İnsan eksikliklerinin farkına nasıl varabilir ?.

Gloriam

Kayıtlı Üye
İnsan insanın halinden anlamalı, kendini geliştirip olgun bir birey olmalı,anı duygularla hareket etmemeli,iradesi ve kişiliği hayata karşı dirençli ve güçlü olmalı.mucadeleci ama çok kafaya takmayan olması yararına olur.vs vs

boşluk1982

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Egoyu düşürmek sanırım biraz göreceli bir kavram yinede teşekkürler ayırdığınız vakit için :)
Öncelikle egoyu düşürerek.

Şu şekilde ifade etmeme izin verin insanın o an için bulunduğu nokta davranışları bakış açısı insana doğru gelmeseydi neden öyle davranmaya devam ederdi ben bundan kurtulmak istiyorum an içinde gerçekleşen duygu patlamalarından içinde bulunduğum durumu kendim açımdan değilde gözlemci bakış açısıyla değerlendirmek istiyorum fakat bunu nasıl yapabileceğimi bilmiyorum ...
İnsan insanın halinden anlamalı, kendini geliştirip olgun bir birey olmalı,anı duygularla hareket etmemeli,iradesi ve kişiliği hayata karşı dirençli ve güçlü olmalı.mucadeleci ama çok kafaya takmayan olması yararına olur.vs vs

taroh

Kayıtlı Üye
ya çok eleştren bırıyle
-ıstemeyerek,
kazık yıyerek
-doğrudan,
hıç uyaran bırı olmadan
-yıllar sonra
öğrenır.

origanum

Yönetici
Egoyu düşürmek sanırım biraz göreceli bir kavram yinede teşekkürler ayırdığınız vakit için :)

Şu şekilde ifade etmeme izin verin insanın o an için bulunduğu nokta davranışları bakış açısı insana doğru gelmeseydi neden öyle davranmaya devam ederdi ben bundan kurtulmak istiyorum an içinde gerçekleşen duygu patlamalarından içinde bulunduğum durumu kendim açımdan değilde gözlemci bakış açısıyla değerlendirmek istiyorum fakat bunu nasıl yapabileceğimi bilmiyorum ...

Yok tam da kastettiğim oydu ki doğru olduğunu diğer üyeye yazmış olduğunuz kısımdan anladım.
"insanın o an için bulunduğu nokta davranışları bakış açısı insana doğru gelmeseydi neden öyle davranmaya devam ederdi ben bundan kurtulmak istiyorum"
Bakış açınıza göre doğru gelmesinin nedeni egodur, ego bulunduğu yerin doğru olduğunu söyler her zaman ve kişinin kımıldamasına izin vermez. Daha derin bir konu. Kişisel gelişim yöntemleri ile bir saat anlatabilirim de detayları şu an için size gerekli değil. Sadece en basit olayın bile ego tarafından yaptırıldığını bilin. Çözümü de basit, öyle pek zorlanacağınız ağır bir durum değil. Birşeyi yapmadan önce sorun sizin için önemi nedir, insanlık için ne olabilir? Olmaması gururunuzu kırar mı? O zaman o duygularınız patlamayı bırakacaktır ve bir daha düşündüğünüz için yeni bir bakış açısı ile bakar ve sağlamasını yapıp öyle davranırsınız.

Banisteriopsis

Kayıtlı Üye
Ruhsal varlıklardan tutun peygamberlere kadar. Peygamberleri bir uca koyun mevki para sahibi insanlarla tanışana kadar. Bunu da bir noktaya koyun herhangi bir makam sahibi, yeti sahibi insanlarla tanışana kadar. Yani sahip olmadığınız herhangi bir konu hakkında sahip olan insanlar, varlıklar bu farkındalığı gerçek anlamda bize gösterebilir.

Ü

Üye silindi 56746

düşünerek. "bir saat tefekkür bin yıllık ibadetten hayırlıdır" denmiş. insan düşünüp nefsle derin bir hesaplaşmaya girerek birçok hatasını görebilir. bir de islam alimleri ölüm anını çokça canlandırmayı tavsiye ediyor, mümkünse her gün ve günün belli bir vaktini buna ayırabilmek gerekiyor. ölüm anını her hissedişte, ölüm döşeğine her yattığımızda düzeltilecek daha fazla hata gözler önüne seriliyor. ben çok mu denedim, hayır :) ama denersem faydasını görebileceğimden emin olduğum bir teknik. allah dostları boş söz söylemez.

Anael Zan

Kayıtlı Üye
Mantikli, mutevazi, agir, olgun ve kendini her an gelistirmek isteyip ogrenmeye hevesli insanlar bunu yapabilir yada baskalari soylediginde farkina varip duzeltmeye calisir

Ü

Üye silindi 56746

tevbe ederek. her gün tövbe etmek bu yüzden önerilmiş, farkına varalım hataların diye; her tevbede, pişmanlıkla doğru orantılı olarak farkındalık artar, farkındalık arttıkça günahlar göze kötü görünmeye başlar. bu sayede kişi daha kaliteli bir birey/mümin olmanın adımını atmış olur.

Bitkinruh

Banlı Kullanıcı
bir şarkıyla cvp vereceğim:

ben o duvarlara çarpa çarpa nasır tuttum, ağlaya ağlaya yosun tuttum

aha tam olarak böyle varılır
Ben de bi şarkıyla cevap veriyim o zaman:

Öteki olabilmeyi ,yerine koyabilmeyi ,geride durabilmeyi öğreniyorsun ...

Bunları yaparsan da yararı okur bence

Ü

Üye silindi 58480

Aklıma ilk gelen şarkı :

Bir sabah elbet güneş de doğacak penceremde
Ama bil ki ateşin hala yanacak yüreğimde
Göz yaşlarım akıp gidecek, selden öte selden ziyade
Bir canım var vereceğim, baldan öte baldan ziyade

Bir ben var ki benim içimde, benden öte benden ziyade
Bir sen var ki senin içinde, senden öte senden ziyade

Barış Manço kul sevgisinden kozmik sevgiye tekamül edişi çok güzel anlatmış. Aşık olmayan kişi yola çıkamaz. Herşey așk ile başladı ve yolda öğrenildi. Önemli olan meğerse yol değilmiş, yolcunun kendisi de değilmiş ; önemli olan yolculuğun deneyimi imiş. Yol da yolcu da enstrümanlarmıș.

Enneagram

Banlı Kullanıcı
Önce farketmesi lazım. Algı düzeyi, eğitim. Mesela inatçı insanlar kolay iğdiş edilemez.