Esîri beden görüntülendi'

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Ekli dosyayı görüntüle 9188

Tıp dünyası için son derece yeni bir buluş olan Kirlian fotoğraçılığı'nın uzmanları, insanının duygusal ve ruhsal yaşamının bu yöntem ile görüntülenebileceğini belirtiyorlar. Aşağıdaki yazıda, Profesör Arthur J. Ellison'ın Kirlian aygıtını ve yöntemini tanıtan açıklamalarına yer veriliyor.

1965'te Üniversiteye bağlı bir tür fotoğrafçılık laboratuvarına davet edildim.
Burası bilinen laboratuvarlardan çok farklıydı. Yöntemi bulan Sovyet araştırmacı Semyon Kirlianın adına atfen yönteme ''Kirlian Fotoğrafçılığı'' deniyordu.

Önce biri taze, diğeri kesilmiş, ötekisi tamamen ölü gözüken üç yaprağın, fotoğrafları çekildi. Her üçü de ışıklı bir ortam içinde tümüyle canlı gözüküyorlardı. Çevresinde parlak izler, ışıklı benekler ve yaprakları kuşatan bir hale görülüyordu. ''Esiri beden'' adı verilen bu halenin ışıması, taze yaprakta çok canlıydı.

Yarısından biraz daha azı kesilmiş yaprakta ise, sanki hiç kesilmemiş gibi, o bölümün ışıklı bir kalıbı görünüyordu. Kesik bölümün içinde ışınımlar görülmemekle birlikte, kalıbın çevresi esrarengiz hale ile kuşatılmıştı. Sakat yaprağın kesik bölümü ise, halen oradaymış gibi ışıldıyordu. Tamamen ölü gibi görünen üçüncü yaprağın ise solgun, gölgeli ışıması sürüyordu.

Ekli dosyayı görüntüle 9187

Esiri bedenin bulunuşu

Kesilmiş bir yaprağın hiç kesilmemiş gibi tümüyle görünmesi inanılır gibi değildi. Ama orada esiri bedenin ışıması sürüyordu. Önce bunun bir çekim hatası olabileceği düşündüm. Her seferinde levha biçimindeki elektronotlar temizleniyor, sistem kontrol ediliyordu. Çünkü aygıt çok duyarlıydı. Her seferinde titiz bir bakımla temizleniyordu. Hayır, hiçbir kaçamak yolu yoktu. Fotoğraflar gerçekti.

Ara Beden

Suptil bedenimiz bir ara bedendir. İnanışa göre öteki uzay ile, fizik uzayımız arasında bir geçiş, teğet oluşturmaktadır.Fizik beden ile ruhsal yapımız arasında bir tampon oluşturmaktadır. Mental ya da zihinsel iletişimleri ütlenmiş olan esiri bedenimizin pırıltılarına ya da halesine ''aura'' deniliyor.

Ekli dosyayı görüntüle 9189

İşte bu dinsel tanım, Kirlian fotoğrafçılığıyla adeta doğrulanmaktadır. Bu teknikle elde edilen ışıma ''suptil bir maddenin'' ışıması olabilir. Bu sayede de belki, bir tür açıklanamayan duyular ötesi algılama mekanizması çalışmaktadır.

Duyguları Anlamak Mümkün

Genellikle parmaktan alınan fotoğraflar, kişinin kendi ruh dünyasını tek başına yansıtmaktadır. Ancak toplu halde alınan parmak izlerinde, bunların birbirleriyle olan dolaylı ilişkilerinin de önemli bir etken olduğu anlaşılıyor. Birbirini hiç tanımayan iki kişi yan yana getirilip, parmak fotoğrafları alındığında birbirlerinden hoşlanıp hoşlanmadıklarına bağlı olarak parmak ucundaki ışık saçaklarında değişmeler olmaktadır.

Eğer bu iki kişi arasında sevgi, birbirinden hoşlanma ya da aşk gibi duygular varsa, parmak ucundaki korona denen saçaklar, yumuşayıp, uzamakta ve birbirlerine karışmaktadır. Eğer söz konusu olan, nefret ya da antipatik duygular ise, bu kez parmak saçakları, dikenleşerek birbirleriyle karışmayı ''reddetmektedir.''
Böylece, birbirlerini tanımadığı halde, ilk bakışta kişilerin birbirinden hoşlanıp, hoşlanmadıkları bilinmemektedir. Fakat öte yandan bu olgu, sempati ve antipati gibi duyguların varlığını kanıtlıyor. Aşıklar ve birbirlerine düşkün aile üyeleri arasında birbirlerine karşı eğilim, çekilen fotoğraflarda açıkça görülmektedir.

