Gerçeği arıyorum, lütfen yardım

karatay

Kayıtlı Üye
Gerçek diye birşey yoktur. Bunu kim neye dayanarak belirleyebilir ki ? Senin, benim, onun kısaca her insanın yaşadığı herşey beyinde evrilip çevrilip kendisine sunuluyor.. Kendi bilincinin var olduğu dışında hiçbirşeyin gerçek olduğuna emin olamassın. Beyin ilüzyonlarıyla kendini tatmin etmen bunu değiştirmeyecek.

Safis1

Kayıtlı Üye
Bende anlıyamıyordum olmadan önce hissetmenin. Nedenlerini fakat buradan okudukça öngörü gibi bişey sanıyorum beyninde olayları iyi değerlendirebilmek.dogru akıl yürütme olsa gerek

Caraco

Kayıtlı Üye
Gerçek diye birşey yoktur. Bunu kim neye dayanarak belirleyebilir ki ? Senin, benim, onun kısaca her insanın yaşadığı herşey beyinde evrilip çevrilip kendisine sunuluyor.. Kendi bilincinin var olduğu dışında hiçbirşeyin gerçek olduğuna emin olamassın. Beyin ilüzyonlarıyla kendini tatmin etmen bunu değiştirmeyecek.
Gerçek diye bir şey olmadığı bilgisi gerçek midir?
Evetse gerçek vardır. Hayırsa, "gerçek yoktur" önermesi yanlış olduğundan, yine vardır.
Gerçeklik algımız bahsettiğin ilüzyonlardan ibaret olduğundan, bunlarla kendimi "tatmin etmem" her şeyi değiştiriyor. Çünkü gerçeklik algım onlar.
Evet, gerçekliği algı süzgecimizden geçiririz. Özünde onun ne olduğunu ise bilemeyiz. Felsefede Kant'ın deyimiyle "kendinde şey" denir buna. Fakat bunun gerçek olmaması o kadar da dönemli değil. Tam da içinde yaşıyoruz. Yediğimiz yemek, içtiğimiz su, beline sarıldığımız sevgili bizi mutlu ediyor işte. Gerçek olan bu. Erdem mutluluktadır. Aslında mutlu olmak için doğa üstü fantazilere de gerek yok, Tarkovsky'nin de deyişiyle sadece sıkıcı hayatımıza heyecan katmak için UFOdur, cindir, simülasyon evrendir, bunların peşinden koşturuyoruz.
Sorun tatminsizlik aslında.
Yani her şey bir ilüzyon olsaydı bile, bunun, en azından ilüzyondan kurtulana kadar, bir anlamı olmazdı. Bu ilüzyondan bir çıkış yolumuz var mı? Evetse buyrun, hayırsa yapacak bir şey yok, bunla tatmin olmamak için de bir sebep kalmıyor.

Caraco

Kayıtlı Üye
Bende anlıyamıyordum olmadan önce hissetmenin. Nedenlerini fakat buradan okudukça öngörü gibi bişey sanıyorum beyninde olayları iyi değerlendirebilmek.dogru akıl yürütme olsa gerek
Haklısınız, muhtemel cevap budur bence de. Peki bunları hissettikten sonra yanıldığınız olmuyor mu?

Safis1

Kayıtlı Üye
Hissettiğim şeyi gerçekleşince şaşırıyorum. Pek tanıdığım olmuyor. Tek kötü olan panik oluyorum.

Farwein

Kayıtlı Üye
Gerçek nedir ? Herkesin sorduğu soru bu, buna tüm insanlar farklı bakış açıları getirmiş ve farklı ekoller farklı dinler ortaya çıkmış. Bunun nedeni farklı insanların farklı algılayış şekilleri ve değer yargıları. Bu yüzden herkesin gerçeklik algısı farklıdır bunun için bir genel geçer bir kanun yoktur. Bilimsel verilerde dahi bu geçerlidir bir bilim adamı aynı veriyi farklı bir şekilde yorumlayabilir. Onun içindir ki tek bir gerçek algısı yoktur bazıları ise bizdeki bazı tasavvufçular idraki meali gerekmez bu akla çünkü bu terazi o kadar sikleti çekmez der bana kalırsa da kısmen bu böyle şu anki algı seviyemizle sırrın ne kadarına vakıf olabiliriz. Belki de herşey önümüzdedir fakat bizim algı seviyemiz idrakimiz kapalı olduğu için nereye bakacağımızı bilmediğimiz için farkında değiliz. Seni anlıyorum bende metafizik parapisikoloji ve ezoterizmle sürekli olmasada zaman zaman ilgelenirim yoğunluğum artar. Sıradan bir insandan daha bilgili olduğumu düşünüyorum çünkü farklı ekoller hakkında da biraz olsun bilgi sahibi olduğumu düşünüyorum ama senin de aradığın gibi bende somut bir kanıt arıyorum sırrın yada gerçeğin bir şekilde bazı konularda aydınlanmasını istiyorum. Sanırım bizim sorunumuz eyleme geçememek bir şekilde düşüncede kalmak sabırla çalışmamak ne zaman bir şeyler yapmaya çalışsam hep yarıda kalıyor mesela sürekli meditasyon yapamıyorum sürekli olumlalama cümlelerime devam edemiyorum araştırmalarıma göre sorun çakralarda ki enerji akışının engellenmesi artık bir uzmandan yardım almayı düşünüyorum.
Aslında hayat sorduğun sorulara cevabı veriyor yeter ki sor ve azimli ol çakra konusunu daha önceleri de defalarca duymuştum okumuştum fakat üzerinde durmamıştım ama artık kendimden bile sıkılmış bir halde artık böyle yaşayamam bir şeyler değişmek zorunda diye düşünürken ısrarla gözüme gözüme sokulması manidar geliyor bana ilk defa bu forum sayesinde bir enerji çalışmasına katıldım her ne kadar istesem de ne yaşayacağı mı bilmiyordum çünkü bir yanım inanmak istesede bir yanım hep şüpheyle yaklaşıyor bu tür konulara ama o gece ciddi ciddi bir müdahale hissettim enerji akışını hissettim belkide ilk ciddi deneyimdi benim için ilk defa bu kadar keskin ve gerçek bir deneyim yaşadım.Daha önce astral seyahat denerken bir tecrübem olmuştu ama bu kadar etkileyici değildi.Demem o ki azimle araştırıp kafa yorup gerçeği ararsan ki en önemliside bu bence eninde sonunda önüne serilecektir. Tabii bunu yaparken seni engelleyen faktörleri de ortadan kaldırmak gerek çakra ve enerji konusunda olsun yaşadığın durum ve olaylara bakış açın olsun bazı şeyleri değiştirmek bizim elimizde. Umarım senin ufkunu genişletecek deneyimi bir an önce yaşarsın. (müsait olursan mutlaka bir perşembe şifa çalışmasına katıl ilginç şeyler yaşayacağından ve hissedeceğinden eminim:DD)

Ü

Üye silindi 58480

Aslinda hicbirsey gorundugu gibi degildir. Ama hersey hatirlandigi gibidir.