhalefet olma amaçlı değil bilgi alma amaçlı soruyorum

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Kuran da Hızır yoktur.
Huzır islam peyfanberinin ölümünden yüzyıllar sonra yazılmış ve hadis olarak kabul edilen bazı metinlerde geçer.
Mezopatamya da Hızır inancı çok büyük bir öneme sahip olduğu için alimler Hızır’ın hz Musa ile ilgili ayetlerde ilmi ledüm ilmi verilmiş bir insan olduğuna karar vermiş ve hz Hızır as oluşmuştur. Öyle ise Hızır artık ölmüş bir ilim sahibi kişidir. Yani çağrılamaz.

Kuran da olmayan bir şey islam inancı gibi kabul etmek doğru bir yaklaşım değildir

mezapotamya doğa inançı dinlerinde Hızır bir doğa Tanrı’sı ya da doğaya ait kutsal bir ruhtur. Anlamı yeşil denektir ve baharın gelişini sembolize eder. Ölümsüzdür .
Bu inanç daha sonra Mezopotamya da ki dinleri de etkilemiştir. Kuran da Tevrat’a Hızır ismi geçemez ama Hızır islamlaştılımış ve musevileştirilmiltir.

Şiilik ve Alevilikte ise anlamı daha büyük ve derindir. Tasavvuf ile birlikte Hızır islamda da büyük bir öneme sahip olmuştur .

Türk pagan inançlarının büyük bir bölümü islamlaştırıldığı gib Anadolu islam yaşantısında bahar bayramı Hıdırellez oluştur.

Özetle Hızır islamın özünde olmayan bir inançtır islamlaştırılmıtır.
Ortaçağ döneminde özelikle islam alimleri Yok demekten çok korkardı çoğunluğa uymayı tercih ederdi. Bu yüzden pek çok islam da olmayan inanç alimler tarafından yazılmış ve tekrar edilmiştir

brotherhood

Kayıtlı Üye
Kuran da Hızır yoktur.
Huzır islam peyfanberinin ölümünden yüzyıllar sonra yazılmış ve hadis olarak kabul edilen bazı metinlerde geçer.
Mezopatamya da Hızır inancı çok büyük bir öneme sahip olduğu için alimler Hızır’ın hz Musa ile ilgili ayetlerde ilmi ledüm ilmi verilmiş bir insan olduğuna karar vermiş ve hz Hızır as oluşmuştur. Öyle ise Hızır artık ölmüş bir ilim sahibi kişidir. Yani çağrılamaz.

Kuran da olmayan bir şey islam inancı gibi kabul etmek doğru bir yaklaşım değildir

mezapotamya doğa inançı dinlerinde Hızır bir doğa Tanrı’sı ya da doğaya ait kutsal bir ruhtur. Anlamı yeşil denektir ve baharın gelişini sembolize eder. Ölümsüzdür .
Bu inanç daha sonra Mezopotamya da ki dinleri de etkilemiştir. Kuran da Tevrat’a Hızır ismi geçemez ama Hızır islamlaştılımış ve musevileştirilmiltir.

Şiilik ve Alevilikte ise anlamı daha büyük ve derindir. Tasavvuf ile birlikte Hızır islamda da büyük bir öneme sahip olmuştur .

Türk pagan inançlarının büyük bir bölümü islamlaştırıldığı gib Anadolu islam yaşantısında bahar bayramı Hıdırellez oluştur.

Ortaçağ döneminde özelikle islam alimleri Yok demekten çok korkardı çoğunluğa uymayı tercih ederdi. Bu yüzden pek çok islam da olmayan inanç alimler tarafından yazılmış ve tekrar edilmiştir

Sayın urum sormak istediğim birşey var bu konuda en yakınlarımızın anlattığı bazı hikayelerde onları uyararak ölümden kurtardığı ve daha sonra ortadan kaybolduğunu duyduğum oluyor bizzat ailemin başına gelenlerde var ,hızır a.s degilse bile amacı insanlara bu şekilde yardım etmek olan başka varlıklar var mıdır ?

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Hızır inancı güzel bir inanç belki de parapsikoloji de hızır için anlatılan hikayelerden etkilenecek bu yardımcılara Hızırlar hızır kültü, hızırcılar gibi ifadeler kullanılıyor. Eski ökült gelenekte de bu vardır yeşiller diye hızır yeşil demekti

yeşil rengi her kültürde kutsaldır zaten. İyi güzel şifalıdır.

Melek inancına sahip her dinde zaten insana yardım edenler vardır onlar melektir
eski Türk inanınca insana yardım eden kutsal ruhlar vardır bu kutsal ruhların bazıları ise atalarınızdır bizi sevdikleri için yardım ederler bazıları da yükselmiş üstatlardır
islamda bu İnaç evliya inancı olarak şekil değiştirmiş ya da türbe inancı yoksa islamın özünde evliya ve türbe yoktur.

