Çakra açmak ve sabır

• Konbuyu başlatan Üye silindi 57044
  • Başlangıç tarihi
Ü

Üye silindi 57044

Çakralar; astral bedenimizle fiziki bedenimizi birleştiren enerji noktalarıdır.. bir tekerlek şeklindedir ve en alttan en üste kadar sıralanırlar.. 1 seneye yakın.. tam olarak 1 sene olmasada; çakralar hakkında araştırma yapıyorum.. bu konuda gerek netteki bilgileri topluyorum, gerekse evrensel-sezgisel bilgilere başvuruyorum.. bu sitede takılan herkes zaten çakralar'ın ne olduğu hakkında fikir sahibidir.. tanım yapmam bile gereksiz.. neyse...

çakraların az çalışması bir sorundur.. yani enerji bedendeki o tekerin az dönmesi kişinin real hayatı için ciddi bir sorun oluşturur.. dönmesi gerektiği hızda değilde; aşırı hızlı dönmeside bir başka sorun oluşturur.. Bende nacizane; bir çakra az çalışıyorsa veyahut çok çalışıyorsa nasıl bir realiteye sahip olursunuz.. enerji bedenin real hayata yansımaları nelerdir? çakraların dengelenmesi, ne çok hızlı nede çok yavaş çalışması(dengede) neden önemlidir tarzında biraz açıklama yapacağım.. açıklamalarım kitabi veyahut netten değil.. sezgisel ve akılsaldır.. yani tamamen bireysel sezgi, ilham ve çıkarımlarla vardığım kanılardan oluşmaktadır.. bu sebepten ötürü her varlık; bana kendi bireysel sezgi ve aklıyla katılmayabilir.. buna saygı duyarım..

1.ÇAKRA - KÖK ÇAKRA -

Bu çakra vücudumuzun en alt kısmında bulunur.. malum organla ilgilidir.. rengi kırmızıdır.. mantrası ''Lam'''dır.. bu çakra hayata kök salmakla alakalıdır.. Rengi kırmızıdır, elementi topraktır.. ''hem maddi hemde fiziksel olarak güçlü olmalıyız.. kendi hayatımıza sahip olmalı, kendi hayatımızı yaşamalı ve kimseye muhtaç olmamalıyız'' düşüncesinde ve sloganındadır...

1.çakranın dengede olması kişiyi hem fiziksel, hemde maddi anlamda dengede tutar.. sağlıklı bir vücut, iyi bir geçim verir..

Eksik çalışması ise; fakirlik, zayıf kemikler, zayıf cinsel güç, maddi hayatın realitesini tam olarak kavrayamama gibi absürd durumlar yaratır..

aşırı çalışması; çok fazla maddiyatcılık, herşeyi parayla ve sahip olunan maddi değerlerle ölçme ve manevi değerlere hiç değer vermeme, maddi hazlara düşkünlük, güce düşkünlük, kibir, ast-üst ilişkisi, materyalizm, ruhani gerçeklere karşı perde inmesi, 3.gözün gölgelenmesine sebep olur..

2.ÇAKRA - SAKRAL-HAZ ÇAKRASI

Bütün hazların ve keyiflerin toplandığı çakradır.. göbek deliğinin 2 parmak altında bulunur.. astral bedenin kordonunun bu bölgede olduğunu söyler büyük üstatlar.. Astral seyahat denemesi yapan kişiler göbek bölgelerinde aşırı elektiriklenme hissederler.. işte bunun sebebi; astral(arzu) bedenin bu çakrada uyur halde olmasından kaynaklanıyor.. yemekten, içkiden, cinsellikten alınan zevklerin sebebi 2.çakradır.. o zevk çakrasıdır.. güç değil.. güç 1.çakra ile ilgilidir.. 2.çakranın elementi su'dur..

dengede olması; kişiyi ölçülü yemeğe yöneltir.. kişi sadece vücuduna gerektiği kadar kalori alır ve fazlasından kaçınır.. abur cuburu reddeder.. sadece gerçekten hoşlandığı kişiye cinsel arzu duyar.. yapmaktan hoşlandığı şeyleri abartmaz sınırını bilir.. dengelidir...

eksik çalışması; iştahsızlık, cinsel isteksizlik, karamsar ruh hali, pesimistlik, intihara eğilim...

fazla çalışması; oburluk, sürekli cinsel haz peşinde koşma, hoşlanılan şeyleri yapmakta aşırıya kaçma, sınır tanımamazlık yaratır..

