bağımlılık psikolojisinden nasıl kurtulurum?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

taroh

Kayıtlı Üye
Kiminin alkol kiminin sigara benim bağımlılığımın ismi insan bağımlılığı. Kocamı seviyorum ve bağımlıyım bilerek yapmıyorum. O da anormal derecede bağımsız biri hatta onun da sorunları olduğunu düşünmeye başladım. Bu bağımlılık psikolojisi yüzünden haklı olsam da kendi kişilik sınırlarımı çizsem de kendimi kötü hissediyorum. Ailesi ayrı bir komedi kocam onların yanında daha aklı başında kalıyor. Zaten hiç birşey öğretmemişler. Onunla evlenince anladım ki ben daha evcimen biri ile anlaşırmışım. Ayrıca benim bu bağımlılık psikolojim onun pek umurunda değil işine gelmediği için anlamıyor.
Örnek verecek olursam;
-Hemcins arkadaşları başka masada beni bırakır orada onların masasında oturur goy goy yapar. Ve bunu çok normal zanneder tepkime kızar. Bazen masada hemcins arkadaşları olmasına rağmen onlarla baş başa bırakıp başka masada gördüğü arkadaşlarının masasında lak lak edebiliyor.
-Eli açıklık kavramı normal olmadığı için başına hazır yiyicileri bedavacıları bir baltaya sap olamayan insanları toplar. Bir de onlardan vefa bekler doğruyu söyleyince kızar.
-4 yıllık evliyim hala evine vaktinde gelme bilincine sahip değil. Bana karşı sorumluluklarını hatırlatınca sıkıyor oluyormusum onu.
-Arkadaşlarını doyurup durur ama ihtiyaçlarımı sorgular. Ben çalıştığım için görünüşte fazla sıkıntı yok ama tek maaş olsaydık ortalık karışırdı.
Böyle liste uzayıp gider de ben de kendime inanamıyorum. Neden bağlıyım diye bunu yenmek için ne yapmalıyım çok karşıma alıp konuştum akıllanmak gibi bir meziyeti yok. Kendi kendimi avutacak bir şey bulamıyorum. Çok düşündüm denedim olmadı. Sözde ailesi hep onu dinleyip elimde ne varsa ona vereyim diye büyü yapmış fakat bize Allahtan pek fazla tutmuyor yalnız vesvese sıkıntı olarak etkiliyor beni, kocamı da ancak yüzde elli etkiler. Elimde olsa geri püskürtmek isterdim bunların yaptıklarını.

origanum

Yönetici
Kocanıza (tüm istemediğiniz huylara ve davranışlara sahip olmasına rağmen) neden bağımlı olduğunuzu mu soruyorsunuz?

oglak

Banlı Kullanıcı
Kocanıza mecbur musunuz, kocanız sizi mutlu ediyor mu? Kendinizi sorgulayın.

taroh

Kayıtlı Üye
Kocanıza mecbur musunuz, kocanız sizi mutlu ediyor mu? Kendinizi sorgulayın.
ben bir şahıs bir karakterim o da öyle
ne kadar herkesin kendine has evliliği olsa da evlilikte sabit bazı değişmeyen ayrıntıları bozucu davranış içerisinde(aldatma şiddet harici başka anormal bir şey olamaz diye düşünürdüm ama kocamla beraber gördüm ki oluyormuş).bekar evli arkadaşları dahi yüzüne söyleyerek uyardı.arkadaşlarının uyarmaları arkadaşlarının mükemmel olduğunu göstermiyor belki karakterleri kocamdan kötü fakat onlar bile anormal olup dikkati çeken bir şeyi kocama dile getirmişler.
buna rağmen dikkate almadı benim dediklerimi zaten hep işine gelmediği için yapmamakta üstüne bana senin dediklerini yapıyorum demekte.
düşünün dünya bile bir milim eksen eğikliği değişse dünyanın tüm dengesi alt üst olur.kocamında durumu böyle biraz dikkat etse biraz aklını başına toplasa sorun olmayacak.
bunun harici bilinç olarak yaptıklarımın saçma olduğunu bilmekle beraber hep sanki uyuşturucu bağımlısı gibi otomatik tepkiler veriyorum ve çözüm bulamıyorum.birazda kendi çabamla onunla mutluyum eğer ben iyi isem evlilik iyi benim psikolojimi bozarsa herşey kötü.aynı duvarın deliğine fare yuva yapınca fare girmesin diye ince sıva ile kapatan yarım akıllı insan gibi.fare sıvayı yer yine yuvasını açar.

