Sosyal fobiyi yenmek için neler tavsiye edersiniz?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Apsimati

Kayıtlı Üye
Merhaba. Benzer sorunları yaşayan veya yaşamış olan var mıdır bilmiyorum ama anlatacaklarım ciddi anlamda hayatımı negatif etkiliyor. Uzun zamandır yaşayıp içerisinden çıkamadığım bu durum için sanırım başkaları tarafından bir takım yönlendirmelere ihtiyacım var. Evet çözümün kendimde saklı olduğunun da farkındayım muhtemelen ilk aklınıza gelen şeylerden biri bunu söylemek olacaktır. Fakat nereden başlamalıyım, hangi yöntemleri uygulamalıyım, bazı materyalleri yanımda bulundurmanın pozitif enerji sağlamak için etkisi olur mu? gibi bir takım merak ettiklerim var.

25 yaşındayım. Üniversiteye ilk girdiğim yıllarda her şeyin yolunda gittiği, dünyayı rengarenk gördüğüm ve etrafımda bir sürü insanın olduğu asla yalnız kalmayıp her gününü en iyi şekilde geçirdiğine inanan sosyal bir insandım. Açıkçası ilk yıllar okulum benim için öncelikli değildi nasıl olsa bitiririm düşüncesindeydim. Okulumu ihmal edip 13 ülke ve onlarca şehirde sürekli dolaştım, yeni insan ilişkileri kurdum (hepsi geçici oldu), farklı kültürlerde bir kaç yıl zaman geçirdim. Bir zaman sonra aile baskısı ve kendi iç sesimin de yönlendirmesiyle okulu bitirmeye karar verdim fakat okula geri döndüğüm andan itibaren bir şeyleri zorla yapıyormuşum gibi hissetmeye başladım. 3 yıldan beri kimseyle görüşmek istemiyor, evden dışarı çıkmayı zaman kaybı olarak görüyor ve sürekli evde yeni şeyler araştırarak zaman geçirmeye çalışıyordum. Yalnız kalmak iyi geliyor fakat yalnızlığa kendimi öyle bir kaptırmışım ki, şuan da çevremde hadi gel bi çay içelim diyebileceğim dahi kimse kalmadı. Durum böyleyken gitgide insanlardan soğudum. Gidip yeni biriyle tanışmak veya bir şey sormak dünyanın en zor işlerinden biriymiş gibi geliyor artık. Başka şehirlere gittiğimde daha özgür hissediyorum bir sorun yaşamıyorum fakat bulunduğum şehirdeki düzen içerisinde üstümde aşırı monoton, insanlara karşı çekingen bir ruh haline sahip bir tavır oluşuyor ve bu durum beni ciddi anlamda olumsuz etkiliyor. İnsanlarla diyalog kuramamak yüzünden okulum uzuyor. Grup çalışmalarından sürekli kaçıyorum ve sıfır alıyorum. Herkes bana karşı önyargılıymış gibi hissediyorum. Daha anlatacağım çok şey var ama eğer bu yazıyı okuyan birileri varsa daha fazla sıkmak istemiyorum.

Bu negatif düşüncelerden ve bulunduğum psikolojiden sıyrılmak için ne gibi yollar izlemem doğru olur size göre? Uzman bir psikoloğa gitmeyi düşündüm fakat her defasında ön yargılarım gereksiz olduğunu söylediğinden bir türlü adım atamadım.

