Başlayamamak

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Cygnus

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar . Bu aralar çok sormak istediğim bir soru vardı. Bugüne kısmetmiş...

Bazen hayatımızda planlar kurarız , kendimizi motive ederiz, araştırmalar yaparız ve daha bir çok şey .Ancak yine de başlayacağımız sırada vazgeçeriz .
Neyse ya başka zaman artık deriz. Üşeniriz bazen de korkarız. Ya kötü bir şey olursa deriz. Belki de bu kendimize uydurduğumuz bahanelerdir kim bilir.
Hem bu durum sadece Türkiye'nin değil dünyanın da problemi diye düşünüyorum ben. Psikoloğum zamanında üzerine gidersen olur demişti bu sorundan
bahsettiğimde. Ama bence pekte yararlı olmuyor üzerine gitmek uzun süreçte ki bunu bence sadece ben söylemiyorumdur. Zaten her psikolog farklı şeyler söyler.Biri kendini motive et der.Biri üzerine git alışırsın der ve der. Ama ne çare başlayamıyoruz. Siz bu yolda neler yapıyorsunuz ? Bununla mücadele etme yönteminiz nedir ? Bu başlayamamak ile ilgili bir çok sitede bu durumla ilgili yazılar var ki genelde sorun anlatılır , verilen çözümlerde pek işe yaramıyor gibi görünür. Zaten sorunda bu değil mi ? Ya da belki işe yarıyordur ama ne kadar kendimizi motive etsek ve ne kadar çözümlerine baksakta kendimizi değiştirmeye , dini ya da farklı şekillerde yolumuzu bulmaya , kendimizi keşfetmeye , çalışmaya, hayallerimizin peşinden koşmaya başlayamamamızdır ! Bence böyle bir durumda başkasının deneyimlerini , nasıl bununla başa çıktığını , hangi yolu veya yolları deneyerek neler başarabildiğini paylaşması daha iyi olabilir. Belki de cevaplarınız benle birlikte bu sorunu yaşayan kişilere yardımcı olur. Şimdiden teşekkürler.

porsuk

Kayıtlı Üye
Aynı sorun bendedevar aşırı derecede usengec birisiyim.

Cygnus

Kayıtlı Üye
Aynı sorun bendedevar aşırı derecede usengec birisiyim.

Aslında bu üşengeçliğe çare bulabilsek içimizde saklı kalan öyle güçler , öyle cevherler ortaya çıkacak ki ... Ama çıkacak ki de kalıyor işte.

soldier

Kayıtlı Üye
Merhaba :)
Ah şu teknolojinin getirdiği tembellik. :)
Bir işe başlamak isteyip sürekli ertelediğimde, kendime sürekli görebileceğim notlar yazıyorum. Evdeki yazı tahtasına, buzdolabının üzerine, her gün açtığım sekreter dosyasına vb. Böylece kendime psikolojik baskı uyguluyorum bir şeyleri yapmak için. ;)
Tabi tipik başak burcu olmak da cabası. :)

• Beğendim
Tepkiler: yay

Cygnus

Kayıtlı Üye
Merhaba :)
Ah şu teknolojinin getirdiği tembellik. :)
Bir işe başlamak isteyip sürekli ertelediğimde, kendime sürekli görebileceğim notlar yazıyorum. Evdeki yazı tahtasına, buzdolabının üzerine, her gün açtığım sekreter dosyasına vb. Böylece kendime psikolojik baskı uyguluyorum bir şeyleri yapmak için. ;)
Tabi tipik başak burcu olmak da cabası. :)

Sizin burcunuz başak , benim de ay burcum başakta . Herhalde başaklarda malesef böyle üşengeçlik benzeri durumlar olabiliyor. Eğer böyle notlar almak sizde işe yarıyorsa ben de uygulayacağım. Beyaz yazı tahtası zaten bende de var , sanırım şimdi tahtayı daha iyi amaçlar için kullanabilirim. Buzdolabının üzerine not yazmakta gerçekten mantıklı. Bu not işini denemem lazım... Teşekkür ediyorum yorumunuz için.

Mahrusa

Kayıtlı Üye
Benim için değişmeye çalışmak, değişime direnmek gibi bir şey. Değişmeliyim, bunu yapmalı şunu yapmamalıyım gibi emir cümlelerinin insanı değişimden ve kendi iç sesinden uzaklaştırdığını düşünüyorum. İnsan kendini her haliyle kabullenip -tüm duygu ve düşünceleriyle- sadece ana odaklı yaşadığında sorunları dışarıda bırakıyor. En azından sorunun bir parcası olmuyor. Geçmiş sadece tecrübedir ve bir kaynaktır, ama insan sürekli değiştiğinden fark etmese de 2 dk önceki biz biz değilken kendimizi geçmişteki halimize göre yargılamamalıyız. Bugün olmak istediğimiz kişiyi olmamak için hiçbir sebep yok. Mükemmelliyetçiliğiniz sizi durdurmasın bir işi yaparken sonunu düşünmeyip sadece keyif alındığında sonuc zaten süreci yansıtacaktır diye düşünüyorum.

Cygnus

Kayıtlı Üye
Benim için değişmeye çalışmak, değişime direnmek gibi bir şey. Değişmeliyim, bunu yapmalı şunu yapmamalıyım gibi emir cümlelerinin insanı değişimden ve kendi iç sesinden uzaklaştırdığını düşünüyorum. İnsan kendini her haliyle kabullenip -tüm duygu ve düşünceleriyle- sadece ana odaklı yaşadığında sorunları dışarıda bırakıyor. En azından sorunun bir parcası olmuyor. Geçmiş sadece tecrübedir ve bir kaynaktır, ama insan sürekli değiştiğinden fark etmese de 2 dk önceki biz biz değilken kendimizi geçmişteki halimize göre yargılamamalıyız. Bugün olmak istediğimiz kişiyi olmamak için hiçbir sebep yok. Mükemmelliyetçiliğiniz sizi durdurmasın bir işi yaparken sonunu düşünmeyip sadece keyif alındığında sonuc zaten süreci yansıtacaktır diye düşünüyorum.

Dediğiniz şeyler gerçekten çok güzel ve gerçekten motive edici. Kesinlikle üzerine gidince ya da kendimize baskı uygulayınca yeteri kadar sonuç alınamıyor haklısınız. Anda kalmak önemli. Ancak sorun şu ki içimizde yapmak istediğimiz şeyler var fakat adım atamıyoruz. Bahaneler buluyoruz. Fakat benim anlatmak istediğim başlayamamak, üşenmek .Mükemmelliyetçilik değil . Mükemmelliyetçilik duygusu zaten aşırı hırs kadar kötü . Çünkü 5 te 5 lik olamayız. Kim hayatı boyunca her işinde mükemmel oldu ki. Anda kalmak kısmına gelince gerçektende anda kalmak dediğim gibi önemli ve bence her insanın da yapması gereken bir şey aslında .Fakat ne kadar anda kalsanda sevdiğin bir şeyi yapmak istediğinde ya da yerine getirmek zorunda olduğun bir sorumluluk olduğunda her halükarda bahaneler bulup başlayamıyoruz.Anda kalmak artık bu noktada farklı bir boyut oluyor bana göre.Sorun artık anda kalmak değil başlıkta da yazdığım gibi başlayamamak oluyor.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...