Bilinçaltının Koruyucusu ?...

NoRules

Kayıtlı Üye
Merhabalar... Ne zamandır aklımın içinde oradan oraya seferler düzenleyen soru işaretlerinin sorumlusu olan konuyu sizlerle de paylaşmak istedim. Bilinçaltının koruyucusu veya bekçisi diye bir kavramdan söz ediyorum. Lucid rüya üzerine araştırmalar yaparken birinden bu kelimeyi işittim ve araştırmak istedim. Kendisi de rüya bilgeliği üzerinde uzman ve eğitimler veriyor. Anlattığına göre bilinçaltının bir koruyucusu var ki, sadece lucid rüya üzerinde konuştuğumuz için bana şunları söyledi; " zihnin tepkisiz, durağan yani nötr olmalı ki, koruyucu sana kapıyı açsın. Aksi halde düşüncelerini bir tehdit olarak algılayıp ne pahasına olursa olsun koruma görevini yerine getirecektir. " Burada ne demek istediğini anladım ancak, Koruyucu dediğimiz şey tam olarak nedir diye düşünürken, aklıma mantıklı diye nitelendirebileceğim tek bir açıklama geldi. " EGO... " Evet, olsa olsa egodan söz ediyordur diye düşündüm. Yani aslında kodlamaya çalıştığımız zihnin önündeki tek engel. Alışkanlık kazanma veya belirli bir alışkanlığı bırakma konusunda aşmamız gereken engelden söz ediliyor sanırım.

Bu aşamadan sonra, bilinçaltının yapısı ve mekaniği ile ilgili araştırmaları da dosyaya ekledim ki, mantığının olmaması, kendine özgü bir yapısının bulunması v.s bunlarla ilgili detaylı bulgular sorularıma daha net cevaplar getirebilir fikrimce. Esasen asıl merakımı hedef alan soru şu, her hangi bir koşullama yapmak için onun dilinden konuşmayı öğrenirsek, yine onun aracılığıyla öğrenip yapabileceklerimizin BİR SINIRI VAR MI? Bu ciddi bir soru, yani cevaplamayı düşünen varsa lütfen soruyu dikkate alarak sınırlarını bir kenara bırakıp cevaplasın. Yani ne demek istiyorum? Örnek bir cevapla " elbette yüksek konsantrasyon, hızlı okuma, fotoğrafik hafıza veya daha hızlı koşabilmek için anatomik yapıda geliştirme çalışmaları v.s yapılabilir -teorik olarak...- " bir de üstüne teorik olarak diyor ve bu verdiğim örnekler, inanın bana düşündüklerimin yanında devede kulak bile kalmıyor. Uzun lafın kısası, görüş alanınızın paraşüt iplerini kesip damdan düşme atlayın ve konuyu okuyup görüşlerinizi paylaşın diye rica edeceğim.

Herkese iyi forumlar...

Eyoo87

Kayıtlı Üye
Bence ego bir engel değil. Bir duygu nasıl mutluluk duygumuzu yok edemezsek egoda aynı şekilde yok edilemez.Aşırısı tabikide engel olur ama yeterli miktarıda bize yardımcı olur. Bence önemli olan o koruyucunun kim olduğu değil önemli olan size vericeği hazine bence bu hazime yüksek benliğiniz olabilir. Bazı rituelik maji invokasyon çalışmalarında davet ettiğiniz varlığın benliğini ele alırsınız yani apayrı bir kişi olursunuz. Aynı şekilde batı majisinde bulunan tanrı formlarına bürünme çalışmasıda başka bir beliğe bilince sahip olmanızı sağlar. Bence ilk olarak trans geçmeye çalışıp bilinçaltınızı keşfedin. Umarım yardımcı olmuşumdur...

vuslt

Kayıtlı Üye
Konu sahibi izninizle! Bende hazır böyle bir konu bulmusken ayırt edemediğim bir konuda bilenlerden açıklama istiyorum.
Ruhu biliyorum , peki " bilinçaltı" nedir? Ego ( nefs) bilinç anladigim kadariyla. Tasavvuf kaynaklarda söyle bir cümleye rast gelmiştim; kalp ortada ruhtan ve nefisten bilgiler akar.

kişi ayırt edemez ise( birebir cümleyi unuttum ben bunu anlamistim) yani oraya akan şeyler sürede gelir (gerçekleşir diyordu) sıradan bir insanın anlayacağı şekilde aciklanmayinca, ozamanki bilgimle demekki bilinçaltı" kalp " demiştim. Şimdi olsa daha iyi analiz edebilirdim. Toparlamaya olursam, bilinçaltı nedir? Kalp mi? Ego mu? Başka birsey mi?