3.ÇAKRA - SOLAR PELEXUS

Bu çakra irade çakrasıdır. kişinin kendini kontrolüyle ilgilidir. güçle alakalı değildir.. ahlakla ve vicdanla alakalıdır.. vücudun tam ortasında, karın bölgesinde bulunur. Elementi ateştir..

dengede olması; mert, iradeli ve dürüst bir kişilik sağlar.. güvenilirdir.. hedeflerine bağlıdır.. bir hedef seçer ve ne olursa olsun o hedefin peşinden gider.. kararlıdır, disiplinlidir.. adaletli ve vicdanlıdır..

eksik çalışması; kaypak ve sözüne güven olmayan bir kişiliğe sebep olur. iradesizdir ve kendini kontrol etmekte zorlanabilir.. içgüdüdüsel ve ilkel davranır.. amaçsız ve fazla esnektir, disiplinden yoksundur...

fazla çalışması; herşeyi kontrol etme eğilimi, tanrıyı oynama- tanrı kompleksi, paranoya, şüphecilik, çok yüksek ego, firavunluğa eğilim, asilik, şiddet, öfke, kibir, vicdansızlık, barbarlık, vahşi eğilimler

4.ÇAKRA - KALP ÇAKRASI(KALP GÖZÜ)

4.çakrada göğüs bölgemizde bulunur.. sevmek ve sevilmekle ilgilidir.. sevmek bu çakrayı açar, nefret ise tıkar.. aynı şekilde sevildiğini hissetmek bu çakrayı açarken, nefret edildiğini hissetmek bu çakrayı tıkamaktadır.. rengi yeşildir.. elementi hava'dır.. Aynı zamanda derin üzüntü ve kederde bu çakranın işleyişinde olumsuz tesirler yapmaktadır..

dengede olması; hem kendiyle hemde çevresiyle barışık bir kişilik.. uyumlu, sevecen ve barışcıl duygulara sahiptir. aşık olma yeteneğine sahip bir kişilik..

eksik çalışması; duygusuzluk, sevgisizlik, empatisizlik, aile bağlarını yeterince kavrayamama, soğuk ilişkiler, asosyallik, sosyalleşememek, bencillik, grup bilincinden yoksunluk.

fazla çalışması; bir kadına-erkeğe aşık olup kendi benliğini unutma, zayıf ego, benliğin zayıflaması, kendini toplumsal sorunlara aşırı şekilde adar ve kendini kaybeder, ben(ego) duygusu zayıflayabilir..

5.ÇAKRA - BUĞAZ ÇAKRASI

Düşünme,dinleme, konuşma, anlama, anlamlandırma, kavramsal ve soyut gerçeklerin farkına varma hep 5.çakra sayesinde olur.. buğaz bölgesinde bulunur.. sesle ilgilidir.. rengi mavidir.. elementi ise eteriktir.. aynı zamanda havadırda.. çok fazla somut fikirler havadır.. soyut, teorik, felsefi,dinsel, ruhsal fikirler ise eteriktir..

dengede olması; yaşanılan hayatı anlamlandırmada güçlü bir yargı verir, kişi ne yaşadığının ve ne yaşamadığının farkındadır.. güçlü bir rasyonel akla sahiptir. dürüsttür, yalandan kaçınır.. teorik ve soyut fikirleri rahatça kavrar..

eksik çalışması; akılsızlık, ahmaklık, kavrayış eksikliği, soyut fikirleri algılamada yetersizlik, zeka geriliği

fazla çalışması; demagogluk, gevezelik, hilekarlık, kurnazlık, şeytani akıl

6.ÇAKRA - 3.GÖZ ÇAKRASI

Bu çakra üzerinde en fazla düşünülen, en fazla konuşulan, en fazla tartışılan çakradır.. kişi bu çakrayı açtığı zaman 3.gözünü açacaktır ve dahi olacaktır.. üst insan olacaktır.. nirvanaya erecektir tarzında argümanlar var.. fakat bunların hiçbiri doğru değil.. oda tıpkı diğer çakralar gibi sıradan bir çakradır..Bu çakranın elementi ise süptil'dir.. rengi mor'dur..

dengede olması; maddi ve manevi bütünlük, sezgisel akıl, kuvvetli hisler, farkındalık, üst bilinç, herşeyin farkında olma, yapıcı entelektüelite

eksik çalışması; sezgilere güvenmeme, somut ve ispatlanamayan bütün bilgilere şüpheci yaklaşma, manevi körlük. maddi hazlara aşırı düşkünlük

fazla çalışması; yıkıcı entelektüelite, gerçekci olmayan fikilere kapılma, aşırı ikilemli(dualite) çalısan bir zihin, sınırları belirleyememe, şizoit, şizofrenik kişilik, delilik, orada olmayan şeyleri görme.

