Soydan Gelen Yetenekler

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

cgrkbr80

Kayıtlı Üye
Benim anne tarafından dedemin 1300lü yıllarda yaşamış dedesinin ermiş biri olduğunu, bir camide imam olduğunu dedemden öğrendim. Dediğine göre keramet/hikmet (ne denirse artık) sahibi biriymiş. Acaba soyum bir evliyaya dayandığından dolayı bende de bazı yetenekler olabilir ortaya çıkabilir mi ve öğrenmemde ve uygulamalarımda bana yardımcı olabilir mi?

KronoM

Kayıtlı Üye
ona bakarsak hepimizin kimden geldiği belli hadi babandan dedenden alırsında okadar seneyi bilmiyorum alırsın ama araya bissürü gen karışmıştır. yani çok azıcık bişey alırsın

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
ona bakarsak hepimizin kimden geldiği belli hadi babandan dedenden alırsında okadar seneyi bilmiyorum alırsın ama araya bissürü gen karışmıştır. yani çok azıcık bişey alırsın

İşte bu yüzden kişi soyundan gelen her yeteneği almaz. Kimisinde potansiyel belirir, kimi taşıyıcı olur. Önemli olan uygun doğmak ve aktifleştirmek. Bir kasa para var diyelim yatağimın altında, açamıyorsam neyime?

Hüsrev

Banlı Kullanıcı
Benim anne tarafından dedemin 1300lü yıllarda yaşamış dedesinin ermiş biri olduğunu, bir camide imam olduğunu dedemden öğrendim. Dediğine göre keramet/hikmet (ne denirse artık) sahibi biriymiş. Acaba soyum bir evliyaya dayandığından dolayı bende de bazı yetenekler olabilir ortaya çıkabilir mi ve öğrenmemde ve uygulamalarımda bana yardımcı olabilir mi?

Ben manevi mirasa şu şekilde inanıyorum; Çok kesin yetenekler, kerametler geçecek diye bir şey yok lakin burada ermiş birinden bahsediyoruz ve imam yani bir din büyüğü de.Özellikle o yılları da düşündüğümüzde saygı duyulan biri.Ben olsam o zatın sizin babanıza kadar gelen oğullarını inceler nasıl insanlar olduklarını anlamaya çalışırdım.Kişinin kendi maneviyatı bazen babasıyla çok benzerlik gösterebiliyor veya babada olmayan bir şey çocukta ortaya çıkabiliyor.Dede içinde aynı durum geçerli.
Tabi hep böyle olacak diye bir şey de yok, Yakub as oğullarının hepsi bir yusuf değildi mesela veya Nuhun oğlunun akibetını de az çok okuyabilirsiniz kıssalardan.

Garipbirk

Kayıtlı Üye
Bende aileden gelen yetenekleri gen ile alabilme olayına inanıyorum şahit oldum çok yakından.. Ama imamlık ve hikmet sahibi olabilmek şimdi önünüzde bir toprak yığını vardır ya onu görmez çeker gidersiniz yada çanak çömlek belki bir ev yaparsınız elinizde olan şeyi kullanmak için sadece merak etmek değil kendinizi anlayıp var olan şeye ulaşıp onu geliştirmelisiniz fikrimce

unseelie

Kayıtlı Üye
El verme olayı ile aktarılanları biliyorum ama genetik olarak 'evliyalık' aktarımını ilk kez duydum.

'Evliyalık' adı altında göz açıklığı, algı yüksekliği, maneviyatı yüksek kişilerden mi bahsediyorsun? Yoksa atası soysuz olup imam olan insanlarda var. Ruhiyata bakar böyle şeyler.

asterix

Kayıtlı Üye
Atalardan gelen yetenekler yada iyi yada kötü etkiler vardır ama bunun sizde açığa çıkma yada çıkmaması size bağlıdır ama genlerinizde vardır.

cgrkbr80

Kayıtlı Üye
Potansiyel varsa eğer nasıl açığa çıkarabiliriz?

Kabardey

Kayıtlı Üye
Merhabalar. Gen aktarımı ile bir bireye atalarından miras kalan bir çok özellik vardır. Uzun boyluluk, kellik, ten rengi, göz bozukluğu vb. durumlar genellikle genetiksel olarak aktarılır. Pozitif insanların ya da çok takıntılı insanların bu özelliklerini bile gelecek nesillere aktardığını bir araştırmada okumuştum. Elbette bazı yeteneklerimiz de aktarıma tabidir. Ama bazı yetenekler "doğuştan"dır; çoğu insan belirli bir eğitimle yöneticilik vasfı kazanabilir ama çok az insan lider olarak doğar. Dediğim gibi bazı özellikler bir armağandır, kullanılır kullanılmaz, fark edilir fark edilmez; duruma göre değişir. Evliyalık da öyledir.

Şunu asla unutmayın, insan kendi iradesi ve çabasıyla kendisine miras kalan genlerin özelliklerinin çok ötesine çıkabilir. Misal olarak; kısa boylu bir aileden gelen insanlar genelde minyon yapılı olur ama doğru beslenme, dinlenme ve spor aktiviteleri ile gözle görülür bir değişim geçirebilirler, ve bu geçirdikleri değişim genlere işleniyor, demem o ki bu olumsuz olarak görülen etken nesiller sonra artık ortadan kalkabiliyor. Canlıların bulundukları vaziyete uyum sağlama süreci diyebiliriz.

Yani geleceğim nokta, atalarınızdan biri ermiş ve ruhani tarafı çok güçlü, saygıdeğer bir insan olabilir. Kendisine bahşedilen armağanı iyi şekilde değerlendirip öyle yaşamış bakıldığında. Eğer kendisi hiç çabalamasaydı, bir yaşam anlayışı oturtmasaydı böyle olabilir miydi? Bir insana verilen en büyük hediye; kendi hayatı, varlığıdır. Ermişlik bir formülle ya da bir uygulama ile ortaya çıkmaz. Eğer siz ruhani ve manevi yönü çok güçlü ve derin kişilikli, saygıdeğer bir birey olmak istiyorsanız hayatınızı bu ilkelerin gerekliliklerine göre yaşamalısınız. Elinizden geleni bir karşılık beklemeden yaparsanız, değişim elbet gerçekleşir. Hepimiz ham madde olarak doğup zamanla şekilleniyoruz adeta bunu unutmayın. Sonuçta ben bir müslüman olarak diyorum ki(her görüşe saygılıyım, inancıma göre konuşuyorum); sonuçta hepimiz ilk insan ve ilk peygamber Hz. Adem'in soyundan geliyoruz. :) Son cümlem; binlerce yıl sonucu oluşmuş genetik haritanız sizi ortaya çıkarır ama geçmişin getirdiğinden çok insanın kendi çabası insana bir şey katar, şekillendirir.

Saygılarımla.

Brvcgl

Kayıtlı Üye
Bu tarz şeylere inanıyorum. Annem çok iyi kahve falı bakar,ben kahve bakamam ama tarotta çok olumlu sonuçlar elde ettim mesela.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...