İnsanların zaafları neler desem ne tür cevaplar verirsiniz?

Ori

Kayıtlı Üye
Biz insanların zaafı nedir desem ne cevap verirsiniz? Eminim ki zayıf noktaları birer birer sayabilirsiniz. Düşünün ve yorumlayın. Tabi öncelikle şu meseleye değinmek gerek. Soruyu gördüğünüzde düşündüğünüz zaaf kendinize mi, yoksa sizin dışında birine mi ait? Yoksa en iyisi deyip genelleyerek mi düşündünüz? Hangisi sizi daha çok tatmin edecekse zaten onu söylemiş bulundunuz. Tabi düşünmeyi ihmal edenlerde var. Onlara kararsız kesim diyelim de ayıp olmasın. Eğer bir cevap verdiyseniz şöyle bir değerlendirmesini yapalım. Cevap vermeyen kesim ise ''Ne diyor bu?'' diyerek okumaya devam edebilir.

İnsanoğlunun zaaflarını sıralamak için açıkcası daha çok gencim. Vaktimi insanların bu tarz kör noktalarını saymakla heba etmek ve sizlerinde vaktinden çalmak istemem. Sizlere bırakılan mirastan herhangi bir zaafın sizin kişiliğinizin bir parçası olduğunu bilerek veya görerek büyümek zaten vaktimize yapılan en büyük vurgundur. Görmek istediğimiz veya kiminin görmekten sürekli kaçtığı bu zaafların altında yatan hassaslığı tartışma konusu haline getirmeyide pek düşünmüyorum. İnsanların hatalarından ders aldığını düşündüğü halde sürekli bu hataları yenileme gereği duyduğu hissiyatın gücüne ne demeli? Tabi ki herşeyin zıttı var onu da belirtelim. Yemini, tövbesi, sözü varsa zıttıyla bunu bozmasıda var. Bu hissiyatın gücüne karşı direnip direnip en sonunda pes edenide var. Bunu alışkanlık edenlerde var. Var oğlu var.. İşin güzel yanı her zaman biri gelir ve günü kurtarır. Yok mu temiz insanların olduğunu kanıtlayan biri? Yok mu büyük konuşan insanların arasından kopup gelen bir yabancı? Yok tabi ki.. İnsan dediğimiz her varlık atasından kalan zaafını büyütmekle veya bunu görmezden gelmekle meşgul. Kimi de bunu ahlaki çerçeveye göre kendine uydurmakla meşgul. Yani biz insanlar çok meşgul varlıklarız. Bu arada kendi ırkımı kötülemiyorum yanlış anlaşılmasın. Çünkü ben insanları çok severim.
Şimdi gelelim dandirik sorunun muhteşem cevaplarına. Bu sorunun cevaplarını duymak beni neden mutlu ediyor ki? Bir amerikalınında dediği gibi lanet olsun adamım. Neyse..
Acaba zaafını kendinden örnekleyen bir insanın hayata bakış açısı nasıldır? Hayatı boyunca fikirleri değersiz görülüp taşlanmış ve sürekli insanların oluşturduğu baskı altında ezilmiş bir kafa yapısına sahip olabilir mi sizce? Belki her konuda hatayı kendinde arayan bir düşünce yapısına sahiptir. Sürekli dışlanarak her hatanın sebebi olduğunu düşünmeleri ve okların sürekli onu gösterdiğinden alışkanlık yapmış olsa gerek. Veya çok okumuştur, kafası karışıktır, duygusala bağlamıştır.. Her ne sebep olursa olsun hatayı önce kendinde aramak çok güzel bir davranış biçimidir ama malesef bu konuda yemezler canısı. Ya zaafı başka insanlardan örnekleyenlere ne diyebiliriz? Bu insanların hep haklıyım bakış açısı altında egoist ve bencilce bir düşünce yapısına sahip oldukları damgasını vurmak biraz ağır olmaz mı arkadaşlar? Hiç yakıştıramadım. Belki de kendi dışında bütün insanlardan nefret etmiştir. Kendisinin hatalarını diğer insanların yaptığı hatalara göre daha masum kaldığı fikri onu bu düşünceye itmiştir. Veya kendisinin hata yapmadığını düşünüyorda olabilir. Çünkü o bir mükemmel. Mükemmeller hiçbir zaman hata yapmaz. Yapmışsa da yanlışlıkla yapmıştır, ne dersiniz? Diyeceğim o ki asıl mesele bu insanlığı genelleyerek düşünenler. Onlar bu konuda detaylı düşünmüş ve kendisinide insanlığa dahil etmiştir. Bazı zaafları alt edebilmiştir ve bu takdir edilecek birşey. Tabi ki yalnızda değildir, etrafı kendisi gibi ileri görüşlü insanlarla çevrilidir. Öldüğünde cenazesini bile çok çok ileriden seyredecek kadar ileri görüşlü insanlar. Genellemekte böyle birşey işte.. Napalım yahu hangi cevaptan tutsak ben yine istediğim yere bağlıyorum. O yüzden pek okunacak bir yazıda değil. Sadece gözleriniz yorulsun diye yazarken şunu da düşündüm tabi;
İnsanın her zaman içinde bir şeytanlık var..

