Merak yarar mı, zarar mı?

sasr

Kayıtlı Üye
Merhabalar efendim. Merak konusunda artık endişelerim var. Merak yaratıcının bize bir lütfu mu yoksa kötülüğü mü? Ben karar veremiyorum. Zekamız artık yaratılan çoğu şeye ulaşamıyor ve yetmiyor. Kanıtı olmayan şeyler bile havada asılı kalıyor. Merakın amacı nedir ki bize bahşedilmiş? Ufak tefek buluşlar için mi yoksa sorgulayıp yine elimizin boşta kalması için mi? En basitinden uzay..

La-edri

Kayıtlı Üye
Merakin amaci kisinin kendinde bulunan özellikleri disariya cikarmasi icin dir, insanlar kendi tabiyatlarina yatkin seyleri merak ederler.

Sanatcilar mesela kendindeki sanat ruhu oldugu icin sanatin cesit cesit alanlarina merak sararlar icgüdüsel bir dürtü. Sanata meraki olmayanin meraksizliginin sebebi ayni zamanda böyle bir dürtüsü olmadigindandir icinde o alanda bir cevher yoksa dürtüsü de olmaz.

sasr

Kayıtlı Üye
Merhabalar efendim. Birçok insan cevabını bilemeyeceği konular hakkında merak duyarlar ve bu sayede bilim adamı olanlar bile var. Bu durumda bunlar ne oluyor? Merakını gideremeyecek olanlarlardan farkları ne?

T

thepotential

Merhabalar efendim. Merak konusunda artık endişelerim var. Merak yaratıcının bize bir lütfu mu yoksa kötülüğü mü? Ben karar veremiyorum. Zekamız artık yaratılan çoğu şeye ulaşamıyor ve yetmiyor. Kanıtı olmayan şeyler bile havada asılı kalıyor. Merakın amacı nedir ki bize bahşedilmiş? Ufak tefek buluşlar için mi yoksa sorgulayıp yine elimizin boşta kalması için mi? En basitinden uzay..

Yaratıcının kime kötülük yaptığı görülmüş ? Kötülük ne ? Onun için kötü diye bir kavram var mı onu düşünün öncelikle.Her şeyi zekanızla algılamaya çalışmanız böyle sorunları doğuruyor, biz bilgisayar mıyız peki ? Etraftaki tepkiler bize 0101101 gibi kodlarla gelmiyor çünkü onlar o kodlardan oluşmuyor.Kendinizin farklı bilme yönlerine odaklanın.Buna sezgi diyoruz.Hiç bir şey boşta kalmaz, sorduğunuz bütün sorular nasibiniz kadar cevaplanır.Dediğiniz anlıyorum, hiç elde edemeyeceğimiz şeyleri neden merak ediyoruz demeniz mantıklı ancak bazı şeyleri öğrenmek için kendimiz yaşamamız gerekmez sadece.Başkalarından gördüğümüz bize yeter.Diyelim siz yanarak ölmeyi merak ediyorsunuz ama bu mümkün değil bir şekilde, ama yanarak ölen birini görürseniz size ihtiyacınız olan bilgi gelmiş olur.Çok klişedir ama hiç bir şeyi boşuna yaratmayan bir yaratıcı var.

La-edri

Kayıtlı Üye
Merhabalar efendim. Birçok insan cevabını bilemeyeceği konular hakkında merak duyarlar ve bu sayede bilim adamı olanlar bile var. Bu durumda bunlar ne oluyor? Merakını gideremeyecek olanlarlardan farkları ne?

Elbetteki haklisiniz, bilime merak duyan insanlar in bu alanda kapasiteleri vardir zaten. Bu alanda kapasitesi olmayan merak etmez etse bile heves dir o gelir ve gecer.
Ayni türdeki insanlarin bilimadami olmalari sart degildir bir ev hanimi ayni sebebden dolayi kendini kendi capinda ilim adina cok güzel yetistirebilir, sebebi icgüdüsünün meraka dönüsmesidir.

Her insanin yatkin oldugu bir alan vardir bu alan dogrultusunda meraklari olusur. Kimse tesadüfen ilim adami olmaz yada ressam olmaz. Birisini zorlasan dünyanin en iyi fakütelerinde yetistirsen yine olmaz. Ama dünyanin bambaska bir yerinde birisi kendi evindeki imkanlari ile icadlar yapabilir. Niye cünki icsel bir kaynagi var.Ve o kaynak disariya cikmak istior iste bunu merak duygusu ile dürtüyor o kaynak..

sasr

Kayıtlı Üye
Güzel cevaplarınız için ikinizede teşekkür ederim efendim.

