Arafta Kalmak

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

xblackbs

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar .Uzun zamandır rahatsız olduğum bir konu var ve artık müdahale etmem veya yardım almam gerektiğini düşünüyorum .O yüzden yardımcı olursanız çok sevinirim .Öncelikle bundan birkaç yıl önce çok kötü kabuslar görüyordum . Kabuslarım bağlantısız olduğu için pek üzerinde kafa yormadım fakat tam uyanmaya yakın çok yüksek frekansta ve gerçekten çok korkunç çığlıklar, sesler vb. duyuyordum ..Sonrasında bunlar aniden kayboldu şu an 19 yaşındayım ve neredeyse hiç rüya görmüyorum fakat bu sefer de gerçek yaşantım altüst olmuş durumda .Şuan rüyada olmadığımın farkındayım fakat gün içerisinde aniden aşırı bır uyku isteği geliyor ve kendimi kontrol edemiyorum gözlerim sanki zorla kapanıyor o sırada biri benimle konuşurken ne dediğimi asla hatırlamıyorum fakat bu his zayıfladığında konuştuğum kişiye bakınca kötü bir şey söylemediğime emin olabiliyorum .Önceleri bu uyku durumu günde bir kez olurken son günlerde üçe dörde çıktı.Ayrıca gündelik hayatta tam olarak ne yaptığımı ne hissettiğimi bilemiyorum sanki her şeyi ezbere yapıyorum veya kontrol altındayım gibi hiçbir şey hissetmeden yapıyorum .Tam olarak anlatamıyorum kendimi yardımcı olursanız çok iyi olur benim için ..

leylaaras

Kayıtlı Üye
Merhaba arkadaşlar .Uzun zamandır rahatsız olduğum bir konu var ve artık müdahale etmem veya yardım almam gerektiğini düşünüyorum .O yüzden yardımcı olursanız çok sevinirim .Öncelikle bundan birkaç yıl önce çok kötü kabuslar görüyordum . Kabuslarım bağlantısız olduğu için pek üzerinde kafa yormadım fakat tam uyanmaya yakın çok yüksek frekansta ve gerçekten çok korkunç çığlıklar, sesler vb. duyuyordum ..Sonrasında bunlar aniden kayboldu şu an 19 yaşındayım ve neredeyse hiç rüya görmüyorum fakat bu sefer de gerçek yaşantım altüst olmuş durumda .Şuan rüyada olmadığımın farkındayım fakat gün içerisinde aniden aşırı bır uyku isteği geliyor ve kendimi kontrol edemiyorum gözlerim sanki zorla kapanıyor o sırada biri benimle konuşurken ne dediğimi asla hatırlamıyorum fakat bu his zayıfladığında konuştuğum kişiye bakınca kötü bir şey söylemediğime emin olabiliyorum .Önceleri bu uyku durumu günde bir kez olurken son günlerde üçe dörde çıktı.Ayrıca gündelik hayatta tam olarak ne yaptığımı ne hissettiğimi bilemiyorum sanki her şeyi ezbere yapıyorum veya kontrol altındayım gibi hiçbir şey hissetmeden yapıyorum .Tam olarak anlatamıyorum kendimi yardımcı olursanız çok iyi olur benim için ..
Öncelikle uyku apne hastalığın var mı onu araştır. Derin uykuya geçemiyor olabilirsin. Sonra şizofreni için 19 yaş çok kritik mutlaka bir psikiyatriye görünmelisin. Bunun dışındakileri diğer arkadaşlara bırakıyorum
Selamlar

Lacerbe

Kayıtlı Üye
Tamamen psikolojık oldugunu dusunuyorum.. Öncelikle bu uyku durumunu gun ıcınde uyku bastırma hallerını normallestır ve kabul et.. Eger bır duzenın yoksa kur.. Gun ıcınde yorul bırseylerle mesgul ol gecede derın ve rahat bır uyku ıcın kendını hazırlayıp gır yataga.. Sabahları gune başlamadan once kısa medıtasyonlar yap kendını telkın et.. Sana pozıtıf enerjı verecek seylerı arastır ve yanında bulundur.. uyumadan ve uyandıgında dualar et bunlar senı psıkolojık olarak rahatlatacaktır.. herseyden once durumun normallıgını kabul et :)
Tabı bunlar benım fıkrım :)) Psıkolojık destek almanıda onerırım

