Kadın olmak ve cinsiyetçi uygulamalar

Ori

Kayıtlı Üye
Pembe Otobüs Türkiye
Türkiye’de her gün çok sayıda taciz ve tecavüz olayları yaşanıyor. Bir kısmını medya aracılığıyla duysak da bazılarından haberimiz bile olmuyor. Kadınların özellikle toplu ulaşım araçlarında yaşadığı tacizlere çözüm üretmek için uygulamaya konulması planlan “Pembe Otobüs”ler ise aslında düşünüldüğü kadar masum değil. Çünkü bu uygulama, pembe olmayan araçlara binen kadınları hedef haline getirecek ve onların taciz edilebilir olduğu algısını yaratacak. Erkeklerin taciz etmemeyi öğrenmesi yerine pembe otobüslerin çözüm olarak sunulması da kadınların toplumdan dışlanarak ikinci sınıf vatandaş haline getirilmesinin önünü açıyor. Sadece Türkiye’de değil, tüm dünyada bazı gelişmemiş ülkelerde de kadınları yok sayan uygulamalar var.

Suudi Arabistan
Ülkede çalışan işgücünün sadece % 5'i kadındır, onların da genelde erkeksiz ortamlarda çalışmalarına izin verilir. Kadın işgücünde dünyada sonuncu sıradadır. Bunun dışında devlet tarafından oluşturulan bir polis timi, sürekli sokaklarda devriye atarak uygunsuz şekilde giyen, davranan ve kurallara uymayan kadınları denetliyor. Kadınlar lokantada peçelerini açmadan peçelerinin altından yemek zorundalar. Kadınların seyahatleri kısıtlı olmakla birlikte taksiye akrabasız binmeleri de ahlaksızlık olarak adlandırılıyor.

Pakistan
Pakistan'da eşine karşı itaatte kusur edenlerin büyük bir kısmı şiddetle cezalandırılır. Bunun dışında burka giymenin zorunlu kılınmasıyla sokaklarda burka giymeyen kadınlara kezzap atılarak birçok kadının kör olmasına neden olunmuştur. Erkeklerin kadınlara uyguladığı en yaygın şiddet tipi kezzap atılmasıdır.
Ekli dosyayı görüntüle 9129

Saira Liyakat bunlardan sadece bir örnektir. 15 yaşında evlendirildi ve evliyken okuldan mezun olmak isteyince olanlar oldu. Eşi tarafından kezzapla yakılan kadın eski fotoğraflarına nasıl bakıyor dersiniz?

Ekli dosyayı görüntüle 9130

Lübnan
Pek çok ülkede evli erkekler istedikleri zaman kolaylıkla eşlerinden boşanabiliyor. Lübnan’da kadınlar kocalarından dayak yiyor olsa bile onlara boşanma davası açamıyor. Bunu yapabilmek için görgü tanıklarının önünde de bu olayın yaşanması ve onların şahitlik etmesi gerekiyor. Ülkedeki yasalardan biri ise tecavüzcülerle ilgili, tecavüzcülerin kurbanlarıyla evlenmeleri koşulunda onlar temize çıkabiliyor. Bu korkunç yasa yalnızca tecavüz durumlarında değil kaçırılma ve zorla alıkoyma durumlarında da geçerli oluyor.

Afganistan
Ülkede 15- 24 yaş arasındaki kızların yalnızca yüzde 18’i okuma yazma biliyor. Eğitimin aşırı derecede kısıtlandığı bu ülkede kadınlar eğitim göremiyor.

Irak, Libya, Ürdün, Fas, Umman, Yemen
Irak, Libya, Ürdün, Fas, Umman ve Yemen’de evli kadınların yurt dışına seyahat edebilmeleri için kocalarının yazılı izninin olması gerekiyor.

Hindistan
Cenin cinayetlerinin yaygın olduğu ve tecavüzlerin sık sık görüldüğü ülkelerden biride burasıdır. Ülkede tecavüz olayları yoğun olmasıyla birlikte aile içinde bile bu olaylar patlak vermektedir. Buna uygun görülüp çıkan yasada kadınlar kocaları tarafından tecavüze uğradığı takdirde kocaları suçlu sayılmıyor. Ayrıca kadınların kocalarına iyi eş olamadığı öne sürülerek erkeklere boşanma hakkı veriliyor.

