İç sesleri sentezlemek?

sasr

Kayıtlı Üye
Bir insan iç seslerini nasıl sentezler? Bu seslerin çoğunluğundan dolayı deliren insanlara ne önerirdiniz? Ve bu sesler kontrol altına nasıl alınır?

La-edri

Kayıtlı Üye
Saglikli bir insanda cok fazla ic ses olmaz, benimsedigi benligine ait kabul ettigi sesden ziyade bir ses daha olur ki ona vicdan deriz, vicdan diye adlandirilan ses otorite sahibi olandir yani hem över hem yargilar yol gösterir kimi zaman azarlar ,zor anlarda kendini belli eder.Kisi bu sese ben demiyor bu sesin kendi benliginden daha üstün bir güce sahib oldugunu bilir ve genelde bu ses tarafindan yönetilmeye izin verir.

Benlige ait ses ise esnektir kendi inanci dogrultusunda varligini sürdürür yani o azarlamaz yanlis yaptin demez cogu kez onaylar, esnek yani saglam bir durusu yoktur varsa bile bu durus izafi dir yani karektere göre esneklik gösteren bir sey.

Bu iki ses disinda ne varsa vesvese yani obsesyon dur ve kisiye ait degildir, bunlari sentezlemek cözüm degildir onlari bertaraf etmek lazim. Ic sesin coklugu ic alemde savasa sebeb olur bu ise yasam kaliesini düsürür ve kisinin akli dengesini bozar. Bu sorunlari yasayan kisilere tek tavsiye bir uzmandan yardim almaktir.Kisiyi intihara sürükleme gibi bir gücü var bu sorunun.

sasr

Kayıtlı Üye
Merhaba efendim ve teşekkür ederim yorumunuz için. Yani insan sadece vicdan ve benlik seslerinden ibarettir. Bu durumda geriye kalan sesler size göre vesvese veya rahatsızlık oluyor ise bu seslerin hepsine düşman demek ne kadar doğru olur? Bu kesin yargının kaynağı nedir?

La-edri

Kayıtlı Üye
Merhaba efendim ve teşekkür ederim yorumunuz için. Yani insan sadece vicdan ve benlik seslerinden ibarettir. Bu durumda geriye kalan sesler size göre vesvese veya rahatsızlık oluyor ise bu seslerin hepsine düşman demek ne kadar doğru olur? Bu kesin yargının kaynağı nedir?

Psikoloji :)

sasr

Kayıtlı Üye
Psikoloji bize bunu nasıl açıklayabilir?

Ü

Üye silindi 58480

Merhaba,

Insanin fitrati tahtevalli gibidir. Hangi tarafin yukarida olmasini istersek o tarafi yukari kaldiracagimiza, karsi tarafa agirlik koyariz . Bu isin sirri ve yontemidir.

Olumlu ic sesleri cogaltmak icin o seslere yuklenmek ve o sesleri konsantre olmaya calismak isleyise aykiridir . Onun yerine olumsuz telkinleri farkederek donusturmeye calismak icab eder .. Olumlu sesler dogal akisinda gelir. Dogal akisa yapay mudahale yapilmaz .. Yapay mudahale yani bilincli mudahale putlu dusuncelere karsi yapilir ..

Olumlu ic seslere ise teslim olunur ..

sasr

Kayıtlı Üye
Merhaba,

Insanin fitrati tahtevalli gibidir. Hangi tarafin yukarida olmasini istersek o tarafi yukari kaldiracagimiza, karsi tarafa agirlik koyariz . Bu isin sirri ve yontemidir.

Olumlu ic sesleri cogaltmak icin o seslere yuklenmek ve o sesleri konsantre olmaya calismak isleyise aykiridir . Onun yerine olumsuz telkinleri farkederek donusturmeye calismak icab eder .. Olumlu sesler dogal akisinda gelir. Dogal akisa yapay mudahale yapilmaz .. Yapay mudahale yani bilincli mudahale putlu dusuncelere karsi yapilir ..

Olumlu ic seslere ise teslim olunur ..

Merhabalar efendim sağolun yorumunuz için. İç seslerin bizler için olumlu veya olumsuz olduğuna nasıl karar vereceğim. Bazen basit bir ayrım olmuyor bu.