kralbayburtlu

Kayıtlı Üye
İnsanların en büyük zaafı bence "GÖSTERİŞ".Özellikle günümüzde ki benim yaşıtım gençler.Herkes tabiri caizse havalı takılmak pahalı mekanlarda yemek içmek ve bunu insanlara göstermek istiyor.

stayalert

Kayıtlı Üye
okumadım.
ama burada vereceğiniz her cevap sizin zaafınızdır.

lviv angeles

Kayıtlı Üye
Genelleyerek cevap vereyim.Günümüz insanının ortalamasını düşündüğümde maddîyata olan zaaf bence ilk sırada.Bu kimi için araba, kimi için ev, kimi için giyim kuşamdır ve hepsi sonuçta paraya bağlıdır.
Benim mesela alışverişe zaafım var.Güzel olan herşeye zaafım var.
Dikkatimi çekti(eleştiri adına yazmıyorum),üstteki üç mesajda kendi zaafları yazılmamış.Bu da bir zaaf bence...Hepimizin bir zaafı mutlaka var insanız normal bir yerde de...
En güzeli bence kitaplara karşı olan zaaf.Böylesinide biliyorum.:)

hisko

Banlı Kullanıcı
Arzu isteklerinin kölesi olmuş akıl derim.Para pul dünya ahiret geçmiş gelecek kaygısı taşıyan akıl en büyük zaaf olsa gerek...

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
İnsanın en büyük zaafı yine kendisidir ve diğer herşey bunun alt başlığı hükmünde olabilir, insana bu zaaf da yaratılış olarak verilmiş. Veriliş amacı kendini tanıması, kendisini ve içindeki nuru farkedip o nuru icinde yayıp büyütmesi, en sonunda kendinden vazgeçip o ışıkla bütünleşip yok olması. Zaaf dediğimiz şeyden buralara kadar geliyoruz evet, çünkü bu zaaf insanın yaratılışının bir parçasıdır. Bunu degerlendirebilmek için verilen irade ise insanı insan yapan veya insan dışında herşey yapabilen bir araçtır. İradenin yanı sıra verilen, bu seçime tesir edebilecek etkiler ise insan çeşitliligine yol açar bu da kişilerin tek bir yolla ışığa ulaşmadığinı gösterir her insan fıtratı gereği farklıdır.
Şimdi böyle bir durumda yapılması gereken kendini tanımak ise, içindeki ışığı farketmek ve onu yaymak ise insanın bu yolda ilerleme katetmek üzre o yolda önemli bir mevzuyu (zaaf) keşfetmişken hayatını bu küçük sebebin etrafında döndürüp durması ve ilerlemeyi düşünmemesi ne tür bir fayda sağlayabilir? Bilemiyorum.

Mithra

Kayıtlı Üye
Zaaflardan bahsetsemde yine kendimi anlatıyor olacağım.İnsanlar bir ayna ve iyi insanlarda iyi tarafımı, kötü diye tabir ettiğim o kişilerde yine kendimi görüyor olacağım.Sonuçta ayna nöranlar bu süreçte yardımcı, empati kuran canlılarız ve beni başka bir bende görmemi sağlayacak.Zaaf kavramını ortak bir bakışta Budizm, tasavvuf, zen nefes izlemek ve farkındalık yolculuğu, bundan amaç dünyasal zaafiyetlerimizden arınmak nefsin kademelerinde level atlamak.Yani zaafiyetler nefsin yada egonun bulunduğu şartlarda değişkenlik gösterecektir.Olaya ilkel güdülerden gidersek temel olarak ilgi ihtiyacı, sevgi, aitlik, beğenilme vs. diye gider durur.Benin bulunduğu sosyo ekonomik, kültürel çevre, kişideki haz ve ödül kavramı zaafları bence etkileyen faktörler.

karatay

Kayıtlı Üye
İnsanoğlunun ezelden beri yaratılış hamuruna işlenmiş en büyük zaafiyeti ''cinsellik''tir. Öyle ki günümüz de tüm insanlık bu zaafiyet sayesin de yönetilmekte, yönlendirilmekte ve köleleştirilmektedir -bir topluluk- tarafından.

asterix

Kayıtlı Üye
Egoya olan düşkünlük tüm zaaflerın ana nedenidir baş zaaftır tüm yanılgıların aldanışların kaynağııdır .Ego sahte benlik kişinin kendi hakkında yarattığı hayali imajdır ve bu saysız zaafa kapı aralar ve bu küçük görülen zaaflar insanı yavaş yada hızlı yok eder özünüze dönün.

