Acil olarak cevaplanmasını Ümit ettiğim sorularım var!

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

MadisonAvery

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar ben uzun zamandır buraya üyeyim ve açtığım ikinci konu bu. Aslında acil olmasa açmazdım. Ama biraz ümitli geldim buraya.. sorularımın cevapları belki burada cevaplanabilir diye düşündüm. Soracağım sorular bana ait değil bir arkadaşımın sorusu bunlar.. Kendisi hakkında Bilgi vermeyeceğim kişisel Bilgi vermek olur bu ama özetle kendisi zeka potansiyeli yüksek biri ve sürekli sorular soruyor kendisine .. bu sorulara kendini rahatlatacak veya sonuca ulaşacak bir cevap bulamadığı içim hayatını zor bir şekilde devam ettiriyor. Ve ben bu duruma çok üzülüyorum. Bu yüzden sizlere sormak yorumlarınızı almak istedim tabiki kişi olarak da cevabını merak ettiğim moderatörlerimiz var onlardan da umutluyum. İlk sorusu şöyle :

1.) tüm Evren’in ana maddesi nedir? Eğer enerji ise nasıl enerji ve karadeliklerin olay ufkundan kaçabilecek bir enerji türü müdür?
2.) madde ve karşıt madde neden birleşip büyük çöküntü yaşanmıyor? Dengesi nedir? Dünya bu kurama göre varolmamasi gerekirken nasıl var?
3.)Atomlar bile belirli parametrelerde hareket ediyorsa özgür irade kavramından bahsedilebilir mi? Kuantum dahil bir cevap gerekli.
4.)bir insanın kaderi Tanrı tarafından nasıl belirleniyor.?

Şimdiden herkese çok teşekkür ediyorum.

yule

Yönetici
İş
Parapsikolog & Enerji Terapist /Sosyolog
Sormuş olduğunuz soruların hem bilimsel hem kuantum fiziği hem de metafiziksel cevapları olan daha doğrusu cevap aranan oldukça muallakta ve varlığı tam olarak netleştirilememiş birçok soru. Biraz felsefik bir değerlendirmeye giriyor aslında bu sorular. Bu yüzden kesin şöyle ya da böyle diye bir doğru size sunulamaz şu an.

Tüm evrenin ana maddesi tam olarak bulunamamıştır ya da bulunma evresi gibi bir evre dahi olamamıştır ve evren dediğimiz kainatsal kavramın tek bir maddeye bağlı ifade edilmesi insan zihninin sınırını gösterir aslında bize. Bana göre evrenin ana maddesi boşluktur. Boşluk varlığı yaratmıştır. Kuantum fiziği buna enerji demekte metafizik ise araf diye adlandırmakta. Hiçlik varlığı getirdi kavramı. İnsanların tanrı yaratıcı diye ifade ettiği kavram bana göre boşluktur. Varlığı yaratan hiçlik. Bu yüzden de tanrı tarafından insan kaderinin belirlenmesi benim inancıma uymamakta. Daha doğru bir ifade ile boşluk insan kaderini yaratmaz, sadece bizim matematik diye bildiğimiz kavram yerine zaman kavramını kullanarak yaşayışı besler.

Madde ve karşıt maddenin çöküntü yaşayıp yaşamayacağına dair bir bilgiye sahip değiliz. Belki de bu çöküntü yaşanıyor. Ama insani zaman kavramı ile evrenin zaman kavramı birbirinden farklı olduğu için bize birşey olmuyormuş gibi geliyor. Şöyle düşünelim. Elimizde iki tane taş olsun. İki elimizi birleştirdiğimizde bir kırılma çöküntü ya da enerji meydana geliyor. Bunu biz kaç sn içerisinde fark ederiz. 2 3 sn de insan zamanı ile betimleyebiliriz. Evrenin de bir insan figürü olduğunu var sayalım. Bu çöküntüyü darbeyi adına ne dersek işte bu enerjiyi evren zamanı ile bekliyor olabilir. Bilemeyiz bunu. Sınırlı bir zihnin verebileceği cevaplar şu an ki dönemde değil bunlar aslında.