Prana_

Kayıtlı Üye
Sadece karşınızdakini değil, kendinizi de sorgulamayı düşündünüz mü? Mesajlarınızdan gördüğüm kadarıyla, eşinizin etrafında bulunan herkes için bencil, kötü, cahil vb. yorumlar yapmışsınız.. Üzerinizde büyü var mı bilemem, ama sitede bu konuda yetkin kişiler olduğunu biliyorum. Kendinizi rahatlatmak adına onlarla iletişime geçebilirsiniz, müsait olduklarında mesajınıza dönüş yapacaklarına inanıyorum. Ancak şahsi fikrim, 'eşimi gerçekten seviyor ve onunla bir ömür geçirmek istiyor muyum' sorusuna kendi içinizde net bir yanıt vermenizdir. Farklı kültürlerden gelen, hayata başka bakan insanların birliktelikleri genelde zordur, çaba gerektirir. Hele ki, bu çabayı gösterenin yalnızca kendiniz olduğunu düşünüyorsanız; yorulur, güçsüzleşir ve yalnızlaşırsınız. Bence, eşinizle konuşurken çevresini ve onu yargılamaktan, suçlamaktan kaçının. Yaşadıklarınızın size ne hissettirdiğini, ne istediğinizi ve niçin istediğinizi mümkün olduğunca tatlı dille anlatmaktan vazgeçmeyin. Gerekirse bir ilişki terapistinden destek alın. Ama en önemlisi, kendiniz için mutlaka destek alın, ki bu ruhsal olarak yıpratıcı süreci minimum hasarla atlatın. Eşinizle birlikte, arzu ettiğiniz güzel günlere en kısa sürede kavuşmanız temennisiyle..

taroh

Kayıtlı Üye
Sadece karşınızdakini değil, kendinizi de sorgulamayı düşündünüz mü? Mesajlarınızdan gördüğüm kadarıyla, eşinizin etrafında bulunan herkes için bencil, kötü, cahil vb. yorumlar yapmışsınız.. Üzerinizde büyü var mı bilemem, ama sitede bu konuda yetkin kişiler olduğunu biliyorum. Kendinizi rahatlatmak adına onlarla iletişime geçebilirsiniz, müsait olduklarında mesajınıza dönüş yapacaklarına inanıyorum. Ancak şahsi fikrim, 'eşimi gerçekten seviyor ve onunla bir ömür geçirmek istiyor muyum' sorusuna kendi içinizde net bir yanıt vermenizdir. Farklı kültürlerden gelen, hayata başka bakan insanların birliktelikleri genelde zordur, çaba gerektirir. Hele ki, bu çabayı gösterenin yalnızca kendiniz olduğunu düşünüyorsanız; yorulur, güçsüzleşir ve yalnızlaşırsınız. Bence, eşinizle konuşurken çevresini ve onu yargılamaktan, suçlamaktan kaçının. Yaşadıklarınızın size ne hissettirdiğini, ne istediğinizi ve niçin istediğinizi mümkün olduğunca tatlı dille anlatmaktan vazgeçmeyin. Gerekirse bir ilişki terapistinden destek alın. Ama en önemlisi, kendiniz için mutlaka destek alın, ki bu ruhsal olarak yıpratıcı süreci minimum hasarla atlatın. Eşinizle birlikte, arzu ettiğiniz güzel günlere en kısa sürede kavuşmanız temennisiyle..
benim babam tayinle gezen bir memur olduğu için çocukluktan bu yana belli çevrem olmadı üniversite dağıldı memleketimize yabancı gibi taşındık.memleketime yazdan yaza tatile giderdik.memleketimde yetişen bayanlar düğünden düğüne koşarlar fazla okumaz kocaya kaçarlar hemen çocuk yaparlardı yazında tesisler de çalışıp.erkekler ise genç ve iş yapacak güçte olmalarına rağmen.hep kahvede geç saatlere kadar otururlar.babamın tayinle gezmesinde en çok manisa da durduk ve orada emeklilerden başka kimse kahvede oturmazdı.bu kültüre rağmen ben evlenmeden bu konuda kocamın beter olduğunu bilemezdim.tabi benim kocam bu üzülmemi çok anladığını da zannetmiyorum.bu kültür kargaşasından anlayacağını da zannetmiyorum.evlenince tek anladığım daha evcimen ve bana değer veren biri olması lazımmış.

