çakra dengelmek (açmak) (soru)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

kralbayburtlu

Kayıtlı Üye
Hepinize Selamun Aleyküm değerli forum üyeleri.

Ben bir süredir çakraları araştırıyordum bu konular ile ilgili tanıdık biri olmadığından ve açıkcası herhangi bir uzmana para da vermek istemediğimden sorup soruşturabilceğim metodlar kısıtlıydı.Bende internetten biraz araştırdım ve 3 gündür kendi meditasyon tekniğim ile bu konuda çalışıyorum.Tam olarak şöyle yapıyorum;

Gözlerimi kapatıyorum ve arka planda meditasyon müziğini başlatıyorum
Müzik eşliğinde 3 kere diyafram nefesi alıyorum ve gevşemeye çalışıyorum
Biraz gevşedikten sonra vücudumdaki çakralarımı hissetmeye çalışıyorum (yoğunlaşıyorum)
Sonra gözlerimin önündeki karanlığa odaklanıyorum bir süre hiç bir şey düşünmemeye çalışıyorum
Hiç bir şey düşünmemenin verdiği rahatlıkla biraz daha gevşiyorum
Ara ara kendimi iç sesim ile motive ediyorum "Huzuru hissediyorum vs.."
En sonra çakralarıma teşekkür edip kapanış yapıyorum

Ortalama 15 dakika böyle bir meditasyon yapıyorum bu gün biraz daha yoğun duygular hissettim.Şimdi gelelim soruma;

1.Bu kendi yöntemim ne kadar doğru ?
2.Çakralarımın dengelendiğini (açıldığını) nasıl anlayabilirim ?

Şimdiden teşekkürler.Sağlıcakla kalın.

Leth-ryn

Kayıtlı Üye
Çakralar üzerine araştırma yapmanız gerekir örnek bir meditasyon önerisinde bulunayım.
Yanlış hatırlamıyorsam büyüye karşı büyüye kitabından alıntıdır bu.

Kök çakra kuyruksokumu hizasında bacakların bittiği noktada yer alır.
Bu çakra toprakla olan bağlantımızı ve yaşamı barındıran yaratıcı enerjimizi akıtır.
Parasız kalma, var olma korkusu , özgüven eksikliği , kendini kabul ettirmede güçlük çekenlerin kök çakrası sorunludur.
Dişlerdeki ve kemiklerdeki zorluklar da kök çakranın sorunluğu olduğunu gösterir.
Çok güçlü insanların kök çakralarıda aşırı aktif demektir.

Kök Çakra : Meditasyon
( aktivasyon )

Rahat bir meditasyon pozisyonu alın
önerilen pozisyon : ayaklarınızı yere koyarak bağdaş kurmanız ve avuçlarınız yukarı bakacak şekilde ellerinizi bacaklarınızın üstüne koymanızdır.

Gözlerinizi kapatın ve düzenli ve sakin bir şekilde nefes alıp verin.
Her nefeste huzur ve sükunetin bedeninizdeki her hücreye aktığını hissedin.

Nefes verirken günlük yaşamın sıkıntı dert tasa vs akıp gittiğini hayal edin. Nefesinizle huzuru çekip günlük yaşantının sorunlarını atın.
Şimdi ayak ve ayak başparmaklarına yoğunlaşın.Güçlü bir ağacın köklerinin ayak tabanından ve başparmaktan çıktığını hayal edin.

Bu kökler uzayarak yerin altına gittiğini ve toprağın içinde devasa kıpkırmızı bir JASPİR taşına ulaştığını hayal edin.

Bedeninizden çıkan köklerle bu taşı sarıp kavrayın.
Şimdi kuruksokumunuzdan çıkan bir kök daha canlandırın ve bunuda Jaspiri kavrayacak şekilde toprağın altına gönderin...
Kırmızı Jaspirin güçlü bir parlaklığı ve yoğun bir titreşimi vardır.
Jaspir bizim temelimizin sembolüdür.