Eleman

Kayıtlı Üye
İş
Tasarim ve El Sanatları
Sayın Apsimati merhaba. Bakın buraya ne güzel yazarak sıkıntılarını ifade etmişsiniz. Demekki isteyince insanlara derdinizi anlatabiliyor, içinizi dökebiliyorsunuz. Bunu normal yaşantınızda da yapabilirsiniz. Zaten daha önceleri bunları yapabilen sosyal birisi olduğunuzu ifade etmişsiniz. 3 yıl öncesinde sizi etkileyen duygusal bir travma yaşamış olabilirsiniz. Belki bu yüzden içe dönüklüğünüz artmış olabilir. Durumunuz ve yaşadıklarınız günümüzde çok yaygın bir durum. Yani herşeyden önce şu anki şikayetinizi panik halinde karşılamamalısınız. Bakın hem vaktinizi de boşa geçirmiyor ve evde yeni şeyler araştırarak zaman geçiriyormuşsunuz. Bir işiniz var mı bilmiyorum, yoksa bir iş bulmakla yeni bir sosyal çevre edinmeyi deneyebilirsiniz. Bu sayede ister istemez yeni insanlarla tanışacak iş ve arkadaşlık ilişkileri kuracaksınız. İş bulamamak, daha doğrusu gönlünüzce iş bulamamak günümüzün en büyük sorunlarından biri. Belki de bu durum sizi yıpratıyor ve sosyal fobinizi yükseltiyor da olabilir. Benimkiler sadece bir tahmin. Kişiyi en iyi kendisi bilir. Evde bulunduğunuz zamanlarda araştırdığınız konulara yoğunlaşarak yeni girişimci fikirler bularak, kendi işinizi de hayata geçirebilirsiniz. Uzun lafın kısası, kağıdı kalemi elinize alıp kendinize küçüklü büyüklü amaçlar edinmeniz ve bu amaçlarınız not alarak işe başlayabilirsiniz. Amaçsızlık da insanı sosyal yönden toplumdan uzaklaştıran bir etmendir. Gizlimabet forum sitesinde de çok faydalı bilgiler var. Gördüğüm kadarıyla da foruma yeni üye olmuşsunuz. Bu sitede eski konuları da araştırarak, kendinize fayda sağlayacak şeyler bulabileceğinizi düşünüyorum. Sevgiler...

Seyyahun

Kayıtlı Üye
Paranoid şizofreni hakkında internette biraz araştırma yapmanızı öneririm.

Apsimati

Kayıtlı Üye
Kişilik bölünmeleri yaşamak ve kendi kendine konuşmak dışında paranoid şizofreni belirtileriyle neredeyse hiç ilgim yok. Okuduklarım arasında ufak bir detay dikkatimi çekti. Bu tür rahatsızlığı olan kişilerde dünyaya özel olarak gönderildiğine, özel bir görevinin olduğuna ve kendisinin doğa üstü olduğuna dair bir inancı olmasının görüldüğünden bahsedilmiş. Çocukken bu tarz düşünceler her zaman zihnimde vardı ama ben bu durumun çocukken herkesin yaşayabileceği fantastik düşünceler olduğuna inanıyorum.

mutevazi

Kayıtlı Üye
Sayın Apsimati öncelikle yaşadığınız durum öyle çok çok büyük birsorun değil ki; inanın yaşadığımız coğrafyada son 20 senede gelişen olaylar ve ekonomik durumlar dolayısıyla insanların %70'İ aynı durumda bakınız belki az bile verdiğim oran, nedenlerine çok inmeyeceğim biraz etrafınızı gözlemlerseniz ne demek istediğimi zaten anlarsınız inanın kimsenin kimseye güveni kalmamış ve sanki kime yaklaşsanız size şüpheyle bakıyor çünkü gerçekten dünya cinnet halinde yaşadığımız gezegende gerçek anlamda insanın can güvenliğinin olduğu ülkeler iki elin parmaklarını bile geçmez ki isterseniz tek tek sayabilirim, yani aklınızı ben şuna yakalandım bu durumdayım cinsinden düşüncelerden arındırın ki söylediklerim bizzat gözlemlerim ve tecrubelerimdir aynı zamanda, inanın şu an yetişkin bir oğlum olsa ben sokağa salmazdım ya da 5 dk eve geç gelse ulaşamzsam hemen sokağa çıkar aramaya başlardım abartmıyorum devir bu devir isteyen olursa zaten gazetelerin 3. sayfa haberlerini okusun yeter ispata gerek yok. Sizin sorun olarak addettiğiniz şeyin çözümü konusunda nacizane bir tavsiyem belli aralıklarla çalışıp belli aralıklarlada seyahat etmeniz ve en yakın zamanda sevebileceğiniz bir hobi edinmeniz ki bu şekilde kendinizi fazla dinlememiş olacaksınız böylece belli bir süre sonra ortada sorun olmadığınıda anlamış olacaksınız yani insanlara fazla aldırış etmeyin, ederseniz işte o zaman gerekten sadece siz değil herkes için geçerli insan zıvanadan çıkabilir. Tüm kalbimle ve samimiyetimle yazıyorum gayette normal birisiniz sizin durumunuzda milyonlarca insan var. Gençsiniz önünüzde uzun bir yaşam var ve hayat mücadele gerektirir yılmayın hemen belli başlı hedefler çizip onlara ulaşmanız zor değil, tekrar ediyorum insanları fazla takmayın kim ne düşünür diye ve üzerinizde taşımak için koruyucu bir tılsım vefk gibi bir materyal arıyorsanızda buna ulaşmanız çok kolayki bu sitenin ana amaçlarından biride bu yani tam yerindesiniz, 30 senedir tılsım taşıyan biri olarak ve en zor anlarımda bile hayatımı kurtaran şeyin aslında tılsım değilde ona duydugum güven ve inanç olduğunu adım gibi biliyorum bunu göz ardı etmeyin. Son olarak durumunuz el verdiği kadar gerçek anlamda ihtiyacı olanlara sadaka verin çünkü birgün bir yerlerde (Allah saklasın) bir otobüs devrilir herkes ölür siz sağ çıkarsınız. Hayatta sonsuz mutluluk ve başarı dileklerimle.