Kaynak: Bilinmeyen Dünyası Sayı-45

mabedist

Kayıtlı Üye
Kirlian fotoğraflarında fotoğraflanan objelerin etrafındaki hava iyonlaşıyor. Eğer bu havada su molekülleri de varsa sonuç, parlayan silüetler oluyor.
Yapraktaki görüntünün aurayla değil yaprağın nem oranıyla ilgisi olduğu sonradan anlaşıldı. Yaprak çürüdükçe nem kaybediyor, bu yüzden parıltısı azalıyor. Ayrıca bozuk para veya kalem gibi nesnelerin de kirlian fotoğraflarında parıltıları olduğu görülüyor. Onlar da canlı olmadıklarından auraları olmadığına göre, kirlian fotoğrafçılığının nesnelerin "enerjisi"-aurası hakkında bilgi vermediği açıktır. Aynı şekilde insanlarda da duygu değişiminde, pozitif duyguların yarattığı hafif heyecan gibi durumlarda hafif bir terleme olduğundan parlaklık görülüyor muhtemelen. Çoktan çözülmüş olmasına rağmen parapsikoloji forumlarında inatla paylaşılmaya devam eden bir konu :)

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Bir şeyi ortadan kaldıracağım, Materyalizmi hakim kılacağım derken o kısıtlı olan bilim iyice komik hale bir bürünüyor gerçekten..
Materyalizmden uzak her konuya ''yok'' gözüyle bakan bu anlayış onu savunmayanların görüşlerini de şaşırtıcı şekilde yok sayıyor.

''Onlar da canlı olmadıklarından auraları olmadığına göre'' ??
Cansız nesneler bile bir enerji yayarken daha canlılığını kaybetmemiş bir yaprağın enerji yayamayacağını söylemek biraz garip değil midir diyeceğim, kesin cansız nesneler nasıl enerji yayabilir deyip ona da bir bilimsel açıklama getirmeye çalışacaksınız.

Var olan yaratılmış olan her varlık, varlık diyorum zira kaya, bitki, ot, bir bitkinin koparılmış yaprağı hepsi bir enerji yayar, o yemiş olduğunuz etlerde, koparılmış olan bitkilerde de mevcut.
Kirlian fotoğrafçılığı hakkında bu kadar net konuşmanızda ayrı bir mantık hatası durum içeriyor. Zira kesin çözümlenmiş bir durum söz konusu değil.
Zaten bilimin kabul etmediği bir buluş, yenilik o zaten biliniyor fakat bizim ya da o buluşun gerçekliğini kabul eden kesimin sunduklarını bilimsel tabirlerle değiştirerek yok saymaya çalışmak da ayrı komik bir durum.

Materyalizm ve kısıtlı olan bilim herşeyi açıklamıyor maalesef. Ve Parapsikoloji platformlarında ise olağan şekilde ona yönelik, o kesimler kabul ettiği konular paylaşılır. :)

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Kirlian fotoğraflarında fotoğraflanan objelerin etrafındaki hava iyonlaşıyor. Eğer bu havada su molekülleri de varsa sonuç, parlayan silüetler oluyor.
Yapraktaki görüntünün aurayla değil yaprağın nem oranıyla ilgisi olduğu sonradan anlaşıldı. Yaprak çürüdükçe nem kaybediyor, bu yüzden parıltısı azalıyor. Ayrıca bozuk para veya kalem gibi nesnelerin de kirlian fotoğraflarında parıltıları olduğu görülüyor. Onlar da canlı olmadıklarından auraları olmadığına göre, kirlian fotoğrafçılığının nesnelerin "enerjisi"-aurası hakkında bilgi vermediği açıktır. Aynı şekilde insanlarda da duygu değişiminde, pozitif duyguların yarattığı hafif heyecan gibi durumlarda hafif bir terleme olduğundan parlaklık görülüyor muhtemelen. Çoktan çözülmüş olmasına rağmen parapsikoloji forumlarında inatla paylaşılmaya devam eden bir konu :)

Konuyu açtığım bölüme bakarsanız sevinirim zira bilerek bilim ve teknoloji bölümüne açmadım. Bilimsel olarak kabul edilmediği zaten bilinen bir durum. Yalnız bu platformda 'bilim' esas doğru kaynak olarak kabul edilmiyor bu da bir gerçek.
Onun dışında, kirlian fotoğrafçılığını bu kadar rahat bir şekilde 'nem' fotoğrafları çeken bir dal olarak adlandırmanız ilginç. Zira Rusya'da yıllarca hastalıkların teşhisinde kullanılırken doktorlar öyle düşünmüyorlardı.
Heyecan ve sağlık durumuna göre değişiklik göstermesini terliyorlardır herhalde diye kestirip atmanız da ilginç, yorum bile yapamıyorum.
"Kirlian fotoğrafçılığı ve benzeri çeşitli tekniklerle organlardan ve canlılardan yayılan eflüvleri gösteren fotoğraflara -metapsişikte- eflüvyoğrafi (effluviographie) adı verilir."
Dolayısıyla burada bilim şöyle dedi diye bir ibare zaten kullanılmıyor.
Bir parapsikoloji platformunda sırf maddesel düşünce ile yaklaşmanız manasız. Mantığa önem veriyorsunuz çünkü, o yüzden söyledim.

