Kuran la alakalı

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Garipbirk

Kayıtlı Üye
En az 10 kez denediğim bir şey ben deistim bundan dolayı kitaplara inanmıyorum bu çok ayrı ama araştırmayı seviyorumm öğrenmek için. İncil Tevrat zebur bunları ukaştıkça okudum. Kuran a başlıyorum hep aynı sayfada bırakıyorum bilerek değil inanılmaz bunalıyorum sesler kokular ışıklar değişiyor gibi görünüyor gözüme o yüzden devam etmiyorum. Ama İnternet ten okuyorum yine sıkılıyorum bunalıyorum. amacım öğrenmek ben ruhani şeylerden korkmam herşeyle yüzleştim için sizlere danışmak istedim

Ansolo

Kayıtlı Üye
Kuran okumak beni de daraltıyor ama sebebini çözemedim, bilen birileri yardımcı olur umarım

mabedist

Kayıtlı Üye
En az 10 kez denediğim bir şey ben deistim bundan dolayı kitaplara inanmıyorum bu çok ayrı ama araştırmayı seviyorumm öğrenmek için. İncil Tevrat zebur bunları ukaştıkça okudum. Kuran a başlıyorum hep aynı sayfada bırakıyorum bilerek değil inanılmaz bunalıyorum
sürükleyici gelmiyodur

Ansolo

Kayıtlı Üye
Yani senin demene göre Kuran'ı eline alıp okuyan herkes pür-i pak? Okumayanlar kaka? Ben öyle insanlar gördüm ki elinden kuran, fiilinden pislik eksik değil. İnsanları buna göre değerlendiremeyiz kalbi temiz insan kalbi temizdir hiçbir dinden öğüt almaya ihtiyaç duymaz.

Furking

Kayıtlı Üye
Yani senin demene göre Kuran'ı eline alıp okuyan herkes pür-i pak? Okumayanlar kaka? Ben öyle insanlar gördüm ki elinden kuran, fiilinden pislik eksik değil. İnsanları buna göre değerlendiremeyiz kalbi temiz insan kalbi temizdir hiçbir dinden öğüt almaya ihtiyaç duymaz.

Vâkı’a, 79.. Ayet: Ona, arındırılmışlardan başkası dokunmaz. Ayetinden ne anlıyorsun ? Arındırılmış; bedenen temizlenmiş anlamında değil.. Abdestsiz de kuran okunabilir. Çünkü abdesti bilmeyen biri kur'an'ı okuyarak öğrenir abdestin gerekli olup olmadığını.. Herneyse konumuz bu değil. Asıl konu zihinen temizmenle, zira inkar amaçlı okunan metinden birşeyler anlaşılacağını pek sanmiyorum. Bu yüzden kur'an'a başlamadan önce tüm inkar ve eski inanç-bilgilerden arınıp dini öğrenmeye sıfırdan başlanılması ve böylece İlahi mesajların daha iyi anlaşılacağı anlatılmış. Ben bunu anlıyorum bu ayetten. Ayrıca evet kalbi temiz olan, fıtratına uygun yaşayan insan elbette ilahi mesajlara ulaşamasa bile mükafatı Yaratıcı tarafından verilecektir. Biz o insanlara da mümin diyoruz. :) Ve son olarak elbette ki kişinin ahlakı inancı ile ölçülemez. Çünkü Zariyat 21. Ayet bunu destekliyor.

Garipbirk

Kayıtlı Üye
Çok düzgün bir soru sordum kibardım da ama "arındırılmış olmayanlar ona dokunamaz" diye bir yanıt aldım. Lütfen önyargılı ile değil bilgi ile cevap verin bedenim de zihnim de görülebilecek çok insandan temiz ondan eminim. Bununla alakası olduğunu düşünmüyorum.