Afrika
Şili, Kuzey Sudan ve Tanzanya gibi ülkelerde toprak sahipliği ve kontrolü, evin reisi olarak görülen erkeklerde oluyor. Kadınlar toprak sahibi olamadıklarından eşleri öldüğünde aynı zamanda evden atılabiliyor ve evsiz kalabiliyorlar.

Tabiki bunlar sadece birkaçından ibaret. Bir erkek olarak not düşecek olursam asıl mesele kadınları ayırmadan kendi nefsimizi terbiye etmektir. Kendini terbiye edemeyen insanlar daima kadınları kısıtlamaya devam edecektir. Onlarında bizler gibi insan olduğunu aklımızdan çıkarmadan eşitlik adı altında hayatımızı sürdürmeliyiz. Artık eşitlik kavramının her konuda anlamını yitirdiği bir devirde olsak bile, biz böyle düşündüğümüz takdirde umut var demektir. Kadınların ve erkeklerin hak babında eşit olduğu gerçeği değişmemelidir. Bazı insanların, kadınların şeytan olduğunu vurgulayıp herşeyi hak ettiği gibi söylemlerde bulunduğuna şahit olduğum bu dönemlerde kendi uçkuruna sahip olamayan bu tiplere laf anlatılmadığını gördüm. Unutmamalıyız! Herkesin içinde pislik vardır. Önemli olan bunu ne denli engelleyebildiğidir. Bu konunun erkeği, kadını olmaz. Her haltı yiyip gelip bana insanları kötüleyenler ve kadın olduğu halde haklarının kısıtlanmasını isteyenleri dikkate almak dahi istemiyorum. Bu tarz insanlardan nefret ediyorum.

Furking

Kayıtlı Üye
Farkhunda geldi aklıma..

Peygamberin neden arap yarımadasına gönderildiğini şimdi daha iyi anlıyorum.

mitos

Kayıtlı Üye
Karşımızda duranı ilk olarak cinsiyetiyle gördüğümüz sürece bu mavili pembeli uygulamaları görmeye devam edeceğiz maalesef. ilk olarak insan diyemiyorsak zaten sorunlu bir bakış açısı oluşuyor en baştan. Bence pek çok sorunun kaynağı da bu. Bu konuya dikkat çektiğiniz için çok teşekkürler. Gerçekten de bu pembe otobüs olayı hiç masum değil ve bu otobüsleri kullanmayan kadınların tehlike altında olacağı da aşikar. Hoş otobüs olsun olması zaten tehlike altındayız... Renkli otobüsler üretmek yerine daha çok insanları bilinçlendirmeye yönelmek çözüme ulaşmak için daha etkili bir yol olurdu ama herşeyi devletten beklememek lazım ;) yetiştirdiğimiz çocuğa bu bilinci veremiyorsak mesela sorun bizdedir... ya da nefsine hakim olamıyorsa insan, suç kendindedir... kadınlar tacize uğramasın diye ayrı otobüs yaparsak bu çözüm değil ayrımdır...

düşünen ve inanan

Kayıtlı Üye
Insan temel içgüdülerini ve ihtiyaçlarını (yemek içme, cinsellik vs) karşılamadığı ve aşmadığı sürece en tehlikeli hayvan olarak kalacaktır.
Bu arada ori ben senin cinsiyetini yeni öğrenmiş oldum :)

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Ori ben bu konuda tam olarak yazarsam o kadar uzun olur ki kimse okumaz.:)Site kurallarına da aykırı olur.
Kısaca şunu yazayım;kadın olmak zor değil ama ülkemizde ve senin örneklediğin ülkelerde çok zor.
Avrupa'da-Amerika'da kadın " insan" bizde ise cinsiyeti ön planda..(daha çok şey var da kadının nasıl görüldüğüne dair burda yazamıyorum.)İstisna beyfendiler tabiki var bu anlamda ama bu sayı bizi kurtarmaya yetmiyor.Avrupa'da çıplak gezsen değil taciz kimse kafasını çevirip bakmıyor bile...
Çünkü medenîler,bu konuda aç gözlülük yok,aşılmış bir durum var.Üstü kapalı yorumumla bu kadar benden.:)

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Ben pembe otobüs gibi uygulamaları çok yerinde buluyorum ve ülkemizde bazı insanların iddia ettiği gibi de kadını toplumdan soyutlamıyorlar.Bizim milletimizde her taşın altında birşey aramaya alışmış.Dünyanın çeşitli yerlerinde zaten uygulanan birşeydir bu tür uygulamalar.Avrupada da var ama en yoğunu japonyada uygulanır.Kadınların korunmasını birilerinin birşeyi öğrenmesine merhamete gelmesine bağlayıp bekleyeceksek daha çok kadın tecavüze uğrar taciz edilir.Ben buna güvenlik önlemi olarak bakıyorum.