7.ÇAKRA - TEPE ÇAKRASI

Bu çakra insanın kozmik enerji ile iletişim ve bütünlük kurduğu çakradır.. bu çakra evliya ve aziz olma çakrasıdır.. bu çakranın açık olması kişinin kozmik enerji almasını sağlar.. evrensel bilgilerle kuşanır bu çakrası açık şahıs..

dengede olması; kişi tüm evrenle bütünleşmiştir, benliğin yanılsama olduğunu fark etmiş ve ben olmaktan vaz geçmiştir, bütün bağımlılıklarından kurtulmuştur.(sigara, alkol, uyuşturucu, kumar, internetteki web tabanlı oyunlar, aşırı müzik tutkunluğu, aileden birini veyahut yakın arkadaşlardan birini kaybetme korkusu farketmez) bütün maddi ve onu ben yapan şeylerden kurtulmuştur.. biz olmayı seçmiştir, evrenle bütünleşmeyi seçmiştir..

eksik çalışması; ölüm korkusu, inançsızlık, ateizm, materyalizm..

fazla çalışması; dünyadan el etek çekme, bütün maddi bağları koparma-bağsızlık, maddi dünyanın realitelerini algılayamama, kendi kafası içinde yaşar, astral alemde yaşar, kara büyüye eğilim, karanlık güçlere eğilim..

ve son olarak......

8.ÇAKRA - BİLİNMEYEN ÇAKRA

Bu çakranın gerçekten var olduğuna dahil hiç bir delil yoktur.. yani bu en azından hissedilen bir çakra değildir.. geri kalan tüm 7 çakra; üzerinde çalışılınca hissedilebilmektedir.. 8.çakranın ise varlığı spekülasyon'dur.. uzak doğu'da böyle bir çakranın var olduğunu söyleyen rahipler olmuştur.. onlarda genellikle delilik damgası yemiştir..

anadoludada böyle bir çakranın aslında var olduğunu söyleyen tasavvuf eğilimli kişiler olmuştur. bu çakranın evren ötesi bir boyuttan ilham aldığını söyleyenler hep olmuştur.. Günümüzdeki tarikatcılarda değil tabi.. Mevlana zamanlarında, Yunus emre zamanlarında filan bu çakradan doğrudan olmasa bile dolaylı olarak söz edilmiştir.

dengede olması; tasavvufa eğilim, putperestlikten uzaklık, tevhide eğilim..

eksik çalışması; paganistlik, sembollerin ardındaki sırrı kavrayamama, akılsızlık

fazla çalışması; radikal dinci örgütlere katılmaya yönelik içten gelen durdurulamayan bir istek, fanatiklik, mutaassıplık...

Şimdi gelelim asıl konumuza.. bahsettiğim gibi çakraların fazla çalışması bir dert, noksan çalışması ise bir başka dert.. her insanın 1-2 çakrası fazla çalışır genelde.. 1-2 çakrasıda yavaş ve eksik çalışır genelde.. bu yaratılıştan ve karmadan gelen birşeydir.. nedensellikten gelen birşeydir bu.. bende nacizane; çakraları dengeleme hakkında bir kaç tavsiye önereceğim.. kendi üzerimde denedim ve bizzat çalıştığına şahit oldum çünkü;

diyelimki bir adamın kök çakrası ve 2.çakrası fazla çalışıyor. kalp çakrası ve buğaz çakrası ise az çalışıyor, eksik ve noksan çalışıyor.. yapılması gereken her çakra üzerinde 1 gün harcamaktır.. ve her çakrata bir gün ayırmaktır..

Meditasyon pozisyonu alınır ve meditasyon yapılmaya başlanır.. 1.gündür bu.. 1.günde sadece kök çakra ve onun temsil ettiği bölge düşünülür.. odaklanılır ve kök çakranın düzene girdiği imajine edilir, hayal edilir.. o sadece bir hayal değildir.. aslında astral ve mental boyutta gerçektende 1.çakranıoz düzene girmektedir böylece.. bu şekilde hayal edilmelidir.. imajine edilmelidir.. her çakra için en azından bir gün çalışmalıdır.. yavaş, derin ve sabırlı olunmalıdır.. asla acele edilmemelidir.. çakralar hassa konulardır.. en azından her çakra; en azından ona bir gün vakit ayırmanızı hak eder..

