Mekan içinde durugörünün sınırları nedir

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

aNkA__

Kayıtlı Üye
Öncelikle herkese iyi akşamlar
Durugörüyle uzak mesafeleri görebilmenin mümkün olduğunu okudum bu yetenekleri olan insanlar aynı şekilde ayın yüzeyini Mariana çukuru gibi yerleri evrenin ötesini gibi ulaşılmaz yerleride görulebilirmi

TrophoniusKahini

Banlı Kullanıcı
Evrenin derinlikleri sözde durugörü ile gözlemlenebilseydi. ABD Nasa'ya James Webb teleskopu için 9 milyar dolar bütçe vermezdi. Veyahut Mariana çukuruna inebilmek için binlerce tonluk basınca dayanıklı deniz altı araçlarına milyonlarca dolar harcamazlardı.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Öncelikle herkese iyi akşamlar
Durugörüyle uzak mesafeleri görebilmenin mümkün olduğunu okudum bu yetenekleri olan insanlar aynı şekilde ayın yüzeyini Mariana çukuru gibi yerleri evrenin ötesini gibi ulaşılmaz yerleride görulebilirmi
Özellikle çeşitli sebeplerle veya durumlarla sınırlandırılmış, yasaklanmış veya engellenmiş değilse, görmede sınır yoktur.

Evrenin derinlikleri sözde durugörü ile gözlemlenebilseydi. ABD Nasa'ya James Webb teleskopu için 9 milyar dolar bütçe vermezdi. Veyahut Mariana çukuruna inebilmek için binlerce tonluk basınca dayanıklı deniz altı araçlarına milyonlarca dolar harcamazlardı.
Bir kişinin, uzayın derinliklerinde bir cisme ait görü almasıyla, Webb teleskobunun görü almasını aynı kefeye koymak?
Siz hayatınızda hiç fil görmediniz, duymadınız bilmiyorsunuz. Öyle bir zaman ve coğrafyada yaşıyorsunuz ki bu hayvana ait en ufak bir fikriniz dahi yok. Ben de sizin köydeki bir komşuyum, ben de fil nedir bilmiyorum.
Bir gün köyü topladım ve dedim ki; ''dev bir mahluk gördüm uzaklarda zihnimde, öyle ki bu yaratığın boynuzları ağzından çıkıyordu, tek darbede ağaçları yıkıyordu, bir hortumu vardı ki, bu hortumla hem ağzına otları götürür, hem su içer, hem kendini ve yavrusunu yıkar, hem nefes alır, hem de türlü şeyler taşır, ki dahi diğer benzer mahluklarla bu hortumları dolayıp selamlaşırlar. Boyu desen 4-5 metre, ayakları desen kütük gibi, bir dışkısı var ki altında kalsan boğulursun.''

Tabi bütün ahali bana ağzı açık bakınca, hayatımda resim de çizmemişim, oturup çizmeye çalışıp gösterdim ecik bücük bir şey bir yaratık çizmiş oldum kimse bir şey anlamadı. Ben görümle kaldım.
YADA
Gidip Webb teleskobu kadar olmasa da para verdik kamera edindik, gidip hayvanı yerinde çektik, döndük herkese videoyu izlettik fil nedir gördüler.

Bazen bazı karşılaştırmalar yaparken zorlamamak lazım.

TrophoniusKahini

Banlı Kullanıcı
Özellikle çeşitli sebeplerle veya durumlarla sınırlandırılmış, yasaklanmış veya engellenmiş değilse, görmede sınır yoktur.

Bir kişinin, uzayın derinliklerinde bir cisme ait görü almasıyla, Webb teleskobunun görü almasını aynı kefeye koymak?
Siz hayatınızda hiç fil görmediniz, duymadınız bilmiyorsunuz. Öyle bir zaman ve coğrafyada yaşıyorsunuz ki bu hayvana ait en ufak bir fikriniz dahi yok. Ben de sizin köydeki bir komşuyum, ben de fil nedir bilmiyorum.
Bir gün köyü topladım ve dedim ki; ''dev bir mahluk gördüm uzaklarda zihnimde, öyle ki bu yaratığın boynuzları ağzından çıkıyordu, tek darbede ağaçları yıkıyordu, bir hortumu vardı ki, bu hortumla hem ağzına otları götürür, hem su içer, hem kendini ve yavrusunu yıkar, hem nefes alır, hem de türlü şeyler taşır, ki dahi diğer benzer mahluklarla bu hortumları dolayıp selamlaşırlar. Boyu desen 4-5 metre, ayakları desen kütük gibi, bir dışkısı var ki altında kalsan boğulursun.''