xblackbs

Kayıtlı Üye
Yorumlarınız için çok tesekkur ederim arkadaslar .Ama uyku ile ilgili bir problemim yok .Şizofreniden emin değilim daha once ona benzer bir durum atlattım o zamanlar 5. sınıftaydım yani durumum tam olarak şöyleydi sürekli olarak öleceğimi düşünüyordum ağlama krizlerine giriyordum ve içimde sürekli ' bak o kız delirdi öldü halbuki ne kadar akıllı bir kızdı ' sözleri tekrar ediyordu .;) bu kısım biraz komik gelebilir ama derslerimde hep çok başarılı bir öğrenciydim gittiğim her okulda öğretmenlerimin dikkatini çekerdim hala da öyle ama gerçekten kendimi tam olarak ifade edemiyorum sanırım beynimde bir sorun var .Çok alakasız ve benim hayal edemeyeceğim tarzda rüyalar görürüm genelde ama bunun nedenini çözemedim hiç ..Neyse en sonunda ölürsem ya da kaybolursam en azından bunlarla yalnız ölmedim anlatabildiğim birileri oldu diye sevinirim.. Tekrar tesekkür ederim vaktinizi ayırdığınız için .Sevgilerimle ..( Not: Psikiyatriye daha önce hiç gitmedim ama gidemem de fobim var onları filmlerde gördüğümde bile geriliyorum.)

leylaaras

Kayıtlı Üye
Yorumlarınız için çok tesekkur ederim arkadaslar .Ama uyku ile ilgili bir problemim yok .Şizofreniden emin değilim daha once ona benzer bir durum atlattım o zamanlar 5. sınıftaydım yani durumum tam olarak şöyleydi sürekli olarak öleceğimi düşünüyordum ağlama krizlerine giriyordum ve içimde sürekli ' bak o kız delirdi öldü halbuki ne kadar akıllı bir kızdı ' sözleri tekrar ediyordu .;) bu kısım biraz komik gelebilir ama derslerimde hep çok başarılı bir öğrenciydim gittiğim her okulda

öğretmenlerimin dikkatini çekerdim hala da öyle ama gerçekten kendimi tam olarak ifade edemiyorum sanırım beynimde bir sorun var .Çok alakasız ve benim hayal edemeyeceğim tarzda rüyalar görürüm genelde ama bunun nedenini çözemedim hiç ..Neyse en sonunda ölürsem ya da kaybolursam en azından bunlarla yalnız ölmedim anlatabildiğim birileri oldu diye sevinirim.. Tekrar tesekkür ederim vaktinizi ayırdığınız için .Sevgilerimle ..( Not: Psikiyatriye daha önce hiç gitmedim ama gidemem de fobim var onları filmlerde gördüğümde bile geriliyorum.)

Okul hayatında başarılı olman şizofreniden uzaklaştırdı beni. Fakat başarılı olunca insan başarısız olmaktan çok korkar örneğin zayıf almaktan. Aklını kaybedeceğinden korkanlar genellikle şizofreni,psikoz dışı psikolojik hastalıklara sahiptir depresyon, kişilik bozukluğu gibi. Çünkü psikotikler gerçekle hayali ayıramadıklarından hasta olduklarını da farketmezler.
Başarısız olma korkusunun üzerine gitmelisin. Hayat okuldan ibaret değil. Okul yaşamındaki çoğu insanı yaşamın kalan kısmında görmeyeceksin.

xblackbs

Kayıtlı Üye
Aslında ben de kendimi pek şizofren olarak görmüyorum belki paranoyak filan olabilirim .Ama bu uykuda rahatsız edilme veya olma mevzusu erkek kardesimde de var ve onunkisi daha şiddetli yani ben gördüğüm kötü rüyadan ötürü etkilenmem ama o uykusunda çığlık çığlığa bağırır hatta eskiden bazen kalkıp hareket ettiği olurdu sakinleştiremezdik .Örneğin bir keresinde sey demişti rüyada olduğumu sanıyordum halbuki gercekte ayaktaymısım ve beni sakinleştirmeye calısan babamı o korkunç kadın olarak gördüğüm için daha cok bağırıyormusum .Onun rüyaları da son bir yıldır zayıfladı bu kadar etkili değil .Bense hiç rüya görmüyorum ..Başarısız olmaktan korkmam hiç çünkü nedense bir şekilde mutlaka bunu hallederim diye düşünüyorum pek umrumda olmuyor .Ama kendime rakip görüğüm veya nefret ettiğim insanlardan geri de olmayı asla kaldıramam ki bu da pek şizofrenvari durmuyor .Tek sorunum bazen gercekten zihnimi kontrol edemediğimi veya farklı bir dünyadanmıs gibi bu dünyadaki yasantımı veya düşüncelerimi izlediğimi düşündüğüm oluyor .Ve bana kalırsa gerçekten ama gerçekten zihnimizle oynayanlar veya bizi bir şekilde etki altına alanlar var çünkü bazen cok uyanık hissediyorum düşüncelerim tamamen bana ait ama bazen kontrol edemiyorum .Bu düşünce alemi de cok farklı birsey ve bunula ilgili de teorilerim var .Sanki ayrı bir yerde hepimizin gerçek benliği duruyor ve kontrol altında buradaki biz ise diğerinin basit bir prototipi veya uysallasırılmıs hali .Bunu rüyalarımdan çıkardım .Rüyada kendimi gördüm saclarım kısacık kesilmişti etrafı tıraslanmıstı ama tepemde epey sac vardı gözlerime düşecek kadar .Bir sandalyede oturuyordum ama o kadar sessizdimki ve hissiz boş hatta boş değil yorgun belki , etrafıma bakıyordum suanki 19 yasındaki halim gidip oradaki halimin ellerini tuttu ,orada yaklasık 12-13 gibi duruyordum ve kendi ellerime dokunup ay ne kadar tatlıymısım küçükmüşüm diyordum ama ellerim çok soğuktu sanki deneyden yeni çıkarılmıs veya tüm enerjisi tüketilmiş gibi sonra kendimi uyandırmalıyım dediğimi hatırlıyorum .Artık rüyalarımı yazıyorum ileride fırsatım olursa bu konuyu cok arastıracagım cünkü daha önce böyle bir şey görmedim hiç, dinlediğim bir müzik farklı bir etki yaptı üzerimde bazen de ceşitli kelimeler buna neden oluyor farklı hissetmeme yani . Bu arada müzik Clint mansell'in death is the road to awe'siydi .. Tesekkür ederim tekrar dinlediğiniz için ...