01anavarza

Banlı Kullanıcı
Çok geniş bir kavram olacak ama olsun.Ahlaksızlık...Tabii ahlaktan ne anladığımıza göre çok değişecek bu kavram.Bana göre ahlak akıl ve vicdanın ortak doğrultuda birleşmesi.Alakasız olacak ama insanlarda en az bulunan özellik nedir diye sorsalardı akıl ve vicdan derdim :(

Hüsrev

Banlı Kullanıcı
Burada bahsedilenlerin neredeyse yarısı bile değil.
Cevap teknoloji.
Çünkü şeytan bu dünyayı böyle yarattı.Kendini Allah'dan kopardığında yaratılmış(mahlukat) en görkemli varlık-başmalek olduğu için bütün yaşam şablonlarını biliyordu ve bu dünyayı ve her ne kadar istemesek ve kabul etmesek de erillikten-zekadan ve teknolojiden ördü.Sevgisizlik.Dönüştüğümüz şey de budur.Ezoterik yolu izleyen sistemleri inceleyin, tasavvuf, budizm, hinduzim, kabala, vs..Hepsinin amacı tektir.İçimizdeki şeytan icadı teknolojiyi kapatmayı öğrenmek.İslamda nefs denir, ego denir vs.Etrafımızda gördüğümüz bütün aletler bir zamanlar birinin hayali olduğu için icat edildi.Yani demek istediğim zihnimiz burada en büyük teknolojidir.Ve bizim de en büyük zaafımızdır.bunun diğer adı da özgür iradedir bu arada.Aynı şey.

-Unicolf-

Kayıtlı Üye
Fikrimce bir insanın en büyük zaafı , zaaflarına saklanmak...

zehter

Kayıtlı Üye
8 büyük günah zaten insanın zaaflarını belirtir.Her birisi birbirini tamamlar ve birbirlerini yok eder.Zaaflar kapatılamaz ,böyle birşey varsa kendini kandırmış demektir.Sadece kabul edilebilir ve o günahları birbirleriyle kabul edilmeli.

Lords Of The Shadows

Kayıtlı Üye
İş
Teacher
Öncelikle Merhaba,
İnsanoğlunun en büyük zaafı bana göre "farklı olmaya çalışmak" , var olanı değiştirmeye çalışmaktadır. Olduğunu kabullenmek yerine "ondan nasıl daha farklı olabilirim" diye düşünmek ve kendisine çıkış yolları aramak... (Çıkmasının zorunlu olduğu bir yol yok iken kendisine bunu zorunlu kılan insanlar zaaflarının köleleridir.)

TravisBickle

Kayıtlı Üye
Bence insanların görüşlerinde genel bir hata var. Kusursuzluğu mükemmellik olarak düşünüyorlar. Bana göre insan kusurları veya artıları, inişleri veya çıkışları olan komplike bir varlıktır. Her insan için zayıflıklar değişebilir. Karşılaştırmalarla kendinizde veya diğer insanlarda bir çok kusur bulabilirsiniz. Ama bana göre gerçek zayıflık kendini tanımamaktır. Kendine dışarıdan objektif bir gözle bakamayan, bunun için çabalamayan, sıradan, zayıf bir insandır. İnsan kendinde fark ettiği kusurların üstesinden gelir, örtüler veya kalmasını sağlar. Bu insanın o kusurları nasıl gördüğüyle ve ne tür sonuçları göze aldığıyla ilgilidir. Kendin hakkında yeterince şey biliyorsan, zayıflıklarının sebep olduğu sonuçları da iyi bilirsin ve göze alarak yaşarsın. Bazen yanlış olduğunu bilerek yanlış şeyler yapabilirsin. Canın sıkıldığı için bile yapabilirsin. Ben bunda bir yanlış göremiyorum. Yani özetle özeleştiri yapamamak en büyük zaaftır.

asterix

Kayıtlı Üye
İnsanları yok eden perişan eden küçük gördüleri zaafları yani egoları sayısızdır zaafşları,kendini bilmeyem herkes uykudadır uykuda olduğunun farkında olmammak en büyük zaaftır.