nameste ve namaz

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Kayıtlı Üye
Öncelikle umarım konuyu doğru yere açmışımdır. Son zamanlarda kafamı kurcalayan bir soruyu sizinle paylaşmak istiyorum.

Hinduizm İnancındaki Surya-Namaskar ile İslamdaki Namaz Benzerliği

Namaz kelimesi Hindistan çıkışlı olup, Farsçadan Türkçe’ye geçmiş bir kelimedir.
Hintçe ve Sanskritçe’de “Namaste yâda Namaskar”; selamlama, eğilme, saygı ile eğilme, dua etme, yay halinde selamlama anlamlarına gelir. (Sanskritçe eski Hint dillerindendir.)
Yine Hintçe ve Sanskritçe’de, “Surya-Namaskar” ise; Güneşi selamlama, güneşe dua etme, güneşe eğilme, güneşe yay halinde saygı gösterme anlamlarına gelir. Surya Sanskritçede ve Veda dininin tanrılarından Surya yani Güneş anlamına gelmektedir.
Namaz kelimesinin Arapçadaki karşılığı “Salat” dır, namaz ve salat aynı anlama gelmektedir. Salat; bağlanma, saygı sunma, dua etmek anlamlarına gelir.
Namaskar, Hindistanın yakınında ve batısında olan İran’daki Farsça’ya, “Nomaz veya Nemaz” olarak geçmiştir. Nemaz; Mecusilerin “ateş önünde eğilme” anlamına gelmektedir.
1038-1308 yılları arasındaki Selçuklular, Orta Asya ve Orta Doğuya hâkim idiler yanı sıra İran da toprakları içindeydi. Selçuklular’ın devlet dili farsça idi, farsça olan Nemaz’da ilerleyen zamanlarda Selçuklular ve Osmanlılar dönemlerinde Türkçe’ye “Namaz” olarak aktarılmıştır. Sanskritçe ve Farsça; Hint-Avrupa dil ailesindeki dillerdendir.
İslamda’ki namaz ile Hinduizm’deki Yoga arasında benzerlikleri görmekteyiz. Namaz’a en çok benzeyeni ise Surya Namaskar yogası yani Güneşi selamlama Yogasıdır. Namaz’da veya Yoga’da, içe dönük ruhsal bir yolculuğa çıkılarak Tanrı veya Kurtuluşa ulaşma hedeflenir. Peygamber olmadan önce ticaret ile uğraşan Muhammed çeşitli yerlere yaptığı seyahatler sırasında Budist veya Hindu rahiplerle tanışmış ve onların inançlarındaki Ritüellerini öğrenmiş olması, ihtimaller arasında bulunabilir. Muhammed ticaret ile uğraştığından birçok yere ticaret adına seyahate çıkmıştır, yaptığı Yemen seyahati sonrasında mağarada derin düşüncelere dalması ve buna derin düşünce yani tefekkur demesi, Hinduizm inancındaki Meditasyona benzemektedir. Bazı Hintli kaynaklarda Yemen ve civarlarında kervan ticareti yapan ve orda bulunan bazı Hintli bilginlerle uzun sohbetler eden bir arabın var olması yanı sıra Hintli bilginler sonrasında bu kişinin getirdiği din özelliklerini arap tüccarlarına sorarak kayda geçirmiş olması bilgiler arasındadır.
İslamdan önce Namaz veya Namaz benzeri ibadet vardı. İslam inancında Muhammed Miraç’a yükseldiğinde namaz şekli değil namaz vakitleri 5 vakit olarak teyit edildi, bilgisi mevcuttur. Yani Kuran veya Tanrı veya İslam dini, olmayan bir şeyi yapacaksınız değil, var olan Namaz veya Namaz benzeri ibadetlere devam edeceksiniz, demiştir.
Kuran’da direk olarak Namaz nasıl kılınır anlatılmamakla birlikte; ayakta durarak, rükû ederek ve secdeye kapanarak namaz ibadetinde olması gerekenler vurgulanmıştır. Ayrıca; direk 5 vakit vurgulanmamakla birlikte sabahtan geceye kadar belirli zamanlarda yaklaşık 3 veya 5 vakit olması yönünde vurgu yapılmıştır. İslam’daki namaz; ayakta durmak, elleri baş hizasında açmak, elleri ortada birleştirmek, rükû ve secde olarak genelde beş hareketten oluşur. Bu duruşlarda çeşitli dualar, ayetler veya sözcükler tekrarlanarak söylenir. Namaz, kuranın birçok yerinde geçmektedir ama islamın beş şartı kuranda yazmamaktadır, beş şart Muhammedin sözleri ve buna parelel olarak çeşitli hadisler sayesinde oluşmuştur, namaz da islamın 5 şartından biridir.
----ALINTI---------

