Hayata Dair Umutsuzluk

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

TheHiddenMaster

Kayıtlı Üye
Yaşım 19. Bu sene üniversiteye 2.kez hazırlandım.Gelecek kaygısı bolca mevcut.
Muhtemelen bugün açıklanacak sonuçlarda istediğimi elde edemeyeceğim.İşsiz kalmaktan çok korkuyorum.4 kardeşiz ve ben hariç 2 si hukuk okuyor en büyük olan ise avukat.Sayısal olduğum için aralarında elbet tıp-diş istemiştim ama olmadı bu sene de.Şimdi ailemin tepkisi de üstümde.İntihar etmeyi bile düşündüm ama bunun bana getireceği olmadığını sadece bana verilmiş bu hayatın böyle sonlandırılmaması gerektiğini hatırladım.Hem de kendi dinimde yasak olan bir şeyi yapmaya cesaret edemedim.
Şuan ise hayata dair umudum, amacım kalmadı.Tamamen boş yaşıyorum ve inancımı yitirdim.İnanın yaşamımda yaptıklarım tamamen rol olmaya başladı.Sahte sahte gülüyorum çevremdeki insanlara.Umutsuzluk ve inançsızlık yavaş yavaş sömürdü beni.Öneri isteyeceğim diyeceğim ama ne olabilir ki.Hani derler ya "sen ölmüşsün ,ağlayanın yok" . Gerçekten de o duruma düştüm galiba.İlerde çok güzel bir hayat istemiştim , kendi paramı kazanıp , ngilizcemi geliştirip avrupa turları yapmak.

Diyecekseniz sayısalda tıp-dişten başka bölüm mü yok . Var elbet ama şahsım adına ben mühendislik yapamam 5 yıldır fizikten iğrendim ve kalan ömrümün fizikle olmasını asla istemiyorum.Veteriner,diyetisyen ,fizyoterapist,odyoloji hep sallantalı bölümler.Ben işe girecek düzgün bir meslek istiyordum.

Sanırım bu kaderim de bu galiba , zaten olan biten bir şey için bile dert yanıyorum.
Sözün kısası yaşama sevincim , umudum kalmadı .Dünyaya zaten çok şansız gelen biriyim.Sorunlar peşimi bırakmıyor.
Diyeceğim şu eğer mesleğini ,ailenin ve hastalığınız yoksa şükredin lütfen.Sizin yerinizde olmak isteyen binlerce insan var.
Herkese iyi günler.

Laterina

Kayıtlı Üye
Sayısalda fizike takılmayacağın mühendisliklerde var diye biliyorum? Misal bilgisayar mühendisliği tamamen matematik istiyor veya endüstri mühendisliği.... Bu kadar geleceğe negatif karanlık bakmamanı öneririm. Daha çok gençsin. Elbet sende bulacaksın yerini. Bir de tabi ki çok sallantılı bir mesleği seçmek mantıklı değildir ama daha orta karar bulabileceğin, severek yapmasanda nefret etmeyeceğin ve okurken yaz tatillerinde filan da staj yaparsan kariyer yapmanın zor olmayacağı bölümlerde var. Yerinde olsam böyle teslim olup üzülmek yerine araştırmaya devam ederdim. Birçok site var üni.sinde okuyanların bölümünü tanıttığı, kariyere geçmiş olanların neyin nasıl olduğunu anlattığı siteler. Oralara bak özellikle. Eminim orta karar belkide sevebileceğin bir bölüm bulacaksındır.

Ori

Kayıtlı Üye
Bana bir an için askerde gördüklerimi hatırlattın. Köylü bir arkadaşım vardı. Çok saygılı, efendi ve kişiliği düzgündü. Herşeye tebessüm eder ve herşeyde olumlu bir taraf görürdü. Beterin beteri var sözünün mimarı gibiydi. Hep kullanırdı bu sözü ve hepte şükür ederdi haline. Adamda bildiğin ne karamsarlık var ne de stres.. Öyle bir yerde birde.. Tabi ki şehirli arkadaşlarda vardı. Onlarda iyi çocuklardı ama ne yazık ki oldukça karamsar ve bir o kadar hayattan umudu kesmişlerdi. Sen bana onları hatırlattın. Daha doğrusu bunun kanlı canlı örneğini askerde tattığım iyi oldu. Bu sayede neyin ne olduğunu ucundan gördüm. Demem o ki, bu kadar strese girmen ve böylesine karamsarlık içine düşmen boş bir durum. Zaten insanın yaşı gelince maskelerle dolaşıyor neden gençleri böyle sık boğaz edip bazı şeyleri erken tatmalarına vesile oluyorlar ki? :) Espiri bir kenara dursun sen canını sıkma elinden geleni yap yeter. Bana göre herşey zaten olacağına varıyor. Bu yüzden kendini psikolojik olarak bu kadar hırpalamanın pek faydası yok. Kendine katabildiğini kat fakat ne ne kattığına dikkat et. Bence...

alexisis

Kayıtlı Üye
Zor bir durum, hepimiz benzer sureclerden gectik ama 36 yasinda biri olarak sana sadece sunu soyleyebilirim; " Dur daha yolun basindasin! Daha ne sorunlarla karsilasacak ve onlarla mucadele etmek zorunda kalacaksin, bir bilsen!"

