Kaybedilen özgüven

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

eşinikaybedençorap

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Merhabalar. Ben üniversite sınavının ilk basamağı olan YGS ye girdim. Ama maalesef sınava girmeden 5 gün önce hasta oldum. Gün geçtikçe iyileşmem gerekirken sınava doğru daha da kötü oldum. Hem bunun etkisi hem de insanların yüksek beklentileri yüzünden heyecan ve stres yaptım. Berbat bir sınav geçirdim. Bazı insanlara sınavımın kötü geçtiğini söylediğimde yüzlerindeki tebessümü görebiliyorum. Bu beni çok etkiliyor. Daha önümde bir sınav daha var ama ders çalışırken odaklanamıyorum, aklıma bunlar geliyor. Bana kaybettiğim özgüveni, inancı kazandıracak ve insanların kötü enerjilerinden etkilenmemem için birer uygulama ya da dua -dini inancım İslam- söylerseniz çok yardımcı olmuş olursunuz.

WhiteFriday

Kayıtlı Üye
Meditasyon
Arınma için duş alma
Bir beyaz mum yakıp içinizden geldiği gibi dua etmek
bazı zikirler kullanılabilir
günde ayetel kursi ile korunma dairesi yapın
bunlar fayda sağlar

star53

Kayıtlı Üye
Ekstra olarak etrafınızda olanları çok fazla önemsemeyin. Başka insanların ne dediği, ne giydiği, ne yaptığı çok önemli şeyler değildir. Hedefiniz her ne ise sadece onun için çabalayın. Unutmayın hayat birilerinin sizin hakkınızda ne söylediği değil sizin ona nasıl şekil verdiğinizdir.

Ajjta

Kayıtlı Üye
Bu sınav normal bir sınav değildi. 2017 sınavı aşırı zordu. Aşırı çalışkan, hırslı tipler de dahil olmak üzere beklediği gibi sınav geçirdiğini söyleyen bir tek insana rastlamadım. Söyleyen varsa algı oyunu yapıyordur ve ya moral bozmaya çalışıyordur, net. Emin ol etraftaki herkes için son durum rezalet. Senin şu an ne hissettiğini çok iyi anlıyorum, çünkü ben de sınava girdim. Ama şu an stratejik olarak duygularını kontrol etmelisin.
Şunu bil ki ne sen bu eğitim mağduriyetinde yalnızsın, ne de bu durum senin hayatında kalıcı bir durum. Yıllar sonra bu zorlukları hatırlamayacaksın bile. Bir sürü dershane ortamına girip çıktım, emin ol hepsi iki yüzlü ve bu söylediğini herkes herkese yapıyor. Çelme takan, başkasının başarısızlığından keyif alan bir sürü psikopat ve sevgisiz insan yarattı eğitim sistemimiz. Ben de bunları yaşadım, samimiyetine güvenmediğim kim varsa kendimi ondan uzak tutmaya çalıştım. Başkası o an gülümseyip 5 dakika sonra takmaz bile, onun egosunu 2 dakikalığına tatmin etmesi senin kocaman hayallerini ne kadar etkileyebilir ki? Aynıları gerçekten başıma geldi. Yalnız değilsin.

Sınavın yüzde 70 i hala duruyor ve sen er ya da geç bir gün üniversiteye girmiş olacaksın.

Bu sınavlar aynı zamanda kendine inanma ve motivasyon sınavı. Başkalarının onayını beklentisini bırak ve kendine sıkıca sarıl.

ESEN KAL, BAŞARILAR

Zaferson

Banlı Kullanıcı
Bu sınav normal bir sınav değildi. 2017 sınavı aşırı zordu. Aşırı çalışkan, hırslı tipler de dahil olmak üzere beklediği gibi sınav geçirdiğini söyleyen bir tek insana rastlamadım. Söyleyen varsa algı oyunu yapıyordur ve ya moral bozmaya çalışıyordur, net. Emin ol etraftaki herkes için son durum rezalet. Senin şu an ne hissettiğini çok iyi anlıyorum, çünkü ben de sınava girdim. Ama şu an stratejik olarak duygularını kontrol etmelisin.
Şunu bil ki ne sen bu eğitim mağduriyetinde yalnızsın, ne de bu durum senin hayatında kalıcı bir durum. Yıllar sonra bu zorlukları hatırlamayacaksın bile. Bir sürü dershane ortamına girip çıktım, emin ol hepsi iki yüzlü ve bu söylediğini herkes herkese yapıyor. Çelme takan, başkasının başarısızlığından keyif alan bir sürü psikopat ve sevgisiz insan yarattı eğitim sistemimiz. Ben de bunları yaşadım, samimiyetine güvenmediğim kim varsa kendimi ondan uzak tutmaya çalıştım. Başkası o an gülümseyip 5 dakika sonra takmaz bile, onun egosunu 2 dakikalığına tatmin etmesi senin kocaman hayallerini ne kadar etkileyebilir ki? Aynıları gerçekten başıma geldi. Yalnız değilsin.

Sınavın yüzde 70 i hala duruyor ve sen er ya da geç bir gün üniversiteye girmiş olacaksın.