Avrupanın çeşitli ülkelerinde aylarca bulundum emin olabilirsiniz ki avrupa kadını el üstünde tutmuyor sadece dünyaya lense edilen bir etiket var etiketin üstünede kadın özgürdür mührü vurmuşlar.Oradada kısıtlanan dayak yiyen var.Bu maalesef dünyanın ortak sorunu.

Sitra_Ahra

Kayıtlı Üye
Ben pembe otobüs gibi uygulamaları çok yerinde buluyorum ve ülkemizde bazı insanların iddia ettiği gibi de kadını toplumdan soyutlamıyorlar.Bizim milletimizde her taşın altında birşey aramaya alışmış.Dünyanın çeşitli yerlerinde zaten uygulanan birşeydir bu tür uygulamalar.Avrupada da var ama en yoğunu japonyada uygulanır.Kadınların korunmasını birilerinin birşeyi öğrenmesine merhamete gelmesine bağlayıp bekleyeceksek daha çok kadın tecavüze uğrar taciz edilir.Ben buna güvenlik önlemi olarak bakıyorum.

Avrupanın çeşitli ülkelerinde aylarca bulundum emin olabilirsiniz ki avrupa kadını el üstünde tutmuyor sadece dünyaya lense edilen bir etiket var etiketin üstünede kadın özgürdür mührü vurmuşlar.Oradada kısıtlanan dayak yiyen var.Bu maalesef dünyanın ortak sorunu.

katılıyorum. hem pembe metrobüs sadece taciz olarak değil, çoğu zaman tıka basa dolu oluyor ve yanlış bir anlaşılma olmaması için kadınlardan çok erkekler şekilden şekile giriyor :)

Keira

Moderator
Bu tarz cinsiyetçi durumları engellemek bizim elimizde. Önce ağzımızdan çıkan kelimelere dikkat etmeliyiz. Mesela; adam gibi adam , bilimadamı, sözünün eri, kız başına, kadın gibi ağlamak, devlet adamı, adama benzemek, adamakıllı, hanım hanımcık olmak ve yazamadığım daha nicesi. Yıllar içerisinde hepsi kalıplaşmış birer deyim olmuş ve bilinçaltımıza ince ince işlenmiş. Önce dilimizden bu kalıpları çıkaralım gerisi daha kolay şekilde gelecektir.

lviv angeles

Kayıtlı Üye

Avrupa kadını el üstünde tutmuyor ama bizde ki gibi yerin dibinede sokmuyor.Bende Avrupa'da bulundum hatta bir süre yaşadım.Dünyanın her yerinde tabiki dayak yiyende tecavüze uğrayanda var.Bunun oranı önemli.Ayrıca sadece olay zarar görme değil ki...Tavır,davranış,genel muamele,yolda yürürken yanınızdan geçenin bir bakışı!Olay bir de bu işte!Metronun yürüyen merdivenlerinde bir taraftan çıkarken diğer yanda inen kadına ağzı açık yiyecek gibi mıhlanarak bakan adı insan olan yaratıklar var mesela...Mesela bir kadın tek başına gecenin belli bir saatinden sonra yürüsün bakalım,ya da tek başına alkollü bir yere gitsin.Sözlü taciz en basiti.Avrupa'da böyle bir mekâna gittiğinizde sabaha kadar otursanız bir kişide dönüp bakmaz.Hangi bir örneği vereyim?Rica ediyorum kimse bana Avrupa böyle demesin.Böyle değil hem de hiç değil.Ordaki medeniyet bizde yok.Tamam ülkemizi tabiki seviyoruz ama eksiklerimizi kabullenmezsek bir adım ileri gidrmeyiz.Önce kabullenmek.

