Gizlimabet Fal Uygulamamıza Ulaşmak İçin İndir! Hemen Fal Baktır!
Sayfa 2/4 İlkİlk 1234 SonSon
31 sonuçtan 11 ile 20 arası

Konu: Kuran la alakalı

Rep Puanı : 31
    Ettiği Teşekkür
    0
    14 mesaja 15 teşekkür aldı
    Tecrübe Puanı
    6

Nisa suresi nin sonuna geldiğim de bunalıyorum fazlasıyla

Yer
    Gayb Âlemi
    Rep Puanı : 1093
    Ettiği Teşekkür
    456
    326 mesaja 541 teşekkür aldı
    Tecrübe Puanı
    17

Nuzul sırasına göre okumanızı tavsiye ediyorum. Çünkü diğer türlü sureleri karman çorman ettikleri için pek anlaşılır ve çekici olmaması normal. Çünkü bi önceki sureden habersiz olununca ayetlerde anlatilandan bi haber okunuyor ve bu okumanın pek sağlıklı bir okuma olacağını da düşünmüyorum. Yaşar Nuri Öztürk hocanın nuzul sırasına göre meali mevcut faydalanabilirsiniz. İnşallah yardımcı olacaktır.

Ben bir aynayım; bana bakan kendini görür.

Rep Puanı : 11907
    Ettiği Teşekkür
    1.515
    1.011 mesaja 2.931 teşekkür aldı
    Tecrübe Puanı
    103

Iceregine inanmadiginiz kutsayip bir güc isnad etmediginiz bir kitabin sizi etkilemis olmasi bir paradoks degilmi? En gec simdi bu konu hakkinda biraz düsünmeniz gerekmez mi ?

Ruhumu eritip de kalipda dondurmuslar
    Onu Istanbul diye topraga kondurmuslar..

Yer
    Araf
    Rep Puanı : 3474
    Ettiği Teşekkür
    1.221
    780 mesaja 1.705 teşekkür aldı
    Tecrübe Puanı
    43

Kuran'in tertibi ve düzeni ayetlerin ait olduğu surelere dayandırılarak paylaştırılması ve sıraya koyulmasıyla oldu. Yani aslında bu şekilde her surenin muhtevası bir bölümde toplanmış oldu. Nisa suresi örneğin, miras, yetim hakları, kadın hakları ile alakalı hükümleri orada bulabilirsiniz. Ayetin ait olduğu sure ise yine vahiy yoluyla bildirildiği için buna kimse zıt düşmemiştir. Kuran'in kitaplaştırılması bu bakımdan birçok fayda sağladı, ki nüzul sırasına göre okunsa da birşey anlaşılmaz onun nuzul sebebine bakmak gerekir.
    Kitaplaştırılma süreci halife döneminde olduğu için bu işi yapanlar direk olarak sahabeler. Bundan dolayı kullandığımız ifadelere dikkat edelim zira kişilerin değerlerine saldırıda bulunmuş olunuyor. İyi forumlar

5. pembe pelerin Üyemize teşekkür edenler:
    Tai Chi Chuan (13.04.2017)

Rep Puanı : 11907
    Ettiği Teşekkür
    1.515
    1.011 mesaja 2.931 teşekkür aldı
    Tecrübe Puanı
    103

Nüzül sirasina göre okunsa bile bahsedildigi gibi bir sonuc alinamaz, Kuran mesela bir surede Musa'dan bahseder sonra o olayi bambaska bir surede devam eder. Bunun böyle olmasinda da hikmetler vardir. Insanlar saadece o an icin ilgisini ceken bir konuyu okumasin diye bir olayi anlamak icin bir cok sureyi okumasi gerekir.Konu itibariyle toplanmis felan degil yani, cehennem ve cezadan tek bir sureden bahsetmez ki bir cok surelere yayilmistir. Bir peygamberin mevzusunu ögrenmek istediginizde bunu tek bir sureden anlayamayiz nuzul sirasiyla bir alakasi yok kitabin hikmeti ile alakli bir durum.