Tabi bütün ahali bana ağzı açık bakınca, hayatımda resim de çizmemişim, oturup çizmeye çalışıp gösterdim ecik bücük bir şey bir yaratık çizmiş oldum kimse bir şey anlamadı. Ben görümle kaldım.
YADA
Gidip Webb teleskobu kadar olmasa da para verdik kamera edindik, gidip hayvanı yerinde çektik, döndük herkese videoyu izlettik fil nedir gördüler.

Bazen bazı karşılaştırmalar yaparken zorlamamak lazım.

Sorunun kaynağı'da burası zaten. Karşılaştırmamdaki eleştiride bu yöndeydi. Evren'in derinlikleri veya bir dinazor, fil herhangi bir şey kişinin zihnin'de yoksa onun gerçekliğine dair hiç bir şeyi algılayamaz. Kişi sadece zihninde var olanları ya olduğu gibi yada olduğundan daha farklı bir figürde sergiler. Determinist biri olarak bu tarz metafizik'i durumları sözde bilim olarak kabul ediyorum. Fiziki bir kanıt bir olgu sunumu görmedikçe bu tarz durumlar sadece sözde kalacaktır. Uzun lafın kısası ben arkadaşın sorusunu bilime dayalı cevapladım nitekim gerçekçi olmak gerekir.

Angel8

Kayıtlı Üye
Sorunun kaynağı'da burası zaten. Karşılaştırmamdaki eleştiride bu yöndeydi. Evren'in derinlikleri veya bir dinazor, fil herhangi bir şey kişinin zihnin'de yoksa onun gerçekliğine dair hiç bir şeyi algılayamaz. Kişi sadece zihninde var olanları ya olduğu gibi yada olduğundan daha farklı bir figürde sergiler. Determinist biri olarak bu tarz metafizik'i durumları sözde bilim olarak kabul ediyorum. Fiziki bir kanıt bir olgu sunumu görmedikçe bu tarz durumlar sadece sözde kalacaktır. Uzun lafın kısası ben arkadaşın sorusunu bilime dayalı cevapladım nitekim gerçekçi olmak gerekir.
Üyesi olduğunuz sitenin sizin bakış açınızla bakarsak yarısından çoğu sözde bilimle dolu.Merakıma yenik düşüyorum; siteye neden üye oldunuz, sizi üye olmaya iten sebep neydi acaba.İlk kez bir üye için bunu merak ettim.Rica etsem cevaplar mısınız ?

TrophoniusKahini

Banlı Kullanıcı
MÖÜyesi olduğunuz sitenin sizin bakış açınızla bakarsak yarısından çoğu sözde bilimle dolu.Merakıma yenik düşüyorum; siteye neden üye oldunuz, sizi üye olmaya iten sebep neydi acaba.İlk kez bir üye için bunu merak ettim.Rica etsem cevaplar mısınız ?

Üye olmamda ki amaç ilgi alanım olan dinde, mitolojide, sanatta ve psikolojide sembolizm. Maalesef yarısı sözde bilim bu yüzden arada bilimle çakışan durumlarda eleştirilerimi sunuyorum.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Bilime dayalı cevaplanacak bir soru değil ki bu. Bilim duru görüyü bilim diline çevirmemişken yani henüz tanımıyorken, cevap veremez ki. Ayrıca kimin neyi algılayıp algılayamayacağına dair elimizde bilimsel bir kanıt da yoktur. Ki zaten gerçeklik nedir, nasıl algılanır? Bunun bile bilimle cevabı bulunamıyorken, bilimsel olmayan bir şeye bilimsel bir yanıt vereceğim diye bilimin bilinmez kesimini kullanmak determinizmle de örtüşmemektedir.
Ayrıca size örneği tekrar etmeme gerek yok, bir kere daha okuyup neyi işaret ettiğimi anlayabilirsiniz. Ha fil, ha uzaylı, ha bilmem neredeki gezegenin krateri hepsi aynıdır. Sonuçta görünen bir şey var.
Hatta bırakalım metaforu da esas olanlardan ilerleyelim. Üyenin sorusu gayet net, mekan sınırımız var mı bu görüde diye. Yoktur ki, bir çok zaman hiç gidilmemiş yerlere, hatta gömülü şehir ve hazinelere kadar görü alıp bunu teyit etmiş insanlar vardır. Hatta bu o kadar çeşitlidir ki, hayatında tanımadığı insanın bir fotoğrafından güncel adresini, kapısını, sokağını, evinin içi bile tariflenebilmektedir.
Siz inanmıyorsunuz, inanıyorsunuz fark etmez, olan olmuştur, oluyor ve olacak.