kocam hayatta ilişki terapistine gitmez psikiyatra da gitmez.

Prana_

Kayıtlı Üye
Eşinizin gitmek istemeyebileceğini düşündüğüm için, 'siz kendiniz için mutlaka destek alın' demiştim.. Umarım sıkıntılarınız en kısa zamanda çözüme ulaşır, Allah yardımcınız olsun.

origanum

Yönetici
Herkesin kendine has bir karakteri vardır, kocanızınki de böyle. Vee kimse değişmez, karakter 7sinde ne ie 77sinde de odur. Elinizdeki mal böyle. Ya deveyi güdersiniz ya diyardan gidersiniz misali. Seçim sizin. Gitmek kolay değil tıpkı bir dizi adından örnek vermem gerekirse "bir Türk malı" ile yaşamanın kolay olmadığı gibi. Sosyokültürel durum engel olur kimisine maddiyat kimisine boşanmış kadın damgası yüzünden. Anlayışlı bir koca nadir bulunan bir piyangodur çok az kadına nasip olur. Onunla yaşadığınız sıkıntıları sineye çekip hayatınızı devam ettireceksiniz, ona rağmen hayattan keyif almasını ve devam ettirmesini bileceksiniz, bu çilenin sonunda alacağınız ders ve ulaşacağınız başarma gücü çok pahalı bir ödül olacak sizin için.

taroh

Kayıtlı Üye
Eşinizin gitmek istemeyebileceğini düşündüğüm için, 'siz kendiniz için mutlaka destek alın' demiştim.. Umarım sıkıntılarınız en kısa zamanda çözüme ulaşır, Allah yardımcınız olsun.
teşekkür ederim.

Herkesin kendine has bir karakteri vardır, kocanızınki de böyle. Vee kimse değişmez, karakter 7sinde ne ie 77sinde de odur. Elinizdeki mal böyle. Ya deveyi güdersiniz ya diyardan gidersiniz misali. Seçim sizin. Gitmek kolay değil tıpkı bir dizi adından örnek vermem gerekirse "bir Türk malı" ile yaşamanın kolay olmadığı gibi. Sosyokültürel durum engel olur kimisine maddiyat kimisine boşanmış kadın damgası yüzünden. Anlayışlı bir koca nadir bulunan bir piyangodur çok az kadına nasip olur. Onunla yaşadığınız sıkıntıları sineye çekip hayatınızı devam ettireceksiniz, ona rağmen hayattan keyif almasını ve devam ettirmesini bileceksiniz, bu çilenin sonunda alacağınız ders ve ulaşacağınız başarma gücü çok pahalı bir ödül olacak sizin için.
ben ondan tamamen kendinden geçmesini istemiyorum.öyle olsa insanlar neden hatalarından akıllansın.evlilik kurumunda bir birini idare etmek için zaten kimse kimseye yüzde yüz taviz veremez.benim demek istediklerim diş fırçalamak. sabah duş alıpta işe gitmek kadar günlük ufak tefek yapılabilecek bir şey.kocamın bu "mallığı" evliliğimizin dibine dinamit yerleştiriyor.bir kişinin üstüne her şeyi yıkarak da evlilikler yürümüyor.ben kocamın halinden çok evliliğin düştüğü hale üzülüyorum.