Salma kendini, bunun sana yarari olmaz zarari cok olur.
Herkes yasadigini bilir...

Yasin genc daha hic bir sey icin gec kalmis degilsin ve eminim senin de buraya yazmadigin kim bilir daha ne olumlu guzel faktorler vardir hayatinda. Onlari dusun ve mucadele et, cikis yolu ara.

Sana senden baska kimse yardim edemez...

Mithra

Kayıtlı Üye
Ben de aynen sizi gibi düşünüyordum ki üniversiteyi kazandım ve hayatın pirana havuzu olduğu gerçeğini geçte olsa kavradım.Yapacağım iş için şu an sermaye arayışındayım, tabi tuttursam üniversiteyi bile bırakırım.Üniversite ne amaçla gittiğiniz belli geleceği garanti altına almak ve genlerimizden gelen sıcak yuva, yaşamı idame ettirmek için belirsizliği ortadan kaldırmak.Unuttuğumuz nokta gelecek hep belirsiz, kazığı ne kadar sağlam çaktığımızı düşünsekte Allah etmeye bir illet herşeyi mahvedebiliyor.Steve jobs adam elmanın sahibiydi evi, şirketi, değerli malvarlıkları yani kullanımında ki paranın hesabı yoktu ve öldü.Yani anlayacağınız onu elma bile kurtaramadı.Herşey üniversite değil tabi hayaliniz varsa o ayrı.Şu an ne kadar bir şeyler yazsam da bu durum sizin iç hesaplaşmanızdan kurtulamayacağınız vakte kadar devam edecek o yüzden esenle kalın.Ori'nin dediği gibi herşey olacağına varır.

mitos

Kayıtlı Üye
Şu dönemin koşullarına bakınca umutsuz olmanı normal karşılıyorum. Açıkçası bu durumda teselli sözleri çok boş gelmiyor mu? Yine de pes etmemek lazım. Pek çok gence göre avantajlı durumdasın bence bunu ben ya da bir başkası söyleyince pek kıymetli olmuyor. Çünkü "söylemesi kolay".

Ben liseyi bitirdikten sonra çalışmak zorunda kalmıştım... Çalışmama rağmen sıradan bir üniversiteye kayıt yaptıracak kadar bile para kalmıyordu elimde. Umutsuzluğu ne kadar ağır yaşadım anlatamam. Üniversiteyi kazanıp paran olmadığı için kayıt yaptıramamak ne koyuyor insana anlatamam... Bu anlatamam kısımları uzar gider... Neyse özetle bir süre vazgeçtim, hayata küstüm. Fakat bir şekilde işler kendiliğinden yoluna girdi diyebilirim. Liseyi bitirdikten 9 yıl sonra benim için bir umut belirdi ve onun peşine takıldım.10. yılda nihayet üniversiteye girdim... Arkadaşlarım çoktan mezun olmuş doktoraya falan başlamıştı... Bunları yazabildiğim kadar kolay yaşamadım tabi :D Sözü çok uzattım kusura bakma Hikayemin özeti hayatın ne getireceği hiç belli olmaz. Bu yazdıklarımın faydası olur mu bilmem ama sana tavsiye edebileceğim iki şey olabilir.

Elinde ne varsa onu değerlendir, amacına ulaşmak için bu ilk adımdır bence. İkincisi de madem yurt dışı gezileri planlıyorsun bunun için çok para kazanmayı bekleme :) sana bu fırsatı sağlayacak bir bölüm araştırabilirsin... Öğrenciyken gezmenin keyfi başka oluyor! En azından değişim programları deneyebilirsin...

TheHiddenMaster

Kayıtlı Üye
Sanırım hayatımda güzellikler yok değil. Babam da çok üzüldü sonucuma . Eğer gitmek istemiyorsan , bu sene tekrar hazırlan dedim.Sadece kendimi değil ailemi de çok üzdüm ama bana kızmadılar.TM'den hazırlanıp hukuk oku dediler.Abla ,abim ve kardeşim de öyle dedi.Sanırım tekrar bir sene deneyip sayısal defterini kapatıp tmden hazırlanacağım. Belki hayatımda olması gereken budur. Evet 2 sene meslek hayatıma geç atılmış olacağım , yaşıtlarım önde olacak ama en azından istemediğim bir bölümü gidip hayatımda sürekli pişman olmaktan iyidir diye düşünüyorum.
Sanırım benim de şükredecek şeylerim var gözden kaçırıyorum, bu sınav dönemleri psikolojik açıdan insanı o kadar fazla düşünmeye sevk ediyor ki , insanın yaşamdaki farkındalığı artıyor. Mesaj atan herkese de tek tek teşekkür ederim, okuyup cevapladığınız için.