Furking

Kayıtlı Üye
Evet sevgili dostum. Lütfen önyargı ile cevap vermeyelim. :) Kutsal kitapları araştırdığınızı söylüyorsunuz ama henüz araştırma aşamasında olmanıza rağmen deist olduğunuzu net bir şekilde söylüyorsunuz. Sizce de ters giden birşeyler yok mu ? Şunu belirtmem gerekir ki kuran sadece "okumak" için okunmaz. Anlamak için okunur. Evet sıkıcı gelmesi çok normal. Çünkü muteşabih ayetleri kavrayabilmek için belirli bir düzeyde olmak gerekiyor. Sıkılır bir vaziyette okunan metnin anlaşılmaması da gayet normal. Size "kirli" diyen de olmadı.. "Arındırılmış" kavramını da hem üyelerimizin, hem de ziyaretçi kardeşlerimizin yanlış anlamaması için yorumda açıkladım, kafanızda farklı bir algı oluşturmayın lütfen. Tekrar söylüyorum kur'an kendisi de bunu belirtiyor ki ; eski düşüncelerden arınmadan kur'an'ın ilmine ulaşmak imkansız. Cevap istiyorsunuz ama verilen cevabı beğenmiyorsunuz. Samimi olarak kendinize sordunuz mu ki "Ben bu kitabı hangi amaçla okuyorum?" diye ?

Garipbirk

Kayıtlı Üye
Sayın Furking, ben gerçekten önyargılı yaklaşmadım sizin anlatımınız da sıkıntı olabilir kendinizi sorgulayın. Konunun başında "İnternet ten kuran ayetleri sureleri okuyabiliyorum ama sıkılıyorum" yani araştırma aşamasında değilim materyali tani kitabi elime aldığım da 50. Sayfadan sonra okuyamıyorum bunu demek istiyorum İnternet ten okuyup kitabi okuyamıyorum bunun sebebini araştırıyorum ben 4yaşında kuran okudum tabi o zaman anlamadım ama şuan farkın da yım çok kez okudum bütün kitapları da okudum anladığıma eminim yine okurum insan 30uncu okuyuşunda bile başka şeylerin farkına varabilir. 7 senedir deistim. Deist olmak lafta çocukça bir lafla olmaz araştırarak herşeyi anlamaya gayret ederek olur. Ben kendi sorgulama mı hergün yapıyorum öneriniz için teşekkür ederim. Beni anlayabildiyseniz bilgilerinizi cevap olarak sunmanızı rica edicem.

Ve evet 4 yaşında okuma yazmayı sökmüştüm onuda söyleyeyim tuhaf anlaşılmasın.

Furking

Kayıtlı Üye
Sayın Furking, ben gerçekten önyargılı yaklaşmadım sizin anlatımınız da sıkıntı olabilir kendinizi sorgulayın. Konunun başında "İnternet ten kuran ayetleri sureleri okuyabiliyorum ama sıkılıyorum" yani araştırma aşamasında değilim materyali tani kitabi elime aldığım da 50. Sayfadan sonra okuyamıyorum bunu demek istiyorum İnternet ten okuyup kitabi okuyamıyorum bunun sebebini araştırıyorum ben 4yaşında kuran okudum tabi o zaman anlamadım ama şuan farkın da yım çok kez okudum bütün kitapları da okudum anladığıma eminim yine okurum insan 30uncu okuyuşunda bile başka şeylerin farkına varabilir. 7 senedir deistim. Deist olmak lafta çocukça bir lafla olmaz araştırarak herşeyi anlamaya gayret ederek olur. Ben kendi sorgulama mı hergün yapıyorum öneriniz için teşekkür ederim. Beni anlayabildiyseniz bilgilerinizi cevap olarak sunmanızı rica edicem.

Evet sizi anlıyorum. Peki 50. sayfaya kadar herhangi bir sıkıntı oluşuyor mu içinizde? Sadece 50. sayfadan sonra mı oluşuyor? Ve hangi surede bu kadar sıkılıyorsunuz acaba ?

Garipbirk

Kayıtlı Üye
Nisa suresi nin sonuna geldiğim de bunalıyorum fazlasıyla

Furking

Kayıtlı Üye
Nuzul sırasına göre okumanızı tavsiye ediyorum. Çünkü diğer türlü sureleri karman çorman ettikleri için pek anlaşılır ve çekici olmaması normal. Çünkü bi önceki sureden habersiz olununca ayetlerde anlatilandan bi haber okunuyor ve bu okumanın pek sağlıklı bir okuma olacağını da düşünmüyorum. Yaşar Nuri Öztürk hocanın nuzul sırasına göre meali mevcut faydalanabilirsiniz. İnşallah yardımcı olacaktır.