Son sorunuza gelirsek bilemeyiz. Biz canlı varlıklar evrenin sırrını ve sınırını çözebilmiş değiliz. Bu yüzden de teknik olarak bu sorunuzun cevabı aslında şu an yok. Ama metafizik olarak düşünürsek herşey bir enerjiden ibaretse ve bu enerjiyi canlı olarak düşünürsek atomun belli bir parametrede hareket etmesine neden olan özgür bir enerji akışı olabilir. Biz atom ve atom altını keşfedebildik ama altında daha daha daha küçük başka bir enerjinin parçacığın ve ya ifadenin olduğunu bilmiyoruz. Sadece keşfedebildiğimiz bu. En küçük yapı taşı atom. Ya daha alt yapı taşları da varsa. Ve biz bilimsel olarak bunu keşfedemeyecek durumda isek.

Elimden geldiğince sorularınızı cevaplamaya çalıştım. Ama oldukça felsefik dediğim gibi bu konu. Umarım faydası olur.

Sevgi ve Işıkla...

hazaR

Kayıtlı Üye
İş
Passenger.
Evrenin ana maddesi amorf maddedir.Yaratılış unsuru olarak mutlak bir hareketsizliği vardır.Maddede ki özelliklerin veya niteliklerin ancak onların hareket etmesinin bir görünümü olduğu için bu maddenin hiç bir şekilde görüntüsü niteliği şekli veya özelliği yoktur.Biz bunu idrak edemediğimiz için aslında boşluk diyoruz.Ama aslında bir üst mesajda da anlatıldığı gibi varlığı yaratan da bu boşluktur.

MadisonAvery

Kayıtlı Üye
Sormuş olduğunuz soruların hem bilimsel hem kuantum fiziği hem de metafiziksel cevapları olan daha doğrusu cevap aranan oldukça muallakta ve varlığı tam olarak netleştirilememiş birçok soru. Biraz felsefik bir değerlendirmeye giriyor aslında bu sorular. Bu yüzden kesin şöyle ya da böyle diye bir doğru size sunulamaz şu an.

Tüm evrenin ana maddesi tam olarak bulunamamıştır ya da bulunma evresi gibi bir evre dahi olamamıştır ve evren dediğimiz kainatsal kavramın tek bir maddeye bağlı ifade edilmesi insan zihninin sınırını gösterir aslında bize. Bana göre evrenin ana maddesi boşluktur. Boşluk varlığı yaratmıştır. Kuantum fiziği buna enerji demekte metafizik ise araf diye adlandırmakta. Hiçlik varlığı getirdi kavramı. İnsanların tanrı yaratıcı diye ifade ettiği kavram bana göre boşluktur. Varlığı yaratan hiçlik. Bu yüzden de tanrı tarafından insan kaderinin belirlenmesi benim inancıma uymamakta. Daha doğru bir ifade ile boşluk insan kaderini yaratmaz, sadece bizim matematik diye bildiğimiz kavram yerine zaman kavramını kullanarak yaşayışı besler.

Madde ve karşıt maddenin çöküntü yaşayıp yaşamayacağına dair bir bilgiye sahip değiliz. Belki de bu çöküntü yaşanıyor. Ama insani zaman kavramı ile evrenin zaman kavramı birbirinden farklı olduğu için bize birşey olmuyormuş gibi geliyor. Şöyle düşünelim. Elimizde iki tane taş olsun. İki elimizi birleştirdiğimizde bir kırılma çöküntü ya da enerji meydana geliyor. Bunu biz kaç sn içerisinde fark ederiz. 2 3 sn de insan zamanı ile betimleyebiliriz. Evrenin de bir insan figürü olduğunu var sayalım. Bu çöküntüyü darbeyi adına ne dersek işte bu enerjiyi evren zamanı ile bekliyor olabilir. Bilemeyiz bunu. Sınırlı bir zihnin verebileceği cevaplar şu an ki dönemde değil bunlar aslında.