Flood olacak ama pembe otobüs olayıda ayrı saçmalık.Zaten kadın bu şekilde korunacak boyuta gelmişse iş,çare buysa orda büyük sıkıntı vardır.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Avrupa kadını el üstünde tutmuyor ama bizde ki gibi yerin dibinede sokmuyor.Bende Avrupa'da bulundum hatta bir süre yaşadım.Dünyanın her yerinde tabiki dayak yiyende tecavüze uğrayanda var.Bunun oranı önemli.Ayrıca sadece olay zarar görme değil ki...Tavır,davranış,genel muamele,yolda yürürken yanınızdan geçenin bir bakışı!Olay bir de bu işte!Metronun yürüyen merdivenlerinde bir taraftan çıkarken diğer yanda inen kadına ağzı açık yiyecek gibi mıhlanarak bakan adı insan olan yaratıklar var mesela...Mesela bir kadın tek başına gecenin belli bir saatinden sonra yürüsün bakalım,ya da tek başına alkollü bir yere gitsin.Sözlü taciz en basiti.Avrupa'da böyle bir mekâna gittiğinizde sabaha kadar otursanız bir kişide dönüp bakmaz.Hangi bir örneği vereyim?Rica ediyorum kimse bana Avrupa böyle demesin.Böyle değil hem de hiç değil.Ordaki medeniyet bizde yok.Tamam ülkemizi tabiki seviyoruz ama eksiklerimizi kabullenmezsek bir adım ileri gidrmeyiz.Önce kabullenmek.

Flood olacak ama pembe otobüs olayıda ayrı saçmalık.Zaten kadın bu şekilde korunacak boyuta gelmişse iş,çare buysa orda büyük sıkıntı vardır.

Verdiğiniz örneklerin sadece sizin düşünceniz olduğu kanısındayım.Avrupada böyle bir mekana gittiğinizde bir bayana herkez muhteşem derecede yaklaşmıyor hanım efendi.Arkadaşlarımla gittiğim bir gece kulübünün otoparkında alman bir kadını tecavüzden kurtarmıştık ve tecavüz edenler ne Türk tü ne de herhangi bir ortadoğulu.

Bir istatistik raporunu size arz edeyim.Yıl başı gecelerinden kendinden geçmiş sarhoş olara evine gitmeye çalışan her 8 kadından 3 ü tecavüze uğramıştır.Bu rapor ingiltereye aittir.Amerikada idam edilenlerin önemli bir kısmı tecavüz ettiği kadını öldürdüğünden dolayı idam ediliyor.
Yani karşımızda çok cici bir avrupa yok kusura bakmayın lütfen.

Bir kişilik sorununu bir kıtaya maal etmek bana göre biraz bilgisizliğin doğurduğu bir düşünce tarzıdır.
Taciz tecavüz bir kişilik sorunudur sapıklıktır.
Türkiye kötü avrupa süper medeni demek içi boş bir laftır.
Her ülkede önüne bakan erkek te var gördüğüne laf atan erkek te var.

Avrupanın dünyada yapmayı başardığı en iyi şey kullandığı etiketleri zihinlere iyi nakşetmesidir.
Hastalık üretir ilaç satar
dünya barışı der silah satmak için savaş çıkarır
İnsana değerden bahseder insan katleder vb. herşeyi de yapar
ama sözüm ona çok medeni bir avrupadır.
Ben avrupayı okadar medeni bulsaydım şahsen oraya yerleşirdim mümtaz bir medeni olmak için.

Burada düşünceleri çatıştırmanın bir anlamı yok.Ben kimsenin mesajına alıntı yapmadan kendi düşüncemi belirttim olması gerektiği gibi.Bu gibi muhabbetlerin sonu gelmez hiç.İyi forumlar.

01anavarza

Banlı Kullanıcı
Hiç dikkat ettiniz mi bu tecavüz haberlerindeki ahlaksızların genellikle ilk vakası olmuyor.Hukuk sistemini düzeltmek yerine toplumsal düzeni bozacak işlere kalkışıyorlar.Geçende bir lisenin internet sitesinde okulumuzda karma eğitim kalkacak şeklinde bir duyuru paylaşmışlardı.