La-edri

Kayıtlı Üye
Iceregine inanmadiginiz kutsayip bir güc isnad etmediginiz bir kitabin sizi etkilemis olmasi bir paradoks degilmi? En gec simdi bu konu hakkinda biraz düsünmeniz gerekmez mi ? :)

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Kuran'in tertibi ve düzeni ayetlerin ait olduğu surelere dayandırılarak paylaştırılması ve sıraya koyulmasıyla oldu. Yani aslında bu şekilde her surenin muhtevası bir bölümde toplanmış oldu. Nisa suresi örneğin, miras, yetim hakları, kadın hakları ile alakalı hükümleri orada bulabilirsiniz. Ayetin ait olduğu sure ise yine vahiy yoluyla bildirildiği için buna kimse zıt düşmemiştir. Kuran'in kitaplaştırılması bu bakımdan birçok fayda sağladı, ki nüzul sırasına göre okunsa da birşey anlaşılmaz onun nuzul sebebine bakmak gerekir.
Kitaplaştırılma süreci halife döneminde olduğu için bu işi yapanlar direk olarak sahabeler. Bundan dolayı kullandığımız ifadelere dikkat edelim zira kişilerin değerlerine saldırıda bulunmuş olunuyor. İyi forumlar

La-edri

Kayıtlı Üye
Nüzül sirasina göre okunsa bile bahsedildigi gibi bir sonuc alinamaz, Kuran mesela bir surede Musa'dan bahseder sonra o olayi bambaska bir surede devam eder. Bunun böyle olmasinda da hikmetler vardir. Insanlar saadece o an icin ilgisini ceken bir konuyu okumasin diye bir olayi anlamak icin bir cok sureyi okumasi gerekir.Konu itibariyle toplanmis felan degil yani, cehennem ve cezadan tek bir sureden bahsetmez ki bir cok surelere yayilmistir. Bir peygamberin mevzusunu ögrenmek istediginizde bunu tek bir sureden anlayamayiz nuzul sirasiyla bir alakasi yok kitabin hikmeti ile alakli bir durum.

Bu arada konu sahibinin ve bu sorunu yasayan insanlarin tek sorunu önyargili olmalarindan kaynaklanir. Kuran kendisi icin diyorki, iman edenin imanini artitir küfür ehlinin ise küfrünü. Bir insan ben bu kitaba inanmiyorum diyorsa o kitabin kafiridir ( sahsa özel bir itham degil bu böyledir cünki küfür örtmek kapatmak yok saymak demektir) bu böyle olunca ne bekliyordu ki ? Faydaanmak istiorsaniz Kuran dan bakisacinizi degstirin. Kur'an okunan demektir ve okunmasi gereken sey cümleler alfebeler degi, bu kitab cok farkli bir sekilde okunur. Siz ona inanmiyorsaniz o size kendini okutmaz fakat küfrünüzü ( inkarinizi) artirir.

Furking

Kayıtlı Üye
Nuzül'ün önemini müteşabih ayetler gösteriyor. En basitinden, Kur'an'da evrim konusunu incelerseniz ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız. İyi forumlar.