Bu sınavlar aynı zamanda kendine inanma ve motivasyon sınavı. Başkalarının onayını beklentisini bırak ve kendine sıkıca sarıl.

ESEN KAL, BAŞARILAR

Ben 8 sene sonra şöyle bir giriyim dedim 1 mat 2 fen yanlışı yapmışm Diğerlerini çözmedim, bunlara zor diyorsanz üniversiteye geçmeyin hiç.

eşinikaybedençorap

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Fen max 40 dk. da çözülecek bir bölüm. O halde siz matematiğe 120 dk ayırmışsınız ki biz süreyle yarışıyoruz. 2 saatte biz de full matematik yapardık. Önemli olan süreyi kullanmak rica ediyorum bu şekilde insanları demoralize etmeyin.

alexisis

Kayıtlı Üye
Troll zaten, diger cevaplarina da bakarsaniz fark edersiniz. Aklinca dalga gecip, kendini eglendirmeye, belki de ilgi cekmeye calisiyordur. Bilemezsiniz, umursamayin...

Zaferson

Banlı Kullanıcı
@eşinikaybedençorap, troll değil 8 sene öncede toplam fen + mat dan 1 ty 1 boş çıkmıştı. Mutlaka üniversitede ağır calculus 1-2, fizik 1-2 , kimya ve diff dersleri aldık onların etkisi olmştur. Çok basit geldi bana bilemiyorm.

Not:Odtü makina tek tercihti zamanında.

Hatta şöyle söyliym geometri zor diyorlar toplamda 10 dk aldı. Sizin seviyenizde yapamayacağım geometri çıkar mı bilmeiyorm. Çıkarsa büyük ihtimal sizin hocanzda yapamaz.

Ajjta

Kayıtlı Üye
Sınavın zorluğunu nasıl sadece kendi netlerinize göre belirleyebiliyorsunuz anlayabilmiş değilim. Sizin megalomanlık kaynağınız ve alakasız yerler de dahil her yerde söylenmesi gereken gurur kaynağınız, meşhur odtü makinelik netiniz mi Türkiyenin ortalama öğrenci profilini belirliyor tek başına? Sınavın sadece sizin için yapılmış olduğunu düşünecek kadar kendinizi önemsiyorsunuz sanırım. Herkes aynı şartlar altında sınava giriyor, ülke mis gibi, barajı geçemeyen hiç aday yok, herkesin karnı tok sırtı pek, etüt paralarını ödeyebilen aileleri var, kolayca özel ders alabiliyor, imkanlarıyla aldıkları eğitimleri süper ,herkes matematiğe bayılıyor,matematiksel zekası baskın sadece dokunsal dilsel sosyal ve ya sanatsal söz konusu dahi olamaz. Beynin zekasını ölçen üniversiteye girme şerefine(!) gayet adil bir şekilde ulaşabiliyoruz gördüğünüz gibi. O yüzden milyonlarca aday hobi olsun diye zorlandı. Özür dileriz sizden bayım! Bilemedik. Odtü makinelik net yapamadığımız içindi tüm bunlar. Kesinlikle burda dalga geçip, insanların umudunu kırmak hakkınız.

Not: Öğrencilerin genelinin fikrini esas alırsanız daha mantıklı bir değerlendirme olur. Eğer bunlara zor diyenler üniversiteye geçemeseydi Türkiye'deki üniversitelerin yüzde doksanı kapatılırdı.

Bu arada troll olduğu tarzdaki yorumları daha yeni okudum. Öyleyse bu dikkat çekmek için trollenecek kadar basit bir konu değil. İnsanların geleceği ve motivasyonu söz konusu, insanlar bunu ciddiye alabilirler. Daha düşünceli davranmanızı sizden rica ediyorum.

Zaferson

Banlı Kullanıcı
@Tuajj zaten yeni açılan ünvrsitelere üniversite dmk biraz zor. 8 sene önce bu kdr üniv. yoktu , ozmn daha kaliteli mezunlar çıkıyordu. Şimdi bütün işsizler üniversiteli. Yani bana kolay geldi ne diyebilirm ki zor muydu diyim, ama sizin seviyenizde zordr mutalka. Konu uzamasın.

kralbayburtlu

Kayıtlı Üye
Din Açısından: Düzenli bir şekilde namaz ve içten bir dua istediğin yardımdan fazlasını verir.
Uygulama: İnternetden sevdiğin tarzda meditasyon müziği seçebilir ve istediğin tarzda meditasyon yapmak işine yarar.
Uygulama 2: İnsanların az olduğu ve hoşnut olduğun yerlerde yürüyüş iyi gelebilir.

Aynı sınava bende girdim dostum ve ikinci kez girişim. Bu sana saydıklarımı çok düzenli olmasa da ben yapıyorum ve iyi geliyor. Bu arada başarısızlığından memnun olan kişilerden uzak durmalısın, şimdi durmaz isen ileride yine uzak durmak zorunda kalıcaksın. Çünkü aynısını ben yaşadım. Umarım yararım dokunur. Sağlıcakla.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...