İhanet ve Kararsızlık

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Cygnus

Kayıtlı Üye
Merhabalar arkadaşlar bir sorunum var uzun zamandır . Bir kaç sene önce en yakın arkadaşlarım tarafından kalbim kırıldı ve buna benzer şeyler bende iz bıraktı . Kendimi soyutladım tüm herkesi hayatımdan çıkardım ailem dışında. Kendime güvenilir bir alan yarattığımı düşündüm . Dedim işlerime derslerime vereyim kendimi .Öyle de oldu haliyle ancak benimle arkadaş olmak isteyen herkesi kendimden uzaklaştırdım.Onlar bir şey istediklerinde yardımcı olmak istemedim ,konuşmak istemedim. Benimle vakit geçirmek isteyen insanlarla vakit geçirmedim , mesajlarını gördüğüm halde cevap vermedim ve bir kaç yalan söyledim. Asında bir kaç değil belki de fazla ama görmedim ,bilmiyorum ,bende yok ,işim vardı şeklindeydi .Arada belki biraz abarttım ama o an kendimi koruduğumu düşündüm insanlardan . Kalplerini çok kırdım belkide , ki bence çok kırdım ama elimde değildi. Çünkü böyle güvende olacağımı düşündüm.İhanet bir şekilde benliğime işlemiş . Bir de ihanete uğratan kişilerden biri kardeşiniz gibi gördüğünüz , çocukluk hatta bebeklik arkadaşınızsa tabiki atlatması kolay değildi ! Konuştuğum insanlar vardı ancak selam, günaydın ,nasılsın , whatsapp ta falanda sadece kuzenlerimle ya da işi düşen arkadaşlara he he diyip bilmiyorum diyip (tabi aslında biliyorum ama artık kimseye yardım edesim gelmiyor ben iyi olmalıyım, ben ezildim , artık ezilmek yok psikolejisiyle) geçiştirdim. Ancak 2016 sonu ve şu 2017 de sanki her şey değişti . Sanırım artık bu ihanet psikolejisinden çıktımdiye düşündüm hatta psikolağa gittim ne olur ne olmaz diye. Bir sorunum çıkmadı aslında. Depresyon diyebiliriz küçük çaplı ki sen bunun farkında ve atlatmışsın aslında iyi bir oranda dedi hatta bana şu ana kadar gelen hastalarından farklı olduğumu ve iletişimimin iyi olduğunu söyledi . Ben tabi oraya kendimden emin ve sorunlarımın farkında bir şekilde gittiğimden öyle söyledi.Kendisi de belirtti zaten bunu da . Sonuç olarak artık eskisi gibi olmak istediğimi artık güvenmeye hazır olduğumu söyledim ve yardım istedim doğal olarak. Sonra çok iyi bir şekilde iki üç haftada çok yol kat ettim.Psikolog bile bu çok iyi bir başarı dedi. Ancak sonra her şey ters tepti ve bu sefer ben ipin ucunu tutamadım ya da farklı bir şey ki bir süre sonra o arkadaşlarla yakın olamadım . Tabi durum çok açık yaptıklarım yüzünden ki bence haklılarda . Arada onların dalgaya alma arkadan konuşma gibi durumlarda oldu. Ben bunun psikolejisiyle işlerimi aksattım ve boşa saldım. Haliyle biraz korku sardı beni bazı durumlarda hatta canım artık hiçbir şey yapmak istemiyordu sanki. Bunun tabi ki o arkadaşlarımla iletişim kuramamla alakası var. Bende bu ikinci durumumun ve çöküşümün diyelim farkında olduğumdan psikolağa gitmedim ikinci defa . Zaten öyle büyütülecek aman aman bir şey yok diyen bir psikolağa da tekrar gitmeye gerek yok diye düşündüm . Şimdi size asıl sormak istediğim yaşadığım bu durumu o arkadaşlarıma anlatmam mı yoksa hiç bir şey konuşmadan önüme bakıp benimle konuşmaya iletişim kurmaya hazır olan , karşıma çıkan ya da benim bulduğum insanlarla ( yani güvenebileceğim) iletişim kurup onlarla yoluma devam etmek mi . Yine de size sormak istedim . Nadiren de olsa gidip anlatsammı diyorum ama sonra utanıyorum, yok diyorum emin olamıyorum ve yeni bir yolda devam edeyim diyorum. Kısacası kararsızım. Bu yüzden size sormak istedim.Biraz uzun oldu özür dilerim. İçimi dökerek anlatmak istemiştim
Şimdiden teşekkür ediyorum.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Ben olsam anlatmam. Size büyük gelen sorun ona küçük gelebilir bu da kalbinizi daha çok kırabilir. Bunun yerine yeni arkadaşlar edinin ve bu yeni arkadaşlıklarınızda aynu hataları yapmayın tabi tekrar üzülmemek için de gözü açık olmaya çalışın.