Son sorunuza gelirsek bilemeyiz. Biz canlı varlıklar evrenin sırrını ve sınırını çözebilmiş değiliz. Bu yüzden de teknik olarak bu sorunuzun cevabı aslında şu an yok. Ama metafizik olarak düşünürsek herşey bir enerjiden ibaretse ve bu enerjiyi canlı olarak düşünürsek atomun belli bir parametrede hareket etmesine neden olan özgür bir enerji akışı olabilir. Biz atom ve atom altını keşfedebildik ama altında daha daha daha küçük başka bir enerjinin parçacığın ve ya ifadenin olduğunu bilmiyoruz. Sadece keşfedebildiğimiz bu. En küçük yapı taşı atom. Ya daha alt yapı taşları da varsa. Ve biz bilimsel olarak bunu keşfedemeyecek durumda isek.

Elimden geldiğince sorularınızı cevaplamaya çalıştım. Ama oldukça felsefik dediğim gibi bu konu. Umarım faydası olur.

Sevgi ve Işıkla...

Teşekkür ederim sevgili yule.. Emin’im faydası olacaktır.

Ori

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar ben uzun zamandır buraya üyeyim ve açtığım ikinci konu bu. Aslında acil olmasa açmazdım. Ama biraz ümitli geldim buraya.. sorularımın cevapları belki burada cevaplanabilir diye düşündüm. Soracağım sorular bana ait değil bir arkadaşımın sorusu bunlar.. Kendisi hakkında Bilgi vermeyeceğim kişisel Bilgi vermek olur bu ama özetle kendisi zeka potansiyeli yüksek biri ve sürekli sorular soruyor kendisine .. bu sorulara kendini rahatlatacak veya sonuca ulaşacak bir cevap bulamadığı içim hayatını zor bir şekilde devam ettiriyor. Ve ben bu duruma çok üzülüyorum. Bu yüzden sizlere sormak yorumlarınızı almak istedim tabiki kişi olarak da cevabını merak ettiğim moderatörlerimiz var onlardan da umutluyum. İlk sorusu şöyle :

1.) tüm Evren’in ana maddesi nedir? Eğer enerji ise nasıl enerji ve karadeliklerin olay ufkundan kaçabilecek bir enerji türü müdür?
2.) madde ve karşıt madde neden birleşip büyük çöküntü yaşanmıyor? Dengesi nedir? Dünya bu kurama göre varolmamasi gerekirken nasıl var?
3.)Atomlar bile belirli parametrelerde hareket ediyorsa özgür irade kavramından bahsedilebilir mi? Kuantum dahil bir cevap gerekli.
4.)bir insanın kaderi Tanrı tarafından nasıl belirleniyor.?

Şimdiden herkese çok teşekkür ediyorum.

Arkadaşınızın sorularının cevaplarını bende merak ediyorum.Yalnız şunu söylemekte fayda var merak belli bir dozda gerekli ama bu hayatını zorlaştırıyor ve yaşamını zedeliyorsa orada bazı problemlerin olduğu rahatlıkla söylenebilir. Bu yüzden arkadaşınıza tavsiyem ucu açık sorularda biraz daha kapsamlı düşünmesidir. Soruların cevabı kadar kendi ruh sağlığıda önemlidir.