Keira

Moderator
Paranoid şizofreni hakkında internette biraz araştırma yapmanızı öneririm.

Bu yardım ediş şekliniz ise hiç yardımcı olmayın daha iyi. İnternette milyonlarca şey yazıyor. Her okuduğumuzu kendimize uyarlamaya çalışırsak işin içinden çıkamayız ve ruh sağlığımız daha kötüye gider. O yüzden buna benzer durumlarda bu tarz bir şey söylemek yerine üye arkadaşımıza bir uzmana görünmesini bunun her anlamda daha iyi sonuç vereceğini ve daha sağlıklı bir yol olduğunu söyleyebiliriz.

Sevgili Apsimati sizin için en dogru ve sağlıklı seçime bir uzmandan yardım almaktır. Eğer ki tedavi edilmesi gereken bir durumuz var ve siz bu tedaviyi erteliyorsanız ileride daha büyük sorunlara yol açabilir. En iyisi daha kötü bir sürece girmeden durumunuzdan emin olmanız. Sevgi ve ışıkla.

Seyyahun

Kayıtlı Üye
Paranoid şizofreni hakkında , internet üzerinde milyonlarca şey yazmıyor. 9 ila 10 arası keskin belirtilere sahip olan bir rahatsızlık. Ayrıca **Bu yardım ediş şekliniz ise hiç yardımcı olmayın daha iyi* demişsiniz. Yorum yok =)

düşünen ve inanan

Kayıtlı Üye
Birçok ülkeye gitmişssiniz. Perspektifiniz genişlemiş.Ülkeleri gezerken çalıştınız mı? Uğraşınız var mıydı? Eğer yok idiyse atalet durumdasınız. Ben de sizinle aynı durumdaydım.Sizin ölçeğinizde değil tabii.(13 ülke :)) Bizim bölüm gereği çoğunun okulu uzaması normal bir durum :D Olmasa bile böyle insanlardan siz uzak durun. Ne olursa olsun alışmak zorundasınız.İnsan doğası gereği rahata yönelmeye eğilimlidir. Geç de olsa okulu bitirin. İnsanlara gelince hele ki Türkiye bazında düşününce her zaman böyle durumlar olabileceğini unutmayın. Bu durumda işinize odaklanın .Kendinize değer verin.Boş bir laf olarak demiyorum bunu.Oturun kendnizi sorgulayın. Bunca kültür tanımış birinin derdi olabilir bu Allah aşkına! :)
Böyle bir durumdan kurtulmamı sağlayan şeylerin başında bilinçaltını programlama ve başarı işe yaramıştır.Yavaş yavaş başlayın ve inanın istikrarlı bir şekilde devam ederseniz mutlu olcaksınız.Sevgilerimle..