Şimdi bu kırmızı enerji seli kökler ile yumuşacık bir şekilde bedene akar ve sizde bu enerjiyi bir sünger gibi emmeye başlarsınız.

Toprağın ve jaspirin oluşturduğu bu enerji akımı kökler ile önce başparmaklarınız ve topuklarınızdan girerek; bacaklarınıza diz eklemlerinize son olarakta kasıklarınıza ulaştığını hayal edin hissedin .

Şimdi kasıklarınızda şahane kırmızılıkta ılık bir top parlamakta. Bu hoş ve rahatlatıcı ılıklığı hissedin.

Bu enerjinin toprak ana ve sizin aranızda dönüşünü izleyin. Enerji akımı ayaklarınızdan geçerek bedeninizi sürekli yenilediğini ve kuyruksokumundaki kökler ile yeniden toprağa dönmesini sağlayın ( hayal edin)...

Vermek ve almakla ilgili bu hoş alışveriş başlamıştır artık.

Bu duyguyu ve dolaşım hayalini bir kaç dakika yada istediğiniz kadar sürdürün.

Bu alıştırmayı bitirmek istediğinizde enerji akımı ve yerle bağlantıyı sürdürün. bu şekilde günün her saati toprakla bağlı kalırsınız.
Şimdi imgelemi sona erdirin. Oturduğunuz yeri ve onun temasını hissetmeye başladınız 1-2 dakika bunu hissedin ve gözlerinizi açın...İşlem sonlanmıştır.

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Çakralar hep açıktır ancak ölünce kapanır dengelemenin yanına parantez içinde neden açık yazdığınıza pek anlam veremedim.

Meditasyona yeni başlayacağınız zaman kendi tekniğinizden ziyade tavsiye edilen teknikleri uygulamanız daha doğru olur.Meditasyonun etkilerini hissedin enerjiyi hissedin biraz ilerleyin kendi tekniğinizi ozaman uygulayın derim.

Çakraların temsil ettiği duygular ve düşünceler etkiler vardır.Çakra dengesiz çalışınca ne olur dengeli çalışınca neler düzelir gibi meseleler söz konusudur bunlara bakarak herkez çakrasının durumu hakkında br fikir sahibi olabilir.
Bunun dışında birde enerji de ilerlemiş kişiler bu gibi kriterlere ihtiyaç duymadan da çakralarının durumunu görebilirler.
Ruhun 7 kapısı isimli kitabı temin etmenizi öneririm aradığınız cevaplar fazlasıyla orada mevcuttur.

unseelie

Kayıtlı Üye
Bir soruda benden gelebilir mi? Cakra dengeleme meditasyonu sırasında aşırı üşüme ve huzursuzluk hissi oluyor. Bedenim elektirikleniyor ve resmen beyaz bir enerji alanına boğuluyorum. Titreme hali çok şiddetli oluyor ve yarıda kesmek zorunda kalıyorum. Şu an da sadece nefes egzersizini tamamlayabildim. Gerçi yeni başladım ondan kaynaklı olabilir mi?

kralbayburtlu

Kayıtlı Üye
Çakralar hep açıktır ancak ölünce kapanır dengelemenin yanına parantez içinde neden açık yazdığınıza pek anlam veremedim.

Meditasyona yeni başlayacağınız zaman kendi tekniğinizden ziyade tavsiye edilen teknikleri uygulamanız daha doğru olur.Meditasyonun etkilerini hissedin enerjiyi hissedin biraz ilerleyin kendi tekniğinizi ozaman uygulayın derim.