Bir de ben ahlakın kişide bittiğini düşünüyorum.Müslüman,Türk,Avrupalı vs olmak insanı ahlaklı yapmaz.Ahlak kişiye özgüdür.O yüzden bu tarz olaylarda millletleri kıyaslamak doğru değil bence.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Verdiğiniz örneklerin sadece sizin düşünceniz olduğu kanısındayım.Avrupada böyle bir mekana gittiğinizde bir bayana herkez muhteşem derecede yaklaşmıyor hanım efendi.Arkadaşlarımla gittiğim bir gece kulübünün otoparkında alman bir kadını tecavüzden kurtarmıştık ve tecavüz edenler ne Türk tü ne de herhangi bir ortadoğulu.

Bir istatistik raporunu size arz edeyim.Yıl başı gecelerinden kendinden geçmiş sarhoş olara evine gitmeye çalışan her 8 kadından 3 ü tecavüze uğramıştır.Bu rapor ingiltereye aittir.Amerikada idam edilenlerin önemli bir kısmı tecavüz ettiği kadını öldürdüğünden dolayı idam ediliyor.

Bir kişilik sorununu bir kıtaya maal etmek bana göre biraz bilgisizliğin doğurduğu bir düşünce tarzıdır.

Avrupanın dünyada yapmayı başardığı en iyi şey kullandığı etiketleri zihinlere iyi nakşetmesidir.
Ben avrupayı okadar medeni bulsaydım şahsen oraya yerleşirdim mümtaz bir medeni olmak için.

Burada düşünceleri çatıştırmanın bir anlamı yok.Ben kimsenin mesajına alıntı yapmadan kendi düşüncemi belirttim olması gerektiği gibi.Bu gibi muhabbetlerin sonu gelmez hiç.İyi forumlar.
Ben daima alıntı yaparım ki kime cevap yazdığım anlaşılsın.Avrupa sütten çıkmış ak kaşık demiyorum ki istatistik sunmuşsunuz.İlk mesajımda yazdım onlarda da var bu durum ama bizde ki gibi değil,asla değil. Düşüncem değil yaşadıklarım, ben orda yaşadım.Yaşam şartları gereği döndüm.Sizin oraya yerleşmemenizde kişisel birşey.Size göre değildir yerleşmezsiniz.Bence sizde olaya tarafsız bakmıyorsunuz.Katılıyorum bu muhabbetin sonu yok.Herkese iyi forumlar...

farkl1

Kayıtlı Üye
Maalesef binlerce insan sözsel ve fiziksel şiddete uğruyor. Sözde ahlak çerçevesi altında kadınlara büyük sıkıntılar yaşatılmakta.
Bir erkek olarak kadınlara, kadınlardan daha çok değer verdiğiniz için teşekkür ederim.

Mrs.Şeytan

Kayıtlı Üye
İş
İngilizce Öğretmeni
Artık o kadar normal olarak algılanıyor ki bu tecavüz şiddet olayları tepki bile vermiyor insanlar. Mesele kadın ya da erkek olmak değil 'İNSAN' olabilmek. Hiç kimse empati yapamıyor. Herkes bilinçli değil. Aklımda hep döner bu konu. Eski zamanlarda biliyorsunuz ki kadın hep yarımdı ya da önemsizdi bu konuda aynı düşünenlere eski kafalı deriz genellikle. Bu ülkede o kadar çok eski kafalılar tarafından yetişmiş insanlar var ki.. Eğitim şart diyorlar ama 'ahlak' eğitimini kimse neden önemsemiyor? Hayatı matematik fen türkçe ile yaşıyoruz. Ahlak sadece kelime. Neyse susalım.

-Unicolf-

Kayıtlı Üye
Çocuk olan erkeğe oğlan deniyor. Oğlan büyüyüp erişkin olduğunda erkek deniyor.
Çocuk olan kadına kız deniyor. Kız büyüdüğünde erişkin olduğunda kadın denmesi gerekirken , bizde ne zaman kadın deniyor :)
Evet , evlendiği taktirde kadın denilebiliyor. İçler acısı olan taraf nedir ? Erkek büyüme öyküsüyle cinsiyetini alırken kadının nasıl bir öyküyle aldığı.
Gerçekten şu tabloya bakmak içler acısı. Toplum el birliğiyle bunları aşılıyor. Kadın cinsiyetini alırken aşağılanıyor. Toplum kadını ne olarak lanse ediyor ki toplumun insanları o kadının özgürlüğüne , yaşamına saygı göstersin.