Şimdi yukarıda da bahsedildiği üzere namaz kelimesi Hintçe ve Sanskritçe’de “Namaste yâda Namaskar” şeklinden türeyerek geldiğini düşünüyordum .
1-Hinduizm islamiyetten önce var olan bir din miydi arkadaşlar?
2.Namazı Kur'an-ı Kerim ile birlikte öğrendik.Kaç vakit olduğu belli değildi bunu da hadisler ışığında öğrendik olarak kabul edelim.Peki Hz. Muhammed' den önce de namaz var mıydı? Peygamberden önce de namaz var mıydı ?

Hassas bir konu olduğunu biliyorum.Kendimce araştırıyorum.Bir iddiam yok.Sadece elimden geldiğince doğruyu bulmaya çalışıyorum.Hepinize sevgilerimle.

albus

Kayıtlı Üye
Hinduizm'in başlangıç tarihi belli olmadığını savunanlar var ancak 19.yy ın ilk yarısında kimlik kazanıp, ideoloji olarak anılmaya başladı.
Sadece namaste için bir yazı yayınlayıp sonra da Hinduizm İslamiyetten önce var mıydı diye sormanız ilginç.
Diğer sorunuza gelince burası dini bir forum değil ve konuyu farklı yerlere çekmeye gerek yok. Binlerce dini forum var onlardan birine sorabilirsiniz, yardımcı olmak isteyenler çıkacaktır.

orhanonur

Kayıtlı Üye
Namaz Arapça'da "Salah" olarak geçer. Türkçe de ise "Namaz". Yani bu kelimeden yola çıkarsanız sadece Türk ve Hint uygarlıkları arasındaki ilişkileri sorgulayabilirsiniz. Bu kelimenin kökeni üzerinden İslam ve Hinduizm arasında bir bağlantı kurmanın pek sağlıklı olduğunu düşünmüyorum. Ha rituller de benzerlik olur o ayrı. O zaman, sadece Hinduizm değil daha eski medeniyetler ve onların İslam ile olan bir çok ortak noktalarını görebiliriz.

Kayıtlı Üye
Ben sizin gibi insanlara cidden sinir oluyorum.

Arkadaşım, konunun hassas olduğunu, kendimce araştırma yaptığımı söylememe rağmen konuyu farklı bir yere çekmeye çalıştığımı iddia etmişsin.
Dini forumlardan ne öğrenebilirim ben? Herkesin sorgulamadan kabul ettiği bilgileri kiminle tartışarak doruyu bulacağım?

Zahmet olacak ama açın bi formu inceleyin.

Bu forumda;
Hinduizm ile ilgili başlık var mı? -var
Müslümanlık ile ilgili başlık var mı? -var
Yoga ile ilgili başlık var mı? -var
Çakralarla ilgili başlık var mı? -o da var

e neden nifak sokuyorsun???

Hinduizm'in başlangıç tarihi belli olmadığını savunanlar var ancak 19.yy ın ilk yarısında kimlik kazanıp, ideoloji olarak anılmaya başladı.
Sadece namaste için bir yazı yayınlayıp sonra da Hinduizm İslamiyetten önce var mıydı diye sormanız ilginç.
Diğer sorunuza gelince burası dini bir forum değil ve konuyu farklı yerlere çekmeye gerek yok. Binlerce dini forum var onlardan birine sorabilirsiniz, yardımcı olmak isteyenler çıkacaktır.

dmkol

Kayıtlı Üye
İş
Web Master
1- Hinduizm yoktu, dayandığı temeller vardı. Hinduizm olarak adlandırılan şekline çok uzak olmayan bir geçmişte dönüştü.
2- Namazı Kur'an ile değil, Dünya'ya gönderildiğimiz zaman temelden öğrenmiştik hatta namaz insan yaradılışından da eskidir, ilk yaratılan her ne idiyse ondan beridir var. Namaz vs. adı ne olursa olsun, mesele O'na secde etmek olduğu için (ritüelleri bazı farklılıklar sergilese de amaç tek) her yerde karşınıza çıkar.