Simsiyail

Kayıtlı Üye
Sn.Garipbirk,sizin düşüncelerinize yada başka insanların dini ne olursa olsun hangi mezhep ve inanç da olurlarsa olsunlar saygı duyarım.Gelelim konuya.Araştırma yapıyor olmanız güzel bir davranış.Araştırma yaparken diğer kitapları yani Tevrat,Zebur v.s. okuyunca sıkılma daralma olmuyor demişsiniz ve Kuran-ı Kerimi okuyunca sıkıntı gibi şeyler oluyor demişsiniz.Böyle şeylerin olma sebebini şöyle açıklayayım.Bu evrende yalnız değiliz.Bizden başka varlıklarda var.Birde şeytan diye lanet bir varlık var.Tabi ki şeytan bir tane değildir belki milyonlarcadır ve bunlar hz.Adem yaratıldığından beri insana düşmandırlar.Şeytanın görevi insanı ALLAH ın yolundan çıkarıp cehenneme göndermektir.Dolayısı ile insanları yanlış yönlendirmeye çalışacaktır.Kuranı Kerim hiç değiştirimemiş,korunmuş tam ve ALLAH kelamı gerçek bir kitap olduğu için ve sizde bu kitabı okuyup doğru yolu doğru dini ve gerçekleri göreceğiniz için şeytanlar insanlara doğru olanı ters gibi düşündürerek sıkıntı daralma vererek doğrulardan bu şekilde uzaklaştırmaya çalışırlar.Sizde bunu farklı yorumlayarak o yoldan dönersiniz.Bu tuzağa düşmeyin inat ve sabırla okuyun kardeşim.Bir insan yüksek uzun bir merdivenden yukarı çıkıncaya kadar çok yorulur nefesi daralır ve merdiven bitince çok rahatlar değilmi,Şeytanıda önünüzde bir merdiven engel gibi düşünün ve bu engeli aşınca aynı yukarı çıkıp rahatladığınızı göreceksiniz.Yine söylüyorum herkes düşüncesinde özgürdür ben size sadece tavsiye ediyorum kardeşim.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Bu tür durumlara ben hep namaz'daki örneği veririm.

Bir günde vücudumuzun yaptığı hareketin haddi hesabı yok ama en fazla 15 dakika süren bir namaz için nekadar çok zorlanıyoruz.Kendinize bu örnekten bakın.İslamiyette bu tür etkiler çok fazla oluyor bunun anahtarı da huşu dur huşu içinde inanç lazımdır.Din ve insan açısından peygamberimizin anlatımlarına baktığımız zaman Allahın bir insana dini kolaylaştırması ve zorlaştırması söz konusu.Kimine namazı zorlaştırır kimine de kuranı hatta dua etmek bile zor gelir.Özellikle kuran okurken bu tür şeylerin olması hadis kaynaklarında "Kuranın aranızdan kaldırılması" olarak isimlendirilmiştir.

Bu konuda hatırladığım bir hadis şöyledir.Peygamberimiz birgün sahabelerine şöyle buyurmuş "Kuran aranızdan kaldırılmadan önce onun kıymetini bilin.sahabeler kuran aramızdan nasıl kaldırılıcak yazıları mı silinicek diye sorunca peygamberimiz de hayır ancak siz onu okumak istediğiniz de size çok ağırlık verir binbir zahmet ile birşey okumayı başarsanız da ondan bir nasip alamazsınız" buyurmuştur.

Kısacası sizdeki durumun açıklaması Kuran sizden kaldırılmış.İleride ne olur onu bilemem ama şu anki durumunuz bu.En doğrusunu Allah bilir.

Garipbirk

Kayıtlı Üye
İçim sıkılıyor kesinlikle ama bunun doğa üstü şeytan başka bir varlık gibi düşünmüyorum kuranda yazan çoğu cümle bana çok çok ters gerçekten bu yüzden inanmıyorum kitaba bu yüzden sıkılıyor olabilirim o ayrı geçen Nisa suresini tekrar meali ni okuduk çok ters şeyler vardı bu benim kararım tabiki onun dışında dediğiniz gibi çocuk yetim öksüz hakları miras gibi şeyler anlatılıyor. Ben babasız büyüyen bir insanım bununla bşr alakası olabilir mi bilmiyorum

hisko

Banlı Kullanıcı
Müslüman olan fakat ibadetlerini yapmayan avamdan bir kimse, nasıl alimin sohbetinden kaçarsa senin durumunda ona benziyor.İnşirahı sadr denen durumun gerçekleşmesi lazım, bu yüzden gerçekten samimi bir kalple Allaha yönel.Bazı hakikatlar, (doğrular demiyorum) kişiye ağır gelebilir,ve bu yüzden (iman=>itikad=>şeriat=>tarikat=>marifet=>hakikat) hakikat makamı herkişiye kolay kolay açıklanmaz.
Ayrıca sana tavsiyem bu yolda akıl seni uhrevi bir ortama götüren ayakkabına benzer, o meclise girdikten sonra ayakkabını çıkarırsın.Bazı makamlar vardır mesela hayret makamı gibi aklın sürekli şaşırır, sürekli hayrete düşersin gittikçe idrakin artar, vesaire vesaire umarım sende yaşarsın.. :)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...