Leth-ryn

Kayıtlı Üye
Durugörü havuzdan bilgi almaktır. Havuz astral ve mental planlardır eğer bu havuzda marinana çukurunun dibine dair bir bilgi kalıcı olarak işlenmişse sen bunu görürsün fakat bu bilgi yoksa göremezsin.
Evrenin ucunu göremezsin çünkü bu bilginin dayanağı yok.
Evrenin ucunu bırak 2 sokak ötedeki tabelayı bile göremezsin.
Referansla çalışıyor yani mısır piramitleri var ama sizin bina yok.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Durugörü havuzdan bilgi almaktır. Havuz astral ve mental planlardır eğer bu havuzda marinana çukurunun dibine dair bir bilgi kalıcı olarak işlenmişse sen bunu görürsün fakat bu bilgi yoksa göremezsin.
Evrenin ucunu göremezsin çünkü bu bilginin dayanağı yok.
Evrenin ucunu bırak 2 sokak ötedeki tabelayı bile göremezsin.
Referansla çalışıyor yani mısır piramitleri var ama sizin bina yok.
Havuzla, kollektif bilinçle veya kaynakla alakası olan ancak bunlardan bağımsız bir kategoridedir duru görü.

Leth-ryn

Kayıtlı Üye
Kesinlikle öyledir canım sen söylemişsen yüzde bin yani doğrudur yarın sabah şafak atar atmaz bütün evreni görmeye başlayabiliriz.Beylikdüzüne bıraksak kendinizi maltepede sanarsınız ama evrenin ucunu göreceksiniz. Allah kolaylık versin.

Angel8

Kayıtlı Üye
Forumda üyeler arası canım cicim ustam hocam paşam tarzı mesafeyi aşan samimi üslup ifadeleri hangi amaçla olursa olsun yasak.Kullanılmıyor.
Bakış açınız ve üslubunuz Sizi evrenin ucuna bıraksalar kendinizi maltepede sanarmışsınız diye düşündürüyor.

Leth-ryn

Kayıtlı Üye
Anladım vurmaya çalışıyosun bir yerlerden ama yanlış yeri seçtin yani ben bilgi ve tecrübem kadar konuşuyorum ve iddia edilen şeyin durugörü çatısı altında olmayacağını söylüyorum. Siz bu muallağı aydınlatmadığınız sürece 3. şahıs olarak bu konuya sadece forum kurallarından sorumlu müdür olarak dahil olabilirsiniz ki öylede değilsiniz.
Kimsin sen ki bana forum kurallarını hatırlatıp alakan olmayan bir noktadan beni eleştiriyosun. Boş konuşma yani herkes işini yapsın Sayın Üye.

Angel8

Kayıtlı Üye
İnsana aman boşver cevap versen nolacak vermesen daha çok şey kazanırsın şeklinde yaka silktiren insanlar vardır

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Kesinlikle öyledir canım sen söylemişsen yüzde bin yani doğrudur yarın sabah şafak atar atmaz bütün evreni görmeye başlayabiliriz.Beylikdüzüne bıraksak kendinizi maltepede sanarsınız ama evrenin ucunu göreceksiniz. Allah kolaylık versin.
Ben demişsem doğrudur. Bu yeterli zaten.

4

43887

Sn üyeler konuya odaklı yorumlar yapınız. Üslup tarzınıza dikkat ediniz. Tartışmaya mahal verecek cümlelerden kaçınınız. Umarım mesaj yerine ulaşmıştır. Başka konularda da devam ettiğini görmekteyim. Devam ederse mabet kuralları uygulanacaktır. İyi forumlar.

yule

Yönetici
İş
Parapsikolog & Enerji Terapist /Sosyolog
Anladım vurmaya çalışıyosun bir yerlerden ama yanlış yeri seçtin yani ben bilgi ve tecrübem kadar konuşuyorum ve iddia edilen şeyin durugörü çatısı altında olmayacağını söylüyorum. Siz bu muallağı aydınlatmadığınız sürece 3. şahıs olarak bu konuya sadece forum kurallarından sorumlu müdür olarak dahil olabilirsiniz ki öylede değilsiniz.
Kimsin sen ki bana forum kurallarını hatırlatıp alakan olmayan bir noktadan beni eleştiriyosun. Boş konuşma yani herkes işini yapsın Sayın Üye.