Ü

Üye silindi 58480

Merhaba,

Merak etme yetisi yaraticinin bize sundugu bir imtihan olabilir anca,
Merak ettigimiz seyler amel edecegimiz seylerin motivasyonunu olusturuyor

Caraco

Kayıtlı Üye
Merakın ereksel bir amacı olması gerekmiyor, "birinin bize vermiş olması" gerekmiyor, bu amacı biz yüklüyoruz. Eski çağlarda merak, insanı yeni buluşlara sevkedip doğaya üstün gelmesini sağladığı için varlığını sürdürüyor olabilir.

romeo713

Kayıtlı Üye
merak kesinlikle zarar...hayatta başıma ne geldiyse aptalca meraklarım yüzünden geldi...

Lua

Kayıtlı Üye
Merak beyniniz olduğunu ve beyninizin tembel olmadığını gösterir. Güzeldir, iyidir.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
İnsanı bilmeye,öğrenmeye,anlamaya çalıştıran dürtüdür merak.Neyi merak ettiğiniz önemlidir bu anlamda.Kuantum fiziği merak edersiniz kitaplar okursunuz,incelersiniz,araştırırsınız,bilgi edinirsiniz,ilerlersiniz.Arkadaşınızın özel hayatını merak edersiniz,gizlice soruşturur,takipte kalır,ortalığı karıştırırsınız.
Merak güzelde "neyi"merak ediyoruz?

Makes

Kayıtlı Üye
Merak aslinda bize secimimiz oldugunu gosteren ender bir kanittir. Ya kosacaksin ya duracaksin mesele budur.

sıdıf

Kayıtlı Üye
merak bazen yararlıdır bazen zararlıdır ayarlamak lazım motivasyon verebilecek olumlu bir yönde merak iyidir ama bir insanın kusurlarını merak etmek pek iyi değildir mesela

Kruis7

Kayıtlı Üye
İyiye merak bize bir seyler katar.Kötüye merak ki muhtemelen bizden bir seyler götürebilir maddi yada manevi.Bu da demek oluyor ki ne lütuf nede bir kötülük bizdeki uyaricilar ve seçiciler ile alakali.Neticede her sey her konu ve durum birakin ayni meraki yaratmayi merak dahi uyandirmaz farkli kisilerde.

makssenberg

Kayıtlı Üye
21. yüzyılda böyle bir başlık olduğuna inanamıyorum :D merak olmasa maymunlardan farkımız olmazdı neden-sonuç ilişkilerini anlayamaz tarım yapamazdık. Şehirler medeniyet vs. hiçbir şey var olmazdı. Ancak merak yani gelişmiş beyin olmasa bu defa daha kuvvetli bedenlere ve savunma mekanizmalarına sahip olacaktık hatta soğukta ısıtacak giysi giymeyi akıl edemeyeceğimiz için belki kürkümüz olurdu. Tabii ki faydalı çünkü cılız, silahsız ve tüysüz bedenimize rağmen besin zincirinin tepesine zeka ve merakımızla geldik.

Son düzenleme:
Ü

Üye silindi 38107

Bana göre merak etme eyleminin yararı sayılamaz olmasına rağmen, herkesin her konuda yapabileceği bir eylem olması zararlarını arttırıyor gözümde. Bir mucidin bir şeyi merak etmesi sonucu insanlığa yararlı bir buluş getirmesi mucizevi bir olay ancak ne hepimiz mucidiz ne de hepimiz yararlı konuları merak ediyoruz. Ki ne kadar azimli olursan ol merak ettiğin bir konuda aşamayacağın sınırlarının olması bu merakı insanın kendisinde çevirdiği bir silah gibi geliyor gözüme.

FrontalLob

Kayıtlı Üye
İş
Decor Expert
Merak insqnı ayakta tutan ve sürekli tahrik/tahrip arasında gazlayan bi duygudur. Dünümüzden bugünümüze hayatımızı kolaylaştıran, güzelleştiren ve kolay yaşantı sürmek gibi geniş kapsamlı konularda bizi yolculuğa sürükleyen duygudur merak. Eğer birşeyleri merak ediyorsan sürekli olarak öğrenme duygun körükleniyorsa bu hayatı ne kadar çok sevdiğini gösterir. Seni ayaktq tutar. Çünkü merak sürekli kuşkuyla karışık bi arzuhal içinde seni içten içten huzursuz eder. Yeni şeylere ve deneyimlemelere iter. Bunların merak duygusunun güzel yanları. İnsana ayakta ve hayatta kalma amacının ateşine odun, kömür olur merak duygusu. Ancak merağın birde pis yanı var işte. İçine yerli yersiz vesvesevile karışık halde çıkar ve bazen seni bilinmeyeni öğrenmeye, bilmemen gerekenleri bilmeye mecbur tutar. İşte mecburiyetler seni hep riske sürükler. O yüzden merağın bir dozu olmalı. Merak duygusunun körüklediği şeyin kişi için çıkar ve faydaları gözetilirse hayatta seni daha iyi yerlere taşıyacak bir hissiyat olur.