La-edri

Kayıtlı Üye
Konu sahibi izninizle! Bende hazır böyle bir konu bulmusken ayırt edemediğim bir konuda bilenlerden açıklama istiyorum.
Ruhu biliyorum , peki " bilinçaltı" nedir? Ego ( nefs) bilinç anladigim kadariyla. Tasavvuf kaynaklarda söyle bir cümleye rast gelmiştim; kalp ortada ruhtan ve nefisten bilgiler akar.

kişi ayırt edemez ise( birebir cümleyi unuttum ben bunu anlamistim) yani oraya akan şeyler sürede gelir (gerçekleşir diyordu) sıradan bir insanın anlayacağı şekilde aciklanmayinca, ozamanki bilgimle demekki bilinçaltı" kalp " demiştim. Şimdi olsa daha iyi analiz edebilirdim. Toparlamaya olursam, bilinçaltı nedir? Kalp mi? Ego mu? Başka birsey mi?

Ruh öz'dür ilahi kaynak, nefs ise izafi bir benlik algisidir yani ego.Blincalti ise kisinin arsiv deposudur :)

Tasavvuf bu konulari tatmin edecek bir sekilde izah eder aslinda ama cimbizlama bir sekilde anlamak cok zor hatta imkansiz.

Kalb yani aslinda Qalb diye tabir edilen sey kan pompalayan organ degildir. Tasavvuf karisiklik olmasin diye "Gönül" tabirini kullanir.
Gönül bir insanin maneviyatinin yatagidir. Ilham vahy vesvese her birisi kalbe gelir kalb de onu akla ve aklin meleklelerine yönlendirir bu da insanin hareketlerini duygusal alandaki foskiyonlarini meydana getirir. Kalb sabit duran bir sey degildir sürekli yönü degisebilir, yani bir anda iyiye yönelebimisken diger anda kötüye yönelebilir. Ruh ise ne degisiklik arz eder nede bir yönü vardir. Nefs diye adlandirilan sey yani ego bunun hakikate dayali bir gercekligi yoktur izafidir kisiden kisiye degisir ve tamamen ruhun kötü bir kopyasidir.Daha kötü olan özelligi ise kisiyi birlik den uzaklasitir.

Bilincalti aslinda senin hayatinin arsivi dir,bilincaltindaki edindigin yargilar yada kodlanmalar bazen parazitler sana hayatini nasil yasayacaginin direktifini veriyor, aslinda seni haps ediyor.

Ruhunu sen yaratmadin.
Ego'nu cevren icinde bulundugun toplum sana asiladi sen de onu büyüttün.
Bilincaltin ise ondan kompile sen sorumlusun. Onu sen disayn ediyorsun cünki.Kirli bilginin girmesine sen izin veriyorsun bunlarda kod olusturuyor, kendi kendine bir hapisane yaratiyorsun.

Kalb aslinda oldukca derin bir mevzudur, 7 odasi vardir her odanin kedisine göre letaifleri yani cevherleri vardir, ve elbette bir insan icin kendi kalbini feth etmek zaruri dir.
Kalb de odalar tek tek acildiginda bilincalti temizlenir bu otomatikman gelisen bir olaydir bu olusumdan ziyade sirlar acilir uykuda olan yetenekler uyanir vs. bilinc alti luzumsuz seylerden temizlendikce yani aydinlandikca ego da o nisbette kücülür ve kücüldügü nisbette yerini asil sahibi Ruha birakir. Ruh ise sonsuz mekansiz yönsüz ve tümü olusturandir, yani elbette ilim kudret aklina gelebilecek hersey onda mevcuttur.

NoRules

Kayıtlı Üye
bence tasavvuf dışında da bir açıklaması olmalı. Yakın zamana kadar tasavvufla ilgileniyordum ancak, " En-el Hakk " sloganının esas alındığı bazı alt ekoller beni rahatsız etti. " Hepimiz birer Tanrıyız " düşüncesi saçma geliyor.

T

thepotential

bence tasavvuf dışında da bir açıklaması olmalı. Yakın zamana kadar tasavvufla ilgileniyordum ancak, " En-el Hakk " sloganının esas alındığı bazı alt ekoller beni rahatsız etti. " Hepimiz birer Tanrıyız " düşüncesi saçma geliyor.

En-el hakk slogan değildi.Onu söyleyen şahsın bunu söylemeye hakkı vardı çünkü gerçekten bunun bilgisi ona verilmişti.Hepimiz düşününce en-el hakk ı anlayabiliyoruz ama onun hakikatini kavrayacak batıni ilimin tamamına sahip değiliz.O yüzden biz bunun hakkını veremeyiz.
O yüzden o alt ekoller kendilerine bir bakmalı ve en özden gelen bilgiyi tekrar tekrar analiz etmeliler.Kirletiliyor çünkü.

NoRules

Kayıtlı Üye
En-el hakk slogan değildi.Onu söyleyen şahsın bunu söylemeye hakkı vardı çünkü gerçekten bunun bilgisi ona verilmişti.Hepimiz düşününce en-el hakk ı anlayabiliyoruz ama onun hakikatini kavrayacak batıni ilimin tamamına sahip değiliz.O yüzden biz bunun hakkını veremeyiz.
O yüzden o alt ekoller kendilerine bir bakmalı ve en özden gelen bilgiyi tekrar tekrar analiz etmeliler.Kirletiliyor çünkü.

şu komplo teorileri beni korkutuyor sadece. Teşekkürler çok,,,