leylaaras

Kayıtlı Üye
Aslında ben de kendimi pek şizofren olarak görmüyorum belki paranoyak filan olabilirim .Ama bu uykuda rahatsız edilme veya olma mevzusu erkek kardesimde de var ve onunkisi daha şiddetli yani ben gördüğüm kötü rüyadan ötürü etkilenmem ama o uykusunda çığlık çığlığa bağırır hatta eskiden bazen kalkıp hareket ettiği olurdu sakinleştiremezdik .Örneğin bir keresinde sey demişti rüyada olduğumu sanıyordum halbuki gercekte ayaktaymısım ve beni sakinleştirmeye calısan babamı o korkunç kadın olarak gördüğüm için daha cok bağırıyormusum .Onun rüyaları da son bir yıldır zayıfladı bu kadar etkili değil .Bense hiç rüya görmüyorum ..Başarısız olmaktan korkmam hiç çünkü nedense bir şekilde mutlaka bunu hallederim diye düşünüyorum pek umrumda olmuyor .Ama kendime rakip görüğüm veya nefret ettiğim insanlardan geri de olmayı asla kaldıramam ki bu da pek şizofrenvari durmuyor .Tek sorunum bazen gercekten zihnimi kontrol edemediğimi veya farklı bir dünyadanmıs gibi bu dünyadaki yasantımı veya düşüncelerimi izlediğimi düşündüğüm oluyor .Ve bana kalırsa gerçekten ama gerçekten zihnimizle oynayanlar veya bizi bir şekilde etki altına alanlar var çünkü bazen cok uyanık hissediyorum düşüncelerim tamamen bana ait ama bazen kontrol edemiyorum .Bu düşünce alemi de cok farklı birsey ve bunula ilgili de teorilerim var .Sanki ayrı bir yerde hepimizin gerçek benliği duruyor ve kontrol altında buradaki biz ise diğerinin basit bir prototipi veya uysallasırılmıs hali .Bunu rüyalarımdan çıkardım .Rüyada kendimi gördüm saclarım kısacık kesilmişti etrafı tıraslanmıstı ama tepemde epey sac vardı gözlerime düşecek kadar .Bir sandalyede oturuyordum ama o kadar sessizdimki ve hissiz boş hatta boş değil yorgun belki , etrafıma bakıyordum suanki 19 yasındaki halim gidip oradaki halimin ellerini tuttu ,orada yaklasık 12-13 gibi duruyordum ve kendi ellerime dokunup ay ne kadar tatlıymısım küçükmüşüm diyordum ama ellerim çok soğuktu sanki deneyden yeni çıkarılmıs veya tüm enerjisi tüketilmiş gibi sonra kendimi uyandırmalıyım dediğimi hatırlıyorum .Artık rüyalarımı yazıyorum ileride fırsatım olursa bu konuyu cok arastıracagım cünkü daha önce böyle bir şey görmedim hiç, dinlediğim bir müzik farklı bir etki yaptı üzerimde bazen de ceşitli kelimeler buna neden oluyor farklı hissetmeme yani . Bu arada müzik Clint mansell'in death is the road to awe'siydi .. Tesekkür ederim tekrar dinlediğiniz için ...

Rüyamda bir kez ben de çocukluğumu görmüştüm çok donuk bakıyordu :) gerçekten çok farklı bir his görmemen gereken bir şeyi görmüş gibiydim
Rica ederim efendim

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...