İslam ınıncıda bize yardım eden başka varlıklar daha vardır ama isim verilmez detay verilemez
Allah tan başka bir şeye yalvarmamamın önüne geçmek için sanırım insanlara doğaya hayvanlara düzene sahip bu varlıklardan çok bahsedilmemiştir ( bu konu sadece benim yorumum kuran da böyle bir Bilgi geçmiyor)

özetle her din ve inanç sistemimde evrene ve evrene ait olan herşey de yardımcı olan varlıklardan bahsedilir.

Benim kendi İancımda da var sadece İnanç değil yaşadığım pek çok şey var ilahi bir yardımı olduğuna inanmama sebep olacak

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Hızırın, islam kültüründeki idris/ilyas ve aynı zamanda diğer bir görünüm olan thoth veya hermes ile aynı kişi olduğu söyleniyor.Bu konuda bir yazı okumuştum.Ama tabi mesela bu kadar basit değil.

kola

Banlı Kullanıcı
Kuran da Hızır yoktur.

kuranda yokmudur musa as ile hızır as kıssası nerde geçiyor peki ??

sageeh

Kayıtlı Üye
kuranda yokmudur musa as ile hızır as kıssası nerde geçiyor peki ??

Sevgili kola ,

Lafız olarak hızır zikredilmiyor. Ancak birçok tefsir Alimi hatta neredeyse tüm hadis alimleri bu kişinin hızır olduğunu söylüyor. Ancak hızır ölmüş müdür? Yoksa kıyamete kadar yaşayacak mıdır? Araştırılıp akledilmesi gereken bir mevzudur.

Kehf Suresi 65. Ayet ;

Hz. Musa’nın üstün merhamet ve ilim sahibi Hz. Hızır ile buluşması

فَوَجَدَا عَبْدًا مِّنْ عِبَادِنَآ ءَاتَيْنَٰهُ رَحْمَةً مِّنْ عِندِنَا وَعَلَّمْنَٰهُ مِن لَّدُنَّا عِلْمًا

"Derken, katımızdan kendisine bir rahmet verdiğimiz ve tarafımızdan kendisine bir ilim öğrettiğimiz kullarımızdan bir kulu buldular."

Kehf Suresi 66 dan sonrası da anlatır kıssayı araştırmak isteyen bakabilir.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Kuran dışındaki başka kitaplarda geçiyor. “Kendisine ilim öğretimiz Kulu buldular” ayetinde geçen cümleyi ne alaka ile hızır ile bağladıkları belirsiz ama işde islam alimleri öyle bir karar vermişler.

En tuhaf tarafı o kadar çok emin bir şekilde anlatılar ki kuran da olmadığına inanamıyor insan. Bunu neden yaptıklarını da anlamıyorum Yani bir alim böyle bir çıkarım yaptı diğerleri tekrar mı etti bilemiyorum

en kötüsü ise şu hz Musa ile Hızır ile ilgili araştırma yaptığınızda kuran da gerçekten varmış ekleme yapıyorlar. Kuran’a bir harf bile eklemek kesinkes Peygambere bile (aktarcısı olduğu için bile diyorum) yasak kılınmıltır. Bu nasıl bir alimlik artık siz düşünün.

Buna benzer o kadar çok sorun var ki. Kuran da havva ismi geçmez ama herkes geçtiğini sanır ve her alim bunu tekrar eder.
Kurandaki din ile bazı alimlerin Dini maalesef farklı bu yüzden müslümanlar kuranı çok iyi okumalı.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Kuranda olmamasına rağmen her alimin ısrarla ismi verilmeyen o kula hızır demesinin sebebi geleneksel islamda olan nakilcilik anlayışıdır.Hz.ebu bekir dinimiz nakil dinidir demiştir bu bi yere kadar bu doğru peygambere ne vahyedilmişse müslümanlar kendilerince birşey eklemeden sonraki nesle onu aktarmışlar ama bazı alimler bunda ayarı tutturamamışlar.Mesela büyük bir üstad olarak bilinen bir şahsın "ben bu konuda şöyle düşünüyorum" sözünü bu nakilcilik geleneğinden dolayı direk olarak alıp naklederler akli kriterlerden geçirmezler doğruluğuna yanlışlığına bakmazlar.

Ü

Üye silindi 56746

Kuranda olmamasına rağmen her alimin ısrarla ismi verilmeyen o kula hızır demesinin sebebi geleneksel islamda olan nakilcilik anlayışıdır.Hz.ebu bekir dinimiz nakil dinidir demiştir bu bi yere kadar bu doğru peygambere ne vahyedilmişse müslümanlar kendilerince birşey eklemeden sonraki nesle onu aktarmışlar ama bazı alimler bunda ayarı tutturamamışlar.Mesela büyük bir üstad olarak bilinen bir şahsın "ben bu konuda şöyle düşünüyorum" sözünü bu nakilcilik geleneğinden dolayı direk olarak alıp naklederler akli kriterlerden geçirmezler doğruluğuna yanlışlığına bakmazlar.
Hz. Ebubekir aleyhisselamın dediği bir yere kadar doğru, bir yerden sonra yanlış mı? Sahabe yanılır mı sizce?