Çakraların temsil ettiği duygular ve düşünceler etkiler vardır.Çakra dengesiz çalışınca ne olur dengeli çalışınca neler düzelir gibi meseleler söz konusudur bunlara bakarak herkez çakrasının durumu hakkında br fikir sahibi olabilir.
Bunun dışında birde enerji de ilerlemiş kişiler bu gibi kriterlere ihtiyaç duymadan da çakralarının durumunu görebilirler.
Ruhun 7 kapısı isimli kitabı temin etmenizi öneririm aradığınız cevaplar fazlasıyla orada mevcuttur.
Parantez içinde "açmak" yazma sebebim bazı arkadaşlar "dengelemek" olduğunu belki anlyamayabilir diye yazmış olmam.Kitap önerisi için teşekkürler.

LyNC

Kayıtlı Üye
İş
Yöneticilik
Arkadaşlar bana yardım edermisiniz 7 çakramın 4 ü bozuk bunları tekrar düzeltmem lazım.

yamuk

Kayıtlı Üye
Hadislerde başka dinlere milletlere benzemememiz buyrulmuş. Bu önerdiğiniz şekiller, hareketler budistleri andırıyor. Namaz kılmak ve dua etmek yeterli değil mi?

yare-i yarim

Moderator
İş
Sanatsal tablolar oluşturmak/Mutfak eşyaları dalında ticaret
Hadislerde başka dinlere milletlere benzemememiz buyrulmuş. Bu önerdiğiniz şekiller, hareketler budistleri andırıyor. Namaz kılmak ve dua etmek yeterli değil mi?

Şahsen o hadisin doğruluğuna inanırım ama burada dikkat etmeniz gereken şey yapılan teknikler tüm dünyada birdir uzak doğulular buna meditasyon demiş başkaları başka şey demiş.Çok güzel bir çiçeğe bakarken de meditasyon diye adlandırdığımız ruh haline girebiliyoruz.Mesela Allahı zikrederken de genelde o hale giriyoruz.Menkıbelerde çokça okumuşuzdur hz alinin namaza durduğu vakit ayağına saplanan okun çıkarılmasını hissetmediği durumları başka milletler buna trans demiş bizim kültürümüz huşu demiş.Burada insanda olmayan bir özelliğin insana verilmesi gibi birşeyden bahsetmiyoruz insanda var olan ve zaman zaman zaten yaşadığı bir eylemden bahsediyoruz.

Meditasyon yerine namaz kılmak ta elbette olur fakat bu kişilerin kendi tercihi.Buraya gelip soru soranlara dini ayrımcılık yapılmıyor herşeye evrensel bir cevap veriliyor.Olurda kişi bu açıdan bir soru sorarsa ona ozaman cevap veriyoruz.

KuRt176

Kayıtlı Üye

Peygamber efendimiz Hz. Muhammed'in de çok sevdiğim bir sözü var. "İlim ÇİN'de de olsa arayınız, öğreniniz ve kendininizi geliştiriniz" şimdi bu sözü yok sayıp başka bir hadisi değiştirerek düşünmek olmaz diye düşünüyorum. İnsanlığa faydası olan her şey öğrenilmeli. Sırf kendi dinimizden kişiler yapıyor diye onun yanlış olduğunu savunamayız. Her bir millette kendine has bir ilim vardır. Önemli olan hangisinin doğru hangisinin yanlış olduğuna karar verebilmek. Bu hususta biz daha çok şanslıyız. Elimizde Kur'an var ve kıyas yapabiliriz. Öğrendiğimiz/aldığımız ilim Kur'anla örtüşüyorsa neden yapılmasın ki? Sizin tarih kitaplarında gözardı ettiğiniz en önemli husus tüm peygamberler peygamber olmadan önce o sıfata haiz olmak için belli bir eğitim ve süreçten geçiyorlar. Bunun en güzel örneği yine peygamberimiz olup Nur dağında yıllarca meditasyon yapmakta ve dünyada bulunuş amacını sorgulamakta idi. Usuller farklı olsa da her ibadet özünde aynıdır. Bilginize.

Parpsikolog

Kayıtlı Üye
Bu konuda yardımcı olabilirim, son açtığım konuya göz atarsanız belki aradığınız cevabı bulabilirsiniz.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...