origanum

Yönetici
İnsan ancak kendi ister ve gayret gösterirse değişir. Eşiniz bunu istemiyor demek ki. Tavize girdiği an evlilik zaten sakat bir durumdadır. Ya eşinizi ya evli kalmayı çok seviyorsunuz bu yüzden bir bağımlılık var. Hangisini istediğinize karar verin önce. İstemediğiniz bir durumda yaşamaya sizi mecbur tutan ne? Seçiminiz doğrultusunda plan yapın ve uygulayın. Eşinizle konuşabilirsiniz belki anlar belki ters teper bunu da onu tanıyan biri olarak ancak siz bilebilirsiniz. Eğer anlarsa belki kendisine çeki düzen verir, anlamazsa biraz daha üstünüze gidip sizi yıpratabilir. Ama zaten konuşmuşsunuz ve sonuç çıkmamış.
Eşiniz sizi sevmiyor mu, değer vermiyor mu, neden sizin ona verdiğiniz değeri size göstermiyor ya da ima bile etmiyor? Evlenmiş olmak için mi evlenmiş sizinle yoksa bir zamanlar sevmiş de şimdi umursamıyor mu? Ya da karısına nasıl davranması gerektiğini bilmiyor mu, ailesinden ve çevresinden bunu görmediği bilmediği için? Ki en vahimi de budur aslında. Kadına değer verilmeyen bir toplumda büyümüş bir kadının oğluna bilmediği görmediği şeyi öğretemeyecek olması.
Hayat sizin hayatınız ve şu anki kimliğinizle bir kere geliyorsunuz dünyaya, tekrarı yok, geriye gidip düzeltme imkanı yok ve yıllar sınırlı. İyice düşünün. Böyle devam etseniz nasıl olur, etmeseniz nasıl olur? Şu anki haliyle mi geçmesini istersiniz ömrünüzün yoksa tamamen farklı bir yaşam mı? Hangisinde daha mutlu olacaksanız onu kabullenin. Ama ortası diye birşey olmadığını bilin ve bir formun başka bir forma dönüşmesini ummayın, herşeyin özü neyse kendi odur. Seçiminizde bunu aklınızdan çıkarmayın. Özgürce düşündüğünüzde ve kendinize hakettiğiniz değeri verdiğinizde bağımlılığınız da çözülecektir böylece.

taroh

Kayıtlı Üye
İnsan ancak kendi ister ve gayret gösterirse değişir. Eşiniz bunu istemiyor demek ki. Tavize girdiği an evlilik zaten sakat bir durumdadır. Ya eşinizi ya evli kalmayı çok seviyorsunuz bu yüzden bir bağımlılık var. Hangisini istediğinize karar verin önce. İstemediğiniz bir durumda yaşamaya sizi mecbur tutan ne? Seçiminiz doğrultusunda plan yapın ve uygulayın. Eşinizle konuşabilirsiniz belki anlar belki ters teper bunu da onu tanıyan biri olarak ancak siz bilebilirsiniz. Eğer anlarsa belki kendisine çeki düzen verir, anlamazsa biraz daha üstünüze gidip sizi yıpratabilir. Ama zaten konuşmuşsunuz ve sonuç çıkmamış.
Eşiniz sizi sevmiyor mu, değer vermiyor mu, neden sizin ona verdiğiniz değeri size göstermiyor ya da ima bile etmiyor? Evlenmiş olmak için mi evlenmiş sizinle yoksa bir zamanlar sevmiş de şimdi umursamıyor mu? Ya da karısına nasıl davranması gerektiğini bilmiyor mu, ailesinden ve çevresinden bunu görmediği bilmediği için? Ki en vahimi de budur aslında. Kadına değer verilmeyen bir toplumda büyümüş bir kadının oğluna bilmediği görmediği şeyi öğretemeyecek olması.
Hayat sizin hayatınız ve şu anki kimliğinizle bir kere geliyorsunuz dünyaya, tekrarı yok, geriye gidip düzeltme imkanı yok ve yıllar sınırlı. İyice düşünün. Böyle devam etseniz nasıl olur, etmeseniz nasıl olur? Şu anki haliyle mi geçmesini istersiniz ömrünüzün yoksa tamamen farklı bir yaşam mı? Hangisinde daha mutlu olacaksanız onu kabullenin. Ama ortası diye birşey olmadığını bilin ve bir formun başka bir forma dönüşmesini ummayın, herşeyin özü neyse kendi odur. Seçiminizde bunu aklınızdan çıkarmayın. Özgürce düşündüğünüzde ve kendinize hakettiğiniz değeri verdiğinizde bağımlılığınız da çözülecektir böylece.
-ikinci paragraf özellikle beynimde dönen sorulara tercüman olmuşsunuz
-aklım ikinci paragraftaki gibi duygularım çok lanet bir durumda ondan kendimi koparmaya çalışmak uyuşturmadan dişin çekilmesi hissini veriyor. bu da bipolar hastalığından kaynaklı.yani ben buyum ya sev ya terket moduna erişemedim.böyle yapamadığım için ilişkilerimde hep kötü ben oldum.

