Çin'de bulutların üzerinde görülen şehir hakkında teoriler

Ori

Kayıtlı Üye
[video=youtube;3avXRcORPGQ]https://www.youtube.com/watch?v=3avXRcORPGQ[/video]

Ekli dosyayı görüntüle 8934

Bu garip bulutlar önce Foshang, birkaç gün sonra da Jiangxi şehrinde yüzlerce kişi tarafından görüldü. Birçok görgü tanığının ifadelerinin yanı sıra fotoğraf ve video kayıtları da görülenleri doğruladı. Görüntülerde bulutların üstünde yüzen dev bir şehir görüntüsü vardı. Peki bir kaç dakika boyunca görüldükten sonra kaybolan, gören herkesi oldukça korkutan bu görüntü ne anlama geliyordu? Konu hakkında belirgin 3 ayrı teori mevcut.

1. Fata Morgana
Optik illüzyon veya serap kelimesinin karşılığı olan fata morgana; bu olayı açıklayan en güçlü önerme. Sıcak havada asfalt, deniz veya çöl kumları üzerinde kırılma indisiyle (sıcak havada ışığın cisimlerde farklı kırılması ile oluşan farklı yansıımalar) oluşan garip görüntüler buna en iyi örnek.

2. Project Blue Beam
Bir diğer teori de, Project Blue Beam. Bu aslında bir komplo teorisi ve 20 yıl önce ortaya atılmış. Bu teoride NASA tarafından teknoloji kullanılarak dünyayı ele geçiren uzaylıların simülasyonunun yapıldığına ya da büyük hologramlar kullanarak Hz. Isa’nın geri dönüşünün planlandığına inanılıyor. Böylece kitleler bu tip olaylara alıştırılmış oluyor.

3. Hava Kirliliği
Çin'deki hava kirliliği de bu görüntülere sebep olmuş olabilir. Dünyanın karbondioksit salımında lider ülkesinde havada birçok zehirli gaz ve partikül dolaşıyor. Bazı bölgelerde göz gözü görmüyor ve bu zehirli hava sürekli bir sise yol açıyor. Havanın bu durumunun bulutlara yansıması ve daha önce görülmemiş şekillerde bulutların ortaya çıkması oldukça doğal.

Alıntı

Biraz fake gibi dursada paylaşmak istedim. Şahsen günümüzde artık neyin gerçek olduğu bile tartışılırken böyle şeyleri görmek hoşuma gidiyor. :) Görgü tanıklarının ifadelerine göre gerçekten böyle bir şehir görülmüş ama kendi ağzımdan gerçekten yok diyebilmek için bayağı araştırma yapmak lazım. Şimdilik olabilirliğine inandığım için paylaşıyorum. Bu tip vakaların ardında gizli devlet güçleride olabilir. Neden olmasın? O yüzden sizlerin yorumlarına bırakıyorum.

X6K3

Kayıtlı Üye
Bu veya buna benzer bir durum yıllar önce vardı. Sahte gibi.