1-2gün 1 çakra üzerinde uğraştınız diyelim.. onu dengeye getirdiniz diyelim.. sıra geldi 2 .çakraya.. aynı şekilde onuda meditasyon ve imajinasyonla, hayal gücü ile dengeleyiniz.. onu olması gerektiği kulvara getiriniz.. ne fazla nede az çalışssın.. bu işlemi diğer çakralarada aşama aşama uygulayın... ve emin olunki önceden yapıpda anlam veremediğiniz ve hala yapmaya devam ettiğiniz bir çok şeyi bırakacaksınız.. öylesine değişeceksinizki kendiniizi tanıyamayacaksınız..

çakraları dengeleyerek; insan olmaya dahil çok büyük bir adım atacaksınız.. çevreniz için küçük.. sizin için ise büyük bir adım atacaksınız..

önemli olan sabır..

önemli olan her çakraya önem vermek ve üzerinde düşünmek.. neden dengelenmesi gerektiğine dahil bilinçsel yapıya kavuşmak.. unutmayın...

taroh

Kayıtlı Üye
enerji düşmesi depresyon taç çakrayı mı açmalıyım?

origanum

Yönetici
Şuna açmak kapamak demeyin, kısaca bu ifadeler kullanılıyor pratikte ama herkes yanlış anlıyor, herkesin açıktır ve sadece ölüm anında kapanır. Çakra vücuttaki enerji kanallarının açıldığı merkezlerdir ve açılan da kapanan da bu kanallardaki blokajlardır, bir nevi yağların kalp damarlarında ya da kirecin su borusunda birikmesi ve kenarlarında tıkanıklık yaratması ve onun temizlenmesi işlemi gibidir.

Ü

Üye silindi 58480

8. Cakranin oldugunu dusunmuyorum. 7 cakranin dengeli calismasi dolayisi ile benligin dolup tasarak manevi bir feveran etme hali olabilir.
7 cakranin 7 sinin de islevsel enerjisi ayni yogunlukta olsa da bazilarinin tesiri bazilarini asiri tetikleyebildigi gibi koreltedebilir de !
7 cakraya karsilik gelen 7 salgi bezi vardir. 7 salgi bezi de salgiladiklari hormonlar islevi uyandirici etki yapar. 8inci bir hormon yoktur.
En makul, en isabetli, en zengin, en hikmetli bir hayat gorusu sahibi olmadan helali harami taktir etmeden 7 cakranin da el ele vermesi olanaksizdir :

Iletisim gucunuzu arttiracak olan bogaz cakranizi beslersiniz ama sevgi ve empati merkezi kalp cakranizda yerinde sayma olusur, sozunuz tesirli ama etrafiniz bos kalir, evrenin gizemlerini kesvetmeye oyle bir dalarsiniz ki ogrendiklerini aktarirken iletisim akiskanliginizin cakrasi artik zayif kalmaya baslar ve iletisimdeki aksakliklari tolere edecek kalp cakraniz da butune hizmette vazife ustlenmedigi icin ofke ve kindar davranirsiniz. En temel bilgiyi verdiginizde anlamayan insanlara ofke beslersiniz.

Kisacasi CAkralar surekli birbirinin onune gecer ve en zayif cakramiza yuklenip guclendirdigimizde yeni en zayif halka olan cakra basimiza is acacaginin sinyallerini verir.

Sitemans

Kayıtlı Üye
Forumda Tecrübeli Reiki master varmı acaba?
Bikaç gün önce uyumlama aldım günlük 5 er dakika her çakrama çalışıyorum fakat bikaç özel sorum olucaktı kendisine

Farwein

Kayıtlı Üye
Bu konuyu düşünüyordum uzun bir süredir. Bazı kişiler regresyon ve çakra blokajı kaldırma çalışmaları yapıyorlar bunlar ne kadar güvenilirdir. Böyle bir tedavi alan var mı aramızda bilgi verirse sevinirim.Araştırmalarıma göre çoğu çakramda blokaj var böyle bir tedavi uygulamak etkili olur mu sizce.

alejan

Kayıtlı Üye
Bilimsel olarak çakraların var olduğu kanıtlandı mı ?

bemeremeleber

Banlı Kullanıcı
Bak adam ne yapmış bu havas olaylarınada benziyor . Başka bir hikayede hatta bu reiki masterının 40 gun gibi bir süre sonra ufukta beyaz bir şeyin geldiğini çarptıgını ve bayıldıgı gibi bir şeyde olması lazım. """Kurama dağına çıkarak 21 günlük meditasyon ve oruç sürecininsonunda sembollerle bağlantıya geçtiği ve kullanma yetkisini elde ettiği öykülerindenanlaşılmaktadır."""

erdi25

Kayıtlı Üye
Cakraların her gun 1 tane yapsam olur acaba sogun olurmu

Ü

Üye silindi 56746

Çakra açmak sabır gerektiriyorsa ve o kadar da kolay değilse regresyonla yahut biyoenerjiyle nasıl çok da uzun olmayan bir sürede açılabiliyor?