Mahrusa

Kayıtlı Üye
Kendi denediğim ve pozitif etkisini gördüğüm yöntem: Tüm hislerimi kabul ediyorum bastırmaya ya da yok etmeye çalışmıyorum. Çünkü baskı karşı baskıyı doğurur eyvah mutsuzum dedikçe bu mutsuz olduğu ićin ekstra mutsuz insanı doğirur. Kısır döngüye gireriz. Her türden diygu bizim için ve korkmadan ya da korksak da kucak açtığımızda özgürleşiriz. Beni kimse sevmiyor diye mi düşünüyorum mesela şöyle diyorum: Eee sonra ya da kaygılı mı hissediyorum: Evet kaygılıyım böyle hissedebilirim bi doğal. Duyguların hepsi öyle uçucu olabiliyor ki gerçekten kabullendiğimde uğraş göstermeden o duygu orda hala var olsa da rahatsızlık vermemeye başlıyor. Buna başlangıçta çok şaşırmıştım bence oldukça etkili bir yöntem.

Yöntemin kaynağı Sanaya Roman ' ın Ruhsal Büyüme kitabı. Okumanızı tavsiye ederim. Faydalı olabileceğini düşünüyorum, size daha geniß bir cevap sunacaktır.

xgenion

Kayıtlı Üye
İş
Müzik ve Grafik Tasarım
Modlardan gerekli açıklama gelmiş aslında konu hakkında söylenecek fazla bir şey kalmamış. Psikoloğa görünmek sorunla tek başınıza mücadele etmektense yanınızda bir uzmanla mücadele etme seçeneği sunar. Şizofreni gibi hastalıklar ise üst düzey rahatsızlıklardır ve bildiğim kadarıyla belirtileri daha ağırdır. Kendi kendine konuşmak ise şizoreni belirtisi değil normal bir durumdur. Ben de çoğunlukla yalnız takılmayı sevdiğim için ve dolayısıyla bir kişiye içimi dökemediğim için yeri geldiğinde kendi kendime konuşuyor ya da sesli düşünüyor olabiliyorum. Gördüğüm kadarıyla durumunuzda anormal bir şey yok. Bir uzmana görünün.

Keira

Moderator
Kendi kendine konuşmak psikolojik bir rahatsızlığın belirtisi değildir. Kendi kendine konuşmak bir şekilde içsel bir konuşmadır. İçsel konuşmanın diğer adı monologtur. MONOLOG gelişim psikolojisinin içinde açıklanır. Monologun nedeni işlem öncesi dönemde (2-6 yaş )ortaya çıkan ve her çocukta olan benmerkezciliktir. Bu dönemde her çocuk benmerkezcidir kimseyle iletişim kurma ihtiyacı duymadan kendi kendine konuşur. Çocuk bu dönemde oynadığı oyunla ilgili konuşmaktadır. Örneğin bebeğiyle oynuyorsa bebeği ile ilgili konuşur. Bu durum daha sonra kaybolmaz, içsel konuşmaya yani monologa dönüşür. Monologun uzmanlara göre faydası çok fazladır. Bireyin düzenli ve sistemli düşünmesine, düşüncelerini geliştirmesine ve hitabetin etkiliyici olmasına büyük katkısı vardır. Buradan çıkaracağımız sonuç kendi kendine konuşmanın bir hastalık belirtisi olmadığıdır. Tabi burada istisnalar tabiki var. Eğer kişi kendi kendine değil hiç var olmayan biriyle konuşuyorsa tabiki bir uzmana görünmeli.

Ayrıca Sayın Duma yardım etmeyin kısmını farklı algıladınız. Bilinçli bir birey internetten hastayım değil miyim diye kontrol etmemeli. Bu yanlış bir davranış olur. Eğer herkes internetten hastalığına ve tedavisine baksa ve bu işe yarasa bu kadar uzman neden eğitim alıyor? Bununla birlikte internette çok fazla bilgi kirliliği var ve bu bilgi kirliliklerinin çoğu da herkesin çok güvenerek girdiği sitelerde. Bunu bir internet kullanıcısı olmanın yanı sıra üniversite zamanında uzun süren araştırmalarla birlikte bu konuda ödev hazırlayan biri olarak söylüyorum. Bu yüzden bilinçli olmalıyız ve bu gibi durumlarda çevremizdeki insanlara uzmana görünmelerini tavsiye etmeliyiz. Bunun dışında yapacağınız her yardım karşımızdaki kişiye yararından çok zararı dokunur.

Konuya benzer yorumlar yapıldığı için artık kilitliyorum. Sevgi ve ışıkla...

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...