La-edri

Kayıtlı Üye
Bagimlilik her ne tür de olursa olsun üzerine daha üstün yada benzeri dozda bir sey buldugunuz da bagimliliginiz sona erer.

Mesela ;Esinize bagimli iseniz sevginizi ve alakanizi cougunuza yöneltin, cocugunuz yok ise mesleginize isinize bu da yok ise kendinizi huzuzlu hiss edebileceginiz bir uygras hobi edinin ve bu ugraslar sonucu kendi gücünüzü kendinize isbatlayin.

Bagimlilik tamamen psikolojik zayifliklardan meydana gelen bir sorun dur.Kisinin kendisini yetersiz görmesinden kaynaklanir.

taroh

Kayıtlı Üye
Bagimlilik her ne tür de olursa olsun üzerine daha üstün yada benzeri dozda bir sey buldugunuz da bagimliliginiz sona erer.

Mesela ;Esinize bagimli iseniz sevginizi ve alakanizi cougunuza yöneltin, cocugunuz yok ise mesleginize isinize bu da yok ise kendinizi huzuzlu hiss edebileceginiz bir uygras hobi edinin ve bu ugraslar sonucu kendi gücünüzü kendinize isbatlayin.

Bagimlilik tamamen psikolojik zayifliklardan meydana gelen bir sorun dur.Kisinin kendisini yetersiz görmesinden kaynaklanir.
bu yetersizlikleri araştırdım annem kendi yetersiz hissetmelerini kafama kazımış.kafamdaki kazınmış bir şey daha var ki beni böyle hayatım boyunca değil de hayatımda 4 senedir tanıdığım kocama doğduğumdan beri bağımlı gibi hissettiriyor.

origanum

Yönetici
bu yetersizlikleri araştırdım annem kendi yetersiz hissetmelerini kafama kazımış.kafamdaki kazınmış bir şey daha var ki beni böyle hayatım boyunca değil de hayatımda 4 senedir tanıdığım kocama doğduğumdan beri bağımlı gibi hissettiriyor.

Çözüm sizin de farkettiğiniz ve benim yorumumun son cümlesinde söylediğim gibi kendinize değer vermek. İnsanların hayatındaki bu yanlış kodlamalar hep mahvediyor herşeyi. Kişisel gelişim uzmanlarından yardım alabileceğiniz gibi kendiniz de ilgili kitapları okuyarak uygulayabilirsiniz. Egonuzu tavan yaptırmadan sadece kendinize hakettiğiniz değeri verin, değersizlik enerjisini atın üstünüzden.