Bir konudaki bilgi ve birikiminizi göstermek için seçtiğiniz yol bir başka insanı rencide edici ifadelere dönüşüyor ise ben sizin bilgi ve birikiminize tecrübenize inanç beslemem. Hiç de samimi gelmiyor. Farkındalık seviyesi gelişmiş, bu tür konularda amacı bilgi olan ve paylaşma amacında olan bir kişi bu tür ifadeler kullanamaz. Bu çerçeveden bakmayıp diğer taraftan bakacak olursak siz kim olarak ne sıfatla insanlara tepkinizi bu şekilde gösterebiliyorsunuz. Ayrıca üyemiz oldukça yerinde bir uyarı yapmış. Size canm cicimli konuşuyor mu insanlar? Ya da sitede bu tür bir konuşmaya şahit oldunuz mu? Bence olmadınız. Çünkü sitemizin tavrına uygun olmayan bir üslub bu. Eleştirilmeyi kabul etmiyor iseniz siz de kimseyi eleştirmeyeceksiniz. Tahammül sınırınız yok ise burada olmanızın da bir anlamı yok. Kimse sizin çocukça tavrınızı çekmek zorunda değil. Ya kendi söylediğiniz gibi boş konuşmayı geçip işinize bakın, ya da yandan yandan uzaklaşın. Sevgi ve Işıkla...

Leth-ryn

Kayıtlı Üye
Mümkün olan en kısa şekilde savunmamı yapayım ve yanlış anlaşılmaları giderelim.

Durugörü psişik bir güç olmasından ötürü dayanağı olmayan bir noktadan bize görüş sağlayamaz aynısı fiziksel görüş kızılötesi görüş vs başka hertürlü görüş için geçerlidir. Bu görüş biçimlerinin hepsi birbirine paralel kolonlar üzerinden bize bir görüş alanı yaratır. Fiziksel görüşümüzü arttırmak için bir drone kullanabilir yada şehrin mobeselerine bağlanabilirsiniz, kızılötesi görmek için bir ısı kaynağı gerekir ve durugörmek içinde bakmak istediğin noktaya dair bir bilgi enerji veri gerekir. Hiçbir yerde bunun olduğuna dair tek bir örnek bulamazsınız. Bunun dışında evrenin ucunu görmek oradaki sesleri duymak oradaki kokuları almak hatta iletişimde bulunmak için majikal teknikler vardır fakat buna durugörü duruişiti vs demek doğru değildir. Bu kabiliyet basit bir durugörü yeteneğinden çok çok fazlasıdır ve şahsi kanaatimce majikal bilgilerin new age şakirtleri tarafından böyle hoyratça kullanılmasından mütebellit herkesin herşeyi yapabileceğine dair bir algı oluşuyor fakat yine söylüyorum yapamazsınız. Limitlerimiz var sonuçta ve çitasıda bir hayli düşüktür.

Uslup konusunda haklısınız "canım" ifadesini kullandığımı arkadaş söyledikten sonra farketmiş bulunmakla beraber konunun akışını farklı ve negatif bir noktaya çektiği için tepki gösterdim. Benim uslubum forum kurallarına aykırıysa bunu söyleyebilir ve bunu anlayışla karşılarım fakat benim kullandığım sözleri çevirip hiç alakası olmayan bir konuda beni yerdiği için bende kendisine vazifesi olmayan konulara karışmamasını telkin ettim.

Ek olarak ilk yorumumda kimseyi hedef göstermeyip sadece kendi fikrimi söylemiştim yanlış olduğumu söyleyen yanlışı düzeltmekle mükelleftir ve bu arkadaşın sorunu bu. Neyse.
Saygılar.

Angel8

Kayıtlı Üye
Amacım tartışma yaratmak veya devam ettirmek değil.
Kullandığınız benzetmeyi size çevirdim.Çünkü çevirdiğim zaman benzetmenin ne kadar yerici olduğunu fark edin istedin.Cümleye başlarken de bakış açınız ve üslubunuz diye başladım.
Gerçekten ne söylediğinden çok nasıl söylediğin yeri gelir çok çok önemli olur.
Forumdayız.Mimikler,ses tonu,vücut hareketleri yok.Saece kelimeler var.Onları düzgün kullanalım lütfen.
Saygı ve sevgi ile

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
Kabaca duru görünün ''prekognitif ve gezgin tipi'' alt başlıklarına uyar. Bilmeden biliyormuş tavırları beni benden alıyor. Bu tanımlara bağıl değilim ancak birileri kendince bu tür tanımlar saptamaya çalışmış ve genel olarak kabul görmüş. Sizin lugatınızdaki duru görü belli ki, ittifakla oluşturulmuş tanımına ve gerçek tecrübelere, pratiğe ve dahi konunun genel kültürüne çok uzak. Bu yadırganacak bir durum değilse de, devam ettirilmemesi beklenilir.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...