Bu arada konu sahibinin ve bu sorunu yasayan insanlarin tek sorunu önyargili olmalarindan kaynaklanir. Kuran kendisi icin diyorki, iman edenin imanini artitir küfür ehlinin ise küfrünü. Bir insan ben bu kitaba inanmiyorum diyorsa o kitabin kafiridir ( sahsa özel bir itham degil bu böyledir cünki küfür örtmek kapatmak yok saymak demektir) bu böyle olunca ne bekliyordu ki ? Faydaanmak istiorsaniz Kuran dan bakisacinizi degstirin. Kur'an okunan demektir ve okunmasi gereken sey cümleler alfebeler degi, bu kitab cok farkli bir sekilde okunur. Siz ona inanmiyorsaniz o size kendini okutmaz fakat küfrünüzü ( inkarinizi) artirir.

Ruhumu eritip de kalipda dondurmuslar
    Onu Istanbul diye topraga kondurmuslar..

7. La-edri Üyemize teşekkür edenler:
    Pofuduk Kartal (16.04.2017)

Yer
    Gayb Âlemi
    Rep Puanı : 1093
    Ettiği Teşekkür
    456
    326 mesaja 541 teşekkür aldı
    Tecrübe Puanı
    17

Nuzül'ün önemini müteşabih ayetler gösteriyor. En basitinden, Kur'an'da evrim konusunu incelerseniz ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız. İyi forumlar.

Ben bir aynayım; bana bakan kendini görür.

Yer
    Türkiye
    Rep Puanı : 27
    Ettiği Teşekkür
    5
    10 mesaja 13 teşekkür aldı
    Tecrübe Puanı
    6

Sn.Garipbirk,sizin düşüncelerinize yada başka insanların dini ne olursa olsun hangi mezhep ve inanç da olurlarsa olsunlar saygı duyarım.Gelelim konuya.Araştırma yapıyor olmanız güzel bir davranış.Araştırma yaparken diğer kitapları yani Tevrat,Zebur v.s. okuyunca sıkılma daralma olmuyor demişsiniz ve Kuran-ı Kerimi okuyunca sıkıntı gibi şeyler oluyor demişsiniz.Böyle şeylerin olma sebebini şöyle açıklayayım.Bu evrende yalnız değiliz.Bizden başka varlıklarda var.Birde şeytan diye lanet bir varlık var.Tabi ki şeytan bir tane değildir belki milyonlarcadır ve bunlar hz.Adem yaratıldığından beri insana düşmandırlar.Şeytanın görevi insanı ALLAH ın yolundan çıkarıp cehenneme göndermektir.Dolayısı ile insanları yanlış yönlendirmeye çalışacaktır.Kuranı Kerim hiç değiştirimemiş,korunmuş tam ve ALLAH kelamı gerçek bir kitap olduğu için ve sizde bu kitabı okuyup doğru yolu doğru dini ve gerçekleri göreceğiniz için şeytanlar insanlara doğru olanı ters gibi düşündürerek sıkıntı daralma vererek doğrulardan bu şekilde uzaklaştırmaya çalışırlar.Sizde bunu farklı yorumlayarak o yoldan dönersiniz.Bu tuzağa düşmeyin inat ve sabırla okuyun kardeşim.Bir insan yüksek uzun bir merdivenden yukarı çıkıncaya kadar çok yorulur nefesi daralır ve merdiven bitince çok rahatlar değilmi,Şeytanıda önünüzde bir merdiven engel gibi düşünün ve bu engeli aşınca aynı yukarı çıkıp rahatladığınızı göreceksiniz.Yine söylüyorum herkes düşüncesinde özgürdür ben size sadece tavsiye ediyorum kardeşim.

10. 2 kişi Simsiyail üyemize teşekkür etti:
    AMEE (25.05.2017), Pofuduk Kartal (16.04.2017)

Rep Puanı : 6204
    Ettiği Teşekkür
    1.074
    1.282 mesaja 2.956 teşekkür aldı
    Tecrübe Puanı
    64

Bu tür durumlara ben hep namaz'daki örneği veririm.