taroh

Kayıtlı Üye
Çözüm sizin de farkettiğiniz ve benim yorumumun son cümlesinde söylediğim gibi kendinize değer vermek. İnsanların hayatındaki bu yanlış kodlamalar hep mahvediyor herşeyi. Kişisel gelişim uzmanlarından yardım alabileceğiniz gibi kendiniz de ilgili kitapları okuyarak uygulayabilirsiniz. Egonuzu tavan yaptırmadan sadece kendinize hakettiğiniz değeri verin, değersizlik enerjisini atın üstünüzden.
annem yüzünden yapıştı üstüme. bu pis negatif enerji.annem hep kendi bilirdi kendinin seçtiği en güzel en mükemmeldi.büyüdükçe neden hep bana soruyorsunuz demeye başladı.halbuki kuralı koyan oydu.kardeşimde takıntılı bir insandır ve anneme karar veremediği için hep birşeyler sorar. beni de hep girişken değilsin kendini savunamıyorsun diye diye bi hal oldu.nerden biliyordu ki kendimi savunamadığımı her zaman benim yanımda değilsin.illa kendini savunmak senin yanında başkasını ezmek aşağılamak azarlamak mı?
kardeşime bunu mu belletti. bilemem de kardeşim fesatlığından kuduracak nerdeyse.kendi de kendi çıkardığını beğenmiyor beni de beğenmezdi.

kendimi sorgulayacak kısmı kalmıyor çünkü otomatik tepki veriyorum oto kontrolümü kaybetmiş gibi.

origanum

Yönetici
Dediğim gibi kişisel gelişim uzmanlarının çözebileceği bir durum, endişeniz olmasın kardeşiniz de siz de bu durumdan kurtulabilirsiniz. Danışın bir.
Eğer kimseyi bilmiyorsanız ve güvenmezseniz urum da yapıyor. Bunu da alternatif olarak düşünün. Seans sayıları ve maddi boyutu her uzmana göre değişir, sizi muayene ettikten sonra söylerler.

boşluk1982

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Bakın beraber bir yola girmişsiniz hayatınızı birleştirmişsiniz artık o sizin bir parçanız onu yargılamak yerine onu değiştirmeye çalışın uzun vadede başaracağınıza inanıyorum onu seviyorsunuz bağımlılıktan kurtulmak demek sevginin normalleştiği ve bazı şeylerin bittiği noktadır monoton bir ilişkiye hazır mısınız belkide konfor alanınızdan uzaklaşmalı onunla farklı şeyler yapmalı ve hayata farklı bir açıdan bakmalısınız unutmayın biz sadece resmin bir kısmını görüyoruz karşımızdaki kişinin ne yaşadığını bilmiyoruz ne şekilde bu zamana kadar gelebildiğini ne kadar acı çektiğini ona mutlu hissettirmelisiniz onun ilgi odağı olmalısınız eğer olamazsanız muhtemelen eski alışkanlıklarını devam ettirecektir ama onu mutlu edip ilgi odağı olabilirseniz sizden başkasını arkadaşları dahil hiç kimseyi gözü görmeyecektir ve sizi herkesten sakınacaktır sizi her daim dinleyecektir her şey sizin elinizde iyi şanslar ...

Selmanada

Kayıtlı Üye
Kendi kararlarınıza geri dönün efenim. Hayatımda çok kere şahit olduğum bir durum.. Bu durumu nasıl kurturarrım diyerek kumar oynanır. Cocuk yapılır. Cocuk yaptıktan sonra istesinizde şuanki siz olamazsınız. Artık herşey bitmiştir. Ve cocuk varken bahsetttiğiniz bu tek başına sorumluluk büyük sıkıntıları da beraberinde getirir. Zaman önemli değil, beklentiler karşılanmıyor, bir şeyler karşılıksız yaşanıyor ise bir kere daha düşünmelisiniz.

xgenion

Kayıtlı Üye
İş
Müzik ve Grafik Tasarım
Bana büyü vs.den çok normal bir sorunlu evlilik gibi geldi. Bir uzmana danışmayı düşünün derim. Çözemediğiniz her sorun büyüye ya da musallata işaret etmez. Uzman birinden yardım alma zamanı gelmiş demektir sadece.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...