Ahî Evren ve Mevlana Celaleddin Rûmi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

osmancalis03

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Merhaba arkadaşlar;
Yeni serüvenlere atıldım ve yeni bilgiler keşfettim. Siz değerli arkadaşlarımın abilerim kardeşlerim sizlerin de bilgi,belge ve görüşlerini almak isterim.Daha yolun başındayım :)
Nacizane araştırmalar yapıyorum kendi çapımda ve ilgimi çeken ve bu yaşıma kadar okumadığım ve görmediğim bazı bilgileri keşfettim. Bazılarınıza bu bilgileri yeni öğrenmiş olmam garip gelebilir daha yaşım 21 yolun başındayım diye düşünüyorum. Asıl meseleye gelecek olursak....
Ahi Evren ve Mevlana Celaleddin arasında bazen gizli bazen aşikar savaşın olduğunu öğrendim.Bazı düşünürlerce Mevlana'nın moğol ajanı , bazı düşünürlerce Mevlana'nın moğalları terbiye etmek için onlardan gibi göründüğünü savunanlar var. Bilindiği üzere Selçuklu eski gücünü kaybedip moğolların hakimiyeti altına girince tekke ve zaviyeler medreseler ahilerden alınıp Mevlananın tebasına verilmişti. Üzerine Tirmizi'yi Mevlananın oğlunun öldürdüğü ve Ahi Evren'in de bilgisi dahilinde bu cinayetin işlendiğini okudum ve bunu savunan düşünürler,aydınlarda var. Ahi Evren'in de vefatının bir haşhaşi tarafından ve Mevlana'nın bilgisi dahilinde olduğunu okudum.

Kafam çok karışık bu konu hakkında beni aydınlatabilecek birileri olursa çok mutlu olurum. Kitap tavsiye edebilirseniz daha da güzel olur.

Gubar o gam

Kayıtlı Üye
Edindiğiniz bilgi tamamen yanlış ve tasavvuf ekolünü kabul etmeyen hatta insanı din büyüklerine karşı soğutma amaçlı yapılmıştır. Mevlana gibi büyük bir veli ve Allah dostuna iftira hakaret sayılır. Sonraki zamanlarda ki alimler ve büyük ilim adamları mevlana yı bir pir olarak görmektedir.Sözlerini kullanmaktadır.Mevlananın hayatını okumanızı tavsiye ederim.Bu gibi tasavvuf büyüklerine karşı görüşler aklınızı karıştırır.

osmancalis03

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Yanlış anlamayın ne Mevlanayı ne de Ahi Evren i yerecek değilim. Haddime de değil. Bu kavganın olduğuna dair beyan belirten sadece bir iki kişi değil ki?
Örneğin Mevlana'nın Mesnevisi 6 cilttir ve Kur'an la eş değer hatta daha fazla önem atfetmiştir diyor bazıları.. Bulandı kafam gerçekten...

sabetay

Kayıtlı Üye
Tartışmak yerine neden hemen Yanlış sıfatını yapıştırıyorsunuz. Dünyada var olan herşey tartışmaya açıktır.
Mevlana konusuna gelirsek, benim araştırıp gözlemlediğim kadar (Kendi görüşüm) bugüne kadar abartılmış birisi.
Dini inancım İslam mezhebimde maturidilik yani akılcılık. Tasavvuf meseleside bana göre İslam için zararlı bir akım. İslamsız islamcılık anlayışını geliştirmiştir. Mevlana da bu ekole hizmet eden birisi olma olasılığı yüksek.

Gubar o gam

Kayıtlı Üye
Tasavvuf un islama bir zararı mi olduğunu düşünüyorsunuz ilginç.Tasavvuf ekolü sahabe döneminden kalma dir sahabenin yaşam tarzının içeresinde olduğu için ayrı bir ekol haline gelmemiştir. Sonralardan insanlar islam'dan uzaklaşmaya başlayınca sisteme girmiştir.Nakşibend imamı Rabbani. İmamı Gazali gibi alimler de tasavvuf yolunda ilerlemiştir Hasan Basri ve Mevlana,şems Tebriz'li,gaybı sunullah ,Aziz Mahmut hüdayi,ümmü Sinan,Yunus Emre,somuncu baba bu zatların islama zarar verdiği de düşünülemez

asterix

Kayıtlı Üye
Mevlana gibi yüce bir ruh,yobaz ve anlayışı kıt kesimce saysısz iftiraya uğradı bunlara inanmak saflık olur,insanları vahşice katleden barbar moğolların ajanı ne olursan ol gel diyen Mevlana olabilirmi ,biraz akıl.

osmancalis03

Kayıtlı Üye
İş
Öğrenci
Hocam kendiniz söylediniz? Var olan her şey tartışmaya açıktır diye..

Ben zarar verdi demedim. Zarar verdiğini de düşünmüyorum ama gel gelelim ki ahiyan bacıyan gaziyan teşkilatlarıyla aralarında sıkıntı var. Moğol zamanında ahi teşkilatlarını kapatılıp mevlevilere geçti. işte bir takım insanlar moğolların desteğini alınca onlara ajanlık yaptığını savunuyor ve bazıları ise moğolları ıslah etmek amacıyla onlardan gibi görünmek istemiş. Nitekim de çoğu moğolu ıslah etmiştir. Mevlana Ahi Evreni , Ahi Evren de Mevlana'yı öldürmek istiyor. Tebriziyi de Ahi evrenin onayıyla katlediyorlar. Üzerine Molla Fenari hazretleri de Mevlana'nın cenaze namazını kıldırmadı diye biliyorum ama o konu üzerinde bile ihtilaflar var.
Kısa bir not da I.Aladdin Keykubat'tan sonra zayıflayan Selçuklu'da Mevlana bütünen Moğolun mandası olmak istemiştir. Cumhuriyetin kuruluş aşamasında ki Halide Edip gibi....

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...