Konu hassas değil, bunu saygısızca ifade eden alıntıladığınız yazı hassas. Müslümanlar için saygısızca oluyor çünkü dinin aslında insan yapımı olduğunu ifade ediyor.
Yolda birine adres soracaksınız gayet normal, ancak o insana bağıra bağıra yaklaştığınızda durum artık normal değil hassastır, her an karşı tepki gelebilir savunma refleksiyle. Halbuki usulünce yaklaşıp, lisan-ı münasiple sorulduğunda bir güzel yol tarifi alır, yüzünüzün güleçliği ve samimiyetiniz kadar da püf noktası alırsınız, üstüne bir de dua alırsınız kim bilir.
Alıntı yapılan yazının üslubu bir yana, bilgisizce yazılmış. Soru diğer dinlerde namaz benzerlikleri ve İslamiyet ile bağdaşıklıkları olarak da ele alınabilirdi o yazıda.
Hassas konu isterseniz; Kur'an içinde ifade dilen namaz ile, uygulamada olan namaz karşılaştırması ise gerçekten hassas bir konudur. Bu konuda sitede çok konu ve nice tartışmalar var.

Kayıtlı Üye
Müslümanlar için neden saygısızca oluyor inanın anlam veremiyorum.
Alıntı yapılan yazıda hakaret yok.
Ne kadar bilgi kirliliğinin içerisinde yaşadığımızın farkında mısınız ?
Bilgiye ulaşmak o kadar güç ki...
Hadislerin maalesef ne kadarının doğru olduğunu dahi bilmiyoruz.(kendi adıma böyle düşünüyorum.Evet Kur'an-ı Kerim'in değiştirilmediğine inanıyorum hadisler konusunda bu kadar emin olamıyorum.)

Doğal olarak alıntı yapılan yazıda Namaz'ın yoga'da ki birçok şeyle örtüştüğünü ve de aslında kökeninin burdan gelme ihtimali üzerinde duruyor.

Ben gerçekten çok şaşkınım.Burası bir forum sitesi arkadaşlar.Kimsenin kimseye hakaret etmeye tabiki hakkı yok.Zaten böyle bir durumda yok.Herkes aynı düşüncedeyse konuşmanın tartışmanın ne manası kalır ki? Kaldı ki bu sitede sadece Müslümanlar yok.Hinduizme inanan biri de o zaman bu yazılanları kendisine hakaret olarak algılayabilir.

Yıllarca kutsal kitap bilgilerimiz sağdan soldan, ailemizden , çevremizin anlattıklarıyla şekillendi. Brn alıntı yaptığım konunun doğruluğunu SORGULUYORUM. Sorgusuz sualsiz itaat etmiyorum ki .

Bilgisizce yazılmış bir yazı olduğunu söylüyorsunuz.Rica etsem bunu neden bilgisizce olduğuna dair elinizde bir veri ya da kaynak varsa yararlanmak isterim.

La-edri

Kayıtlı Üye
Namaz Kuran'ca bir kavram degildir, namaz türklerin secdeli rukulu olan ibadet rituellerine verdikleri isimdir. Tabiyati ile namaz bir ibadet seklidir. Baska bir kültürde onlara ayit bir ibadet sekline namaz denildiginde bir sorun cikmaz.Onlarin uyguladiklari da ibadet cünki.

Kuran namaz demez "salat" der ve salat namaz ile es deger kabul ediliyor oysa asla kiyas kabul etmez. Salat'i salat yapan özellik Allah icin olmasidir, yani zamana mekana rituele yada kaliblandirilmis bir takim seylere bagimsiz Allah ile bag kurmaya salat denilir.Namaz bu olay icin bir cok araclardan saadece bir tanesidir.