bauwerax

Kayıtlı Üye
İş
Hayal Taciri
Merhaba,

Her insan hayatında bir çok buna benzer veyahutta alışılmışın dışında insandan insana değişen faktörler gözükmekte.Kendinizi hayatınızdaki insanları yaşadıgınız olaylar sonucunda yüz çevirmeniz sadece kendinizi suçluluk psikolojisine inandırmanıza vesile olmuş.Öncelikle şunu bilin, hayatınız sizindir.Siz nefes alıp verdiğiniz sürece hayat size özeldir.(Her insanın hayatı için geçerli tabikide)
Bu yaşadıgınız olaylara, daha doğrusu kötü olaylara kendi aileniz dahil çevrenizdekilere yüz çevirme değil, tecrübe olarak nitelendirin.Yaptığınız hataları bir daha yapmamak adına kötü tecrübe olarak bunu kendinze söyleyin.Bu olayları psikolojik boyuta taşımak kendinize olur, onlar için olmaz.Bunu böyle düşünmenizi tavsiye edeceğim.Hayatınıza her halükarde devam edin, devam edin ki bu yaşadıgınız olayların tecrübesinden ders alarak hata yapmadıgınızı farkedeceksiniz ve o zaman bu psikoloji'ye düşmenin ne kadar yanlış olduğunu farkedeceğinize inanıyorum.Bir söz vardır, anında gardınızı indirirseniz anında darbe alırsınız.Bu sözden yola çıkarak, yeni hayat tecrübelerinizle bol şans dilerim, nefes aldıgınız boyunca istediğiniz her şeyi yapabilir, herkesten daha çevik olabilirsiniz.Sağlıcaklı günler dilerim.

Kirkel

Kayıtlı Üye
Senin yazdıklarını okuyunca kendimi buldum sanki. Ben de aynı senin gibi düşünüyordum en yakın arkadaşım dediğim insandan bana başka insanların demeyeceği lafları işittim. Daha sonra bütün arkadaşlık kurduğum insanlarda da oldu bir türlü hiçbir insana karşı kendimi samimi hissetemedim ve senin yaptıklarının aynısı yaptım cevap vermedim aramadım hatta onlar aradığı zamanlarda bile ben telefonumu açmadım bu süre zarfı içerisinde kendimi onlardan uzak daha mutlu ya da güvende hissediyordum ama sonra baktım ki yapayalnızım. Şimdi kimse yok hayatımda ve tekrardan birileriyle arkadaşlık kurmak istiyorum. Ama kimseye güvendiğimden ya da sevdiğimden değil sadece yalnız hissetmemek için . Bence bu sorunları arkadaşlarınla paylaş onlarla bu sorunu halletmeye çalış yoksa diğer tanıştığın insanlara karşı da bu durumu yaşabilirsin. Benim şimdiki aklım olsa o zaman arkadaşıma karşı soğuk davranmak yerine yaptığı hataları söylerdim. Ama geçti artık benim için . Senin için de geç olmadan
Söylemeni tavsiye ederim ama tabi sonunda vereceğin karar senin

alexisis

Kayıtlı Üye
Sizin yerinizde olsam anlatmazdim. Onume bakar, gecmise temiz bir sunger ceker, yeni arkadasliklar edinirdim. Olan olmus, geri donemezsiniz... zaten gerekte yok aile disinda herkes gecicidir bence, kolayliklar dilerim...

Cygnus

Kayıtlı Üye
Ben olsam anlatmam. Size büyük gelen sorun ona küçük gelebilir bu da kalbinizi daha çok kırabilir. Bunun yerine yeni arkadaşlar edinin ve bu yeni arkadaşlıklarınızda aynu hataları yapmayın tabi tekrar üzülmemek için de gözü açık olmaya çalışın.

Aslında haklısınız . Belki gerçekten bana büyük gelen bu sorun onlara gereksiz gelecek. Belki eğer bana eskisinden daha ılımlı yaklaştıklarını farkedersem yaşadığım sorunları anlatabilirim. Ancak bir şey değişmez ve onlarla yine aram bozuk giderse hiçbir şey anlatmayacağım. Zaten sizin de dediğiniz gibi yüksek ihtimal umursamayacaklar ve benim sorunum onlara küçük bir sorun gibi gelecek.

Cygnus

Kayıtlı Üye
Merhaba,

Her insan hayatında bir çok buna benzer veyahutta alışılmışın dışında insandan insana değişen faktörler gözükmekte.Kendinizi hayatınızdaki insanları yaşadıgınız olaylar sonucunda yüz çevirmeniz sadece kendinizi suçluluk psikolojisine inandırmanıza vesile olmuş.Öncelikle şunu bilin, hayatınız sizindir.Siz nefes alıp verdiğiniz sürece hayat size özeldir.(Her insanın hayatı için geçerli tabikide)
Bu yaşadıgınız olaylara, daha doğrusu kötü olaylara kendi aileniz dahil çevrenizdekilere yüz çevirme değil, tecrübe olarak nitelendirin.Yaptığınız hataları bir daha yapmamak adına kötü tecrübe olarak bunu kendinze söyleyin.Bu olayları psikolojik boyuta taşımak kendinize olur, onlar için olmaz.Bunu böyle düşünmenizi tavsiye edeceğim.Hayatınıza her halükarde devam edin, devam edin ki bu yaşadıgınız olayların tecrübesinden ders alarak hata yapmadıgınızı farkedeceksiniz ve o zaman bu psikoloji'ye düşmenin ne kadar yanlış olduğunu farkedeceğinize inanıyorum.Bir söz vardır, anında gardınızı indirirseniz anında darbe alırsınız.Bu sözden yola çıkarak, yeni hayat tecrübelerinizle bol şans dilerim, nefes aldıgınız boyunca istediğiniz her şeyi yapabilir, herkesten daha çevik olabilirsiniz.Sağlıcaklı günler dilerim.