Cruella

Kayıtlı Üye
Sahte olduğunu sanmıyorum. Bu paranormal olayın adı хрономираж. Malesef çevirisini bilmiyorum. Çok fazla bilgi de yok zaten netde (( Gökyüzünde şehirler, savaş sahneleri ve s. gözlemleniyor. (aynı zamanda yer yüzünde de görülüyor ) Görülen olaylar ise geçmişte yaşanmış şeylerin yansımalarıdir. En meşhuru Krit fenomeni sayılan Drossolides olayıdır. Bu adanın sahillerinde sabaha karşı Frank-Kastello kalesi yakınlarında deniz dalgaları uzerinde tuhaf bir görüntüye şahit oluyor insanlar. Eski kiyafetleri olan iki ordunun savaş sahnesi, silahların, yaralı insanların çığlıkları apaçık duyuluyor. Kısa süre sonra görüntüler bir bulut gibi kulenin duvarlarına yaklaştıkça yok oluyor. Her yıl turistler sırf bu olayı görebilmek için Krit (Girit) adasına geliyorlar. Buna benzer bir olay da Kitej (the invisible city of Kitezh) şehrinde yaşanıyor. Akşam Volga çayı sahillerinde eski bir şehir görüyor insanlar. Etrafi istihkam duvarları ile çevrelenmis bir sehir. Uzaktan kiliselerin kızlı kubbeleri parlayan, şehir kapıları kapalı ve şehri savaşçılar koruyor. Böyle olaylar genel olarak üç boyutlu gozlemleniyor. Bunların neden yaşandığını anlamamız icin zamanın sırrını çözmeliyiz. Çünki bunlar yaşanıyorsa demek ki, zaman şuan mevcut olduğu gibi, paralel olarak diğer boyutlarda, alanlarda da mevcut yani zaman düz çizgide ilerliyor hem bizim için hem de paralel evrende. Bu tür olaylar bana göre zaman kırılması ola bilir. Anlık olarak başka boyutları, paralel zamanda olan olayları görüyoruz. Zaman kırılması neden yaşanıyor diye soru geliyor insanın aklına. Bunların yaşandığı yerlerin enerjisi ile alakalı olabilir. Neden şimdi burda değil de, Çinin bir şehrinde,ya da Drossolidesde yaşandığı o yerin özelliği gereğidir. Fizik kurallarına ters giden bir şeyler var herhalde. Hele ki, bu olaylar tekrarlanıyor her yıl. Ve şöyle bir şey geliyor aklıma eğer zaman kılması yaşanıyorsa, demek ki, zamana etki edebilecek birşeyler var.

unseelie

Kayıtlı Üye
Optik ilizyon ihtimali yüksek bir olay. Eski haber ama.

Bulut_atlası

Kayıtlı Üye
Ben Blue Beam diyorum bir yerlerde en az elli yıllık teknoloji açığı var insanları bu şekillerle şaşırtarak kendilerini Tanrı ilan etmek isteyenler var

whitedemon

Kayıtlı Üye
Sahte olduğunu sanmıyorum. Bu paranormal olayın adı хрономираж. Malesef çevirisini bilmiyorum. Çok fazla bilgi de yok zaten netde (( Gökyüzünde şehirler, savaş sahneleri ve s. gözlemleniyor. (aynı zamanda yer yüzünde de görülüyor ) Görülen olaylar ise geçmişte yaşanmış şeylerin yansımalarıdir. En meşhuru Krit fenomeni sayılan Drossolides olayıdır. Bu adanın sahillerinde sabaha karşı Frank-Kastello kalesi yakınlarında deniz dalgaları uzerinde tuhaf bir görüntüye şahit oluyor insanlar. Eski kiyafetleri olan iki ordunun savaş sahnesi, silahların, yaralı insanların çığlıkları apaçık duyuluyor. Kısa süre sonra görüntüler bir bulut gibi kulenin duvarlarına yaklaştıkça yok oluyor. Her yıl turistler sırf bu olayı görebilmek için Krit (Girit) adasına geliyorlar. Buna benzer bir olay da Kitej (the invisible city of Kitezh) şehrinde yaşanıyor. Akşam Volga çayı sahillerinde eski bir şehir görüyor insanlar. Etrafi istihkam duvarları ile çevrelenmis bir sehir. Uzaktan kiliselerin kızlı kubbeleri parlayan, şehir kapıları kapalı ve şehri savaşçılar koruyor. Böyle olaylar genel olarak üç boyutlu gozlemleniyor. Bunların neden yaşandığını anlamamız icin zamanın sırrını çözmeliyiz. Çünki bunlar yaşanıyorsa demek ki, zaman şuan mevcut olduğu gibi, paralel olarak diğer boyutlarda, alanlarda da mevcut yani zaman düz çizgide ilerliyor hem bizim için hem de paralel evrende. Bu tür olaylar bana göre zaman kırılması ola bilir. Anlık olarak başka boyutları, paralel zamanda olan olayları görüyoruz. Zaman kırılması neden yaşanıyor diye soru geliyor insanın aklına. Bunların yaşandığı yerlerin enerjisi ile alakalı olabilir. Neden şimdi burda değil de, Çinin bir şehrinde,ya da Drossolidesde yaşandığı o yerin özelliği gereğidir. Fizik kurallarına ters giden bir şeyler var herhalde. Hele ki, bu olaylar tekrarlanıyor her yıl. Ve şöyle bir şey geliyor aklıma eğer zaman kılması yaşanıyorsa, demek ki, zamana etki edebilecek birşeyler var.

