Vefk konusunda yardim lazim

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Redzoss

Kayıtlı Üye
Öncellikle Merhaba Gizlimabet Üyeleri,
Simdi bir vefk yazdiktan sonra o vefki istediğimiz zaman taşiyabilir miyiz? yani diyelim bir vefk yazdim ama o vefki bir gün sonra taşımak istiyorum eğer vefki yazdiktan sonra bir gün sonra taşırsam yine etki eder mi? yoksa bir vefki kendimize yazdiktan sonra hemen mi taşımalıyız?
lütfen yardim ederseniz çok mutlu olurum teşekkürler.
Not: Vefk konusunda daha yeni Bilgiler ediniyorum yani yeni derken şöyle Gezegen saatleri veya Gece gündüz saatleri işte burçlar felan filan vs. bunlari biliyorum da ama böyle nezaman etki eder, yok şu zaman taşirsam bir etkisi olur mu diye böyle benzeri konularda sorularim var takiliyorum işte.

Simsiyail

Kayıtlı Üye
Öncelikle bütün mabet ailesine selam olsun. Buraya yeni üye oldum ve ilk mesajımı yazıyorum,ALLAH herkese doğruluğu,iyiliği dürüst olmayı ve başarıyı her şeyin hayrını nasip etsin.Sorunuza cevaben şunları söyleyebilirim,Vefk yazıldıktan sonra hemen üzerinizde taşıyabilirsiniz. Vefklerin genellikle yazılma saatleri vakitleri vardır.Bir vefk kendi yazılma saatine denk getirilip yazılırsa daha etkili olacağı kesindir.Eğer yazma vakitleri konusunda pek bilginiz yoksa gece yazılması daha iyi olacaktır.Ayrıca bilginiz olsun ki vefki yazdıktan sonra çok iyi korumaya yani bir luşamba yada bir deri kılıfın içinde muhafaza edilmeli,ışıktan uzak tutmalı ve birde asla ve asla yere düşürmemeye gayret edin,Safran,misk ve gülsuyu ile yazarsanız ve yazarken de eğer yeni boy abdesti alıp namazı kıldıktan sonra ve üstüne birde o an oruçlu iseniz ve bu halde iken yazarsanız işte o zaman vefk mükemmel olur.Başarı ALLAH'dan dır.

Redzoss

Kayıtlı Üye
Saatler de Problem yok veya Vefkin korumasinda da problem yokta benim sorum ben simdi diyelim bir vefk yazdim onu hemen değil de bir gün sonra taşırsam yine de etkisi olur mu iste bu benim sorunum yardiminiza teşekkür ederim

Simsiyail

Kayıtlı Üye
Vefk yazıldıktan 1, 2 gün sonrada takabilirsiniz ama fazla da vakti geçirmeden takmak daha iyi olur.Ayrıca bu tür uygulamalarda bir vefkin perşembe ve cuma saatlerini bularak,perşembe ve cuma günleri iyi saatlerde yazmak her zaman iyidir. Örneğin Cuma günün öğle ezan saatinde yazılabilir. Ayrıca vefki 1 gün sonra takmak istemenizin nedenini yazmamışsınız.

Redzoss

Kayıtlı Üye
Cünkü vaktim yokdu işim vardi hemen gitmem lazimdim. herneyse peki diyelim vefki taşimaya başladim ve diyelim bir insan diyelim Boy abdesti almasi lazim cünkü (Cenabet) dir ozaman vefki taşiyabilir miyiz ya da Boy abdesti alına kadar vefki cikartip boy abdesti aldiktan sonra yine takabilir miyiz? simdi kafamda yine bir soru var eğer Cenabet olduanca ve cenabet olurken boy abdesti alina kadar vefki taşimamiz yasaksa Boy abdesti aldiktan sonra yine vefki takarsam yine de etki eder mi veya etkisi gecikir mi ? ya da diyelim vefkin etkisi gayet anlaşılıyor yani etkisi başladiğini anlaşılıyor ama işte bir nedenle Vefki Çıkartmak zorunda kaldi insan Cenabet olduğu icin veya herhangi başka bir durum'da ozaman diyelim boy abdesti aldiktan sonra yine o vefki geri takarsam o vefkin etkisi yeniden bir kaç gün sonra mi başlar veyahut devam mi eder ? ya da bir daha etki etmez mi? her bir soruma cevap verirseniz cok mutlu olurum cünkü kafamda o kadar soru varki yani vesvese veriyor seytan bir yandan etki etmez felan filan diye cevaplariniz ve yardiminiz icin teşekkür ederim Hayirli akşamlar

