Dikkat Dağınıklığı Sürekli Farklı Konularla ilgilenmek

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

xxL

Kayıtlı Üye
Öncelikle merhaba sevgili mabet üyeleri ve yönetici arkadaşlar ;

Ben üniversite okuyan bir kardeşinizim yaşım 19 buraya kişisel bilgilerimi yazmakta her hangi bir kusur olmayacağını düşündüğüm ve benim yaşlarımda aynı problemleri yaşayan arkadaşlar olduğunu tahmin ettiğim için bu şekilde konu açmayı uygun gördüm.

Normal olduğunu bildiğim gibi gelecek için bir çok kaygı ve kafamda bir ton soru işaretleri bulunmkıakta kendime gelecekte ne tür bir iş yapacağım hakkında sabit fikirlerim olmasına rağmen aklımda hep farklı soru işaretleri bulunmakta ve bunlar kafamı karıştırmakta öncelikle bu aykırı düşüncelerden kendimi nasıl soyutlayacağım konusunda bir fikrim yok aynı zamanda her hangi bir iş , ödev , araştırma yaparken aklıma her seferinde farklı bir konu gelip bir anda ilgilendiğim şeyle alakamı kesip farklı şeylerle ilgilenmeye başlıyorum bu istemsiz bir şekilde her zaman oluyor. Gereğinden fazla bir şekilde olumsuz düşüncelerle bilinçaltımı doldurmuş durumdayım sosyal hayatım biraz fazla aktif olduğu için kendime vakit ayıramıyorum. Ama artık gerçekten bu durum sıkıcı olmaya başladığı için kendimi düzene ve tertibe sokma kararı almış bulunmaktayım. Genel hayat akışımda kendi içimde negatif olsamda dışarıya pozitif düşünceler yansıtan birisiyim öncelikle bunu düzeltmek istiyorum.

Bu konuda bana ve benim gibi bu tarz sıkıntılar yaşayan arkadaşlarımız için önerebileceğiniz meditasyonlar ve ya günlük hayatta bunları yaparsanız daha olumlu olur diyebileceğiniz kendi tecrübeleriniz varsa bizimle paylaşırsanız çok müteşekkir olurum. Dikkat dağınıklığı ve odaklanamamak konusunda psikologa gittiğimde bana kırmızı reçeteli ilaçlar yazıyor bende içerisinde kimyasal maddeler bulundurduğundan dolayı kullanmak istemiyorum.

Şimdiden yardım ve cevaplarınız için teşekkür ediyorum iyi forumlar diliyorum..

HeYBeT

Kayıtlı Üye
İş
Demonoloji
Ritalin ve concerta diye ilaçlar var amfetamin içerikli kisa süreli kullanirsan işini fazlasiyla yarar

Godric1461

Kayıtlı Üye
İş
Yüksek Lisans
Bu ilaçlardan çözersen okul hayatın da da başarın artar ?

xxL

Kayıtlı Üye
ritalin hakkında çok araştırma yaptım ama uzun vadede psikolojik etkiler bıraktığı söyleniyor. Vücuda her hangi bir zararı var mıdır acaba ?

Godric1461

Kayıtlı Üye
İş
Yüksek Lisans
Zararı sadece uzun kullanım da etkisini yitirir ki o süre zarfında siz işinizi rayına oturtmuş olursunuz.Yine de doktorunuza danışmalısınız.En net ve kesin bilgiyi onlar verebilir.

bauwerax

Kayıtlı Üye
İş
Hayal Taciri
Ritalin ve concerta diye ilaçlar var amfetamin içerikli kisa süreli kullanirsan işini fazlasiyla yarar

Ritalin çocuk yaşlardaki hiperaktivite rahatsızlığı olan insanlarda o yaşta kendilerine zarar gelmemesi açısından kullanılan bir ilaçtır.Yetişkin bireyde bir etki sağlamaz.(19 yaş)
Concerta'yı burada bir çok kişi tavsiye etmiş.
Ben ise kesinlikle size concerta'yı tavsiye etmiyorum.Uzun dönem içersinmde bağımlılık riski ve kısa dönem içersinde kullanılsa bile anksitiye hastalarına bağımlılığı direkt yaratabilen bir ilaç.Kesinlikle size tavsiye etmem ikisini.

Ancak bu sorunu çözmenin başka bir yolu daha var.Kendi endişelerinizi çözmek için öncelikle kendinize geleceğe doğru geldiğimde ise ben bunu yaparsam aç kalmam ve normal'den daha iyi yaşarım diyebileceğiniz bir AMAÇ edinin.Bunu yaptıktan sonra rutin kontroller eşliğinde psikolog etkinliği yapın.
Anksitiye'li bir hastaya concerta önermek yanlıştır arkadaşlar.

MisterM

Kayıtlı Üye
Concertayı 9 yıldır kullanıyorum, istediğinizi sorabilirsiniz.

SM-A510F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Cthulhu001

Kayıtlı Üye
İlla ilaç kullanmak istiyorum diyorsanız Prozac kullanın ama ilaç kesinlikle önermem. Eğer psikolojiniz, kendinizi bile tanıyamayacak derecede kötü değilse ilaç kullanmayın. İlaçlar yasal uyuşturucudur, ayrıca yan etkileri de vardır. Sizin ''farkındalık kazanma'' pratikleri yaparak bunu hayata geçirmeniz gerek. Çok zor bir şey değil. Nasıl biz insanlar bir şeye zamanla alışıyorsa, buna da öyle zamanla alışabiliriz. Forumumuzda ''farkındalık'' sözcüğünü aratarak gerekli bilgileri bulabilirsiniz. Emin olun ilaca gerek yok. Bu yöntemle sadece o an yaşadıklarınıza odaklanıyorsunuz; geçmiş silinmiş oluyor, gelecek umurunuzda olmuyor. Pratiğini elde ettiğinizde artık sadece o ana odaklanacaksınız. Böylece ders çalışırken olsun, dizi-film izlerken olsun çok iyi odak kurabileceksiniz. :)

xxL

Kayıtlı Üye
Çok teşekkür ediyorum. Gerekli araştırmaları yapmaya başladım şimdiden aslında aradığım cevap bu tarz bir cevaptı teşekkürler tekrardan.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...