Matrix olmus bu :D

NoRules

Kayıtlı Üye
sahteden ziyade, Blue Beam'in bir denemesi olabilir elbette. Yalnız o projedeki asıl hedef, tüm inançlardaki ruhani liderler kullanılarak bir etki yaratmaktı. Orası da tartışılır. Resimlerde veya videoda güneşli bir hava da göremedim. Nasıl serap olacak ki? Saçma geldi, hele de hava kirliliğinin optik illüzyon yaratması. Sanırım tüm görenlerin 1,0 derece miyop olmaları gerekmez mi be :D

unseelie

Kayıtlı Üye
Konuyla alakasız ama Hayao Miyazaki'nin, gökteki kale: laputo adlı animasyon filmine benzettim. Önceden de dediğimi tekrar ekleyeyim optik ilizyon ihtimali yüksek. :)

NoRules

Kayıtlı Üye
böylesi doğal bir optik illüzyon... Akıl alır gibi değil.

Liona

Kayıtlı Üye
Böyle birşey olacağını düşünmüyorum olsaydı tüm dünya duyardı bunu bir forumdan öğrenmezdik haberlere falan çıkardı

NoRules

Kayıtlı Üye
Böyle birşey olacağını düşünmüyorum olsaydı tüm dünya duyardı bunu bir forumdan öğrenmezdik haberlere falan çıkardı

Politik tartışma yaratmak istemem ama yerli medya böyle şeylerle pek ilgilenmiyor, özellikle de şu sıralar...

dynamic apnea

Kayıtlı Üye
İş
dış ticaret uzmanı
Ilginç, atmosferin bir tabakasında dünya var olduğundan bu yana sarfedilen her kelime (ses dalgası), ışık vs kaydediliyor tabakanın adını unuttum. Hatta buradaki kayıtlara ulaşmak için bilim adamları çaba sarfediyorlardı, milyarlarca yıl önceki kayıtlar orada depolanmış durumda. Işık da eğer kaydediliyorsa belki bu tabakanın bir işidir. Ortaya çıkmasına zemin hazırlayacak şeyi bulursak belki asırlar öncesini bir sinema gibi hologram halinde izleyebiliriz :)

Huzur-Uykuda

Kayıtlı Üye
İş
Sosyal Medya Uzmanı
Böyle videoların genelde çekim kalitesi düşük oluyor buda fake olma ihtimalini kuvvetlendiriyor

Ü

Üye silindi 62166

Böyle bir şey mümkün mü? Bencede fake gibi geliyor...

Rapİ

Kayıtlı Üye
Fata Morgana olayıdır.

Atmosfer bilimci Jill Coleman, "Isınan hava yükselirken, kendisinden sıcak hava katmanıyla karşılaştığında sıcaklık terslemesinden halk arasında 'serap' denilen 'Fata Morgana' optik olguları oluşur" sözleriyle gökyüzündeki kent görüntüsünün aslında bilimsel olay olduğunu belirtiyor. "Fata Morgana" nedeniyle yüzyıllarca birçok hayalet gemi efsanesi çıkmıştı.

Aslen görülen seraplara ve sıcak asfalt üzerinde gözlemlenen optik yanılgılara verilen addır. Oluşma sebebi ısınmış havada değişen kırılma indisi farkıdır.
Bu ismin verilmesinin sebebi, Kral Arthur'un üvey kardeşi Morgana le Fay'dan kaynaklanmaktadır. Ejderhanın nefesini kontrol etmek için Merlin'i ketenpereye düşüren Morgana'ya, Merlin bunu ödetir ve onu bir kristalin içine hapseder.Dışarıdan kırılmiş dalgalanan bir görüntü arkasında görülmektedir. Bu isimli doğa olayında da görüntü benzer tanımlandığından bu isimle anılmaktadır.
ekşişeyler,sabah