URUMHAMATAHAYİL

Yönetici
İş
Wellness Antrenör/Psikolog/ Sosyolog
Düzeltme; Bu platforma bilim tek gerçek bilgi kaynağı olarak kabul edilmiyor. Bilimsel bilgi de bir bilgi türüdür. Mitolojide, parapsikolojide, dinlerde, kişisel deneyimlerimizde v.b. hepsini bilgi kaynağı kabul ediyoruz. Platformumuz her bilgi türüne eşit yaklaşmayı amaç edinmektedir.

mabedist

Kayıtlı Üye
Bir şeyi ortadan kaldıracağım, Materyalizmi hakim kılacağım derken o kısıtlı olan bilim iyice komik hale bir bürünüyor gerçekten..
Materyalizmden uzak her konuya ''yok'' gözüyle bakan bu anlayış onu savunmayanların görüşlerini de şaşırtıcı şekilde yok sayıyor.

''Onlar da canlı olmadıklarından auraları olmadığına göre'' ??
Cansız nesneler bile bir enerji yayarken daha canlılığını kaybetmemiş bir yaprağın enerji yayamayacağını söylemek biraz garip değil midir diyeceğim, kesin cansız nesneler nasıl enerji yayabilir deyip ona da bir bilimsel açıklama getirmeye çalışacaksınız.

Var olan yaratılmış olan her varlık, varlık diyorum zira kaya, bitki, ot, bir bitkinin koparılmış yaprağı hepsi bir enerji yayar, o yemiş olduğunuz etlerde, koparılmış olan bitkilerde de mevcut.
Kirlian fotoğrafçılığı hakkında bu kadar net konuşmanızda ayrı bir mantık hatası durum içeriyor. Zira kesin çözümlenmiş bir durum söz konusu değil.
Zaten bilimin kabul etmediği bir buluş, yenilik o zaten biliniyor fakat bizim ya da o buluşun gerçekliğini kabul eden kesimin sunduklarını bilimsel tabirlerle değiştirerek yok saymaya çalışmak da ayrı komik bir durum.

Materyalizm ve kısıtlı olan bilim herşeyi açıklamıyor maalesef. Ve Parapsikoloji platformlarında ise olağan şekilde ona yönelik, o kesimler kabul ettiği konular paylaşılır. :)
Deney ve gözleme dahil olan her şey bilimin konusu olabilir. Elbette bilim her şeyi açıklayamaz, kaldı ki bilimin böyle bir iddiası da yok, ama bilimsel bir olayın bilimsel açıklaması yerine doğaüstü zoraki açıklamalara sığınmak kendini kandırmak gibi olmuyor mu sizce de?Elbette her şey enerji yayar. Ama bu sizin bahsettiğiniz esiri beden-aura spiritüel anlamda bir tür yaşam enerjisi değil miydi? Kirlian tekniğinin elektriksel faaliyete ilişkin bilgi verdiği kanıtlanmış durumda. Sizce de bu elektriksel olayı direk aura ile ilişkilendirmek garip olmuyor mu? Sizce metal paranın da mı aurası var? Ben auranın tanımına baktığımda bile "canlıların bedenlerinden yayıldığı varsayılan ışınımla oluşan ve gitgide yayılan tesir kuşakları tarzında kendini gösterdiği iddia edilen elektromanyetik alan" diye geçiyor, cansızlara ilişkin bir şey yok.
Kesin çözümlenmemiş kısmı sanırım size göre kesin değil :) Bilimin kabul etmediği kısmı, bir şeylerin anlaşılabilmesine rağmen bunlara zoraki açıklamalar getirilmesi ki ne olduğu anlaşılmışken zor ve karmaşık olan açıklamayı kabul etmek mantıksız değil midir? Bu, ampulü yakanın elektrik değil de cinler olduğunu söylemeye benziyor. Kaldı ki parapsikologların bu konudaki açıklaması bilimsel açıklamaya alternatif bir açıklama olsaydı tamam derdim ama bilimsel olarak getirilen açıklama "aura" fikri ile çelişiyor.
Aurayı ben yanlış anladıysam haklı olabilirsiniz tabi. Ama aura dediğiniz şey elektromanyetik alandan ibaretse zaten doğaüstü bir açıklama da değil, bilimsel bir şey. Ama o zaman mıknatısların ve iletkenlerin de aurası olması gerekir, bu da sizin bahsettiğiniz ruhani anlamdaki enerji değildir sanırım.
Ayrıca bilim her şeyi açıklayabileceğini iddia etmiyor ve bilimsel açıklaması olan bir olaya zoraki teoriler üretip bilim adamlarını da bunları kabul etmemekle suçlamak abes oluyor diye düşünüyorum.