Mahrusa

Kayıtlı Üye
Bu sorunlarin son bulması için kadinın kendi hakkını kendi savunması gerek ve bunun için de eğitim ilk şart. Bu da bilindiğinden olsa gerek kısıtlanan hakların başında geliyor en açık örnek Afrika. Benim üzüldüğüm belli bir düzeyde eğitim almış kadınların da dışlanmaktan adeta memnun görünmeleri. Yine de aşılmayacak sorun yoktur. Kadın güçlü bir doğaya sahiptir sadece farkındalığı artırmak gerek. Bu sorun da o zaman ortadan kalkacaktır, inanıyorum.

Arisa

Kayıtlı Üye

Merhabalar,

Öncelikle boş laf kalabalığı yapmışsınız. Söylediklerinizin referansı nerde?(İngiltere hak.) İkinci olarak, kendi düşüncemi belirttim demişsin burası bir forum saygı çerçevesinde insanların sana cevap vermesi normal bunun farkında olman gerekir.

Konumuza gelirsek tabiki dünyanın her yerinde kadına şiddet, taciz ve tecavüz var. Ancak kendi fikrimce Türkiye'deki sorun dinin yozlaşmasına kaymıştır. Hiçbir avrupa ülkesinde kadın mini şort, şort, etek hatta hicap takan ve kara çarşaf giyen kadınlar dahil ( ırkçıları ayrı tutuyorum hicap konusunda) vb kısacası giyiminden ötürü saldırıya uğramaz ancak ülkemizde oruçluydum, şeytana uydum bahaneleri ile ceza almayacaklarınıda bildikleri için bir güzel din kullanılmaktadır gördüğünüz üzere silah satan avrupa ülkeleri kadar iki yüzlü bir millet olduk çıktık.

İngiltere'den bahsetmişsiniz. Dalga geçiyorsunuz sanırım. İngiltere'de genci, yaşlısı her gece özellikle cumaları olmak üzere giyinir süslenir, bizim deyimle düğüne gider vaziyette, yemeğe çıkar ya da club, pub vb yerlere gider. Özellikle gençler cross-dressing yapar ( erkeklerin etek vb kostüm giymesi) açıkçası bir erkeğin istanbul'da gündüz vakti dahi güvenle yürüyebileceğini sanmam.

Kaynak 1: http://www.dailymail.co.uk/news/art...itain-festive-party-season-gets-underway.html (Christmas dan bir kesit)

Kaynak 2: https://www.facebook.com/NTSUents/?hc_ref=PAGES_TIMELINE ( Üniversiteli gençler-resmi FB sayfası üniversitenin)

Bonus: https://www.police.uk/greater-manchester/AC26/crime/ ( Adamlar o kadar aşmışki mahallenizdeki hatta sokağınızdaki yaşanan suçları görebilmektesiniz. İsimlerde teşhir edilmekte yerel gazetelerde. Evet avrupa çok iki yüzlü keşke yüzlerini sansürlese değil mi? :) )

Not: Manchester'dan bildiriyorum.

İyi forumlar.

Ü

Üye silindi 70925

Bu sorunlarin son bulması için kadinın kendi hakkını kendi savunması gerek ve bunun için de eğitim ilk şart. Bu da bilindiğinden olsa gerek kısıtlanan hakların başında geliyor en açık örnek Afrika. Benim üzüldüğüm belli bir düzeyde eğitim almış kadınların da dışlanmaktan adeta memnun görünmeleri. Yine de aşılmayacak sorun yoktur. Kadın güçlü bir doğaya sahiptir sadece farkındalığı artırmak gerek. Bu sorun da o zaman ortadan kalkacaktır, inanıyorum.
Çok güzel bir yorum, bütün kadınlar okumalı ?

Demre

Kayıtlı Üye
Bir ülkede, işlenen suça eşdeger ölcude ceza verilmiyorsa, gerisi hikaye.. Vicdanlara birakilamayacak kadar hassastir adalet işi.. Tecavüzcünün, mahkemede takim elbise giymesine iyi hal indirimi uygulayan "adalet dagiticilarinin" hüküm sürdügü bir cografyaya dogmus olmak, kadınlarin en buyuk yenilgisi ne yazik ki..