Ü

Üye silindi 58480

Cakra acmak bizim anladigimiz anlamda sabir gerektirmez.
Sabretmek : beklemesi bilinirse, herseyin zaten ayaginiza gelecegi gerceginin bilincsel acilimidir. Sabretmek; surece dolayli yoldan haz verici bir sekilde yardim eder.

Yok sayarak, umursamayarak, tahammul ederek, hatta kasarak sabretmek dogru yonetilmeyen bir ruhsal surec olur. Ve elinizdeki kazanimlari bile heba eder.

Dinde ``Allah sabredenlerde beraberdir``der. Bu, sabrin nasil muhtesem bir guc kumesi olabilecegine, size bagli olarak baslayan amelin; sizin kontrolunuzden ciktigi zamanlarda bile surece Allahin eli ile mudail olmanizi ve kendi hayriniza sonlanacagi hale is ve olusun evrilmesini saglar.

Allah asra yemin ediyor Kuranda : Yemin olsun insan herturlu ziyandadir diyor. PEygamberinden evliyasina kadar. Ancak salih amel isleyenler ve sabri tavsiye edenler mustesnadir diyor.

Vallahi sabir ruhun tekamulunun olmazsa olmaz bir deneyimidir. Dinamik ve olaganustu zevkli bir imtihandir. Sonu selamettir. Dogru konsantre olunursa tabi.

Ü

Üye silindi 58480

Ilkokulda satranc sampiyonu olmustum. KAzandigima sevinemedim bile. Yendigim kisi, yenilgisine ragmen o kadar kendine guveniyordu ki benim belki de bir anlik zaaf dolayisi ile kazandigimi hissettirdi bana. Biliyordu sene sonu beni yenecegini. Acele etmiyordu. Simdi oyle rahat ve emindi ki ben onun sabirla beklemesi karsisinda resmen gucten dustum : ))

Simdi beklemesini bilmek herseyi sizin icin sonlanacagi sekilde bir frekansa hizalar. Sabirsizlanmak enerji istikrarsizligidir. Hele cakra acmak icin sabirsizlanmak emin olur o cakranin acilmama sebebidir.

Ü

Üye silindi 57044

3 küsür yıl önce yazmışım bunu.. Dennise elennise olmuş.. Kabala ile tanıştıktan sonra artık çakra felsefelerine katılmıyorum.. Hepsi hikayedir ve bilimsel bir ispatı yoktur.. Fakat alma arzusunun bilimsel ispatı vardır.. Kendinize ve çevrenize bakarsanız delili görürsünüz..

Aisling

Kayıtlı Üye
Madem konusu gündeme gelmiş muhtemelen bazınızın bildiği ufak görünen ama enerji akışının direği olan küçük bir beyanat sunayım. En iyi enerji akışı dik duruşta sağlanır. Dua ederken olsun, işlem yaparken olsun, meditasyon da olsun yoga da olsun hep dik durun. Dik omurga genç, dinç beden demektir. Dinç omurga dengeli enerji akışı getirir. Dik durmayan kaybeder.

taroh

Kayıtlı Üye
Madem konusu gündeme gelmiş muhtemelen bazınızın bildiği ufak görünen ama enerji akışının direği olan küçük bir beyanat sunayım. En iyi enerji akışı dik duruşta sağlanır. Dua ederken olsun, işlem yaparken olsun, meditasyon da olsun yoga da olsun hep dik durun. Dik omurga genç, dinç beden demektir. Dinç omurga dengeli enerji akışı getirir. Dik durmayan kaybeder.
sırt kaslarimin sertliginden dik duramiyorum.

Fehu

Kayıtlı Üye
Bana ne kadar sürede etki edeceği soylenmedigi sürece sabredemiyorum. Mutlaka ortalama bir zaman bilmem lazım..
Mesela her gün sakral çakra çalışmaları yaparsam dengeye girmesi yaklaşık ne kadar sürer?