Bir baska din sahibi ibadet ettiginde ona namaz kiliyor yada namazda denilir ama salat halinde denmesi icin bu kisinin tevhid dininde olmasi lazim.
Bir hiristiyanin orucuna oruc tutuyor demeyi kabul edebiliyoruz ama namazina namaz diyemiyoruz sorun su ki ayet te ki salat'i namaz olarak kabul ediyoruz.Namaz ibadet etmektir her ibadet sekline namaz denilebilir, yahudi hiristiyan budist fark etmez.

Allah ayette, Allah melekleri ile beraber rasule salat eder* diyor ifadesini kullanmis, buradaki salat'i namaz ile degistirirsek kompile bir dini ve bu dinin subhan olan ilahini degistirmis oluruz. Bu yüzden namaz ifadesine bu kadar sahib cikmak dogru degildir.Rituallerdeki benzerlikler de dogaldir insaniz en nihayetinde, oruc da bir cok dinde var.

*Ahzab56

yardan geçti

Kayıtlı Üye
İş
Denizci
Mutlaka bir bağlantısı var tabi. Salat konusundaki yorumlara katılıyorum. Salat farklı bişey secde edenlerle secde edin rukuya gidenlerle rukuya gidin ayetlerinin geçtiği yerlerdede salatla ilgili bir kelime yok diye biliyorum. Dolayısıyla desteklemek anlamına gelen salat kelimesinin burda bahsedilen ritüelleri kastettiğide muallaktır.

Aslında bunların önemi yok bence eskiden çok vardı ama artık yok. Sonuçta hiç kitap gelmeyebilirdi hiç peygamber gelmeyebilirdi. İnsanoğlu her zaman kendi din geleneğini oluşturmayı başarmıştır. Bugün Tanrı nın kendisi gelse bu kitabı alın buna uyun dese bir kaç asır sonra o kitapla birlikte tonlarcasının iştirak ettiği bir din geleneği oluşmuş olacaktı. Bir sürü saçmalıklar çarpıtmalar ritüeller

Bildiğimiz anlamla namaz ibadeti doğu kültürünün ortak ritüeli bence şekil olarak

Diorshank

Kayıtlı Üye
günümüzde ki en eski din yahudilik dinidir. islamdan önce yahudilik hak din idi. çeşitli değişikliklere uğradığı için bu dinin hükmü kalkmış ve hz.muhammed ile islam dini gelmiştir. İslam dininden önceki dinlerin ibadetlerini tam olarak bilmiyoruz namaz var yada yok. Ama hz.muhammed 40 yaşına geldiğinde ve ona peygamberlik verildiğinde islam başladı. Şöyle ki kaynaklarda kadınlarn başlarının açık olduğu ve kadın erkek rahatça konuşabildiği yazmaktadır. islamın gelmesi ile tesettür ve zina gelmiştir.
Her din farklı kurallara dayanıyor. Örneğin; Hz. musa döneminde kadınların başlarının kapatılması farz değilmiş. Ama hz. muhammed ile gelen dinde bu farz. Önceki dinlerin değiştirilmesi üzerine islam dini gelmiştir. Eğer diğer dinler bozulmasaydı hala o dini yaşıyor olabilirdik. ne kadar yardımcı oldum bilmiyorum umarım olabilmişimdir.

albus

Kayıtlı Üye
Namaste kelimesini ilk duyduğumda namaz ile alakasını çok merak etmiştim (Fransızca)difficile/ difficult , Birader/Brother gibi olabilir miydi?
Ancak bu sitede uzun süredir, bu tarz bilgiler paylaştıktan sonra bunu kendi düşüncesini ispatlamaya kullanan çok kişi gördüm. Konuyu Müslüman değilse Müslümanlığın sanki sorunu varmış ya da müslümansa diğer herkes cehenneme gidecekmişe çeviren aşırıcıların sitedeki din kısmının kapatılmasında paylarının büyük olduğunu düşünüyorum. Bu konuyu da öyle bir yere çekmeye çalıştığınızı sandım. Kötü zannım için özür diliyorum.

La edri'ye katılıyorum. Sadece isim değil, hareketler bile aynı olsa amaç farklı..

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...