Açık Öğretim Üniversitesi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

kralbayburtlu

Kayıtlı Üye
Merhabalar değerli forum üyeleri.
Çok uzatmadan soruma geçmek istiyorum ben bu sene Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler Ve Reklamcılık bölümü Açık Öğretim kazandım.Ama çevremdeki insanlar bana iş bulamazsın,açık öğretim okumak zaman kaybı,neden açık öğretim seçtin... gibi yönelgelerde bulunuyor.Açık öğretim kötü müdür? İş bulma imkanı çok mu zordur? Yardım ederseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.

Garippsişik

Kayıtlı Üye
Çok uzatmadan soruma geçmek istiyorum ben bu sene Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler Ve Reklamcılık bölümü Açık Öğretim kazandım.Ama çevremdeki insanlar bana iş bulamazsın,açık öğretim okumak zaman kaybı,neden açık öğretim seçtin... gibi yönelgelerde bulunuyor.Açık öğretim kötü müdür? İş bulma imkanı çok mu zordur? Yardım ederseniz sevinirim şimdiden teşekkürler.
Bende açık öğretim lisesi düşünüyordum ama diplomanda açık öğretim yazağı için kaliteli bir iş bulman zor olabilir

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Evet iş bulman zor. Yine de sonuçta boş kalmaktansa okumalısın gelen bölümü.

Ori

Kayıtlı Üye
Boş durmaktan daha iyidir.

MeHDiX

Kayıtlı Üye
İş
Fitness egitmeni, Sosyolog, ilahiyat
Ben 27 yaşıma kadar ortaokul mezunuydum.Çoğu işyeri lise mezunu istiyor diye açıköğretim lisesine yazıldım.2.5 yılda bitirdim.sonra öss`ye girdim açıköğretim sosyal hizmetler ve danışmanlık önlisans kazandım onu okudum mezun oldum.4 yıllık sosyoloji lisansa geçiş hakkı tanındı 3.sınıftan başladım onuda bitirdim.Sonra dayanamadım 3.Üniversite olarak ta ilahiyat okuyup geçen sene mezun oldum.Her üç bölümde de üstün onur belgeleri aldım..İlahiyatı 4 e tamamlayıp formasyon almak için fırsat kolluyorum..Lise okumak istediğimde "bu yaştan sonra okuyamazsın,işin gücün var kafanı veremezsin,sorunların var altından kalkamazsın v.s. v.s." öğretilmiş çaresizlik tarzında telkinlerde bulundular.Ama dinlemedim ve okudum.Ortaokul mezunuyken şuan 6 aylık formasyon alırsam felsefe grubu öğretmenliği yapabilirim,aynı zamanda imamlığa hazırlanıyorum,ilahiyatı 4 e tamamlarsam din öğretmenliği yapabilirim.Sizce kötü mü oldu?Bence hayır.Çünkü okusaydım da bu yaşta olurdum,okumasaydım da.Ben okuyarak olmayı tercih ettim ve pişman değilim.Sonuç olarak; Kesinlikle tavsiye ederim.Çünkü hayat öyle veya böyle geçiyor.Geçecekse madem,mücadeleyle geçsin.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Gerçeği söylemek gerekirse açıköğretim okumak diğer üniversiteler ile eşdeğerde değil.Evet iş bulmakta zordur zira işveren açıköğretim okuyanı tercih etmeyebilir.
Kardeşim benim sana tavsiyem tekrar sınavlara girmendir.İstisnalar tabiki var ama ülkemiz gerçeklerine ve çoğunluğun yaşadığına göre düşüncem böyle.

brotherhood

Kayıtlı Üye
Bu konuda şunu söylemek istiyorum; açıköğretimle çok başarılı bir şekilde eğitiminizi tamamlayabilirsiniz belki iş bulabilirsiniz ama mesleğinizin atmosferinden uzak bir şekilde eğitiminizi tamamlayacağınız için çoğunlukla kendinizi o mesleğe ait göremeyebilirsiniz ,yabancıymış gibi. Bunlar şahsi görüşlerimdir umarım seçimlerinizde başarılı olursunuz :)

Lua

Kayıtlı Üye
Nacizane tavsiyem, eğer bu alanda istekliysen kimseye kulak asma sonuna kadar devam et. Hiç de iş bulamayacağın bir sektör değil

İşyerlerinin eğitim açısından seçme kriterleri sırayla:
Devlet üniversitesi
Açıköğretim
Özel Üniversite

şeklindedir, yani özel ama örgün üniversite okuyandan bir adım daha şanslısın

bunun üzerine bir de ücretli sertifika programlarından 1 aylık eğitimlerle donanımını yapar CVni cilalarsan (örneğin etkili sunum workshopları, yöneticilik programı - halkla ilişkilerde yönetici statatüsüne ilerlemen kolaylaşır) kendini satamayacağın firma yok. Yani sadece okula gidip gelmek dışında son senende kendini donatmak için sürekli bir şeyler peşinde koş derim.

kralbayburtlu

Kayıtlı Üye
Bir yandan okuyacam bir yandan çalışıcam bunun yanında boş zamanlarım olucak o zamanlarda da yabancı dil öğrenmeye çalışacağım.Cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum bu forum üyelerinin yazacak olduğu cevaplar benim için önemliydi ve hepinizde çok güzel ve yararlı yazılar yazmışsınız.Sizlere saygı ve sevgilerimi sunuyorum.Tekrardan teşekkürler.

Keira

Moderator
Açıköğretimden ziyade bölümle ilgili bir şey söylemek istiyorum. Örgün eğitim veren iletişim fakültelerinden lisans mezunu halkla ilişkilerciler doğru düzgün iş bulamıyor kendi mesleğini yapamıyorken sizin şansınız daha az olur. Halkla ilişkiler departmanı Türkiye'de satış pazarlama ya da call center olarak görülüyor. Bölüm seçerken iyi düşünün.

blueviolet

Kayıtlı Üye
iş bulmanı etkileyeceğini düşünmüyorum.yalnız bütünleme kalktı ,yanlışlar doğruyu götürür oldu,açık öğretim okumak bir hayli zorlaştı.ben de edebiyat okuyordum kayıt dondurdum ama bu yıl devam edeceğim .sen kimsenin dediğine bakma bence mutlaka oku :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...