Evrenden bahsederiz ama varsayımlar üzerine veya teoriler üzerine konuşabiliriz. Ki hoş zaten bunların cevabını bulabilseydik yaşamın ne anlamı kalırdı o da ayrı bir konuya giriyor. Evren bir nevi karanlıktan oluşur. Buna boşukta denir tabi nasıl tabir edildiğine göre değişir. Bu yüzden konu hakkında tam anlamıyla bir ana madde sunabilmek akıl işi değildir. Karadeliklerin henüz ne olduğu bile belli değilken onlar hakkında kapsamlı yorum yapmakta biraz zor. Karadeliklerin işleyişi hakkında bile çok az fikir var. Ben henüz bu tip çalışmaların sonuçlarının bir fikirden öteye gidebildiğini düşünmüyorum. Bulunan bulgular dahilinde elde edilen ve buna kesinlik katan beyinleri dinlemek hoşuma gitmiyor. Bu karadeliklerin asıl amacı yok etmek değilde var etmekse ne olacak? Bunu kanıtlayabilmek mümkün olur mu? Bence olmaz. Şimdi bende soruyorum henüz kanıtlayamadığımız şeyler için yok demek de yersiz olmaz mı? Bana göre karadeliklerin amacı uzayda ki henüz tanımlayamadığımız ve bir amaca hizmet eden durumun sürekliliğini sağlamak bile olabilir. Sonuçta bunca denge mekanizması içinde bu yapıların orada anlamsız durması biraz tuhaf geliyor. İnsanoğlu bildiğini sanadursun ve bende konuşadurayım aynı şey..

Karşıt maddenin normal maddeye oranla daha az etki etmesinde ki sebebin nedeni miktarı olabilir. Yani bu bakış açısı çoğundan daha uygun geliyor. Sonuçta madde ve karşıt maddeninde miktarı var. Vücudumuz bile karşı madde üretebiliyorken bu karşıt madde bize zarar vermiyorsa azlığından ötürü dünyaya da zarar vermez kanaatindeyim. Ki ne kadar doğru orası tartışılır. Belki Yule'nin dediği gibi çöküntü oluyordur ama biz farketmiyoruzdur.

Bu konuda özgür irade kavramını farklı konularla harmanlayamayacağım. Çünkü çalışması için oluşturulan bir parçanın bile amacı dışında hareket etmesi beklenemez.

Şimdi son soru diğer sorulara oranla farklı bir kategoriye giriyor gibi geldi. Bir insanın bana göre seçim yapma lüksü yoktur. Yaptığımız seçimlerin asıl nedeni zaten seçilmiş olmalarıdır. Yani demem o ki, Tanrı zaten ne olacağımıza karar verdi. Belli bir düzene göre işleyen ve denge mekanizmasının bu denli üst seviyede olduğu bir sistemde kendi başına buyruk bir varlık yaratılmasının anlamı ne ola ki? Ben kendi inancım doğrultusunda kaderimizin zaten Tanrı'nın elinde olduğuna inanırım. Belirleyen o, yaşatan da o.

Bunlar benim iyi veya kötü bakış açılarım. Ne doğrudur derim ne de yanlış. Maksat arkadaşın sorularına karşın küçük bir sohbet..

watcherboy

Banlı Kullanıcı
Siz bu tür konuları çok düşünmüşsünüz herhalde bunlar felsefi konular felsefi konular insanın beynine negatif enerji verir ve olumsuz yönde etkiler , 4. sorunuza cevap veriyim bizi Tanrı yarattığına göre kaderimize o belirleyecek , kiminle evleneceğin , hangi mesleği yapacağın , kaç çocuğunun olacağı , iyi insan mı kötü insan mı olacağın yazılı , bazı şeyleri razı olmadan yaratır Tanrı ilk başta önüne engel koyar ama insan hırsına kapılarak engeli aşıyor ve Tanrı razı olmadan yaratıyor , Tanrı isteseydi bana böyle şeyler yaptırmazdı gibi düşünceler şeytanların işidir yani devillerin , 4 büyük kitapta belirtmiş bu kurallarıma uyun hem dünyanızı iyi bir mesken hem ahiretinizi iyi bir yer yapacağım diyor İncil de öyle , Zebur da öyle , Tevrat ta öyle , Kuran da öyle

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...