@Laterina
@Ori
@alexisis
@Mithra
@mitos

Laterina

Kayıtlı Üye
Sanırım hayatımda güzellikler yok değil. Babam da çok üzüldü sonucuma . Eğer gitmek istemiyorsan , bu sene tekrar hazırlan dedim.Sadece kendimi değil ailemi de çok üzdüm ama bana kızmadılar.TM'den hazırlanıp hukuk oku dediler.Abla ,abim ve kardeşim de öyle dedi.Sanırım tekrar bir sene deneyip sayısal defterini kapatıp tmden hazırlanacağım. Belki hayatımda olması gereken budur. Evet 2 sene meslek hayatıma geç atılmış olacağım , yaşıtlarım önde olacak ama en azından istemediğim bir bölümü gidip hayatımda sürekli pişman olmaktan iyidir diye düşünüyorum.
Sanırım benim de şükredecek şeylerim var gözden kaçırıyorum, bu sınav dönemleri psikolojik açıdan insanı o kadar fazla düşünmeye sevk ediyor ki , insanın yaşamdaki farkındalığı artıyor. Mesaj atan herkese de tek tek teşekkür ederim, okuyup cevapladığınız için.

@Laterina
@Ori
@alexisis
@Mithra
@mitos

:) İşte böyle. Ne güzel dedin. Hem baya şanslısın 2 sene ne ki :) . Ben 4. yılıma girdim heralde. Birde lise de 1 yıl kaldım way anam way :D Hep birlikte güzelce hazırlanıp kazanılım düzgün bir yerleri ve üniversite hayatının çetrefelli zor yollarında kafayı yemek üzere gidelim :) :)

Fire in Darkness

Kayıtlı Üye
Geçen sene sınava girip üniversiteye geçen birisi olarak bir şeyler söyleyeyim belki kendi yaşıtından duymak daha iyi gelir. İlk olarak hayatında ne yapmak istediğine karar vermeni öneririm kesin iş bulurum diye girdiğin ama içine sinmeyen bir bölüme gidersen kendini buna alıştıramazsın bütün hayatın da yakanı bırakmaz acaba dersin hep hayalimin peşinden mi gitseydim diye. Mühendislik değil de sağlık alanında tercih yapacak olmanın bilincindesin bu çok güzel kendini tanıyorsun. Meslekleri de daha detaylı araştırıp kendine en uygun olanı bul ve o yönde ilerle derim. En iyi okulda okumak zorunda değilsin bu yapılan ygs lys sonucunun kötü olması senin başarısız olduğun anlamına gelmiyor. İnan bana sen kötü(!) diye sıfatlandırılan bir okulda bile olmak istediğin şeyin peşindeysen hayattan tüm beklentilerini alacaksın. Yaptığın işi yüceltmeyi ve en iyisi olmayı hedefle, para zaten ödül olarak gelecektir.

TheHiddenMaster

Kayıtlı Üye
Geçen sene sınava girip üniversiteye geçen birisi olarak bir şeyler söyleyeyim belki kendi yaşıtından duymak daha iyi gelir. İlk olarak hayatında ne yapmak istediğine karar vermeni öneririm kesin iş bulurum diye girdiğin ama içine sinmeyen bir bölüme gidersen kendini buna alıştıramazsın bütün hayatın da yakanı bırakmaz acaba dersin hep hayalimin peşinden mi gitseydim diye. Mühendislik değil de sağlık alanında tercih yapacak olmanın bilincindesin bu çok güzel kendini tanıyorsun. Meslekleri de daha detaylı araştırıp kendine en uygun olanı bul ve o yönde ilerle derim. En iyi okulda okumak zorunda değilsin bu yapılan ygs lys sonucunun kötü olması senin başarısız olduğun anlamına gelmiyor. İnan bana sen kötü(!) diye sıfatlandırılan bir okulda bile olmak istediğin şeyin peşindeysen hayattan tüm beklentilerini alacaksın. Yaptığın işi yüceltmeyi ve en iyisi olmayı hedefle, para zaten ödül olarak gelecektir.

Dediğim gibi bu sene sağlık bölümleri de tutmuyor .Sıralamam çok ara. Sadece mühendisliklere yetiyor.1 sene daha kalıp tmden hukuk için hazırlanmayı düşünüyorum.Mühendisliği seçmeyeceğime net olarak karar verdim.1 senem de böylece gitmiş oldu ama en azından hayatımda pişman olmak istemiyorum ve hayallerimden koşmaya devam edeceğim :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...