Simsiyail

Kayıtlı Üye
Şimdi bu durumu şöyle açıklayayım.Doğal olarak abdestsiz vefk hem yazılmaz hemde taşınmaz burası zaten belli birşey.Burayı geçelim.Vefkimizi abdestli şekilde yazdık ve güzelce üzerimize takdık herşey tamam diyelim.Şimdi bundan sonra çok dikkatli olmak gerekiyor. Özellikle amellerinize çok dikat etmeniz gerekiyor.Bunlardan en önemlisi haram yememek ve harama bakmamaktır.Sorunuz olan abdestsizlik hali ise şu şekilde.Şimdi siz hiçbir mazeret yokken yani bilerek kendinizi vefk üzerinizdeyken yada vefkin üzerinizde olduğunu unutup veya vefki çıkarıp sonra boy abdestinizi sürekli ve kasıtlı şekilde bozarsanız veya böyle devamlı alışkanlık haline getirerek abdest boz yıkan tekrar vefki tak yaparsanız, vefki taktığınızda etkisi epey kaybolabilr.Bir insan evli ise yada rüyasında abdesti bozulduysa o zaman sorun olmaz besmele çekerek yüksek bir yere asarsınız sonra boy abdestini alıp tekrar takabilirsiniz.

Redzoss

Kayıtlı Üye
cevabiniz icin cok teşekkür ederim ama siz simdi yazdiniz ki andestsiz bir vefk yazilmaz onu biliyorum da ama abdestsiz taşımak olmaz derken yani takacağin an abdestli mi olmaliyiz? ya da vefki taşıdığımız sürece yani 24 saat boyunca mi abdestli olmaliyim taşıdığım sürece mi? ya da tek takaçağım an mı abdestli mi olmaliyim?

Simsiyail

Kayıtlı Üye
Yazdığımı tam anlamadınız galiba.Şimdi şöyle, vefki ilk takarken de taşırken de abdestli olmanız şarttır.Önemli olan abdestinizi sürekli alışkanlık haline getirerek devamlı bilerek abdest boz yıkan vefki tak gibi davranışlar yapmamalısınız.Eğer böyle bir durum olduysa üzerinden bir ezan vakti geçmeden hemen boy abdesti alıp vefki takarsanız sorun olmaz ama bu abdestsizlik durumu sürekli olmamalı.Çünkü o yazılan vefkin görevlisi yada yardımcıları yanınızda hazır beklemekte.

Redzoss

Kayıtlı Üye
yardiminiz icin teşekkür ederim ilk defa duyuyorum ya abdestimiz olmasi gerek diye peki bir çok kişi diyor ki Safran Mürekkep yoksa Kurşun kalem yani bildiğimiz okulda Kullandiğimiz Kurşun kalemler'le Vefk yazilabiliyor muş bu doğru mu?

Simsiyail

Kayıtlı Üye
Safranla yazma imkanı yoksa,kurşun kalemle veya tükenmez kalemle de yazılabiliyor.Hatta bunlara alternatif en çok kullanılan mürekkepli dolma kalemlerde kullanılıyor.Yalnız şöyle bir ayrıntı var,bu kalemlerin içinde bazı katkı maddeleri veya haram maddeler olabiliyor onun için mürekkebinizi kendiniz hazırlarsanız daha iyi olur.Bazı uygulamalar safranla yada misk,gül suyu ile yazılması gerekiyor ve elinizden geldi kadar yazılarınızı her zaman safran,misk ve gül suyu karışımıyla yazmaya çalışın.

Redzoss

Kayıtlı Üye
Yardiminiz icin cok teşekkür ederim Bilmediğim şeyleri simdi biliyorum Hayirli Akşamlar

narsistkedi

Kayıtlı Üye
Vefkler dolma kalemlerle tükenmez kalemlerle yazılmaz. Mürekkepleri özeldir. Ayrıca arkadaşın bahsettiği abdest gusül abdestidir. Sürekli normal abdestli olun demiyor yani aslında. Ayrıca gusül alırkende çıkarıp sonra tekrar takacaksınız.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...