Rabıta(irtibat)kurmak

alem-i mana

Kayıtlı Üye
Rabıta irtibat kurmak demek. İrtibat kurabileceğiniz şey bir imaj olarak gözünüzün önünde canlandırdığınız zaman o imaj onun ruhunu çeker. Bütün imajların ruhu vardır. Ruhuna ulaşamadığınız şeyin önce imajını çekersiniz. Sadece imajda kalırsanız putperest olursunuz. İmajın ardından ruhu çekebilirsiniz. Kabe de bir imajdır. Kabeyi düşünmek kabe'nin yakınında olmayanlar için tavsiye edilir oysaki kabe taş duvardır ama taş duvarın içersindeki ruhu çekmiş olursunuz. Rabıta tasavvufi eğitim metodlarından bir tanesidir sadece yeganesi değildir yani tasavvuf sadece rabıta uygulamasından ibaret değildir. Karşılıklı tesir alışverişi vardır enerji üst prensipten alt prensibe doğru akar.

Düşünce dünyamız imajinasyon dünyamız aslında fizik dünyadan daha aktiftir tahayyül dünyamıza davet ettiğimiz şeyler daha sonra bizi etkisi altına alır. O hayal ettiğimiz obje ile bütünleşmeye başlar onun halini giyiniriz. Aşık olan bir genç sevdiğini bir türlü zihninden atamaz. Onu sürekli düşünmekle de onun hakkında bazı bilgilere sahip olmaya başlar. Mesela onun bir şeye üzüldüğünü hisseder hemen arar dediği gibi çıkar. Sporda rakibine konsantre olmak diye bir şey var. Bir şiir eleştirmeninin sözünü okumuştum. Bir şairin şiirini anlayabilmek için onunla özdeşleşmeniz gerekir demişti. Evet bu bir yöntemdir. Bilen ve bilinen arasında obje ile nesne arasında en üst bilgi mertebesi özdeşleşme aynileşme ile elde edilendir. Hiç kimse rabıta ettiği bir kimseye tapıyor değildir. Bu bir düşünce zinciri oluşturmak demektir aslında. Ben birisini düşünürüm o da bir diğerini düşünür böyle zincirleme bir link bir hat kurulmuş olur. Bir tür bilgisayar ağı network da diyebiliriz buna. Merkezi Londrada olan bir kuruluş var. Bütün dünyadaki üyelerine bir gün ve bir saat belirliyor. O belirli gün ve saatte bütün üyeler sakin bir ortamda gözlerini kapatarak uzak diyardaki bir diğer üye arkadaşlarına konsantre oluyorlar. O üye de bir diğerine. Böylece bir düşünce akışı gerçekleştiriyorlar aralarında. Sonra birbirlerini imajinasyonlarında nasıl bulduklarını haber veriyorlar.