Gerçekten bu mesaj beni çok motive etti . Çok sağolun. Kesinlikle bir tecrübe oldu. Belki bunu yaşamasaydım daha sonra böyle bir şey yaşayacak ve daha çok kalbim kırılacaktı kim bilir. Bir ders oldu bu olaylar bana o aşikar. Şu cümlenizi çok beğendim ''nefes aldıgınız boyunca istediğiniz her şeyi yapabilir, herkesten daha çevik olabilirsiniz.'' En çokta bu cümleniz bana ışık oldu. Teşekkür ederim tavsiyeleriniz için.

Cygnus

Kayıtlı Üye
Senin yazdıklarını okuyunca kendimi buldum sanki. Ben de aynı senin gibi düşünüyordum en yakın arkadaşım dediğim insandan bana başka insanların demeyeceği lafları işittim. Daha sonra bütün arkadaşlık kurduğum insanlarda da oldu bir türlü hiçbir insana karşı kendimi samimi hissetemedim ve senin yaptıklarının aynısı yaptım cevap vermedim aramadım hatta onlar aradığı zamanlarda bile ben telefonumu açmadım bu süre zarfı içerisinde kendimi onlardan uzak daha mutlu ya da güvende hissediyordum ama sonra baktım ki yapayalnızım. Şimdi kimse yok hayatımda ve tekrardan birileriyle arkadaşlık kurmak istiyorum. Ama kimseye güvendiğimden ya da sevdiğimden değil sadece yalnız hissetmemek için . Bence bu sorunları arkadaşlarınla paylaş onlarla bu sorunu halletmeye çalış yoksa diğer tanıştığın insanlara karşı da bu durumu yaşabilirsin. Benim şimdiki aklım olsa o zaman arkadaşıma karşı soğuk davranmak yerine yaptığı hataları söylerdim. Ama geçti artık benim için . Senin için de geç olmadan
Söylemeni tavsiye ederim ama tabi sonunda vereceğin karar senin

Benimle aynı şeyleri yaşayan insanların olması ne yalan söyleyeyim kendimi iyi hissettirdi. Çünkü sizi gerçekten anlayan , ne hissettiğinizi bilen biri oluyor. Anlatmak konusunda şöyle eğer bana ılımlı yaklaşırlarsa eskisine göre belki anlatabilirim. Eğer yaklaşmazlarsa tabiki anlatmayacağım ve yoluma bakacağım. Sonuçta kendimden uzaklaştırarak kalplerini kırdım ve yakın değiliz ve tekrar benden uzak olurlarsa zaten anlattıklarımı da takmayacaklar. Yalnız olmak konusunda aynı sizin gibi bir bakmışım kimsem yok. Ama ders aldık sonuçta. Biri ya da başkaları bize ihanet etti bizi hayatlarından çıkarttı diye biz de başkalarını çıkartmak zorunda değiliz ya da kendimizi toplumdan soyutlamak zorunda değiliz. Aslında iki ders aldım . Birincisi herkese güvenme , arkadaşlarını dikkatli seç. İkincisi ise birilerinin hatalarını başkalarından çıkarma (ister psikolojik olsun farketmez) . Siz de umarım hep mutlu olur , yalnız hissetmez ve sizi anlayan arkadaşlar edinirsiniz . Bu aldığım iki ders umuyorum sizin de işinize yarar . Bu arada güzel mesajınız için çok teşekkür ediyorum.

Cygnus

Kayıtlı Üye
Sizin yerinizde olsam anlatmazdim. Onume bakar, gecmise temiz bir sunger ceker, yeni arkadasliklar edinirdim. Olan olmus, geri donemezsiniz... zaten gerekte yok aile disinda herkes gecicidir bence, kolayliklar dilerim...

Eğer bana ılımlı yaklaşırlarsa eskisine göre belki anlatabilirim. Ama eğer yine aramız bozuk devam ederse onlarla , yaşadıklarımı anlatmayacağım sizin dediğiniz gibi. Gerçekten de aile dışında herkes olmasa bile çoğu kişi geçici oluyor. Önemli olan sırtınızı dayayabileceğiniz güvenilir dostlar bulabilmek. Güzel mesajınız ve desteğiniz için çok teşekkür ederim.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...