Konuyu açtığım bölüme bakarsanız sevinirim zira bilerek bilim ve teknoloji bölümüne açmadım. Bilimsel olarak kabul edilmediği zaten bilinen bir durum. Yalnız bu platformda 'bilim' esas doğru kaynak olarak kabul edilmiyor bu da bir gerçek.
Onun dışında, kirlian fotoğrafçılığını bu kadar rahat bir şekilde 'nem' fotoğrafları çeken bir dal olarak adlandırmanız ilginç. Zira Rusya'da yıllarca hastalıkların teşhisinde kullanılırken doktorlar öyle düşünmüyorlardı.
Heyecan ve sağlık durumuna göre değişiklik göstermesini terliyorlardır herhalde diye kestirip atmanız da ilginç, yorum bile yapamıyorum.
"Kirlian fotoğrafçılığı ve benzeri çeşitli tekniklerle organlardan ve canlılardan yayılan eflüvleri gösteren fotoğraflara -metapsişikte- eflüvyoğrafi (effluviographie) adı verilir."
Dolayısıyla burada bilim şöyle dedi diye bir ibare zaten kullanılmıyor.
Bir parapsikoloji platformunda sırf maddesel düşünce ile yaklaşmanız manasız. Mantığa önem veriyorsunuz çünkü, o yüzden söyledim.
Nem fotoğrafları çekmiyor, korona deşarjı denen bir olayı yakalıyor, onun da nem ile bir ilişkisi var. Benim anlatmaya çalıştığım doğaüstü açıklamalardan daha mantıklı bir izahı olabileceği idi. Bu insanların da hormonal faaliyeti bir şekilde çevrelerindeki elektromanyetik alanlarını değiştiriyorsa bunun doğaüstü bir olay olması için bir sebep var mıdır? Sinir hücrelerinde elektriksel faaliyetler var, vücutta biyolojik faaliyetin artışı sinirlerdeki elektriksel uyartıların artması anlamına gelir. Bu da daha güçlü bir elektromanyetik alan anlamına gelir. Bununla bile açıklanabilir belki de. Buradaki sorun, elektromanyetizmanın "öteki uzay ile, fizik uzayımız arasında bir geçiş" olduğuna dair bir şey çıkarmak kulağa çok zorlama geliyor. Yani ruhtan bahsediliyorsa buradan onunla ilgili bir çıkarım yapmak zoraki bir eylem.Ben araştırdığım kadarıyla bunu hastalık tespitinde kullananlar büyük oranda parapsikologlar ve New Age alternatif tıpçıları. Kanseri önceden tespit edebileceğini falan da iddia ediyorlar. Böyle harika bir şey gerçekse yaygın bir şekilde kullanılmaması garip değil midir? Bazı soru-cevap sitelerinde okuduğum kadarıyla çıkardığım da bazen gerçekten işe yaradığı fakat her zaman doğru sonuçlar vermediği. Belki de pratik anlamda çok harika olmadığı için yaygın olmasa gerek.
Bilimsel açıklama getirilse de sizin için cevap aynı kalacak sanırım o yüzden susayım.

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
@mabedist

Bu aralar gerek forumda, gerekse gündelik hayatta kişilerin neyi nasıl kabul ettiklerinden kaynaklanan anlaşılmamazlık durumu çok yaşıyorum, kesin bir astrolojik mevzusu vardır.
Yazdıklarıma ve yazdıklarınıza baktığımda sorunun neyi nasıl kabul etmek istediğimizden kaynaklanan farklılıklardan doğduğunu görüyorum. Bu konunun üzerine gitsem de sizin kabul etmek istediğiniz ne ise onu kabul edeceksiniz.
Örneğin bu şey oluyor ama doğaüstü değil dediğinizde siz bunu böyle kabul etmiş oluyorsunuz.
Onun dışında başta dediklerinizden farklı şeyler söylüyorsunuz, konu çok başka yerlere gelmiş. Bir bakıma kendi kabul etmek istediğiniz bir duruma çekmeye çalışıyorsunuz durumu. Konuda bahsedilenlerden farklı kavramlardan bahsediyorsunuz. Bu da sizin neyi nasıl kabul ettiğinizle bağlantılı.
Bunu zaten farketmişsiniz, benim üzerimde de aynı şeyleri siz düşünüyorsunuz.
Neyi nasıl kabul etmek istiyorsanız buyrun edebilirsiniz. İyi forumlar