Bir şeyi düşünerek önce hayal dünyanıza davet edersiniz. Hayal dünyanızda karar kılmaya başladıktan sonra artık o düşünceler size hakim olmaya başlar ve sizle özdeşleşmeye başlar. Bir Michael Jackson'ın hayranları hala bulunmaktadır. Onun gibi hareket ederler ve özdeşleşir kendisi ile. Bunu yapma deseniz bile kendisi ile bir bağlantı kurmuştur rabıta kurmuştur "rabıta yoktur ben kabul etmiyorum inkar ediyorum" dediğiniz anda bir şeyin rabıtasını kurarsınız gene. Bir ağ network var. O networkü bilmeniz gerekiyor bulmanız gerekiyor. Burada boşlukta hiçbir şey yok her şey başka şeyle bağlantı halinde onun için bağlantıyı koparmayalım derler gençler birbirlerine. Hali ile hallendiğiniz kimse bir öncesinde bir kamilin hali ile hallenmişse o da başka bir kamilin hali ile hallenmişse geriye doğru bakınız hal transferi söz konusu oluyor iyi bir hal giymiş oluyorsunuz. Bunu negatif anlamda da yapmanız mümkün şeytani tarikat dediğimiz tarikat hem şeytanidir hem rahmanidir. Her şey tarikattır yeryüzünde yani bir futbol kulübünü tarikat haline getirebilirsiniz. Dolayısı ile şeytani yoldan giderseniz de bu sefer şeytani dediğimiz daha kötü imgelemleri kendinize bir rehber bir mürşid haline getirebilirsiniz. Bu açıdan rabıta içersinde bulunmak çok önemlidir doğrularla güzellerle irtibatlı olursanız ondan size güzellikler yansır halk tabiri ile üzüm üzüme baka baka kararır yani olgunlaşır. Bir üzüm yanındaki aynı dalda olan bir olgun olan üzüme bakarak olgunlaşır. Mesela bazı filmlerin televizyon dizilerinin sinema endüstrisinin insanların imajinasyonlarına girerek hayal dünyasına girerek bazı yönlendirmeler yaptığı sübliminal mesajlar verdiği veyahutta psikolojik yönlendirmelerde bulunduğu bir aşikardır. Bugün birçok cinayet vakasının ben falanca filmi ardından şu filmi ardından şu filmi izlemek sureti ile kaptım gittim falanca okulu bastım oradaki öğrencileri öldürdüm diyen bir hayli vaka biliyoruz. Demek ki imajinasyon çok saf çok masum bir şey değil iyi bir yöne de yönlendirebilirsiniz kötü bir yöne de yönlendirebilirsiniz kamil bir insanı düşünmeyi güzellikleri düşünmeyi yasaklayıp onun yanında şeytani şeyleri düşünmeyi serbest bırakırsanız o zaman olmaz bu. Gönül Dağı türkümüzün sözlerini hatırlayın hepsi orada anlatılıyor. Gönülden gönüle gizli bir yol vardır. Veysel Karani isimli Yemenli bir zat Peygamber’i hiç görmemiştir. Görmeden açtığı bir kanal ile Hazreti Peygamberden feyiz almıştır.

(Mahmut Erol Kılıç)

asterix

Kayıtlı Üye
Çok sevdiklerimizle zayıf yada kuvvetli bir rabıtamız vardır ister istemez.Şarkılarda buna kalpten kalbe bir yol gider diye anlatmışlar.

LyNC

Kayıtlı Üye
İş
Yöneticilik
Rabıta daha çok Peygamberin varislerine yapılırdı yani silsile i saadata 33 kişiye farklı vakitlerde yani şuanki devirde Süleyman Hilmi Tunahan(k.s) a yapılıyor ama bilmiyorum diğer kişiler kime yapıyor.

Ü

Üye silindi 56746

Ben de silsile- aliyyenin son halkasını Hüseyin Hilmi Işık Efendi oluşturuyor diye biliyorum, okuduğum kaynaklarda öyle yazıyor.

taroh

Kayıtlı Üye
ben sevdiğimle bağım olmasına rağmen aykırı bir şekilde 2 insanla da gizli bir bağımın olduğunu hissediyorum ne alaka ise

MeHDiX

Kayıtlı Üye
İş
Fitness egitmeni, Sosyolog, ilahiyat
Rabıta yı kişi kendi mürşidine yapar.Resulullah s.a.v. efendimiz`den mürşidin kalbine (gerçek şeyh ve mürşid ise) ilahi feyz akar.Mürid kalbini şeyhinin kalbine bağlarsa o ilahi feyzden kendiside faydalanır ve manen pişmiş olur.En az 15-30 dakika olmalı.Hatta Sadat- kiram -mürid rabıtaya oturur kapımızı çalmış olur,tam kapıyı açarız mürid kalkar gider (rabıtayı bitirir).Rabıta bir çok çeşittir.Gözlerini kapar ve mürşidini hayal eder kalbini kalbine bağlarsın (detaya girmeyeceğim),Onu heran kendinle düşünürsün v.s. v.s. Mesela Türkiye geneli nakliye işleri yapan bir şoför arabasına binse öbür kapıyıda açıp buyrun seydam dermiş,yemek yiyeceği zaman iki tabak,çay içeceği zaman iki bardak istermiş.Mürşidini kendisiyle beraber yolculuk yapıyor olarak rabıta yaparmış.Bir gün mürşidini ziyaret edince halini hatırını sormuş nasılsınız seydam demiş.Mürşid`te sofi iyiyiz iyiyiz de bütün Türkiye`yi dolaştırdın işimiz bırak artık işimiz gücümüz var deyip sofiye latife yapmış.Yani gerçek mürşid kendisine rabıta yapıldığı zaman bunun farkındadır.