Bir günde vücudumuzun yaptığı hareketin haddi hesabı yok ama en fazla 15 dakika süren bir namaz için nekadar çok zorlanıyoruz.Kendinize bu örnekten bakın.İslamiyette bu tür etkiler çok fazla oluyor bunun anahtarı da huşu dur huşu içinde inanç lazımdır.Din ve insan açısından peygamberimizin anlatımlarına baktığımız zaman Allahın bir insana dini kolaylaştırması ve zorlaştırması söz konusu.Kimine namazı zorlaştırır kimine de kuranı hatta dua etmek bile zor gelir.Özellikle kuran okurken bu tür şeylerin olması hadis kaynaklarında "Kuranın aranızdan kaldırılması" olarak isimlendirilmiştir.

Bu konuda hatırladığım bir hadis şöyledir.Peygamberimiz birgün sahabelerine şöyle buyurmuş "Kuran aranızdan kaldırılmadan önce onun kıymetini bilin.sahabeler kuran aramızdan nasıl kaldırılıcak yazıları mı silinicek diye sorunca peygamberimiz de hayır ancak siz onu okumak istediğiniz de size çok ağırlık verir binbir zahmet ile birşey okumayı başarsanız da ondan bir nasip alamazsınız" buyurmuştur.

Kısacası sizdeki durumun açıklaması Kuran sizden kaldırılmış.İleride ne olur onu bilemem ama şu anki durumunuz bu.En doğrusunu Allah bilir.

Konu yare-i yarim tarafından (16.04.2017 Saat 08:07 ) değiştirilmiştir.
    Bilgelik yaşayabileceği
    bir yer bulamadı ve ona
    göklerde bir yer verildi.
    İnsanoğulları arasında
    yaşamaya geldi ama bir yer
    bulamadı. Eski yerine dönüp
    melekler arasındaki
    koltuğuna oturdu.

12. 2 kişi yare-i yarim üyemize teşekkür etti:
    Astrid (18.04.2017), Pofuduk Kartal (16.04.2017)

Rep Puanı : 31
    Ettiği Teşekkür
    0
    14 mesaja 15 teşekkür aldı
    Tecrübe Puanı
    6

İçim sıkılıyor kesinlikle ama bunun doğa üstü şeytan başka bir varlık gibi düşünmüyorum kuranda yazan çoğu cümle bana çok çok ters gerçekten bu yüzden inanmıyorum kitaba bu yüzden sıkılıyor olabilirim o ayrı geçen Nisa suresini tekrar meali ni okuduk çok ters şeyler vardı bu benim kararım tabiki onun dışında dediğiniz gibi çocuk yetim öksüz hakları miras gibi şeyler anlatılıyor. Ben babasız büyüyen bir insanım bununla bşr alakası olabilir mi bilmiyorum

Rep Puanı : 13
    Ettiği Teşekkür
    2
    4 mesaja 6 teşekkür aldı
    Tecrübe Puanı
    6

Müslüman olan fakat ibadetlerini yapmayan avamdan bir kimse, nasıl alimin sohbetinden kaçarsa senin durumunda ona benziyor.İnşirahı sadr denen durumun gerçekleşmesi lazım, bu yüzden gerçekten samimi bir kalple Allaha yönel.Bazı hakikatlar, (doğrular demiyorum) kişiye ağır gelebilir,ve bu yüzden (iman=>itikad=>şeriat=>tarikat=>marifet=>hakikat) hakikat makamı herkişiye kolay kolay açıklanmaz.
    Ayrıca sana tavsiyem bu yolda akıl seni uhrevi bir ortama götüren ayakkabına benzer, o meclise girdikten sonra ayakkabını çıkarırsın.Bazı makamlar vardır mesela hayret makamı gibi aklın sürekli şaşırır, sürekli hayrete düşersin gittikçe idrakin artar, vesaire vesaire umarım sende yaşarsın..

15. hisko Üyemize teşekkür edenler:
    Astrid (18.04.2017)

Sayfa 2/4 İlkİlk 1234 SonSon

Konu Bilgileri

Users Browsing this Thread

Şu an 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 konuk)